Brenna – urokliwe letnisko w Beskidzie Śląskim. Wędrówki, utopce i ochłoda w górskiej rzece.

0
349
Rzeka w górach

Do Brennej na letnisko! Brenna – urokliwa miejsce w Beskidzie Śląskim, rozłożona w dolinie nad górskimi rzekami Brennicą, Leśnicą i Hołcyną.

Tutaj żyjesz zgodnie z naturą, a oddychasz pełną piersią chłonąc piękno przyrody wywołujące samowolny uśmiech na twarzy. 

Brenna w dole
Brenna w dole

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Facebook  w roli wstępu

Na gorąco – podwójne: jedno, bo w czasie pobytu, drugie – bo temperatura ponad 33 stopnie Celsjusza – wrzuciłam na mój fanpage krótki post o letnisku Brenna.

I w zasadzie prawie wszystko co najważniejsze zawarłam w tych kilkunastu zdaniach.

Cytat zamieszczam poniżej, jednak zapraszam Was do przeczytania dalszej części artykułu, w którym znajdziecie bardziej szczegółowe wskazówki co, jak i gdzie…

Brenna w Beskidzie Śląskim – ciągle atakuję Was tymi górami, ale to moja miłość po prostu – polecana jest przez regionalne władze jako ” Brenna siła natury”.🌳🤽‍♂️🤽‍♀️⛺️
I tak w niej jest. Spokojnie, naturalnie i pięknie.
A siłę natury – dosłownie – poczujesz na plecach, gdy zażyjesz naturalnych masaży pod kaskadami na rzece Brennicy.
Jak było za czasów mojego dzieciństwa tak jest nadal – znakomite „plażowisko” i miejsce do ochłody wśród natury.
A wokół góry, po których dają radę nawet kilkulatkowie.
Świetne miejsce na wyjazd z dziećmi, ale nie tylko.
Leżaczek i książka, kawka w termosie, może jakieś ciasteczko i masz relaks „jak ta lala”.
Napiszę – mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu – więcej na blogu, ale póki co popatrzcie jak tam jest.
Na upalną pogoda, która jest w ten weekend – cudowna ochłoda! Już sama nie wiem, kto bardziej „delektował ” się ochłodą – ja czy dzieci?
ps. Nawet ręka w gipsie nie była przeszkodą w kąpielach, w przejściu 23 830 kroków – kroki sprawdzane przez Wojtka co kilka minut – po górskich szlakach w czasie sobotniej wyprawy pod „Błatnią” i do „Chata Grabowa”. Odpowiednia motywacja robi swoje.
Może zajrzycie?🤗

Brennica
Naturalne masaże na Brennicy

Szlaki turystyczne i ścieżki spacerowe

W Informacji Turystycznej, w hotelach i pensjonatach dostępne są mapki z propozycjami krótszych i dłuższych spacerów.

Jednak aby łatwiej można było zaplanować wyjazd, na pewno przyda się Wam kilka wskazówek do rozważenia.

 • Góra Błatnia, na której znajduje się schronisko PTTK, jest doskonałym punktem widokowym. Z Brennej – start przy ośrodku zdrowia – dojdziemy tam w ciągu 1,40 h (zejście 1,10h) szlakiem zielonym lub czarnym i później zielonym – start w centrum – 1.30 h (zejście 1 h). W schronisku można się posilić, przespać a znajdującym się nieopodal Ranczu Błatnia także pojeździć konno.
 • Grabowa, prawie zupełnie płaski i zalesiony odcinek Beskidu Śląskiego. Dojście od Brennej – Leśnicy biało – czerwonym szlakiem spacerowym zajmuje 0,45 h (zejście 0,25 h) i cały czas jest dość ostro pod górę. Z centrum Brennej od 2 h do 3 h w zależności od trasy. Z Grabowej warto pójść – już po prawie płaskim grzbiecie – jeszcze około pół godziny w kierunku na Stary Groń do wieży widokowej i drewnianej chaty – schronu. Tak było w moim przypadku. Dotarłam tutaj z dwójką dzieciaków ( 5 i 7 lat) i nawet oni co chwilę zatrzymywali się podziwiając widoki rozpościerające się na góry. Dla dzieci Grabowa jest tym bardziej ciekawa, że w pięknie ukwieconym ogrodzie czekają na maluchów postacie z krainy bajek. A na wszystkich – niezależnie od wieku – cudne widoki.
 • Przełęcz Karkoszczonka, czyli głęboka przełęcz w grzbiecie Beskidu Śląskiego. Na przełęczy znajduje się Chata wuja Toma, miejsce w którym można odpocząć, wzmocnić siły posiłkiem, a także przenocować. Dojście z Brennej – Bukowa szklakiem żółtym 1 h (zejście 0,40 h).
 • Powyższe propozycje to tylko kilka z szerokiego wachlarza tras. W zasadzie są to trasy, które przeszłam ze wspomnianymi wyżej maluchami, dla których były to pierwsze górskie „wyprawy”. I – co dla mnie najważniejsze – chcą chodzić na następne!

