Pałace w okolicach Jeleniej Góry. Nocleg w pałacu
Pałace w okolicy Jeleniej Góry przyciągają nostalgicznie nastawionych do życia turystów. Pałace koło Jeleniej Góry to naprawdę fajne miejsca na jednodniowy wypad, weekend czy dłuższe wakacje.
Niezwykła jest historia tej części Dolnego Śląska. Warto ją poznać i spędzić w niej nieco czasu. Ciąg dalszy artykułu Pałace w Dolinie Dolnośląskie.
Poznaj niezwykłe historie pałaców w okolicy Jeleniej Góry
W moim poprzednim artykule Trasa po Dolinie Pałaców i ogrodów opisałam kilka pałaców, które odwiedziłam podczas mojej wyprawy rowerowej po Kotlinie Jeleniogórskiej. Ten artykuł jest kontynuacją, niejako drugą częścią, wędrówki po Dolinie Pałaców i Ogrodów.
Oprócz wymienionych we wspomnianym artykule pałaców, na terenie Polskiej Doliny Loary znajduje się jeszcze wiele innych zabytków.
W różnym stanie technicznym samych budowli, jak i otoczenia. Ale tak czy inaczej warto je zobaczyć, bo połączone są wspólnym mianownikiem: pięknym położeniem.
Bowiem nie bez powodu dwór pruski zdecydował, że to właśnie okolice Jeleniej Góry idealnie nadadzą się do wypoczynku dla samego władcy i najbardziej znamienitych, arystokratycznych rodów.
- Pałac w Brunowie w pobliżu Lwówka Śląskiego. Pięknie odrestaurowane wnętrza i zachwycający ogród. Więcej o pałacu przeczytasz tutaj.
- Pałac Schaffgotschów w Cieplicach. Majestatyczna budowla przy deptaku w Cieplicach, będąca obecnie filią Politechniki Wrocławskiej. Niestety, wnętrz nie można zwiedzać. Chyba, że zostanie się studentem Politechniki. Pałac Schaffgotschów imponował wystrojem i zbiorami: bogatą biblioteką, zbiorami przyrodniczymi oraz zbrojownią. A w niej mieczem, którym został ścięty przodek roku (właściciel pałacu w Radocinach). Niewielu wie, iż to właśnie w murach pałacu Schaffgotschów w latach 1957 – 1974 mieściła się Centralna Szkoła Instruktorów Zuchowych im. Janusza Korczaka, która została przeniesiona do XIV-wiecznym Zamku Książąt Oleśnickich w Oleśnicy. Będąc nastolatką przebywałam tam w 1982 roku na kursie instruktora zuchowego, a moimi wykładowcami były druhny i druhowie z cieplickiej szkoły. Niesamowita podróż w czasie dla mnie. I niezapomniana.
- Dwór Czarne w Jeleniej Górze. Zabytek z XVI wieku, niesamowite miejsce. Obecnie zamknięte (ostatnim właścicielem była Fundacja Kultury Ekologicznej), ale warto zajrzeć przebywając w okolicy. Bo a nóż coś się zmieniło i będzie można zaglądnąć do tego fascynującego obiektu.
- Pałac w Czernicy. Obecnie jest własnością prywatną, nie udostępnioną do powszechnego zwiedzania, jednakże można – za zgodą właścicieli oczywiście – podziwiać pięknie zachowane malowidła w komnatach.
- Pałac w Dąbrowicy. Niewielki pałac położony w rozległym ogrodzie. Od lat 90-ych ubiegłego wieku znajduje się w rękach prywatnych i urządzono w nim hotel.
- Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich. Doskonale zachowane ruiny zamku, wkomponowane w skały, na których został posadowiony. Zamek jest własnością Stowarzyszenia Mieszkańca. Na zamku organizowane są różnego typu imprezy tematyczne. Bolczów jest obiektem otwartym, nie ma wyznaczonych godzin zwiedzania.Wejście do ruin zamku jest bezpłatne.
- Dwór w Janowicach Wielkich, to obiekt pałacowo – dworski wybudowany na początku XVII wieku, przez Daniela von Schaffgotsch. Obecnie znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych mężczyzn. Przylegający do dworu park można zwiedzać.
- Pałac Paulinum w Jeleniej Górze położony na wzgórzu. Budynek pałacu został rozbudowany na początku XX wieku. Obecnie w pałacu mieści się hotel z restauracją.
- Pałac Smyrna w Kowarach. Barokowy pałac wzniesiono w połowie XVIII, później zmodernizowano. Przez pewien czas był własnością właściciela pobliskiej fabryki dywanów. Obecnie mieści się w nim hotel i restauracja.
- Pałac w Ciszycy- Kowary. Za czasów, gdy właścicielem pałacu był książę Antoni Radziwiłł ten wzniesiony w pod koniec XVIII wieku pałac odwiedzał brat ówczesnego króla, książę Wilhelm Pruski z żoną (czyli właściciel zamku Karpniki). To właśnie córka Radziwiłła – Eliza (zwana wraz z siostrą „aniołami z Ciszycy”) miała romans z przyszłym królem Prus, a następnie cesarzem Niemiec Wilhelmem I, o czym przeczytasz w historii pałacu w Mysłakowicach. Obecnie własność prywatna, nie do zwiedzania.Nieopodal pałacu znajduje się ciekawe miejsce – sztuczna jaskinia i wzgórze Radziwiłłówka z romantycznymi ruinami na szczycie i ładnym widokiem.
- Nowy Dwór w Radocinach- Kowary. Pałac z XVI wieku, wybudowany przez rodzinę Schaffgotschów. Kiedy jednak hrabia Hans Ulrich von Schaffgotsch popadł u cesarza w niełaskę i został stracony rodzinie odebrano cały majątek. Ostatnimi właścicielami pałacu była rodzina Von Reuss i z inicjatywy Feodory (prawnuczki brytyjskiej królowej Wiktorii i wnuczki cesarza Niemiec Fryderyka III Hohenzollerna) zlokalizowano w pałacu lazaret. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu mieścił się dom wczasowy, a następnie Instytut Energii Jądrowej. Obecnie pałac jest w prywatnych rękach i nie można go zwiedzać. Ale – stan na 2021 rok – można go kupić. Wraz z całym wyposażeniem.
- Pałac w Miłkowie.Miejsce na zawsze związane z ziołami i magia, za sprawą ekscentrycznej właścicielki tego barokowego pałacu, hrabiny Von Londron, która poszukiwała eliksiru młodości współpracując z laborantami z okolicy. Zresztą nie tylko z okolicy, bo jeździła do zamku Dux (czes.Duchcov), w którym mieszkał sławny, ale mocno już sterany życiem Casanowa (tak, tak ten od czarowania kobiet), który również pracował nad eliksirem życia. Ich wzajemna niechęć podobno była mobilizująca do pracy nad wynalazkiem. Okoliczni zielarze produkowali ponad 200 specyfików będących pomocne niemal na wszystko. O słynnych laborantach z Miłkowa przypomina dziś siedem barokowych nagrobków w murze miejscowego kościoła.Grobu hrabiny nie odnaleziono, czyżby jednak wynalazła eliksir? Kolejni właściciele też przejawiali zainteresowanie zielarstwem i ogólnie przyrodą, sadząc wiele nowych gatunków drzew w przypałacowym parku. Tajemnicza receptura eliksiru życia zaginęła w połowie XIX wieku. Obecnie właścicielem pałacu w Miłkowie jest rodzina Spiż, która urządziła w nim hotel i mini browar.
- Dwór w Mniszkowie. Przepięknie zachowane malowidła ścienne mogą oglądać tylko zaproszeni przez właścicieli goście, bowiem nie jest on udostępniony do zwiedzania.
- Pałac w Pakoszowie. Robiący ogromne wrażenie pałac został wzniesiony pod koniec XVIII wieku i w późniejszych latach był nieco modernizowany. Najcenniejszym pomieszczeniem w pałacu jest jest salonik z kominkiem, który pokrywają oryginalne XVIII-wieczne, fajansowe kafelki.W pałacu w Pakoszowie dwukrotnie gościł król pruski Fryderyk Wielki. Po II wojnie światowej budowla była wykorzystywana przez różne instytucje, aż w 2004 roku stała się własnością potomków dawnych właścicieli i urządzono w nim ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel.
- Zamek Chojnik w Sobieszowie. Malowniczo położone, widoczne z daleka zamkowe mury, opierające się na 150-metrowej granitowej skale, to przygraniczna twierdza, wybudowana przez Mieszka I w drugiej połowie XIII wieku.W kolejnych wiekach została rozbudowana przez rodzinę Schaffgotsch na rodową siedzibę. Po pożarze zamek Chojnik nigdy nie został odbudowany i stał się atrakcją turystyczną. Częściową zrekonstruowane fragmenty zabudowy i same ruiny można zwiedzać lub w nich zamieszkać, bowiem mieści się tutaj niewielkie schronisko turystyczne. Na terenie ruin odbywają się turnieje rycerskie i kameralne koncerty muzyki dawnej, a ruiny zamku można – za wyjątkiem poniedziałków – zwiedzać. Za niewielką opłatą, ale za to z legendą w tle. O Kunegundzie. Pięknej i okrutnej. Postanowiła bowiem oddać rękę temu, kto objedzie na koniu przepastne mury otaczające zamek Chojnik. Wielu było śmiałków starających się o rękę pięknej Kunegundy, ale wszyscy ginęli, czemu Kunegunda przyglądała się bez większego żalu. Aż w końcu przybył tajemniczy jeździec i opowiadając o dalekim Krakowie zachwycił Kunegundę, która postanowiła oddać mu swoją rękę, zwalniając go z konieczności podjęcia próby. Rycerz jednak odmówił i -ku radości- Kunegundy objechał mury. Po czym opuścił zamek Chojnik, mówiąc, że nie chciałby nawet patrzeć na tak okrutna osobę, nie mówiąc o poślubieniu jej. Zrozpaczona i zakochana Kunegunda rzuciła się ze skał i zginęła. Do dzisiaj jednak jej duch zagląda do ruin żałując swojego postępowania.
- Pałac w Sobieszowie. Po pożarze zamku Chojnik, rodzina Schaffgotsch zmuszona została do wybudowania nowej siedziby i tak właśnie powstał ten pałac, który po latach, kiedy to rodzina wybudowała pałac w Cieplicach, stał się letnim pałacem. Po kilku latach zastał przekazany zarządcy dóbr rodziny. Po II wojnie w pałacu mieściła się szkoła, a obecnie w pałacu powstaje Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Wieża Książęca w Siedlęcinie. Średniowieczna wieża rycerska w Siedlęcinie, z oryginalnymi malunkami o sir Lancelocie z Jeziora. Do zwiedzania.
Dolina Pałaców i Ogrodów hotele
Zobacz czy odpowiada ci nocleg w pałacu. Na weekend lub na wakacje, jeśli chcesz spędzić więcej nocy w romantycznych wnętrzach.
Kliknij na nazwę hotelu, a przeniesiesz się wprost do pałacowych wnętrz:
- Pałac w Brunowie
- Pałac Dąbrowica
- Pałac Spiż w Miłkowie
- Pałac Paulinum
- Pałac Pakoszów
- Zamek w Karpnikach
- Pałac w Łomnicy
- Pałac w Staniszowie Górnym
- Pałac w Wojanowie
- Farm Bukowiec
Lubisz rowerowe wyprawy?
To doskonały pomysł na eksplorację jeleniogórskiej okolicy. Podczas wycieczki rowerowej zwiedzisz zamki i pałace, ale także poznasz piękno okolicy i zauroczysz się pobliskimi terenami. Może zatęsknisz do spokoje, które oferują pobliskie Góry Izerskie? Kto wie. Odkrywaj i poznawaj polskie klimaty wraz ze mną i moim blogiem.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!