mapa z zaznaczonym szlakiem na Babią Górę

2016 Podróże Polska

Babia Góra szlaki turystyczne i atrakcje

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 22 października 2022

Babia Góra w Beskidzie Żywieckim, nosząca zaszczytne miano Królowa Beskidów, dominuje nad okolicznymi górami.

Jej charakterystyczna sylwetka widoczna jest – przy dobrej pogodzie – z wielu beskidzkich szczytów.

Z tego artykułu dowiesz się:

Spis treści

Babia Góra ciekawostki

  • Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego
  • Wysokość Babiej Góry wynosi 1725 m n.p.m.
  • Wejście na teren Babiogórskiego Parku Narodowego jest płatne
  • Parkingi przy wejściu na szlak są płatne
  • Najłatwiejszym szlakiem na Babią Górę jest czerwony z Przełęczy Krowiarek
kobieta na szlaku w górach

Najłatwiejszy szlak na Babia Górę

Babia Góra co warto wiedzieć?

Ponieważ Babia Góra jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce, dobrze jest zaplanować wyjście w dniu powszednim.

Wejście zimą przy dobrej pogodzie i dla odpowiednio przygotowanych turystów nie jest, wbrew pozorom, trudne technicznie. Babia Góra jest również idealnym miejscem dla narciarzy skiturowych.

Babią Górę zdobywałam wiele razy. Wchodziłam na nią i schodziłam chyba wszystkimi szlakami. Schodziłam także do Markowych Szczawin żółtym szlakiem Percią Akademicką, gdy ruch na tym szlaku był jeszcze dwustronny.

Nieraz spałam w szopie przy starym schronisku gdy nie było już miejsc w głównym budynku i rano chłonęłam wschód słońca na Babiej Górze po wczesnym wyjściu w góry.

Nie ma już starego, klimatycznego schroniska. W miejsce spokojnie wędrujących, nie bardzo licznych turystów, pojawiły się prawdziwe tłumy. Bo Babia Góra stała się bardzo popularnym szczytem do zdobycia.

kobieta na szlaku w górach

Szlak od Krowiarek do schroniska na Markowych Szczawinach

Babia Góra dlaczego Diablak ?

W zasadzie można wchodzić na Babią Górę przez cały rok. Babia Góra (używana czasem druga nazwa Diablak pochodzi od nazwy jej najwyższego wierzchołka) uważana jest za jedną z najbardziej kapryśnych i nieprzewidywalnych gór.

Położona na łagodnych beskidzkich terenach, Babia Góra swoim wysokogórskim charakterem przypomina bardziej kamieniste i trawiaste zbocza Tatr Zachodnich, niż mocno zalesione łagodne grzbiety Beskidów. Przed wyprawą zawsze należy sprawdzić panujące warunki.

Nawet na najłatwiejszym szlaku na Babią Górę może zaskoczyć nas nagła mgła czy silny wiatr zdmuchujący niemal ze szlaku.

szczyt góry zasypany kamieniami

Na szczycie Babiej Góry

Kiedy na Babią Górę?

Zaszczytne miano „kapryśnej” które nie bez powodu nosi Babia Góra, już nieraz pomieszało szyki wędrowcom, chcącym wejść na jej szczyt. Planując wejście na Babią Górę (niezależnie jaka to pora pora) należy być przygotowanym na zmianę pogody.

Turyści bywają zaskoczeni silnym wiatrem i nawet deszczem na górze, podczas gdy w dolinie panowała słoneczna pogoda. Bo taka ona jest. Kobieta – góra kapryśna, ot co :).

Na Babią Górę można wchodzić przez cały rok, jednak w zimie i w miesiącach, gdy jeszcze może zalegać śnieg, szczególnie trzeba pamiętać, że to wysoka góra i warunki bywają na niej trudne i bardzo trudne.

Przed wejściem na trasę na Babią Górę koniecznie sprawdź prognozę pogody!

A i tak, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych, zabierz do plecaka kurtkę przeciwdeszczową, termos z herbatą, coś do zjedzenia i gorzką czekoladę.

jaszczurka

Moja towarzyszka podczas wędrówki na Babią Górę

Szlaki na Babią Górę

Pomocna przy planowaniu wejścia na Babią Górę będzie aplikacja mapa szlaków turystycznych. 

Przykładową trasę zamieszczam poniżej. To przejście z Przełęczy Krowiarki przez Skręt Ratowników wspomnianą wyżej Percią Akademików i zejście czerwonym szlakiem przez Sokolicę.

Bardzo pomocna, dokładnie rozpisana trasa z kolorami szlaków, czasem przejścia i sumą podejść oraz zejść. I co najważniejsze. Z poziomicami i grafiką przewyższeń.

Trasa: Przełęcz Krowiarki – Przełęcz Krowiarki | mapa-turystyczna.pl

Kilka innych tras na Babią Górę znajdziesz poniżej:

  • Przełęcz Krowiarki – Babia Góra przez Sokolicę: 2h 23 min / 4,6 km /suma podejść 717 m/ zobacz mapę 
  • Przełęcz Krowiarki – Babia Góra najpierw niebieskim, później zielonym  i czerwonym szlakiem : 2h 52 min / 6,4 km /suma podejść 747 m/ zobacz mapę 
  • Przełęcz Krowiarki – Babia Góra najpierw niebieskim, a później żółtym szlakiem: 3h 12 min / 7,4 km /suma podejść 804 m/ zobacz mapę. Żółty szlak od Skrętu Ratowników wchodzi na szczyt Babiej Góry Percią Akademików.
  • Schronisko PTTK Markowe Szczawiny przez Perć Akademicką 1h33 min/2,6  km/543 zobacz mapę.
  • Schronisko PTTK Markowe Szczawiny przez Przełęcz Brona 1h30 min/3 km/537 zobacz mapę.

Na Babią Górę wejdziesz także od strony Zawoja Czatoża, Zawoja Markowa, Zawoja Lajkonik, Zawoja Policzne, Lipnica Wielka, od strony Zubrzycy Górnej o od strony Słowacji.

kobieta przy oznaczeniu szlaków turystycznych

Start na Babią Górę z Krowiarek

Najłatwiejszy szlak na Babią Górę

Poniżej zobaczysz najłatwiejszą – i moim zdaniem najładniejszą – trasę na Babią Górę. Wejście i zejście tą samą trasą nie należy do nudnych, bo będziesz podziwiać pasma górskie z innej perspektywy.

Czerwony szlak prowadzący z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę i Gówniak to najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Babią Górę. Co wcale nie znaczy, że jest łatwo. Od razu na starcie ruszamy ostro w górę, po kamienno-drewnianych stopniach. I aż do Sokolicy idziemy w przyjemnym lesie, ale bez widoków.

Przyjemność dla oka rozpoczyna się dopiero na Sokolicy, a później już jest tylko piękniej.

Trasa: Przełęcz Krowiarki – Babia Góra (Diablak) | mapa-turystyczna.pl

Czy Perć Akademików jest trudna? 

Na Babią Gorę można wejść z kilku kierunków od strony Zawoi, od strony Słowacji, a także z innych pasm górskich.

Moja najdłuższa trasa na Babią Górę była kilkanaście lat temu z Korbielowa przez Jaworzynę z noclegiem w schronisku na Markowych Szczawinach. Szłyśmy z koleżanką cały dzień, bo nie dość, że to spora trasa (około 20 km), to jeszcze prowadząca wśród pełnych pokus lasów z jagodami (a był wrzesień).

Jednym ze sposobów zdobycia Babiej Góry jest rozłożenie trasy na dwa dni z noclegiem w schronisku PTTK Markowe Szczawiny.

Od schroniska na szczyt prowadzą dwa szlaki: nieco okrężny czerwony przez Przełęcz Brona i noszący znamiona szlaku wysokogórskiego żółty tzw. Percią Akademików, który jest najtrudniejszą trasą na Babią Górę.

Można nim przejść tylko w jednym kierunku – w górę – i trzeba pokonać przewyższenia posiłkując się łańcuchami i kilkoma klamrami. W okresie zimowym szlak jest zamknięty w obawie przed lawinami. Polecam sprawdzić czy szlak Percią Akademicką jest otwarty klikając na aktualności.

A czy wejście przez Perć Akademików na Babią Górę jest trudne? Do najłatwiejszych nie należy. Nie tyle z ostrości podejścia – bo inne beskidzkie szlaki są równie ostre – ale z racji kilkumetrowej skałki, na którą trzeba się wspiąć po klamrach. Osoby cierpiące na lęk przestrzeni mogą mieć z tym problem.

