tabliczka z kierunkowskazem Jelenie Skały w Górach Izerskich

2020 Podróże Polska

Jelenie Skały, Ciemny Wądół, Źródełko Wolfganga – nieznane trasy Gór Izerskich

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 10 kwietnia 2021

Góry Izerskie niczym mroczny przedsionek Karkonoszy przyciągają żądnych dawnych historii, legend, ciekawostek i poszukiwaczy pamiątek czy też zaginionych skarbów.

Niekoniecznie w znaczeniu złota czy tego typu kosztowności, ale pozostałości po dawnych właścicielach tych terenów i pozostawionych (tzn. ukrytych) dokumentach i rodzinnych pamiątkach. Być może kosztownych, a być może mających jedynie znaczenie sentymentalne.

Spis treści

Gdzie na weekend? W Góry Izerskie!

Moja włóczęga po Górach Izerskich przypadła w niezwykłym, a raczej powiedziałabym  „nienormalnym” czasie, bo w czasie jesiennej pandemii koronawirusa. Spragniona wyjazdów (chociaż i tak sporo wyjeżdżałam tego lata), kiedy tylko nadarzyła się sposobność wyskoczenia na kilka dni i w dodatku zapowiadała się cudna, złota polska jesień (w listopadzie!) zarezerwowałam nocleg w Folwarku Wrzosówka (o tym cudnym miejscu na końcu artykułu nieco więcej) i wyruszyłam w góry.

Rozmowy z Anią, panem Adamem i spotkanym na leśnej scieżce panem, przybliżyły mi historię Gór Izerskich i pomogły w ich odkrywaniu.

Uwielbiam górskie wędrówki, bowiem:

W górach jest wszystko co kocham. Wszystkie wiersze są w bukach.

jak napisał Jerzy Harasymowicz i jak ja odczuwam. Porośnięte mocno wybarwionymi bukami Góry Izerskie dały mi oddech, spokój i siłę na nadchodzące – niewiadomo jakie -czasy.

droga w lesie porośnięta drzewami

Różne jest oblicze tras w Górach Izerskich. To także świetne trasy na rower w góry

Mężczyzna z plecakiem na trasie w Górach Izerskich przechodzi przez drewniany mostek

Urokliwa trasa w Górach Izerskich w kierunku Jelenich Skał

Najpiękniejszy szlak Gór Izerskich – trasa wycieczki na Jelenie Skały

Trasa wycieczki: Start w Przecznicy początkowo żółtym szlakiem, szeroką, leśną drogą. Póżniej żółty szlak ostro skręca w prawo w Ciemny Wądół. Nie skręcam, idę jeszcze kawałek drogą wypatrując drewnianych kierunkowskazów „Jelenie Skały”. Ostry skręt w prawo i ścieżką w górę do Jelenich Skał. Zejście z powrotem do głównej drogi i kontynuuję trasę niejako obchodząc całą górę. Po jakimś czasie dochodzę do kierunkowskazów i już z nimi kieruję się do Wolframowego Źródełka po czym kontynuuję trasę żółtym szlakim schodząc przez Ciemny Wądól dochodzę do leśnej drogi (tej samej, którą szłam na początku) i wracam do Przecznicy.

Wyruszyłam z wioski Przecznica (zachęcam do zaglądnięcia do wioski), niegdyś letniskowej odskoczni wypoczynkowej dla mieszkańców Drezna i Berlina, którzy dojeżdżali do Jeleniej Góry elektryczną koleją, „usuniętą” przez Rosjan i wywiezioną do Związku Radzieckiego po zakończeniu wojny.

Na końcu wioski zastawiłam samochód na rozdrożu przy tablicy informacyjnej o izerskich ciekawostkach i wyruszyłam na żółty szlak. Kierunek: Jelenie Skały i Źródełko Wolfganga. Mapa, którą miałam okazała się wielce niepomocna, bowiem żółty szlak ostatnio zmienił przebieg i nijak nie mogłam odnaleźć się w terenie. Polecam kupić nowe wydanie (moje było sprzed kilku lat). Na całe szczęście pomogła mi niezawodna czeska aplikacja mapy.cz i drewniane kierunkowskazy na Jelenie Skały oraz intuicja.

