Przemyśl i przyjedź do Przemyśla :). Top 9
Czy wiesz, że nazwa Przemyśl może brzmieć nieco przewrotnie? Można by pomyśleć, że to miasto filozofów. Ale niekoniecznie. Przemyśl to przede wszystkim perła Podkarpacia. Pełna niespodzianek i ciekawych miejsc ponad tysiącletniego miasta.
Spędziłam tam fantastyczny dzień, a teraz czas podzielić się z Wami najciekawszymi atrakcjami tego urokliwego miasta.
1. Zamek Kazimierzowski – król Przemyśla
Na sam początek – Zamek Kazimierzowski, który dumnie góruje nad miastem. Zamek ten, wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego, to prawdziwa perełka średniowiecznej architektury.
Spacerując po jego murach, można poczuć się jak rycerz w pełnej zbroi. A widok z Baszty Zamkowej? Cudo! Cały Przemyśl jak na dłoni.
2. Kościoły w Przemyślu
Wędrując po mieście, mam wrażenie, że przechodzę z jednego kościoła do drugiego. To zasługa historii, kiedy wyznawcy kilku religii zamieszkujący miasto, mieli swoje kościoły.
Archikatedra Greckokatolicka (w dawnym barokowym, katolickim kościele), kościół i klasztor Karmelitów górujący nad przemyską starówką, kościół Franciszkanów z imponującą mnogością rzeźb i rokokowym wnętrzem. To tylko kilka z nich.
Za najbardziej cenny zabytek kościelny uznaje się Katedrę Archidiecezjalną – miejsce pełne majestatu i duchowego spokoju.
Wnętrze katedry zachwyca pięknymi witrażami i barokowymi ołtarzami. To idealne miejsce, by na chwilę się zatrzymać i zadumać nad pięknem sztuki sakralnej. Tuż obok znajduje się Muzeum Archidiecezjalne.
A pod niemal całą katedrą rozpościerają się (udostępnione do zwiedzania) podziemia z kryptami grobowymi przemyskich biskupów i znamienitych obywateli dawnego Przemyśla.
3. Twierdza Przemyśl – historia na każdym kroku
Nie sposób pominąć Twierdzy Przemyśl – jednej z największych fortyfikacji w Europie, zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku przez Austriaków! Twierdza stała się sławna podczas I Wojny Światowej, kiedy to pomimo kilkumiesięcznego oblężenia przez wojska radzieckie, nie została zdobyta.
Historia tego miejsca jest fascynująca, a zwiedzanie licznych fortów to prawdziwa przygoda. Każdy fort kryje swoje tajemnice, a spacer po po jej terenie to gratka dla miłośników historii.
4. Przemyskie podziemia
Pod Przemyślem kryje się prawdziwy labirynt! Trasa podziemna (pod kamienicami Rynek 1 i Rynek 9) prowadzi przez dawne piwnice i korytarze kupieckie, które niegdyś służyły do przechowywania towarów. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się wiele o handlowej przeszłości miasta, a także poczuć dreszczyk emocji eksplorując mroczne zakamarki podziemnego świata w multimedialnej podróży w czasie.
Znajdziecie tu zarówno wystawy archeologiczne, jak i inscenizacje historyczne, które przeniosą Was w czasy świetności Przemyśla.
Przed wejściem warto ściągnąć mobilną, bezpłatną aplikację (info przy kupnie biletów) i wczuć się w dawny świat. Wciąga nawet dziesięciolatka, raczej nie zainteresowanego historią. Sprawdzone!
Godziny otwarcia i informacje o podziemiach w Przemyślu znajdziesz, gdy klikniesz Podziemna Trasa Turystyczna.
5. Dotknij Szwejka na szczęście
Na Rynku nie sposób nie zauważyć pomnika Dobrego Wojaka Szwejka – bohatera powieści Jaroslava Haška, który w Przemyślu ma swoje szczególne miejsce.
Szwejk siedzi z kuflem piwa w ręku, a co ciekawe, jest to piwo marki Tyskie. Dlaczego właśnie to piwo? Niestety, nie dowiedziałam się dlaczego artysta rzeźbiarz pan Jacek Michał Szpak właśnie Tyskie włożył w ręce wojaka Szwejka, który był zwolennikiem – z racji pochodzenia – czeskiego piwa.
Niektórym przeszkadza także nieścisłość co to munduru Szwejka. Na pomniku widzimy go w mundurze armii austro-węgierskiej, a wg powieści Szwejk trafił do Przemyśla w mundurze rosyjskim.
Jako, że jestem Tyszanką cieszy mnie fakt, że to właśnie piwo z mojego miasta trafiło w ręce Szwejka, a na mundur i tak niewiele osób – oprócz miłośników literackiej postaci Szwejka – zwraca uwagę.
Za to prawie każdy głaska Szwejka „na szczęście”. Po różnych częściach ciała i pomnika, ale największe szczęście daje dotknięcie nosa. Podobno.
6. Jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek
Jeśli macie ochotę na coś nieco bardziej nietypowego, polecam Muzeum Dzwonów i Fajek. Tak, dobrze czytacie! Przemyśl słynie z produkcji dzwonów i fajek (kilka wytwórni funkcjonuje do dziś), a w muzeum można zobaczyć unikalne eksponaty i poznać historię tych rzemiosł.
Ludwisarstwo, czyli produkcja dzwonów, trwa nieprzerwanie od 1808 roku w odlewni rodziny Felczyńskich, a czysty dźwięk dzwonów rozbrzmiewa w różnych zakątkach świata. Z kolei w muzeum poznamy dokładnie proces ich tworzenia i zobaczymy wiele ciekawych modeli.
Na samej górze tej osiemnastowiecznej dawnej wieży zegarowej znajduje się punkt widokowy na miasto, czyli „Przemyśl z lotu ptaka”.
Uwaga na ostatnie schody – po deszczu są śliskie. Miałam widok piękny, pomimo niesprzyjającej mi pogody, bo kiedy dotarłam na górę – zaczęło padać.
Muzeum Dzwonów i Fajek czynne jest w godzinach od 9.00 do 16.00 (w niedziele od 11.00 do 15.00), w poniedziałki nieczynne.
Muzeum Dzwonów i Fajek jest filią sporego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, w którym poznasz historię regionu i kulturę. Ponieważ zawitałam do Przemyśla z 10-o latkiem, nie chciałam go katować zwiedzaniem muzeum, ale z tego co czytałam, to warto tam zaglądnąć.
7. Punkty widokowe na miasto
Na koniec dnia warto wspiąć się na Kopiec Tatarski. Widok z góry jest niesamowity – całe miasto rozciąga się u stóp, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet odległe pasma górskie.
To idealne miejsce na piknik lub chwilę wytchnienia po intensywnym zwiedzaniu.
Inne punkty widokowe w Przemyślu:
- wieża katedralna przy Archidiecezji – na pierwsza kondygnację mogą wyjechać windą także osoby niepełnosprawne i oglądać widok z kamery; pozostali maja do pokonania 266 schodów
- taras widokowy na stoku narciarskim – ul. Przemysława 46
- taras widokowy na Winnej Górze ul. Chrobrego
- taras widokowy na serpentynach przy ulicy Bielskiego
- taras widokowy przed zamkiem
8. Atrakcje Przemyśla
Poza wyżej wymienionymi atrakcjami Przemyśla, warto jeszcze zobaczyć przy ulicy Basztowej resztki rozebranych na polecenie Austriaków murów miejskich z XV wieku oraz budynek dworca PKP wybudowany w latach pięćdziesiątych XIX wieku.
Budynek sam w sobie ładny, ale mi kojarzy się z pociągiem – horrorem, czyli relacji Przemyśl – Szczecin. Tłok, kosmiczne opóźnienia, smród i walka o miejsca. To taka moja reminiscencja dawnych podróży.
9. Kamienice Przemyśla
Celowo w ostatnim punkcie umieściłam kamienice. Bo spacerując po mieście będziemy je mijać co krok. Dlatego zachęcam rozglądać się i patrzeć nie tylko pod nogi – chociaż wiekowy bruk też robi wrażenie – ale zadzierać głowę w górę i podziwiać kunszt kupieckich kamienic pochodzących z XVI i XVII wieku.
Kilkusetletnie kamienice były rozbudowywane i ozdabiane zgodnie z panującymi trendami, ale charakteryzowały się tym samym układem: sienią z magazynem i częścią handlową na parterze i górą, która służyła za mieszkania dla właścicieli, a w niektórych na wynajem dla kupców.
Z całego ciągu kamienic na wyjątkowym, bo mocno pochyłym rynku – zdecydowanie bardziej niż w Sandomierzu – nie zachował się jeden rząd kamienic (zniszczenia wojenne) i kamienica na środku rynku. Zarówno ta najbardziej spektakularna kamienica jak i neorenesansowy ratusz na środku rynku zostały rozebrane przez zaborców w XIX wieku.
Obrysy budynków widoczne są na wiekowym bruku na środku rynku, łatwo więc wyobrazić sobie jego ówczesny wygląd.
Przemyśl z dzieckiem
Fajnym pomysłem na zwiedzanie Przemyśla z dziećmi jest gra miejska, czyli „Przemyśl dla odkrywców”. W Informacji Turystycznej przy ulicy Grodzkiej 1 otrzymasz formularz gry i plan miasta. Ciekawie przygotowana broszurka w wierszowanej formie poprowadzi zwiedzających przez zakątki miasta. Podążasz za prostymi wskazówkami, jak na przykład:
Idź dalej ulicą Franciszkańską na Plac Niepodległości, gdzie wysoka wieża od dawna tu gości. W niej jedyne w Europie Muzeum Dzwonów i Fajek i wcale nie opowiadam Wam tutaj bajek.
Zwiedzanie miast z tą grą zajmuje około 3,5 h i jest – moim zdaniem – doskonałą propozycją odkrywania miasta nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.
Gra – i cytat, który zamieściłam – przygotowany jest przez Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Przemyśl gdzie zjeść
Agnieszka, moja koleżanka z Rzeszowa, poleciał mi lodziarnię Solfier i restaurację Cuda Wianki. Obydwa miejsca warte rekomendacji – pysznie i klimatycznie.
Dodałabym jeszcze jedno Domową Piekarnię przy Rynku 6. Zapach wypieków: racuchów, proziaków i chleba przyciąga z ulicy. Unikatowe miejsce, koniecznie trzeba tu zajrzeć.
Przemyśl hotel
Po całym dniu zwiedzania warto odpocząć w jednym z przytulnych hoteli w Przemyślu. Miasto oferuje różnorodne opcje zakwaterowania, od luksusowych hoteli po urocze pensjonaty. Wiele z nich znajduje się w samym centrum, co pozwala na łatwy dostęp do wszystkich atrakcji.
Polecam wybrać na nocleg jeden z apartamentów w centrum – jeszcze lepiej wczujesz się w klimat miasta mieszkając w jego sercu. Propozycje noclegów w Przemyślu znajdziesz Tutaj.
A jeśli lubisz klimat starych miast, to zapraszam Cię do mojego ulubionego Torunia i czeskiej stolicy Pragi.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!