kobieta na rowerze

2020 Podróże Polska

Czy w Bieszczadach można jeździć rowerem? Trasy rowerowe w Bieszczadach

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 2 kwietnia 2023

Ścieżki rowerowe w Bieszczadach to przede wszystkim trasy o różnym stopniu trudności, co pozwala na dobranie odpowiedniego szlaku do swoich umiejętności i kondycji fizycznej.

Na trasach tych można podziwiać piękne widoki, zielone wzgórza, malownicze wioski i miasteczka, a także dziką przyrodę.

Dzięki trasom rowerowym można poznać Bieszczady z zupełnie innej perspektywy i odkryć wiele niesamowitych miejsc, które nie są dostępne samochodem czy pieszo.

Spis treści

Trasa rowerowa Fereczata Majdan – Smerek

Trasa rowerowa Fereczata w Bieszczadach pomiędzy Majdanem a Smerekiem to dwadzieścia dwa kilometry szutrowo – asfaltowej, szerokiej drogi

Trasa została wytyczona po drogach wewnętrznych Nadleśnictwa Cisna, więc trzeba zachować szczególną ostrożność na zakrętach i w miejscach ścinki drzew. Zauważyłam, że sporo wycina się w tym regionie drzew, szczególnie buków. Piękne okazy, aż żal, że znikają z lasu. Ale taka pewnie jest gospodarka leśna.

Na trasie znacznie częściej spotkamy potężne ciężarówki do transportu drewna i sprzęt do jego transportu niż turystów. Tak przynajmniej jest latem 2020 roku. Dlatego należy być uważnym – pojawiająca się na trasie zza zakrętu ciężarówka potrafi nieźle wystraszyć.

Ta bieszczadzka trasa rowerowa nie jest zbyt trudna, aczkolwiek kilka niezłych podjazdów na niej zaliczymy. Jak nas informuje tablica z rozrysowaną trasą: pod górę 11,5 km, w dół 10,5.

Dobrze oznaczona, jedynie zejścia do miejscowości nie są opisane. A poniżej trasy rowerowej drzemią urocze Krzywe, senny Przysłup i Strzebowiska z oszałamiająco pięknymi widokami na połoniny.

Jedynie kierunek do wioski Krzywe jest oznaczony. Namalowany farbą na asfalcie kierunkowskaz wskazuje drogę w lesie, którą dotrzemy do wioski.

Trasa rowerowa Fereczata jest także dobrym miejscem na spacery. Nawet w porze deszczu, kiedy błotniste szlaki w górach płyną, tutaj można w miarę suchą nogą wędrować. Wędrować, zachodząc do wiosek. I podziwiać Bieszczady. Niezależnie od pogody – skąpane w słońcu, mgle czy smagane wiatrem i deszczem – zawsze piękne.

Mniej więcej w połowie trasę przecina żółty szlak prowadzący z Przysłupa na górę Jasło. A na niej jeden z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach.

szeroka droga w górach

Gdzie w Bieszczadach z rowerem?

droga w górach, na poboczu drzewa

Bieszczady łatwe trasy rowerowe jak ta: Majdan-Smerek

Bieszczady łatwe trasy rowerowe

Wiele jest łatwych tras rowerowych w Bieszczadach. Możesz pojeździć na rowerze przez teren opuszczonych wiosek w Bieszczadach, pojechać na rowerze do rezerwatu Sine Wiry lub do cerkwi w wiosce Łopienka. Fajna trasa rowerowa jest także na drodze do wsi Żubracze oraz w okolicy rezerwatu Wietnam na końcu wioski Smerek.

To tylko jeden z wielu moich artykułów o Bieszczadach. Bieszczady to moja miłość od wielu lat. Uwielbiam łapać w nich oddech i delektować się pięknem, wsłuchując się w naturę i bieszczadzkie legendy.

oznaczenie trasy rowerowej

Trasa rowerowa w Bieszczadach

O Zakapiorach, o duchach z przeszłości, o trudach życia i niełatwej historii tych ziem. Jeśli masz ochotę poczytać nieco o Bieszczadach i spojrzeć na nie razem ze mną, zapraszam do moich artykułów:

 Bieszczadzkie Zakapiory – legendy w Bieszczadzie

 Bieszczady – pięć niezwykłych miejsc i jedna knajpa, w której znakomicie karmią

Bukowe Berdo – fotorelacja z niezatłoczonej, bieszczadzkiej połoniny

Bieszczady nocleg: hotel czy agroturystka?

Zastanawiasz się gdzie spać w Bieszczadach? Możesz wybrać hotel, ale ja polecam agroturystyczne domy i chaty. W nich naprawdę poczujesz bliskość natury. W kilku spałam, do niektórych tylko zaglądałam w czasie wędrówki. Wpisz datę do poniższej wyszukiwarki i zobacz, co oferują Ci Bieszczady


Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 3.5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
10 miesięcy temu

”nadal z pasją idą przez siebie..”
Przemyśl to.
Może chodziło Ci że nadal z pasją idą nie przez a przed siebie….