Nie wiem, czy jelenie wbiegały na te skały, ale jeśli tak, to musiały mieć niezłą kondycję! Ostre podejście na punkt widokowy po ledwie widocznej wśród zarośli ścieżce i nagroda w postaci pięknego widoku na wioskę Przecznica i okolicę.

Ścieżka do Jelenich Skał, położonych na zboczu góry Tłoczyny, nie jest oznaczona jak szlak, ale można łatwo do nich dojść idąc zgodnie z kierunkiem wskazanym przez tabliczki informacyjne. Kiedyś – co widać po pozostałościach zabezpieczeń, podobnych jak na Mostku Kapitańskim na Pogórzu Izerskim, był tutaj wyznaczony szlak do wędrówek.

Ba, jak się dowiedziałam, jeden z bardziej popularnych nie tylko dla widoków, ale i dla bliskiego stąd dojścia do miejsc „pogańskich mocy” – nieistniejących już Byczej Chaty i olbrzymiej jodły oraz źródełka Św. Wolfganga, tryskającego w tym miejscu od setek lat.

Żeby dotrzeć do Jelenich Skałek należy początkowo iść żółtym szlakiem drogą leśną, nie skręcić w prawo w Wądół, tylko iść kawałek dalej, wypatrując drewnianego kierunkowskazu. Skończy się piękna droga, a zacznie niezła wyrypa dość ostro w górę i w dodatku po kamieniach. Ale warto się tutaj wspiąć!

Niegdyś prowadziła do skałek ścieżka ze stopniami na stromym podejściu, a platforma widokowa była zabezpieczona metalową barierką. Jelenie Skały były ulubionym miejscem spacerów i wycieczek zarówno mieszkańców Przecznicy jak i letników. Z punktu widokowego rozpościerał się przepiękny widok na Przedgórze Izerskie z charakterystycznym wzniesieniem i ruinami zamku Gryf w Proszówce. W pochmurne dni pozostawał zachwyt nad dzikością okolicy i pięknym gołoborza.

Dla znających teren jest możliwość zejścia z góry wprost do źródełka, ale ja wróciłam do głównej drogi i posiłkując się wyżej wspomnianą aplikacją i mapą, okrążając górę Tłoczyny, dotarłam na rozdroża dróg, na których pojawił się żółty szlak. Prowadzący na Rozdroże Izerskie w jedną stronę i w kierunku źródła Wolfganga i do Przecznicy w drugą stronę.

ścięte drzewa w na trasie w Górach Izerskich

Kąpiel aromatyczna w Górach Izerskich w otoczeniu ściętych drzew

wysokie trawy, a wśród nich wytyczona ścieżka na Jelenie Skały

Wydeptana w trawach trasa w kierunku Jelenich Skał

skały i pozostałości zabezpieczeń, barierek metalowych w Górach Izerskich

Jelenie Skały wieńczą jedną z tras w Górach Izerskich

widok na góry ze skały, na skale zabezpieczenia metalowe i szary plecak górski

Widok z Jelenich Skał wart jest wspinaczki, niestety, nieco zamglony. Pozostałości dawnych zabepzieczeń

Źródło Świętego Wolfganga

Źródło Świętego Wolfganga (zwane Wilczym Źródłem) czczone było już w czasach przedchrześcijańskich jako woda, której przypisuje się cudowne właściwości.

Na początku chrystianizacji Sudetów przypisano źródełko Świętemu Wolfgangowi. Ze źródełkiem związanych jest sporo legend i podań. Jedna z nich mówi, że to właśnie święty przechodząc pobliską ścieżką napił się z tego źródła, inna zaś – zapewne dużo wcześniejsza – że czarownica rzuciła na źródełko czary, pozbawiając je magicznych właściwości.

Święty Wolfgang, patron między innymi pasterzy, wysłany został z Niemiec na teren Węgry, jako osoba najbardziej odpowiednia do ewangelizacjo tamtejszych ludów. Kto wie, czy w drodze nie zahaczył także o Querbach (Przecznicę) i Gierhen (Gierczyn)?

Tak czy inaczej – woda jest pyszna. Czy ma magiczne właściwości nie stwierdziłam, ale zimna i smakowita jest bardzo.

W XIX wieku wypływające z ze skał  źródło ujęto w bloki granitognejsy i umieszczono na nim nazwę. Używa się także nazwy „źródło wolframowe” a nawet źródło św.Wolframa (pewnie za sprawą występujących w regionie wraz z cyną złóż kobaltu i wolframu).

oznaczenie trasy w Górach Izerskich, żółty szlak do źródła Wolfganga

Jedna z tras w Górach Izerskich prowadzi do źródła Wolfganga

obudowane kamieniami źródło św Wolfganga z napisem wytłoczonym na kamieniu

Źródło św. Wolfganga (zwane też źródłem świętego Wolframa)

Ciemny Wądół czyli strumykiem w dół

Nieopodal źródełka stała monumentalna jodła o obwodzie około 4 metrów i wysokości przekraczającej 40 metrów. Od zamierzchłych czasów źródełko wraz z jodłą (a zapewne także kaplicą) było celem pielgrzymek chorych z okolicy.

Jeszcze 50 lat temu (jak przeczytałam na tablicy informacyjnej w wiosce Przecznica) na gałęziach drzewa wisiały kule inwalidzkie mające świadczyć o licznych dokonanych tutaj uzdrowieniach.

Kontynuowałam trasę Tytoniową Ścieżką, aż do miejsca, w którym szlak skręcił ostro w prawo, w wąską, urokliwą ścieżkę, w znacznej części prowadzącej po dnie płytkiego strumyka. Weszłam do Ciemnego Wądołu i teraz już wiem, skąd nazwa tej nieco przerażającej ścieżki. Ponuro, woda chlupie w butach (po roztopach wody znacznie przybyło w strumyku, a nijak nie dało się znaleźć obejścia).

W górnej części ścieżki Ciemny Wądół znajdowało się miejsce kultu pogańskiego i (podobno jeszcze niedawno) znajdowały się tam się ruiny Pogańskiej Kaplicy i wspomnianej już wcześniej monumentalnej jodły.

Tytoniowa Ścieżka – (Tabaks-weg) powstała jako ulubiona ścieżka przemytników pogranicza śląsko – czeskiego w XVIII wieku, a w latach nam bardziej współczesnych stała się miejscem, gdzie kręcono sceny do filmu Wiedźmin.

błotnista ścieżka w górach, po której płynie strumyk

Ciemny Wądół – mroczna trasa w Górach Izerskich. Tutaj trzeba mieć porządne, górskie buty

Ciekawostki Gór Izerskich – co warto zobaczyć?

Słyszałeś o Izerskim Parku Ciemnego Nieba albo o Polanie Jakuszyckiej z trasami biegowymi? O licznych, nieczynnych już kamieniołomach i sztolniach, w których do dzisiaj można znaleźć minerały? O poniemieckich budowlach kryjących wiele tajemnic? A wiesz jak zapadają w dusze widoki ze szczytów Gór Izerskich?

Ciekawe miejsca i szlaki Gór Izerskich opisuję w innych artykułach na blogu. Zerknij i zaurocz się Górami Izerskimi i okolicą. W artykułach znajdziesz także podpowiedzi, gdzie znaleźć nocleg w Górach Izerskich.

Takim miejscem, którego nie zapomnisz i do którego będziesz wracać: odpoczywać, wtapiać się w naturę, podziwiać niebo z milionem gwiazd i oglądać spektakle przedstawiane przez wschodzące i zachodzące słońce na zboczach i szczytach Karkonoszy, jest Folwark Wrzosówka w Kłopotnicy.

Dla lubiących górskie wędrówki i wypoczynek w spokojnych i komfortowych miejscach przygotowałam kilka moich ulubionych miejsc gdzie nocować w górach w całej Polsce

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments