toruń panorama

Podróże Polska

Toruń. Darmowe muzea i atrakcje miasta. Plan zwiedzania Torunia

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 19 października 2022

Toruń odkrywać spacerując po uliczkach wolnym krokiem to najlepszy sposób na poznanie miasta. Zwiedzanie Torunia najlepiej rozpocząć od mapki Torunia.

Darmowe mapki można otrzymać w Informacji Turystyczne lub w recepcjach hotelowych. Na mapkach zaznaczone są wszystkie najważniejsze obiekty do zobaczenia lub zwiedzenia.

Czego o Toruniu dowiesz się z tego artykułu?

  • Toruń jak dojadę?
  • Co zwiedzić w Toruniu za darmo?
  • Ile dni na zwiedzenie Torunia?
  • Co jest fajnego w Toruniu?

Spis treści

Toruń – perełka północy

Weekendowe zwiedzanie Torunia polecam rozpocząć od spaceru po Starym Mieście.Takiego bez celu, bez szukania informacji o mijanych miejscach i zabytkach.

Po prostu pochodź uliczkami, zagub się w zaułkach i przejściach pomiędzy kamienicami, zaglądaj w bramy, podziwiaj drzwi, okna i rynny. Spaceruj z szeroko otwartymi oczami i chłoń toruńskie atrakcje.

Toruń, będący jednym z najstarszych miast Polski (uzyskał prawa miejskie w 1233 roku), nosi miano najpiękniejszego miasta północnej Polski. Zasłużenie!

kamienice

Toruńskie kamienice zachwycają

rynny na murach

Moja fascynacja w Toruniu. Rynny!

Toruń co warto zobaczyć?

A w następne dni albo przedłuż ten sposób zwiedzania, albo zainteresuj się nieco więcej historią Torunia.

To moja kolejna wizyta w mieście Kopernika i piernika. Niegdyś – mieszkając przez ponad rok w pobliskiej Brodnicy – często bywałam w Toruniu. Ba, nawet podczas pracy w Géant Polska zdarzało mi się nocować i spędzić w mieście nieco czasu.

Ale dopiero teraz, gdy wybrałyśmy się z mamusią na wycieczkę do Torunia, zauroczyłam się nim bezwarunkowo.

kamienica pięknie odnowiona

Kamienica z niesamowitą historią i pyszna kawą w kawiarni na dole

Nie przegap tych atrakcji Torunia!

Największe atrakcje Torunia poznasz podczas spaceru, albowiem nie są od siebie zbyt oddalone.

  • Pomnik Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego mieszkańca Torunia, to chwała dla uczonego i miejsce charakterystyczne spotkań wszelakich. Po prostu – umawiasz się „Pod Kopernikiem” na rynku w Toruniu.

Nieopodal znajduje się Dom Mikołaja Kopernika (ul. Mikołaja Kopernika 15/17), w którym – podobno – Mikołaj Kopernik przyszedł na świat. Zwiedzisz kamienicę i poznasz życie w czasach współczesnych Kopernikowi

  • Katedra śś. Janów (ul. Mikołaja Kopernika 6) w którym Kopernik został ochrzczony. Znajduje się  w nim największy średniowieczny dzwon w Polsce.
  • Dom Legend Toruńskich (ul. Szeroka 35). Połączenie muzeum z teatrem. Doskonała zabawa dla małych i dużych i przeniesienie się w świat dawnego Torunia za pomocą legend.
 Trzy kobiety stojące obok pomnika Kopernika w Toruniu

Gdzie umówić się w Toruniu? Najlepiej pod Kopernikiem

Stare Miasto w Toruniu

Rynek Starego Miasta, będący w Średniowieczu zwykłym placem targowym, na którym kupcy rozstawiali swoje kramy z towarami, otoczony jest przecudnej urody kamienicami z dostojnym Rauszem Staromiejskim.

Gotycki budynek, w którym kwitł niegdyś handel oraz życie publiczne i polityczne miasta, obecnie mieści Muzeum Okręgowego, w którym można podziwiać prace najwybitniejszych polskich malarzy (Matejki, Fałata, Gersona, Malczewskiego Beksińskiego i innych). Dodatkowo warto wejść na taras widokowy na szczycie wieży i podziwiać Toruń z góry.

Kamienica Pod Gwiazdą (Rynek Staromiejski 35). Barokowy dom bogatego kupca toruńskiego zachowany w doskonałym stanie, który uważany jest za najpiękniejszą kamienicę w Toruniu. Zachwycające, kręcone schody we wnętrzu, których strzegą figura Minerwy i lew trzymający tarczę dosłownie powalają! W budynku mieści się muzeum.

stare kamienice odnowione

Kamienice na Starym Rynku w Toruniu

Darmowe muzea w Toruniu

Planując zwiedzanie Torunia i wizyty w muzeach warto wziąć pod uwagę fakt, że w środy zwiedzanie jest bezpłatne.

Muzea w Toruniu:

  • Ratusz Staromiejski, a w nim mi.innymi galerię malarstwa polskiego od końca XVIII do czasów współczesnych z dziełami Jana Matejki, Wojciecha Gersona, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jacka Malczewskiego, Andrzeja Wróblewskiego czy Zdzisława Beksińskiego.
  • Dom Mikołaja Kopernika
  • Muzeum Toruńskiego Piernika
  • Muzeum Twierdzy Toruń
  • Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika
  • Kamienica pod Gwiazdą
  • Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
  • Dokładne informacje o muzeach w Toruniu, godzinach otwarcia znajdziesz na stronie Muzea w Toruniu
ceglany budynek porośnięty winem

Muzeum w dawnym ratuszu

ceglany zabytkowy budynek ratusza

Jeden z zabytków Torunia – ratusz

Krzywa wieża i jej legenda

Krzywa Wieża (Pod Krzywą Wieżą 1), będąca częścią murów obronnych miasta, chyli się w charakterystyczny sposób do ziemi (wskutek osuwania się podłoża) i przyciąga turystów na pamiątkowe fotki pod jej ścianą.

Legenda mówi, że jeden z Krzyżaków zamieszkujących wieżę zakochał się w córce kupca. Został „nakryty” podczas schadzki i  – jako że złamał zakonne śluby czystości – za karę został zobowiązany do postawienia krzywej wieży, która miałaby być symbolem odchylenia się od zakonnych reguł.

A dlaczego turyści tak licznie stają pod murami krzywej wieży z wyciągniętymi  przed siebie rękami? Otóż jeśli dociskając stopy do muru będziesz w stanie wystać chociaż chwilkę, to test na czyste sumienie wypadnie pozytywnie.

krzywa wieża w Toruniu i mury obronne

Krzywa Wieża w Toruniu i mury obronne miasta

Ruiny Zamku Krzyżackiego

Ruiny Zamku Krzyżackiego (ul. Przedzamcze 3), do których dojdziesz idąc wzdłuż murów od Krzywej Wieży. To kolejna atrakcja Torunia, a zarazem najstarszy zamek krzyżacki w okolicy.

Ruiny krzyżackiego zamku, które oglądamy to pozostałości po budowli zniszczonej przez  sąsiadów, czyli mieszkańców Starego Miasta Torunia w XV wieku.

Polecam odwiedzić zamek krzyżacki nocą, kiedy mury są podświetlone. A jeszcze lepiej zamieszkaj w klimatycznym w starym młynie wodnym hotelu 1231.

Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski, ciągnie się na odcinku ponad 1,5 km wzdłuż nabrzeża Wisły. Możesz zjeść posiłek w jednej z nadbrzeżnych restauracji, a w sezonie popłynąć w 45 minutowy rejs po Wiśle i podziwiać panoramę Torunia w całej okazałości.

Niegdyś bulwaru nie było, a przez bramy w murach wnoszono towary, które dopływały do Torunia z całego świata, jako że miasto należało do związku Hanzy i było jednym z bardziej znaczących miast handlowych Europy w Średniowieczu.

