TOP 5 miejsc na urlop w Danii
Lubisz aktywnie spędzać wolny czas, a od leżenia na plaży wolisz spacery i zwiedzanie? Wybierz się na wakacje do Danii!
Kraj Andersena to wspaniała lokalizacja na urlop, która oferuje malownicze widoki i wyjątkowe obiekty historyczne. Jeśli chcesz pojechać do Danii własnym autem lub kamperem, możesz wybrać drogę przez Niemcy z przeprawą promową z Puttgarden do Rodbyhavn lub zdecydować się na rejsy wycieczkowe do Skandynawii i przejechać do Danii z terytorium Szwecji. Zanim wybierzesz trasę, sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić!
Królewska Kopenhaga
Kopenhaga jest popularnym celem podróży wśród osób, które decydują się na wycieczki ze Świnoujścia drogą morską. Prom do Skandynawii płynie do Ystad lub Trelleborga, a stamtąd wystarczy dostać się do Malmö (ok. 40–60 km), gdzie znajduje się szwedzka strona Mostu nad Sundem, który łączy Malmö z Kopenhagą.
Stolica Danii zachwyca wieloma atrakcjami, takimi jak pomnik Małej Syrenki, dzielnica portowa Nyhavn, Fontanna Bogini Gefion, Zamek Christiansborg czy Pałac Amalienborg. Warto udać się w rejs kanałami Kopenhagi, odwiedzić Ogrody Tivoli ze wspaniałym parkiem rozrywki, skosztować lokalnej kuchni i zwiedzić duńskie muzea.
Rodzinom z dziećmi polecamy wizytę w Centrum Nauki Experimentarium, które w 2018 roku zostało uznane przez Time za jedno ze 100 najlepszych miejsc na świecie. Niezapomnianą atrakcją jest także Akwarium Błękitna Planeta, gdzie można podziwiać z bliska tysiące ryb i stworzeń morskich. Nie można pominąć też Zamku Rosenborg, czyli dawnej rezydencji podmiejskiej duńskich królów, w której obecnie znajduje się muzeum poświęcone monarchom z dynastii Oldenburgów.
Malownicze Skagen
Czy wiesz, że Skagen szczególnie upodobali sobie XIX-wieczni malarze tworzący realistyczne obrazy plenerowe? Ze względu na niezwykłe światło panujące na północnym cyplu Jutlandii możemy dziś podziwiać ponadczasowe dzieła Malarzy ze Skagen, takich jak Marie i PS Krøyer, Anna i Michael Ancher, Viggo Johansen, Laurits Tuxen czy Holger Drachmann. Ich prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Skagen oraz w Muzeum Michaela i Anny Ancher.
Skagen słynie również z XIV-wiecznego Kościoła pod piaskiem – już w XVI wieku obiekt zaczął być zasypywany przez wydmę, dlatego został zamknięty, a dziś widoczna pozostała jedynie wieża będąca punktem widokowym. Podczas wizyty w Skagen koniecznie udaj się na Przylądek Grenen, gdzie wody Bałtyku łączą się z wodami Morza Północnego. Jeśli zaplanujesz wyjazd na początek lipca, możesz wziąć udział w najstarszym duńskim festiwalu muzycznym, który odbywa się właśnie w Skagen.
Historyczne Ribe
Jedno z najstarszych duńskich miast leży w południowo-zachodniej Jutlandii, a pierwsza wzmianka na temat Ribe pochodzi z ok. 860 roku. W średniowieczu znajdowała się tam siedziba duńskich królów, dlatego Ribe jest miastem pełnym historii. W tamtejszej Katedrze odbyła się koronacja króla Krzysztofa III, a XV-wieczny Kościół św. Katarzyny jest zaliczany do najpiękniejszych budynków poklasztornych w Danii.
Znajdziemy tam także najstarszy duński Ratusz z 1496 roku oraz ciekawe muzea, takie jak Muzeum Zabawek czy Muzeum Sztuki. Ze względu na atrakcyjne położenie do Ribe często zaglądają turyści zmierzający w kierunku Legolandu w Billund – oba miasta dzieli zaledwie godzina drogi.
Pod koniec lipca Ribe staje się stolicą jazzu (Ribe Jazz Festival), a pod koniec sierpnia stolicą wina (Ribe Wine Festival).
Zielony Bornholm
Należąca do Danii wyspa Bornholm znajduje się zaledwie 100 kilometrów od polskiego wybrzeża i oferuje mnóstwo atrakcji dla osób spragnionych kontaktu z naturą.
Wystarczy wsiąść na prom do Skandynawii, a następnie popłynąć z Ystad do Rønne – stolicy i największego miasta na Bornholmie. Malownicze krajobrazy towarzyszą turystom na każdym kroku, dlatego nic dziwnego, że Bornholm jest nazywany zieloną wyspą na Bałtyku i rajem dla rowerzystów. Jeśli chodzi o zwiedzanie, na Bornholmie warto zobaczyć Louisenlund, czyli tzw. duńskie Stonehenge, Dolinę Echa, kościoły rotundowe i ruiny Zamku Hammershus. To także miejsce, w którym można złapać trochę słońca na plaży – szczególnie polecamy plaże w Dueodde i Boderne, które wyróżniają się białymi piaskami.
W związku z tym, że Bornholm jest najbardziej słonecznym miejscem na całym Morzu Bałtyckim, latem można tam znaleźć alternatywę dla zatłoczonych polskich plaż.
Bajkowe Ærøskøbing
Niech Cię nie zniechęci ta trudna do wymówienia nazwa – położone w południowo-zachodniej Danii Ærøskøbing bywa nazywane miastem jak z bajki, a to za sprawą kolorowych domów, malowniczej plaży i brukowanych uliczek.
Mieszka tam ok. 1000 osób, dlatego do Ærøskøbing chętnie podróżują turyści, którzy nie przepadają za gwarem dużych miast. Nieco więcej ludzi pojawia się w Ærøskøbing na początku sierpnia, kiedy to odbywa się Ærø Jazz Festival.
Warto tam przyjechać również zimą, by wziąć udział w nastrojowym jarmarku bożonarodzeniowym. Przepiękna jest również okolica miasta – ok. 8 km na zachód od Ærøskøbing znajduje się 33-metrowy klif Voderup Klint, który zajmuje obszar 3,5 km.
Artykuł sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!