Z Brennej prowadzi wiele innych szlaków: na Klimczok, przez Grabową lub Karkoszczonkę do Szczyrku, na górę Kotarz ( na jego stoku rośnie najgrubsza jodła w Polsce o wysokości 44 m i obwodzie pnia 416 cm lub na Trzy Kopce, leżące na styku Brennej, Wisły i Ustronia.

Doskonałą aplikacją do zaplanowania tras w górach jest Mapa szlaków turystycznych, która pokaże Wam czas i możliwości przejścia poszczególnych tras.

Miejsce wypoczynkowe
Chata z paleniskiem obok wieży – świetne miejsce na odpoczynek

Ochłoda i masaże z natury – gdzie najlepiej

Płynące przez Brenną rzeczki Brennica i Leśnica z licznymi tamami spiętrzającymi wodę i mini – basenikami do kąpieli stwarzają doskonałe warunki do relaksu na łonie natury.

I tak jest od lat – dzieści. Już jako dziecko jeździliśmy tutaj latem. Okolica zmieniła się, brzegi nieco bardziej są zarośnięte, ale chętnych do naturalnych kąpieli nie brakuje. Zarówno w centrum Brennej, w Górkach Małych i Wielkich tuż przed Brenną sporo jest miejsc, gdzie można rozłożyć koc czy leżak i „delektować się” wodną kąpielą.

Jednak moim ulubionym miejscem jest nabrzeże Brennicy wzdłuż ulic Brzegowa i Cisowa. Po obydwu brzegach rzeki. Z tym, że po tej stronie, gdzie prowadzi droga gruntowa, nie ma przejazdu.

Zjeżdżając z mostu trzeba do niego wrócić, co jest ważną informacją przy posiadaniu dużego samochodu, żeby nie jechać do samego końca drogi.

Rzeka jest czysta, płytka – za wyjątkiem porobionych spiętrzeń  – ale radzę zabrać jakieś obuwie do wody. Zdarzają się ostre kamyki, ale przede wszystkim kamienie są śliskie i omszałe.

Brodzenie po rzece, masaże pod spiętrzeniami wody – a siła wody jest tam naprawdę spora – gry piłką i zabawy w budowanie tamy integrują dorosłych z dzieciakami.

Taki wypoczynek to po prostu powrót do natury. I nauka dla dzieci. Kilkulatkowie, którzy przyjechali z rodzicami nie chcieli wejść do rzeki – po kostki – bo „woda śmierdzi, a nie pachnie tak ładnie jak w basenie, a poza tym to morze tak szybko płynie”. Nic dodać!

tama z kamieni na rzece
Najlepsza zabawa – budowa tamy z kamieni

Atrakcje – nie tylko – dla dzieci

Wypoczywających dzieciaków w Brennej jest mnóstwo. Bo i sporo czeka na nich atrakcji.

 • Bajkowy Szlak Utopca. Spora trasa, bo 8 kilometrowa, ale w kilku miejscach na dzieci czeka postać Utopca. Przebieg trasy: Brenna Centrum – Dolina Hołcyny – Grabowa –  Brenna Leśnica. Czas przejścia 2,25 h (zejście 2,15 h).
 • Ogród Bajek obok Chata Grabowa. Tematyczny ogród bajek pełen postać z legend regionu Beskidu Śląskiego otaczający chatę w stylu góralskim.
 • Chlebowa Chata. Podróż „od ziarenka do bochenka”. Spróbować tam można wiejskiego chleba z ziołowym smalcem. A poza tym wypiek podpłomyków, ubijanie masła, degustacja produktów, oglądanie dawnych maszyn.
 • Agroturystyka u Gazdy. Co jedzą zwierzęta, skąd bierze się mleko, jak powstaje wełna, degustacja potraw – tyle (i jeszcze więcej) dzieje się w zagrodzie edukacyjnej. Przejazd kolejką turystyczną, jazda konna dla początkujących i zaawansowanych.
 • Obserwatorium nietoperzy.Od maja do września można z bliska zobaczyć  – przez kamery i weneckie lustra – i usłyszeć latające ssaki – nietoperze.
 • Kozia Zagroda – karmienie kóz, warsztaty wyrobu sera, wypiek pierników, ognisko i pieczenia kiełbasek.
 • Zabawa w zbieranie naklejek. W książeczce „Gra terenowa” – dostępnej nie tylko w punkcie Informacji turystycznej na ulicy Wyzwolenia 77, ale i w restauracjach, hotelach i kawiarniach na terenie miasta – oznaczone są punkty, które dziecko musi odwiedzić , aby otrzymać naklejkę, która z kolei będzie mogła zostać wymieniona na nagrodę.

Akcja trwa w Brennej, Istebnej, Ustroniu, Wiśle i Szczyrku a szczegóły i regulamin tej zabawy dostępne są na stronie www.beskidzka5.pl. 

 • Mapa Małego Turysty z zaznaczonymi szlakami i miejscami do odwiedzenia znakomity pomysł, ma zaszczepienie dzieciom górskich wędrówek.
 • Ścieżki rowerowe/piesze prowadząc wzdłuż rzeki Brennicy.
 • Znakomite lody w kawiarni „NIEbanalnie” i słodycze oraz soki wszelakie. Idealne miejsce na chwilę wypoczynku.
 • Już po publikacji artykułu dostałam informację na fanpage od Gośki Ż. „Warto dodać, że z początkiem lipca odbywa się tam festiwal kultury słowiańskiej, są rycerze i osada słowiańska. Warto wtedy ram być, są koncerty i pokazy walk rycerskich.” Dziękuję i dodaję.
Most na małej rzeczce
Nawet przejście przez most jest atrakcją

Uważaj na utopca

Utopiec. Postać znana na Śląsku i Śląsku Cieszyńskim. Powiada się – a ja pamiętam te opowieści z czasów mojego dzieciństwa – że utopce zamieszkiwały potoki, strumyki i stawy. Utopce pomagały dobrym ludziom, a złych – także tych, którzy o północy zbliżali się do wody i zagłuszali utopcom spokój – wciągali do wody.

Dzisiaj utopce są przyjaciółmi dzieci przybywających do Brennej i razem z nimi wędruję po okolicznych górach.

Posłuchajcie jak to jest z utopcami. Kiedy będąc młodą dziewczyną prowadziłam drużynę zuchową, moje zuchy uwielbiały tę piosenkę:

Gdzie zamieszkać

Przebywając w Brennej zatrzymuję się w położonym w centrum wioski, tuż nad rzeką hotelu Kotarz. Przyjemnie miejsce,urozmaicone basenami (wewnętrznym czynnym całym rok i zewnętrznym czynnym latem), Spa dla spragnionych relaksu i odrobiny dobroci dla ciała, z dobrym jedzeniem.

W Brennej znajdziesz także sporo innych miejsc noclegowych. Nie tylko w  hotelach, ale i pensjonatach, agroturystyce, w domkach do wynajęcia. Zobaczysz, gdzie możesz zamieszkać, gdy klikniesz Noclegi w Brennej

Dla spragnionych jeszcze bliższego kontaktu z naturą, zasypania i budzenia się z widokiem na góry czekają Schronisko PTTK na Błatniej i Ranczo Błatnia.

hotel nad potokiem
„Kotarz” na potokiem

Gdzie nie jeść

Chata Grabowa, o której wyżej wspomniałam, kusi wielu turystów. Także z dziećmi. Piękna, drewniana chata z zapierającym dech widokiem, ale raczej kiepskim jedzeniem.

Kompletne rozczarowanie i żal, że nie zabrałam kanapek. Może była to jednorazowa wpadka – oby tak było – ale wszystko co zamówiliśmy było jadalne tylko dlatego, że „umieraliśmy” z głodu.

drzewo
Takie drzewa – wielopienne – tutaj rosną

Jeśli nie chce Ci się czytać, to chociaż zerknij na fotki

Jak dojechaćBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!