Lwówek Śląski słynie z agatów i piwa warzonego od wieków

0
0

Lwówek Śląski położony na Dolnym Śląsku, jest jednym z najstarszych polskich miast. Zaistniał jako polskie miasto, aby przechodząc przez ręce czeskie, pruskie i niemieckie, po II wojnie światowej ponownie wrócić do Polski.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Co Lwówek Śląski zawdzięcza browarowi ?

Lwówek Śląski, będący jednym z najstarszych miast w Polsce – prawa miejsce uzyskał w 1217 roku – to miejsce o wyjątkowo bogatej historii. Na jego rozwój ogromny wpływ miało nadanie prawa do warzenia piwo i prawo mili, co znaczyło monopol na sprzedaż złocistego trunku w promieniu jednej mili od browaru.

Browarnicze tradycje lwóweckiego piwa są kontynuowane do dzisiaj. W zmodernizowanym, wybudowanym pod koniec XIX wieku browarze, waży się znakomite piwo, opierając się na dawnych recepturach. Browar można zwiedzić, zapoznać się z jego historią, a przy okazji niejako degustować.

A jak Lwówek Śląski, to zwiedzanie browaru. Szczegóły znajdziesz  w Muzeum browarnictwa.

Mały Lwówek

W czasach średniowiecza Lwówek Ślaski był jednym z największych miast na Śląsku, wielkością ustępując jedynie Wrocławiowi. Podobnie jak nieznane szerzej Jaśliska w Beskidzie Niskim, był miastem królewskim z wieloma przywilejami – organizacją targów, handlu, biciem własnej monety.

Miasto wielokrotnie zmieniało nazwę ( raz należało do Niemiec, raz do Czech), aby ostatecznie za sprawą przesiedleńców po II wojnie światowej z okolic Lwowa, przyjąć nazwę „mały Lwów” – czyli Lwówek. A że położony jest na Dolnym Śląsku – więc i w nazwie pojawił się przymiotnik: „śląski”.

Atrakcje Lwówka Śląskiego

W czasie działań wojennych Lwówek Śląski bardzo ucierpiał, ale i dzisiaj możemy podziwiać ratusz, pozostałości podwójnych murów obronnych otaczających miasto, trzy dobrze zachowane baszty ( Bolesławiecka, Złotoryjska oraz Lubańska) oraz „Czarną Wieżę”.

Górująca nad miastem wieża to pozostałość kościoła protestanckiego, który nie został zniszczony w czasie wojny. Opuszczony i rozgrabiony w następnych latach, został wysadzony w latach 70 – ych ubiegłego wieku, za wyjątkiem wieży, której zburzenie groziło pobliskim budynkom.

Piaskowa wieża, zabrudzona dymem z kominów pobliskiego browaru z czasem zmieniła barwę z piaskowej na czarną i tak też zaczęto ją nazywać. Obecnie mieści się w niej hotel Czarna Wieża.

Poszukiwanie ukrytych skarbów w ziemi

Okolice Lwówka Śląskiego, a konkretnie część wsi Płóczki Górne, obfitują w pola agatowe. Ba, nawet logo wsi przedstawia kopacza agatów.

Agaty nadal drzemią w swoich gniazdach – kulach w ziemi – i są stosunkowo łatwe do znalezienia. Jednak poszukanie ich nie jest powszechnie możliwe, jak to dzieje się na warsztatach geologicznych w Dobkowie,  gdzie można samodzielnie znaleźć agat i go oszlifować.

Tutejsze agatonośne pola są we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych i zabronione jest samodzielne poszukiwanie agatów za wyjątkiem okresu, kiedy organizowane jest Lwóweckie Lato Agatowe i Lwówecki Sejmik Mineralogiczny. Podczas tych letnich dni – zazwyczaj w lipcu – można w zorganizowanych grupach zagłębić się w ziemi w poszukiwaniu minerałów.

