Wiosną zachwyca kwieciem, a jesienią pysznymi, żółtymi owocami

Lifestyle

Mirabelka – drzewo do małego ogrodu

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 10 sierpnia 2019

Śliwka mirabelka przywędrowała do Europy z terenów południowej Turcji i znalazła swoje miejsce w francuskiej Lotaryngii, skąd rozprzestrzeniła się na Niemcy i Polskę.

Spis treści

Jak wygląda mirabelka?

Obecnie Mirabelka „nie jest w modzie”. Rzadko sadzona jest w ogrodach – znacznie częściej możemy ją spotkać jako tzw. dziczkę porastającą brzegi lokalnych dróg, stawów czy miejskich alejek.

Żółta piękność, niegdyś obowiązkowa w każdym niemal ogrodzie, obecnie spotykana jest jedynie w dzikich ogrodach, opuszczonych domostwach lub zaroślach. Doskonale ją pamiętam – rosła w ogrodzie mojej babci i uwielbiałam objadać się słodkimi owocami.

Pięknie kwitnie, a późnym latem – wczesną jesienią wydaje pyszne, małe owoce. Dlatego warto „zaciągnąć” ją do swojego ogrodu.

Podobnie jak coraz bardziej popularne owocowe drzewa kolumnowe nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, a będzie stanowić znakomity kolorystycznie – i smakowo – akcent w każdym niemal ogrodzie.

Mirabelka w ozdobnym ogrodzie

Nawet w ogrodzie typowo ozdobnym Mirabelka świetnie się skomponuje. Połączenie ogrodu ozdobnego z użyteczną częścią, bogatą w zioła i owoce, staje się trendem wartym do naśladowania.

Mirabelkowe drzewo świetnie będzie się czuło nawet w małym ogrodzie. Z natury niewielkich rozmiarów, nie ma nic przeciwko przycinaniu, co przyczyni się jeszcze bardziej do ograniczenia jego rozmiarów.

Jeśli tylko zapewnimy mu miejsce w słońcu, aby mogło się jak najwięcej wygrzewać, odwdzięczy nam się pysznym i aromatycznymi owocami. Dojrzewając, zmieniają kolor na mocno żółty z czerwonawymi rumieńcami.

Święto Mirabelki we francuskiej Lotaryngii 

Dojrzałe śliwki – mirabelki natychmiast spadają z drzew. Miękkie, słodkie i mocno soczyste owoce nie nadają się do przechowywania, ale za to są doskonałym składnikiem syropów,ciast, kompotów i dżemów. Zwłaszcza tych podawanych na ciepło, w formie owocowego, gorącego musu. Takiego, jakiego można spróbować w Lotaryngii w czasie obchodów święta Mirabelki.

Każdego roku w drugiej sierpnia w Metz położonym w północnej Francji odbywa się mirabelkowe święto, na które przybywają tysiące ludzi. Festyny, parady, a przede wszystkim jarmarki pełne pokus kulinarnych z mirabelkami w roli głównej czekają na wszystkich chętnych.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments