Roztocze co warto zobaczyć? Top 17 atrakcji Roztocza
Roztocze to piękna, zielona kraina na wschodzie Polski. Z charakterystycznymi wzgórzami pokrytymi szachownicą pól i lasami, poprzecinane dolinami rzek i strumieni.
Jedne z nich leniwie meandrują wśród pól, inne zaś tworzą malownicze przełomy, które nadają im charakter górskich potoków.
Atrakcji Roztocza jest mnóstwo. Przygotowałam zestawienie miejsc – moim zdaniem najciekawszych – do których warto zajrzeć podczas wypoczynku na Roztoczu.
Roztocze zwiedzałam na rowerze, ale oczywiście do wszystkich tych miejsc (lub w ich pobliże) można dojechać samochodem.
Poniższe atrakcje Roztocza to tylko zarys, bez dokładnych opisów, najbardziej interesujących miejsc. Po prostu „Roztocze co warto zobaczyć”.
1. Zamość – miasto idealne
Należy do najcenniejszych zespołów zabytkowych w Europie. Zamość wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.
Zachwycisz się ratuszem położonym na uroczym rynku otoczonym przecudnej urody kamieniczkami. Otaczające miasto mury i bramy miejskie i mnóstwo uliczek i placów do zagubienia się. Jesteś w Polsce, a w podwórkach i kamienicach odnajdziesz włoskie klimaty. Bowiem Zamojski zakładając miasto wzorował się na Padwie.
Polecam zwiedzić Zamość z przewodnikiem. Szczegóły w Informacji Turystycznej pod schodami ratusza.
Na chwilę relaksu polecam klimatyczną kawiarnię – galerię U Dziwisza położoną nieco poza ścisłym centrum, a na nocleg w Zamościu Hotel Arte na rynku z widokiem na ratusz.
Te dwa miejsca zostały mi polecone przez czytelników mojego bloga przed wyjazdem na wakacje. Byłam, zachwyciłam się i polecam także Wam. Bo warto.
2. Zabytkowe centrum Zwierzyńca
Zatopione w zielenie piękne centrum Zwierzyńca, a w nim wyjątkowy kościółek na wyspie, do którego prowadzi drewniany most. Naprzeciw kościółka budynki Ordynacji Zamojskiej, a za nimi malownicze stawy i mostki. Tuż obok nadal czynny ponad 200 letni browar. Nieopodal modrzewiowa willa Zamojskich (obecnie nadleśnictwo). A i jeszcze jedyny na świecie pomnik szarańczy. W parku, stoi bowiem pomnik pokonania przez mieszkańców w 1711 roku szarańczy.
Będąc w Zwierzyńcu i spacerując po Roztoczańskim Parku Narodowym, warto wybrać się na Piaseczną Górę żółtą ścieżką, a następnie zajrzeć na obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra i zdobyć szczyt o takiej samej nazwie. Uwaga! Wchodząc na teren Roztoczańskiego Parku musimy kupić bilet wstępu – w biurze nieopodal drogi.
3. Stawy Echo w Zwierzyńcu
Rzeka Świerszcz dała życie czterem sztucznym zbiornikom wodnym – stawom. To z jej wód wiosną stawy są napełniane wodą. Na skarpie przy stawach prowadzą drewniane pomosty, a nad jednym z brzegów urządzono miejsce kąpielowe.
Stawy Echo zostały założone przez Ordynację Zamojską w latach 30-ych XX wieku.
4. Szczebrzeszyn
Najstarsze miasto Roztocza, w którym można poczuć ducha dawnych miasteczek.
Tak, to jest to miasto, o którym pisał Jan Brzechwa, w którym chrząszcz brzmi w trzcinie. Dwa chrząszcze/świerszcze stojąca na pomnikach w mieście kultywują tę opowieść.
A poza nimi warto odwiedzić Szczebrzeszyn dla jego zabytków i festiwali, o których przeczytasz w artykule o Szczebrzeszynie: Szczebrzeszyn atrakcje.
5. Roztocze Krasnobród – zalew i zabytki
Miejsce do wypoczynku i zwiedzania. Warto rozpocząć zwiedzanie od podziwiania miasta i okolicy z wieży widokowej.
Zalew na rzece Wieprz to znakomity pomysł na wypoczynek: plażowanie, kąpiele i spacery wokół zalewu.
A do zwiedzania: barkowy kościół, kaplica na wodzie, kilkuhektarowa „Kalwaria krasnobrodzka”, 200 -letni drewniany spichlerz.
6. Szumy na Tanwi – przyrodnicza atrakcja Roztocza
Malowniczy przełom rzeki Tanew z naturalnymi progami wodnymi, czyli 28 następującymi po sobie niewielkimi wodospadami. Możesz tam dotrzeć pieszo, albo rowerem po wąskich, leśnych dróżkach i ścieżkach.
7. Górecko Kościelne
Urokliwie położona śródleśna wieś z sanktuarium św. Stanisława Biskupa, licznymi kapliczkami, aleją stuletnich dębów z malowniczym przełomem rzek Szum.
8. Wieża widokowa w Suścu na Górze Grabowickiej
Miejsce na które warto wejść dla cudnych widoków na poszatkowane (szczególnie pięknie wyglądające latem) pola wokół.
9. Baszta widokowa w Józefowie
Widoki z baszty na Józefów i rozciągającą się wokół puszczę. Pod basztą rozlokowany jest nieczynny kamieniołom Biała Dolina, do którego także warto zajrzeć.
10. Najwyższy wodospad na Roztoczu
Na rzece Jeleń, wśród dzikiej roztoczańskiej przyrody, znajduje się pomnik przyrody nieożywionej. Czyli wodospad o wysokości 1,5 metra i szerokości 9 metrów.
11. Rezerwat Czartowe Pole
Magiczne miejsce to już ścieżka prowadząca wzdłuż rzeki Sopot do rezerwatu. Zatopione wśród zieleni kładki i szum strumyka tworzą niesamowity klimat.
Przez najciekawszy odcinek sporego rezerwatu wytyczona jest ścieżka o długości około 1,5 km. Start od parkingu w wiosce Hamernia.
12. Roztocze w skansenie: zagroda Guciów
W wiosce Guciów mały, prywatny skansen z regionu. Kryte strzechami chałupy kryją w sobie nie tylko eksponaty, ale i restaurację z regionalnymi daniami i miejsca do spania w starych chatach z klimatycznym wnętrzem.
W ramach zwiedzania Zagrody Guciów także ścieżka archeologiczno-poznawcza do grodziska (datowanego na IX-XI w.) z fascynującymi pozostałościami wałów obronnych (w części płn.-zach.).
13. Roztoczański Park Narodowy
Ponad osiem tysięcy hektarów lasów z licznymi fragmentami pierwotnej puszczy. Imponujące drzewa, śródleśne stawy i koniki polskie będące potomkami dzikich koni – tarpanów.
Rewelacyjne miejsce na rower – liczne ścieżki, drogi leśne i wytyczone trasy rowerowe.
14. Kościół w Tomaszowie Lubelskim na Roztoczu
Perła architektury sakralnej – modrzewiowy kościół Zwiastowania NMP. Niezwykły, bo barokowy wystrój drewnianej świątyni. Wystawy sztuki sakralnej z dawnych lat.
15. Radruż
Cerkiew Św. Paraskewy, która jest jedną z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Polsce. W 2013 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z dzwonnicą otoczona jest kamiennym murem o charakterze obronnym.
16. Mauzoleum w Bełżcu
Przejmujący i pełen ekspresji monument upamiętniający ofiary niemieckiej zagłady. Niewielkie, ale znakomite muzeum multimedialne.
17. Spływ kajakowy rzeką Wieprz na Roztoczu
Spływ kajakowy na Roztoczu to także zwiedzanie. Tego, co najcenniejsze na Roztoczu – przyrody.
Podczas spływu po rzece Wieprz trwającego od 1 godziny do nawet 5 godzin zanurzysz się w zieloność i naturę. Spływ kajakowy to także super propozycja na Roztocze z dziećmi, jako że trasy są bardzo łatwe i bezpieczne. Odwóz lub dowóz na miejsce spływu kajakowego masz zagwarantowane przez organizatorów.
Zamość i Roztocze noclegi
Jak dla mnie najlepszym miejscem na nocleg w Zamościu jest hotel położony w samym sercu miasta tuż przy rynku, tak doskonałą propozycją na zatrzymanie się na Roztoczu jest agroturystyka.
Moje miejsce na nocleg na Roztoczu to niezwykłej urody dom nieopodal Zwierzyńca Ranczo Turzyniec.
Top 5 najczęściej rezerwowanych miejsc na noclegi na Roztoczu:
Bondyrz Szklane Domy
Józefów Kryształowa Józefów
Szczebrzeszyn Ostoya Roztocze
Susiec Hacjenda
Zwierzyniec Siedlisko pod Lasem
Zamość Hotel Zamojski
Znasz jeszcze inne urokliwe miejsca na Roztoczu? Dopisz w komentarzu, proszę.
A podczas zwiedzania Roztocza nie zapomnij przywitać się z chrząszczem w Szczebrzeszynie!
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Wiedziałam, że roztocze jest piękne, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, że aż tak!! Koniecznie muszę odwiedzieć!!
Tak, warto zanurzyć się w tę krainę 🙂
Będąc w Szczebrzeszynie warto wybrać się do wąwozów lessowych.Pomiędzy Józefowem a Suścem jest miejscowość Oseredek z Muzeum Pożarnictwa.W muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów z różnych okresów i nie tylko z Polski,których zbieranie zainicjował były komendant miejscowej OSP.We wsi Paary ciekawy budynek Straży Granicznej z 1876 r.Na Roztoczu byłem już kilka razy,lubię jeździć po puszczy i jedno co rzuca się w oczy to wycinanie dużych obszarów lasu.Sadzi się sadzonki,ale kiedy z nich będzie prawdziwa puszcza??
Witaj, bardzo dziękuję za komentarz i uzupełnienie mojego artykułu o kolejne, ciekawe miejsca na Roztoczu do zobaczenia. pozdrawiam dana