Ciekawostką, bardzo znacząca dla ówczesnego Torunia, było wybudowanie pod koniec XV wieku stałego mostu przez Wisłę – dziś to miejsce jest punktem widokowym na Bulwarze.

Z Bulwaru Filadelfijskiego (obok bramy Klasztornej) rozpościera się piękny widok na współczesny most i drugą stronę Torunia.

widok na rzekę Wisłę i most

Widok z Bulwaru Filadelfijskiego

Brama Żeglarska

Brama Żeglarska (ul. Żeglarska) Jedna z kilku bram w miejskich murach Torunia, mająca największe znaczenie w przeszłości.

To przed nią włodarze miasta witali królów i najznakomitszych gości przybywających do Torunia. Brama po zmroku jest pięknie oświetlona.

brama w starych murach

Jedna z kilku bram do starego Torunia

brama w murach w Toruniu

Widok na Wisłę od strony Starego Miasta Toruń

Rzeźby na toruńskiej starówce z historią w tle

Rzeźba Osiołka na Starym Rynku w Toruniu, będąca „pamiątką” po karach cielesnych, które wymierzano za przewinienia właśnie na rynku, czyli w miejscu jak najbardziej publicznym. Obecny osioł jest repliką dawnego drewnianego, na którego grzbiecie sadzano żołnierza, jednocześnie przywiązując mu do nóg ciężarki.

I być może nie byłoby to aż takie przerażające, gdyby nie … wystająca blacha na grzbiecie osła. Brrr… Odważni nadal na osiołka siadają.

Pomnik psa Filusia (róg Starego Rynku przy ulicy Chełmińskiej). Komiks Pies Filuś i jego pan Filutek, chodzący z nieodłącznym parasolem, został stworzony przez urodzonego w Toruniu rysownika Zbigniewa Lengrena.

Piesek błyszczy się w kilku miejscach od pocierań na spełnienie marzeń: za ucho – na szczęście, za ogon – na miłość, dotknięcie melonika – za powodzenie w egzaminach.To ostatnio zapewne wielce przydatne w akademickim mieście :).

rzeźba a jednocześnie pomnik osła z. metalu

A osioł sobie. stoi na toruńskim rynku

rzeźba psa filutka

Pogłaskaj psa Filutka na szczęście

Rynek Nowomiejski

Rynek Nowomiejski, na którym żyli i pracowali rzemieślnicy. Nie byli tak bogaci, jak kupcy, więc ich kamienice nie są tak „wypasione”.

Warto wejść do gotyckiego kościoła Świętego Jakuba oraz zerknąć na rzeźbę przekupki, która nawiązuje do handlowego charakteru miejsca. Pogłaskanie jajka w koszyku handlarki (tego mocno świecącego się) nie zaszkodzi, a może przynieść szczęście :).

rzeźba kobiety siedzącej na ławce

Toruńska przekupka z wagą

Teatr Baj Pomorski

Teatr Baj Pomorski (ul. Piernikarska 9). Teatr lalkowy, którego budowla przypomina magiczną bajkę, a kojarzy się z z olbrzymią, otwartą szafą zapraszającą do wejścia lub chociaż zerknięcia co w niej siedzi.

Trafiłyśmy w jego okolice przypadkiem zmierzając na Rynek Nowomiejski, ale uważam, że warto tu zabłądzić.

Planując pójście na spektakl, warto wcześniej zarezerwować bilety na przedstawienie w tym teatrze lalek, w którym dobrze bawią się zarówno dzieci jak i dorośli.

budynek teatru wyglądajacy jak otwarte drzwi

Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Panorama Torunia

Panorama Torunia (ul.Majdany). Wyjątkowa, nadwiślańska panorama Starego Miasta.  A zobaczysz ją z drugiego brzegu Wisły, z platformy widokowej. Warto przyjść tutaj zarówno w dzień jak i po zmroku, kiedy miasto Toruń jest pięknie podświetlone. 

Nadwiślańska Toruńska Panorama została ogłoszona w 2007 roku jednym z siedmiu Cudów Polski!

nadwiślańska panorama Torunia

Panorama Torunia – jeden z siedmiu Cudów Polski

Piernikowa Aleja Gwiazd

Piernikowa Aleja Gwiazd (Rynek Staromiejski 6). Aleję tworzą duże marmurowe płyty z mosiężnymi tablicami w kształcie toruńskich pierników Katarzynek, na których uhonorowano najsłynniejszych Torunian poprzez umieszczenie odlewu podpisu osobistości.

Aleja nawiązuje do przedwojennej tradycji wykonywania zdjęć znanym Torunianom w tym samym miejscu – przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim.

odcisk ciasta katarzynki na ulicy z nazwą zespołu w środku

Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu

Zabytki po drugiej stronie Wisły

Ruiny Zamku Dybów i Gród Nieszawa (ul. Dybowska 10). Zamek zbudowany przez Władysława Jagiełłę w latach 1424–1428.

Z czasem przy zamku powstała konkurująca z krzyżackim Toruniem osada, którą nazwano Nieszawą. Dzisiaj to ruiny, które można zwiedzać.

Nieoznaczone w przewodnikach atrakcje Torunia

Wędrując po Toruniu zaglądaj do kawiarń, sklepów, bram! Nie musisz nic kupować, po prostu rozglądaj się uważnie, a znajdziesz mnóstwo średniowiecznych malowideł w doskonałym stanie, zdobiących mury i sufity.

  • malowidła w Herbaciarni  przy rynku w dawnej „Wysokiej sieni”
  • malowidła w Izbie Adwokackiej niska sień Rynek Staromiejski 17
  • malowidła w pierogarni Stary Młyn
  • piec w kawiarni U Sowy
  • malowidła w kawiarni Wedel przy ulicy Szerokiej
  • średniowieczne malowidła w Biedronce (ulica Szeroka). Wejdź do sklepu i zobacz malowidła nad stoiskiem z warzywami na parterze i na stoisku z napojami na piętrze. Niesamowite połączenie naszych czasów ze Średniowieczem: plastikowe butle z napojami na tle średniowiecznych malowideł!
  • ceramiczne figurki umieszczone w różnych miejscach Torunia, powiązane są z przeszłością i życiem miasta – sięgaj wzrokiem nieco wyżej wędrując ulicami Starego Miasta
  • drzwi wejściowe, sklepy i bramy – w Toruniu wystarczy się rozglądać, aby dojrzeć piękno na każdym niemal miejscu
Ceramiczna figurka siedząca na oknie

Wypatruj ceramicznych figurek na toruńskiej starówce

sufit z malowidłami

Sufit w Biedronce na ulicy Szerokiej

kolorowe malowidła na ścianie

Ściana w Biedronce z gotyckimi malunkami

malunki średniowieczne na ścianach

Malunki w Izbie Adwokackiej przy rynku

wejście do sklepu

Antykwariat w Toruniu

stare drzwi dwa rodzaje

Nawet drzwi w Toruniu mają urok

Toruń kluby

Toruń to nie tylko zabytki. To także miasto, w którym możesz spędzić niejeden szalony wieczór w klubie lub załapać się na niezły koncert oczywiście zamawiając wcześniej bilety.

Jednym z nich jest kultowy Klub Muzyczny Lizard King w Toruniu.

Toruń restauracje 

Restauracji w Toruniu jest bez liku. Począwszy od najbardziej znanych jak Chleb i wino ( w której lepiej jeśli zarezerwujesz stolik wcześniej) czy Monka nieopodal Krzywej Wieży w Toruniu, aż po takie, które przeciętny turysta mija, nie zaglądając do środka.

A szkoda. Dlatego polecam trzy smakowite i niesamowicie klimatyczne miejsca w Toruniu, które zobaczysz na fotkach poniżej, a specjałów sprobujesz już na miejscu.

maska rzeźba we wnętrzu restauracji

Restauracja Patio w Toruniu

wnętrze restauracji ze starym oiecem

W kawiarnia Franza Zährera

Gotyckie malowidła na suficie

Gotycki sufit w kawiarni na rynku w Toruniu

Jak dojechać do Torunia?