Perć Akademików z dzieckiem? To wszystko zależy od wieku dziecka, jego doświadczenie do chodzenia po górach i rozsądku rodziców.

Parking na Przełęczy Krowiarki pod Babią

Najlepiej zaparkować samochód na płatnym parkingu na Przełęczy Krowiarki leżącej pomiędzy Makowem Podhalańskim, a Zawoją.

Na przełęczy, która niegdyś była pastwiskiem dla krów (stąd nazwa Przełącz Krowiarki), dość spory parking zajmują samochody. W letnie, wakacyjne dni parking bywa zapełniony do ostatniego miejsca. W zasadzie na Przełęczy Krowiarki znajdują się dwa parkingi: jeden przy wejściu do Babiogórskiego Parku i drugi nieco dalej (jadąc od Zawoi).

A na szczycie Babiej Góry…

… na szczycie Babiej Góry jest pięknie! Tatry, Mała Fatra, beskidzkie szczyty i Orawskie Jezioro pięknie prezentują się przy ładnej pogodzie. Jeśli tylko wieje – to, jak już wspomniałam zdarza się bardzo często – to pół biedy, gorzej gdy jest jest mgliście lub deszczowo. Wtedy widoki można sobie tylko wyobrazić.

Zapewne w każdej pogodzie uda nam się dojrzeć obelisk na szczycie, który upamiętnia wejście na szczyt Diablaka arcyksięcia Józefa Habsburga.

widoki na góry i zachodzące słońce

Zachodzące słońce w okolicy Babiej Góry

Schronisko Markowe Szczawiny

Pamiętam klimatyczne, stare schronisko na Markowych Szczawinach, w którym kilka razy spałam podczas licealnych i studenckich wyjazdów na Babią Górę. Ba, zdarzało się spać w tej starej szopie dla zwierząt przy budynku, prowizorycznie przerobionej na dodatkowe miejsca noclegowe.

To było prawdziwe schronisko z duszą. Z obsługą, dla których góry były „całym życiem”. Ile razy przychodziłam skonana z gór, dostawałam kubek z gorącą herbatą, cytryną i miodem. Na wzmocnienie. I na nic się zdawały moje protesty, że ja nie słodzę. Miałam się wzmocnić i koniec. Dopiero później jedzenie i gadanie. I śpiewy przy gitarze do późnych nocnych godzin.

Tego schroniska postawionego w 1906 roku i później wielokrotnie rozbudowywanego dawno już nie ma. W jego miejsce postawiono w 2009 roku nowe schronisko. Bardziej wygodne i pasujące do współczesnych czasów. Z racji zwiększania się z roku na rok popularności tras na Babią Górę, bardzo oblegane.

W schronisku jest około 40 miejsc, ale żeby mieć pewność noclegu, to trzeba wcześniej zarezerwować nocleg na Markowych Szczawinach. W schronisku posilisz się korzystając z oferty schroniskowej kuchni i skusisz się na domowe ciasto.

A jeśli kupisz „Czekoladę ratunkową„, będziesz mieć z tego same korzyści. Ucztę dla podniebienia i ratunek przed spadkiem energetycznym oraz świadomość, że wspomagasz GOPR. Cały dochód ze sprzedaży czekolady jest przeznaczony na fundację GOPR.

Babia Góra pogoda sprawdź przed wyjściem na szlak

Powszechnie mówi się, że kobieta jest zmienna. Nic dziwnego zatem, że Babia Góra jest tak nieprzewidywalna.

Latem i wiosna, nawet kiedy u jej podnóża ostro świeci słońce, szczyt spowijają mgły. I odwrotnie. Zza mgły – jak miałam podczas pobytu w Zubrzycy Górnej w przeuroczym domu z widokiem na Babią Górę – widziałam szczyt Diablaka w pełnym słońcu.

Gwałtowne zmiany pogody i temperatury (w tym także gwałtowne burze), ostre wiatry, a zimą zamiecie to niemal jej cechy charakterystyczne.

Dlatego planując wyjście na Babią Górę koniecznie należy zabrać ciepłą odzież (nawet latem), coś do jedzenia i ciepłego do picia.

I pamiętać o naładowaniu telefonu, w którym zapiszesz numer ratunkowy GOPR 985601 100 300 i w którym będziesz mieć zainstalowaną aplikację Ratunek.

Pogoda Babia Góra do sprawdzenia Tutaj obowiązkowo przed wejściem w góry.

Babia Góra przydatne informacje

  • Gdzie leży Babia Góra – zobacz tutaj.
  • Babia Góra czy jest śnieg i jaka jest pogoda sprawdź tutaj.
  • Zainstaluj aplikację Ratunek (pomoc w górach).
  • Zapisz w komórce nr telefonu do GOPR 985 lub 601 100 300.
  • Za wejście do Babiogórskiego Parku musisz zapłacić.
  • Parking na Przełęczy Krowiarki jest płatny.
  • Babia Góra czy można z psem? Nie, na teren Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania czworonogów.
  • Babia Góra dla dzieci czy jest odpowiednia? Dla dzieci obeznanych z górami najbardziej odpowiedni będzie najłatwiejszy i najszybszy czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę.
  • Raczej nie wybieraj się samotnie w góry, a jeżeli wyruszasz samodzielnie, to  koniecznie zostaw wiadomość w schronisku lub znajomej osobie o planowanej trasie.
  • Sprawdź warunki pogodowe na trasie na Babią Górę.
  • Zaplanuj  trasę na podstawie mapy, biorąc pod uwagę możliwość dłuższego przejścia szlaku spowodowanego na przykład pogorszeniem pogody.
  • Zabierz przeciwdeszczowe ubranie, czapkę oraz  termos z ciepłym napojem, kanapki, gorzką czekoladę.

Pobierz aplikację Ratunek

Tutaj znajdziesz link do ściągnięcia aplikacji Ratunek. Aplikacja może uratować życie Tobie lub osobie potrzebującej pomocy w górach.

Nie musisz wiedzieć ani gdzie jesteś ani dzwonić do służb ratunkowych. Wystarczy, że użyjesz aplikacji Ratunek, która samoistnie poda dokładną lokalizację osoby dzwoniącej.

Babia Góra katastrofa lotnicza

Niewyjaśniona po dzień dzisiejszy katastrofa lotnicza na Babiej Górze, która wydarzyła się w 1969 roku, a w której zginęły 53 osoby.

Samolot PLL LOT, który wystartował z Warszawy miał wylądować w Krakowie. Niestety, minął lotnisko Balice pod Krakowem i kiedy znalazł się w regionie Babiej Góry wskutek zbyt niskiego lotu wbił się w zbocze góry Polica.

Ofiary katastrofy upamiętania stojący nieopodal miejsca katastrofy metalowy krzyż, a od kilku lat także pomnik na szczycie Policy z nazwiskami ofiar katastrofy samolotu na Babiej Górze.

Babia Góra noclegi w okolicy

Planując wędrówkę na Babia Górę zaplanuj nocleg gdzieś w okolicy. Na przykład w Zawoi, Stryszawie lub okolicznych wioskach, w których znajduje się sporo ciekawych miejsc noclegowych. I to nierzadko z pięknym widokiem na Babia Górę właśnie!
Zerknij na świetnie wyposażone domki Cuda Natury – Niebo, Wiatr, Ziemia, w których zasypiasz i budzisz się mając Babią Górę jak na dłoni. Chyba, że spowije ją mgła, to wtedy pozostaje Ci tylko wyobraźnia.

Wart zastanowienia się na nocleg pod Babią Góra jest także hotel z przepięknym widokiem sięgającym hen po horyzont. To Beskidzki Raj z wieżą widokową na szczycie góry w Stryszawie.

stary kaflowy piec

W hotelu Beskidzki Raj mój zachwyt wzbudził kaflowy piec

Wybierz się ze mną na górskie wędrówki

Kliknij na poniższe linki, żeby więcej dowiedzieć się więcej o okolicy:

 Spokojna Orawa u stóp Babiej Góry

Skansen w Zubrzycy Górnej z Babią Górą w tle

Zawoja zwiedzanie


? ?    Szukasz noclegu ? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu, skorzystasz z linku polecającego booking.com  lub z wyszukiwarki poniżej.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabunda



Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Babia Góra to moja ulubiona góra. Najchętniej wchodzę tam z Lipnicy i schodzę żółtym szlakiem na Słowację. Ale do tego z Krowiarek mam najwięcej sentymentu, bo tamtędy szłam pierwszy raz 🙂
Bardzo przydatny wpis, zwłaszcza o bazach noclegowych w pobliżu 🙂 Okolice Stryszawy są mi obce a tam sporo jest do zobaczenia 🙂 Pozdrawiam 🙂