Lwóweckie Lato Agatowe (święto poszukiwaczy skarbów Ziemi) to plenerowa, międzynarodowa giełda minerałów i wyrobów jubilerskich, na której znajdziemy ponad 200 stoisk  (w tym ponad 80 prezentujących wyłącznie minerały i skamieniałości ) – kilka stanowisk z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych, stoisko z bezpłatną wyceną oszlifowanych kamieni jubilerskich obsługiwane przez członków Wysokiej Rady Diamentów w Antwerpii, strefę „geolandii” dla dzieci z wyrobiskiem agatowym oraz strefę przyrodniczą z miejscową fauną i florą. W tym czasie organizowane są także grupy do poszukiwania  minerałów na polach agatowych w w pobliskich Płóczkach Górnych.

Tegoroczne, XIII Lwóweckie Lato Agatowe, znane określane jako „Najlepsza mineralogiczna impreza w Polsce”, odwiedzana przez tysiące turystów, zostało przeniesione na 16 do 18 lipca 2021 roku.

Na rynku, pomiędzy Agatową Kamienicą ( wybudowany w XV wieku, dawny dom burmistrza, w którym obecnie mieści się sklep z kamieniami i minerałami), a ratuszem, każdy może usiąść na jedynym w swoim rodzaju krześle z wtopionymi w siedzisko wyszlifowanymi agatami.

krzesło w wtopionymi agatami w w siedzenie
Agatowe siedzisko na krześle
Agaty wtopione w krzesło
Agaty „oprawione” w beton hmm czy to jest ładne?
Lwóweckie lato agatowe tłumy ludzi
Tak wygląda Lwówek Śląski podczas Lwóweckiego Lata Agatowego

Szwajcaria Lwówecka

Zwietrzałe, piaskowe skały usytuowane na obrzeżach miasta tuż przy głównej drodze prowadzącej z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry, przypominające nieco polskie Góry Stołowe, nazwą  zawiązują do podobnych tworów w Saskiej Szwajcarii w Niemczech.

Szwajcaria Lwówecka położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Samochód lub rower można zostawić na parkingu przy drodze i ruszyć w górę.

Na parkingu, aby uczcić pracę górników w pobliskich kopalniach wapienia, postawiono wagonik, przy drodze zaś bystre oko wypatrzy pozostałości po dawnej, poniemieckiej gospodzie.

Po częściowo wykutych w skałach stopniach ( śliskich, gdy jest mokro, o czym miałam okazję przekonać się osobiście), a częściowo po wytyczonych ścieżkach wspinamy się w górę. Warto wejść na górę i podziwiać panoramę z lotu ptaka.

To przyjemności. A co odstrasza? Wyryte  – co kawałek – w miękkim piaskowcu napisy. Kto tu był, kiedy, z kim i o co myśli o świecie. Wkurza mnie taki wandalizm, no ale cóż, nie zmienisz myślenia takich niby – turystów.

Pałac w Brunowie i jego niesławna historia

Jedną z atrakcji w okolicy Lwówka Śląskiego jest pięknie położony pałac w Brunowie. Posiadłość zachwyca wnętrzami i ogrodem, aczkolwiek nie może pochwalić się zbyt przeszłością, bowiem w jego murach mieściła się szkoła sportowa Hitlerjugend.

Piękne miejsce na wyjazd na weekend,  rodzinną uroczystość lub chociaż na przystanek kawowy.

Lwówek Śląski – agroturystyka na nocleg

W pobliżu Lwówka Śląskiego znajdziecie kilka ciekawych miejsc na nocleg.  Jednym z moich ulubionych jest położony w pobliżu kultowy Pokrzywnik 11 – agroturystyka ( Dom Gościnny) prowadzony przez Anetkę i Stefanka Gieysztor – wspaniałych ludzi z pasją.

Chcesz coś dodać do artykułu?

Znasz więcej ciekawostek o Lwówku Śląskim lub pragniesz dopytać? Pisz w komentarzu, chętnie odpowiem.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!