  1. Samochodem. Planując podróż samochodem do Torunia, pamiętaj, że w obrębie Starego Miasta ruch samochodowy jest znacznie ograniczony. Planując nocleg na Starym Mieście sprawdź możliwości zaparkowania. Miejsc parkingowych ogólnodostępnych jest niewiele, i od poniedziałku do piątku pobierane są opłaty za parkowanie.
  2. Autobusem. Dworzec autobusowy w Toruniu zlokalizowany jest przy północno wschodniej granicy starówki. Stamtąd dostaniesz się do swojego miejsca zamieszkania albo piechotą albo taksówką jeżeli mieszkasz trochę dalej.
  3. Pociągiem. Główny dworzec w Toruniu znajduje się na lewym brzegu Wisły. Z dworca do centrum na starówkę możesz dostać się albo komunikacją miejską  – podróż trwa około 10 min – albo taksówką. Jeżeli nie masz zbyt dużego bagażu dobrym pomysłem będzie spacer przez Wisłę. Połączysz dwa w jednym: rozruszasz kości po podróży, a jednocześnie będziesz podziwiać Toruń w całej okazałości.

Jak się przemieszczać w Toruniu?

Zwiedzając Toruń – poza jego ścisłym centrum, które pokonasz na piechotę – skorzystaj z transportu miejskiego, czyli autobusów i kursujących od prawie 130 lat toruńskich tramwajów. Pomocna będzie mapka, którą zamieszczam poniżej. Bilety można kupić w biletomatach w pojazdach.

Po mieście możesz także poruszać się za pomocą roweru lub elektrycznej hulajnogi, jako że Toruń posiada dobrze rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych.  Oczywiście, możesz także skorzystać z taksówek.

Toruń noclegi

W Toruniu dostępnych jest mnóstwo miejsc noclegowych. Są to zarówno hotele jak i apartamenty czy pokoje do wynajęcia. Sporo z tych miejsc zlokalizowana jest na terenie starego miasta. I taką lokalizację polecam na nocleg w Toruniu.

Wtedy naprawdę poczujesz że mieszkasz w wiekowym mieście, z niesamowitym klimatem. A jest to możliwe dzięki temu, że miejsca noclegowe na Starym Mieście i w jego najbliższej okolicy mieszczą się w zabytkowych kamienicach, których wnętrza zdobią stare, nawet średniowieczne malowidła. Otrzymujesz kolejne dwa w jednym. Nocleg w sercu piernikowego miasta i zwiedzanie zabytków.

Hotel Spichrz – komfortowy hotel mieszczący się na toruńskiej starówce w zabytkowym, 300-letnim budynku. Na dole budynku restauracja, w której znakomicie karmią. W niej także zjesz śniadanie przed wyruszeniem na podbój miasta.

Sprawdź cenę i dostępność miejsc w hotel Toruń Spichrz

Hotel Gotyk – zamieszkałam w nim podczas mojego ostatniego pobytu w Toruniu. Oddalony kilka minut piechotą od starówki, z ładnym, klimatycznym wnętrzem, znakomitymi śniadaniami i restauracją o nietypowym wystroju z dobrym jedzeniem. A, i coś co wyróżnia pokoje w tym hotelu: oświetlenie. Jest naprawdę jasno dzięki kilku źródłom światła, co nie zdarza się rzadko.

Sprawdź cenę i dostępność miejsc w hotelu Gotyk w Toruniu

Apartamenty Koci Ogon. Jeśli preferujesz nocować w apartamencie w Toruniu, wybierz ten apartament znajdujący się w jednej z urokliwych uliczek. Nie tylko super urządzone wnętrza, ale i cudne widoki z okien.

Sprawdź cenę i dostępność miejsc w Toruń apartamenty Koci Ogon 

Hotel z gotyckimi elemantami

Hotel Gotyk na Starym Mieście w Toruniu

Lubisz powłóczyć się po Polsce?

Zapraszam na wędrówkę na urocze Podlasie, później przeskoczymy nieco na południe na Roztocze, aby zakończyć wędrówkę po wschodniej ścianie Polski w Bieszczadach.


Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments