Podróże Polska

Sandomierz w pigułce. Top 12 atrakcji Sandomierza

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 18 stycznia 2023

Sandomierz, założony w XIII wieku, położony na wysokiej skarpie nad Wisłą, zachwyca. Usytuowaniem, perełkami architektonicznymi zlokalizowanej wokół rynku i szczególnej atmosferze panującej w mieście.

Z tego artykułu dowiesz się:

6.Biżuteria rodem z Sandomierza – krzemień pasiasty

Jedną ze stałych ekspozycji na zamku jest wystawa wyrobów z krzemienia pasiastego, jednego z moich ulubionych kamieni.

Krzemień pasiasty (zwany polskim diamentem) w dawnej Polsce uważany był za święty kamień zapewniający domowi spokój i dobrobyt.

A jeszcze wcześniej wyrabiano z niego siekiery i narzędzia o znaczeniu magicznym i obrzędowym.

Obecnie uważany jest za kamień przynoszący dobrą energię, wzmacniający układ odpornościowy i podnoszący dobry nastrój.

Stosowanie krzemienia w biżuterii zapoczątkował w 1972 roku sandomierski złotnik pan Cezary Łutowicz, który w swoim zakładzie przy Pl. Poniatowskiego 4 oferuje prawdziwe cuda z krzemienia pasiastego.

Krzemień pasiasty to kamień jubilerski, który występuje w regionie Sandomierskim i w części Gór Świętokrzyskich.

Nietypowa rzeźba, bo wysoki na metr i ważący około 60 kg pierścień z oczkiem z krzemienia pasiastego można zobaczyć przechodząc pomiędzy rynkiem a zamkiem przez Ucho Igielne. Jak na pomnik dosyć mały, więc można go minąć nie zauważywszy.

pierścień bardzo duży

Wyjątkowy pierścień z krzemienia pasiastego to atrakcja Sandomierza

7.Ucho Igielne z groźną legendą

Ucho Igielne, czyli Furta Dominikańska, przez które przechodzili „na skróty” dwaj bracia zakonnicy mieszkający w zakonach po dwu stronach miejskiego muru.

Legenda mówi, że jeśli przejdzie przez Ucho Igielne osoba, która ma jakieś grzeszki na sumieniu, to furta (ostatnia, jaka zachowała się w dawnych murach) zamknie się na zawsze. Pomimo takiego zagrożenia niemal wszyscy turyści przez nią przechodzą.

bardzo wąskie przejście w murach obronnych

Ucho Igielne w Sandomierzu

8. Zamek Królewski w Sandomierzu

W czasach Średniowiecznych Sandomierz był miastem królewskim. A widoczny z oddali zamek wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV w miejscu, gdzie niegdyś istniał kamienny gród. W czasie swojego istnienia sandomierski zamek był wysadzony i uszkodzony, ale zawsze zostawał odbudowywany.

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Okręgowe, w którym można oglądać stałe i czasowe, bardzo ciekawe, wystawy.

Bieżące informacje o wystawach i aktualności znajdziesz na stronie Zamek Sandomierz.

zamek na wzgórzu

Zamek Królewski w Sandomierzu w całej okazałości

9.Sandomierz  z lotu ptaka – Wzgórze Jabubowe

Sandomierz widziany w góry, z lotu ptaka, jest zachwycająco piękny! Na szczególną uwagę zasługuje zlokalizowana tuż za zamkiem winnica z zabudowania klasztoru w tle.

Nie bez powodu kojarzy się z toskańskimi krajobrazami. To właśnie włoskie winnice były wzorem dla Dominikanów, którzy wykorzystując ukształtowanie powierzchni, sprzyjający klimat i dobrą glebę założyli winnice, które funkcjonowały przez wieki. Z przerwą, która została spowodowana zawirowaniami historycznymi. A od 2012 roku winnica została przywrócona do życia.

Kościół św. Jakuba wraz z zabudowaniami Zespołu Klasztornego wybudowany został w XIII wieku i jednym z najstarszych klasztorów dominikańskich w Europie.

W dawnych czasach właśnie tutaj, w otoczeniu ceglastych murów, było centrum miasta i plac handlowy. Miejsce to nosiło również nazwę Wzgórze Staromiejskie lub Wzgórze Świętojakubowe lub zwane było po prostu Starym Miastem.

figura człowieka na linie nad drogą

Patrz w górę przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu

11.Sandomierskie szachy

I to właśnie na tym wzgórzu, podczas prac archeologicznych w połowie XX – ego wieku odkryto 29 bierek szachowych, znane obecnie jako „szachy sandomierskie”.

Figury szachowe pochodzą z I połowy XIII wieku. Brakuje tylko trzech figur z całego kompletu dla dwóch graczy.

Sandomierskie szachy są fenomenem na skalę światową i są najcenniejszym eksponatem w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, które mieści się na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

12.Wąwóz Królowej Jadwigi

Wyżłobiony w miękkiej lessowej skale wąwóz to doskonałe miejsce na niedługi spacer, podczas którego można podziwiać ciekawe formacje powstałe z korzeni drzew rosnących powyżej wąwozu. Czyli około dziesięciu do dwudziestu metrów nad głowami spacerujących, bo tak głęboki jest wąwóz.

Do wąwozu łatwo trafić kierując się do kościołów św. Pawła i św. Jakuba, pomiędzy którymi wąwóz jest położony.

Wąwóz ma około pół kilometra, a legenda mówi, że właśnie w kościele świętego Jakuba często bywała Królowa Jadwiga i dlatego na jej cześć postanowiono nazwać wąwóz.

Wejście do wąwozu jest bezpłatne, ale nie nadaje się raczej na spacer z dziecięcymi wózkami. Ostrożnie po opadach deszczu i w porze zimowej – wtedy bezpieczniej będzie w położonym bliżej centrum Sandomierza w Wąwozie Jacka.

wąwóz a nad nim rosną drzewa

Wąwóz Jadwigi w Sandomierzu

Gdzie zjeść w Sandomierzu?

Restauracji i barów w Sandomierzu naprawdę jest sporo. Jak zwykle, nie polecam żadnej, ale chciałabym zwrócić Twoją uwagę na sandomierskie zapiekanki. A znajdziesz ich sporo w różnych miejscach w okolicy sandomierskiego rynku.

Jadłam w dwu różnych miejscach – są przepyszne!

Do tego kawa z takim widokiem jak na poniższym zdjęciu. A miejsce to znajdziesz w … pobliżu Ojca Mateusza. Czyli i mała zagadka dla Ciebie w Sandomierzu do rozwiązania.

okno w restauracji z widokiem na rynek w Sandomierzu

Restauracja w Sandomierzu z widokiem na rynek

Zapiekarnia napis zawieszony nad oknem

Gdzie tanio zjeść w Sandomierzu? Oto odpowiedź!

zapiekanki z różnymi dodatkami

Zapiekanki sandomierskie

Sandomierz nocleg blisko rynku

Czy warto zatrzymać się na dłużej w Sandomierzu? Jak najbardziej! Planując wyjazd na weekend do Sandomierza, pamiętaj że w sezonie wakacyjnym i w weekendy bywa tam naprawdę tłoczno.

Dlatego znacznie ciekawiej będzie eksplorować miasto w tygodniu, a na weekend zaplanować wędrówki po okolicy Sandomierza lub relaksujący pobyt w winnicy.

Warto wziąć pod uwagę nocleg w okolicy Sandomierza, tuż nad Wisłą, w spokojnym miejscu wśród zieleni.

W centrum Sandomierza polecam nocleg w zabytkowej kamienicy z XVI wieku, w której i ja się zatrzymałam. Nocleg w hotelu Pod Ciżemką  – miejscu świetnie wkomponowującym się w klimat miasta.

Atrakcje niedaleko Sandomierza

Poznaj okolice Sandomierza. Wybierz się ze mną i zobacz Sandomierz atrakcje w okolicy i zwiedź jeden z największych w Polsce, a zarazem najmniej znany zamek Sandomierz zamki w okolicy.

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments