Wąwóz El Chorro w Andaluzji mekką dla lubiących mocne wrażenia

0
148
wąwóz el chorro koło Malagi El Caminito del Rey

Wąwóz El Chorro w pobliżu andaluzyjskiej Malagi – mekką dla lubiących mocne wrażenia!

Jeszcze niedawno, ten najbardziej niebezpieczny szlak wspinaczkowy na świecie, jest – od 2016 roku – dostępny prawie dla każdego. Wyremontowany i zabezpieczony – zawrót głowy może powodować tylko u osób z lękiem przestrzeni.

Most w wązwozie el chorro po którym trzeba przejśc na drugą stronę
Malaga-El chorro – most po którym trzeba przejść

Nad przepaścią – szlakiem króla

Wąwóz El Chorro, ta ponad 100-metrowej głębokości rozpadlina skalna o długości ponad 6 km, znajduje się około 50 km na północ od Malagi – doskonały pomysł na jednodniowy wypad dla znudzonych słodkim lenistwem na Costa del Sol.

Wąwóz z trasami El Caminito del Rey (Ścieżka Króla) o różnych stopniach trudności jest prawdziwą mekką dla lubiących wspinaczkę i nie cierpiących na lęki wysokości. Umocowane w wapiennej skale ścieżki pozwalają na bezpieczne wędrowanie i podziwianie  bulgoczącej kilkanaście metrów niżej rzeki Guadalhorce.

przejście przez most w wąwozie el chorro
Malaga-El Chorro – droga przez most

Trakt został zbudowany na początku XX wieku, w czasie kiedy stawiano elektrownię Conde del Guadalhorce po jednej ze stron wąwozu El Chorro. Dzięki wybudowaniu specjalnej trasy – pomosty i zabezpieczenia z lin – robotnicy zyskali ułatwienie w transporcie materiałów.

Ponieważ uroczystego otwarcia szlaku dokonał ówczesny król Hiszpanii Alfons XIII (1886 -1941), szlak zyskał na jego cześć nazwę: El Caminito del Rey.

Coraje !!! (Odwagi)

Po zaprzestaniu prac, trasa zaczęła być używana turystycznie. Jednak pomimo upływu lat, nikt nie konserwował, ani też nie zabezpieczał pozostałości. Słowa “pozostałości” użyłam celowo, bowiem na niektórych odcinkach pozostały tylko skorodowane wsporniki zawieszone nad przepaścią. Jej przejście stało się możliwe tylko dla osób posiadających sprzęt alpinistyczny, ale i tak zaczęli na niej ginąć ludzie.

Taka sytuacja jednak nie zniechęcała ochotników, a wręcz odwrotnie – w miarę jak stawała się coraz bardziej niebezpieczna, przyciągała kolejne rzesze śmiałków. Zyskała miano: “Najbardziej niebezpiecznej trasy wspinaczkowej na świecie”.

El Caminito del Rey – tak “prezentowała” się przed remontem.

Adrenalina jest!

Liczne wypadki – w tym śmiertelne – zmobilizowały hiszpańskie władze w 2000 roku do podjęcia decyzji i zamknięcia El Chorro, a jakiekolwiek wejście było karane surowymi grzywnami.

Rozpoczęto prace remontowe, zbudowane nowe trasy i platformy widokowe ze szklanymi płytami – wszystko zabezpieczone siatkami i linami.

Pozostałości starego El Caminito pozostawiono i są one widoczne pod nowymi ścieżkami. W 2015 roku wąwóz zaprosił pierwszych chętnych na “podniesienie adrenaliny”. Osoby, które przeszły trasę w poprzedniej wersji, podsumowały nowość, jako: “Nic nie warty trakt spacerowy”.

Może tak jest dla tych, którzy na co dzień potrzebują dodatkowej adrenaliny, jednak na większości zwiedzających wąwóz pozostawia niezapomniane wrażenie okraszone sporą dozą doznań związanych z zawieszeniem nad przepaściami.

Najbardziej spektakularnym miejscem – i tym samym najczęściej fotografowanym – jest  most łączący dwie strony wąwozu: Balconcillo de los Gaitanes.

W roku otwarcia zwiedzający mogli bezpłatnie rozkoszować się wędrówką, od 2016 roku wejście jest płatne i zorganizowane. Szczegóły na oficjalnej stronie ⇒ Wąwozu.

El Caminito del Rey – obecnie.

Przydatne informacje
 • Trasa prowadzi z jednej strony wąwozu na drugą, nie można zrobić tzw. pętelki. Jej długość wynosi około 6 – 7 km w zależności od której strony się wchodzi – północna, zaczynająca się w Ardales i południowa od strony miejscowości Alora / El Chorro. Przejście zajmuje około 3 – 4 godziny.
 • Bywalcy polecają wejście od strony Ardales  – dojazd drogą MA-5403 –  wychodzimy na południowym odcinku i busem ( jeśli kupimy bilet z taką opcją) wracamy do punktu wyjścia.
 • Planując przejście wąwozu co najmniej kilka tygodni wcześniej trzeba zarezerwować bilet.
 • Bilety: do kupienia przez internet na hiszpańskiej stronie Wąwóz El CherroRezerwacja biletu jest konieczna.
 • Cena podstawowa 10€, ale jest możliwość wędrówki z przewodnikiem (także w języku angielskim), wtedy kwota wzrasta o 8 €, a korzystając dodatkowo z przejazdu busem – musimy dodać 1,5 €. Bus przewiezie nas z odcinka południowego El Chorro do  północnego Ardales.
 • Wejścia: co pół godziny wchodzą 50 osobowe grupy.
 • Chodzimy w kasku i odpowiednim –  czyli obcasy i klapki odpadają – obuwiu. Kaski zostają wręczone przy wejściu. A pozostałe zakazy i nakazy do przeczytania na ⇒ stronie wąwozu.
 • Godziny otwarcia:
  1 kwiecień – 30 październik: od 9.30 do 17.00
  1 listopad  – 31 marzec: od 9.30 do 15.00
 • Na całym terenie nie ma toalet, ani możliwości kupienia czegoś do jedzenia czy picia.
 • W przypadku bardzo kiepskiej pogody ( mocny deszcz lub silny wiatr) wejście jest zamykane. W takim przypadku bilety są “przebukowane ” na inny dzień – informacje dostaje się e-mailem lub na miejscu przy wejściu.
 • Po przejściu Caminito warto nie opuszczać miejsca, tylko zrobić sobie wycieczkę z przecudownymi widokami wokół zbiornika Guadalhorce
Trasa w wawozie El chorro przed remontem
W takim stanie były ścieżki przed remontem
Malaga wąwóz el chorro trasy po wyremontowaniu
Obecnie – w oczekiwaniu na chętnych

Muchas gracias Jazmín Linarez ( Hiszpanka, w której żyłach płynie polska krew) za poświęcony czas, wprowadzenie mnie w cudowny klimat i zauroczenie historią Andaluzji.

Zanurz się razem ze mą w uroki Andaluzji. Kliknij w linki zamieszczone poniżej, a przeniesiesz się do cudownej krainy:

 1. Trasa z Malaga do Ronda

 Malaga – pierwszy łyk andaluzyjskiego powietrza 

 Wąwóz El Chorro – mekką dla lubiących mocne wrażenia

 Kolejką na wzgórze Calamorro

 Marbella – idealne miejsce dla bogatych turystów na Costa del Sol

 Mijas Pueblo – urocze białe miasteczko

 Ronda – andaluzyjskie miasto na pół

2. Trasa z Ronda do Jerez de la Frontera

 Kadyks (Cádiz) – najstarsze miasto Europy

 Jerez de la Frontera – sherry i tańczące konie

3. Trasa z Jerez de la Frontera do Sewilla

 Tragiczna miłość w Sewilli nieopodal Hiszpańskiego Placu

 Klimatyczna Sewilla, jej legendarny symbol NO8DO i ślad pomarańczy

4. Trasa z Sewilla do Kordoba

 Katedra – Mezquita w Kordobie jeden z najbardziej imponujących budynków na świecie

5. Trasa z Kordoba do Granada

 Granada – klejnot Andaluzji, gdzie śpisz w jaskini i zatapiasz się w flamenco

 Czerwona staję się o zachodzie słońca. Ja – Alhambra w Granadzie

6. Trasa z Granada do Nerja

 Nerja – urok nadmorskiego miasteczka na Costa del Sol

Plan samodzielnego zwiedzanie Andaluzji – dzień po dniu wraz z ilością km do przejechania, dokładne opisy miejsc wartych odwiedzenia, kulinarną odsłonę regionu, fascynującą historię flamenco, przydatne podpowiedzi w języku hiszpańskim i wiele innych, bardzo pomocnych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Andaluzja – plan zwiedzania

Znajdź swoje miejsce na nocleg w pobliżu


Booking.com

Źródło: do tekstu wykorzystałam zdjęcia ze strony: www.caminitodelrey.info i www.xataka.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!