Tu nagrywali U Pana Boga … Atrakcje Podlasia
U Pana Boga za piecem dał początek serii
Pierwszy film serii nakręcony w 1998 roku „U Pana Boga za piecem” okazał się strzałem w dziesiątkę, co zaowocowało w następnych latach kontynuacją serii. W 2007 roku pojawił się film i serial „U Pana Boga w ogródku”, a w 2009 „U Pana Boga za miedzą”.
U Pana Boga w ogródku gdzie nagrywali film
U Pana Boga… gdzie były kręcone sceny?
U Pana Boga w … Wierzchlesiu: domki, cerkiew i drewniane płoty na polach i domy w wiosce. Za miejscowymi stodołami nakręcono słynne sceny, kiedy ksiądz wędruje malowniczą polną drogą, wśród drewnianych płotów i dwie zakonnice jadą na rowerze.
Czy naprawdę istnieje Królowy Most?
Jak najbardziej. To maleńka, senna wioska z cerkwią i drewnianym mostem nad rzeką Płoską.
Jak mówi ludowy przekaz, most został zbudowany w ciągu jednej noc dla króla Zygmunt II Augusta, aby mógł swobodnie przeprawić się podróżując z warszawy do Grodna. Inne podania mówią, że most został zbudowany dla przeprawienia się królowej Bony.
Tak czy inaczej: most istnieje i prowadzi przez niego trasa rowerowa Green Velo. A od niego miejscowość wzięła swoja nazwę, która to z kolei stała się miejscem osadzenia akcji filmów serii „U pana Boga…”.
Jednak w samym Królewskim Moście nie kręcono wielu scen, chociaż tablica z nazwą miasta „Królewski Most” i widoczna w tle cerkiew sugerują coś zupełnie innego.
W Królewskim Moście, a właściwie na drodze w kierunku przejścia granicznego w Bobrownikach, kręcono sceny z zatrzymywaniem kierowców przez miejscową policję. A pozostałe sceny kręcono w innych miejscach Podlasia.
Królewski Most to spokojna wioska, przez którą przechodzi szlak rowerowy Green Velo i Szlak Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej.
Inne filmy kręcone na Podlasiu
Wiele filmów osadzono na Podlasiu wykorzystując naturalne walory krajobrazu. Oprócz serii „U Pana Boga…” najbardziej znanym filmem kręconym na Podlasiu jest „Blondynka”.
Co prawda Supraśl w filmie „Blondynka” zamieniono na Majaki, ale każdy, kto chociaż raz odwiedził to cudne podlaskie miasteczko, bez trudu rozpozna charakterystyczne miejsca.
Brukowaną ulicę zwieńczoną kościołem Św. Trójcy, którym zarządzał Olaf Lubaszenko wcielając się w rolę księdza, czy budynek na rogu z zakładem fryzjerskim i szyldem „U Elwirki”, który funkcjonuje po dzień dzisiejszy. I urokliwe bulwary w Supraślu, po których spaceruje pani weterynarz.
Oprócz „Blondynki” i „U pana Boga…” także sporo innych filmów powstawało na Podlasiu. Co prawda nie cała produkcja, jak w przypadku powyższych filmów, ale plenery lub niektóre sceny filmowe.
I tak „Faustyna” w Drohiczynie, „Biała Sukienka” w Tykocinie (ładnie pokazane miasto), thriller „Kruk” w Czarnej Białostockiej, Kruszynianach i Białymstoku, „Bołdyn” w Tykocinie i Knyszynie, „Opowieści z Narni” sceny w plenerze podlaskim, „Znachor” w Bielsku Podlaskim, „Nad Niemnem” w którym to Bug wcielił się w tytułowy Niemen i podbiałostockie Koźliki w których kręcono plenery oraz „Sanatorium pod Klepsydrą” w Drohiczynie.
Podlasie kraina magiczna!
Odkryj go podróżując ze mną z moimi zdjęciami i wspomnieniami, a zapragniesz przyjechać na Podlasie i odkryć go po swojemu. Wędrując swoimi ścieżkami i szukając spokoju w pięknych zakątkach.
A na nocleg polecam agroturystykę. Może to być glamping, może domek do wynajęcia, a może klimatyczny dom w środku puszczy, w którym ja się zatrzymałam.
🏨 🛌
Szukasz noclegu na Podlasiu?
Moja prośba do Ciebie :). Wszystkie moje artykuły są oczywiście bezpłatne, ale mam prośbę, aby rezerwując nocleg na Podlasiu kliknąć wcześniej na link booking.com lub skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Dla Ciebie cena nie zmieni się, a ze mną booking.com podzieli się prowizją. Dziękuję serdecznie 🙂 dana/jaWagabunda
źródło foto: Filmweb
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!