Czar Dolnego Śląska. Dolina Pałaców i Ogrodów rowerem
Dolina Pałaców i Ogrodów zwana również Polską Doliną Loary znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej i „zrzesza” prawie 30 zabytkowych obiektów.
Na stosunkowo niewielkim terenie, bo na około 100 km kwadratowych znajdują się zarówno dawne siedziby rycerskie, jak i zamki i pałace.
Zakochaj się w Polsce: Dolina Pałaców i Ogrodów
Najznakomitsze europejskie rody budowały tutaj lub nabywały do rozbudowy nieruchomości, aby zgodnie z panującą w XIX wieku modą urządzać letnie pałace otoczone olbrzymimi parkami-ogrodami, wtapiającymi się w pagórkowaty ukształtowany teren.
Wiele z pałaców czy zamków usytuowano nad wijącym się Bobrem (czyli niczym nad Loarą) lub nad nowo wybudowanymi stawami.
Niezaprzeczalnie przyciągającą była sylwetka Śnieżka na tle Karkonoszy. I bardzo często tak zakładano ogrody, aby móc podziwiać góry z pałacowego tarasu i alejek parkowych.
Niewielkie odległości poszczególnych pałaców i zamków sprzyjały odwiedzinom i balom, a cała dolina w okresie letnim i świątecznym tętniła życiem.
Te stosunkowo niewielkie odległości pomiędzy zabytkami są dzisiaj dla nas bardzo pomocne. Dla nas, czyli lubiących zwiedzać na rowerach.
Dolina Pałaców i Ogrodów szlak turystyczny rowerowy
Poniżej moja propozycja trasy rowerowej po Dolinie Pałaców i Ogrodów. Niezbyt wymagająca, z przepięknymi widokami na pasmo Karkonoszy ze Śnieżką na czele, na Sokoliki i Rudawy Janowickie. Prowadząca częściowo głównymi drogami, ale w sporej części leśnymi i polnymi traktami.
Jak zawsze posiłkowałam się moją ulubiona aplikacją mapy.cz, którą polecam. Dokładna i możliwa do ściągnięcia on-line.
Zamki i pałace zwiedzane i zobaczone z zewnątrz podczas wyprawy rowerowej po Polskiej Dolinie Loary (bo tak też określa się ten region): Wojanów – Bobrów – Pałac Dębowy-Karpniki – Bukowiec – Mysłakowice – Staniszów – Łomnica – Wojanów.
Moja trasa rowerowa po Dolinie Pałaców i Ogrodów to 30 km, ale oczywiście możesz modyfikować ją w dowolnie. Według możliwości i potrzeb. Chociaż trasa relatywnie nie jest długa, ani trudna bo do przejechania w dwie godziny, to zajmuje cały dzień.
A przynajmniej ja uważam, że powinna tyle zająć. Bo do każdego zamku i pałacu trzeba zajrzeć, zwiedzić lub chociaż postać pod płotem prywatnej rezydencji i podziwiać kunszt budowli.
O kilku pałacach poniżej zamieszczam nieco informacji i ciekawostek, ale spróbujcie odkryć Dolinę Pałaców i Ogrodów dowiadując się na miejscu ze sporej ilości tablic informacyjnych i opisów zamieszczanych w różnych miejscach.
Koniecznie zatrzymaj się w pałacu w Staniszowie. Na posiłek (genialna kuchnia) lub chociaż na kawę. Przeniesiesz się w czasie do czasów świetności pałacu, a w menu przeczytasz historię pałacu.
Dolina Pałaców i Ogrodów trasa rowerowa
Przez Kotlinę Jeleniogórską prowadzi sieć tras rowerowych. Możesz je wykorzystać planując zwiedzanie Doliny Pałaców i Ogrodów rowerem lub wytyczyć swoją trasę za pomocą Google map lub wspomnianej już aplikacji Mapy.cz.
Z Jeleniej Góry do Perły Zachodu i do Łomnicy prowadzą przygotowane ścieżki rowerowe, które także warto wykorzystać planując wyprawę.
Pomiędzy niektórymi zamkami i pałacami (na przykład Mysłakowicami a Karpnikami, oraz Karpnikami a Wojanowem) znajdują się dawno temu wytyczone drogi. W nieco złym stanie, ale dla rowerów doskonałe. Warto je wykorzystać.
Opis pałaców, które poznałam podczas powyższej wycieczki i wspomnianych dróg pomiędzy pałacami znajdziesz w moim artykule Dolina Pałaców i Ogrodów przewodnik.
Nocleg w pałacu
Zwiedzanie Doliny będzie jeszcze ciekawsze, jeśli także zamieszkasz w pałacu. Nocleg nie jest jakoś specjalnie drogi. Ot, po prostu jak w tego typu hotelach.
Zatrzymaj się chociaż na jedną noc w jednym z pałaców lub zamków, a jeszcze bardziej poczujesz klimat dawnych czasów.
W moim artykule nocleg w pałacu znajdziesz pałace i zamki, w których możesz przenocować.
Lubisz podróże po Polsce?
Zapraszam w zupełnie inne, równie piękne regiony Polski jak Podlasie i Roztocze. A przy okazji „zahacz” o bieszczadzkie szlaki i zajrzyj w odludny, bogaty historycznie Beskid Niski.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Niektórzy z Was może już tam byli, niektórzy może coś o tym miejscu słyszeli, ale dla wielu jest to jeszcze miejsce mało znane, a według mnie ze wszech miar warte zobaczenia.
Dolina Pałaców i Ogrodów to zespół pięknych rezydencji, często otoczonych ciekawymi , niezwykle zadbanymi parkami czy ogrodami. W większości pałaców mieszczą się hotele, restauracje, centra spa ale prawie każdy z nich jest otwarty dla zwiedzających. Co ciekawe jeszcze do niedawna większość tych rezydencji była w totalnej ruinie i tylko wielka pasja, poświęcenie i wizja właścicieli doprowadziły do stanu w jakim są teraz.
Bardzo dziękuję za komentarz o Dolinie Pałaców i Ogrodów. Niechaj Ci, którzy jeszcze nie byli, nabiorą ochoty na odwiedzenie tego kawałka Dolnego Śląska. pozdrawiam dana
Czy można dostać tracka do tej trasy 30 km ?
Witam, niestety nie posiadam.Ale wklejona do artykuły mapa Google z zaznaczona trasą na pewno będzie pomocna. Ja według niej jechałam rowerem po Dolinie Pałaców i Ogrodów. Życzę udanej wyprawy i odkrywania Dolnego Śląska. pozdrawiam dana
Przeczytalam twojego bligga i zaplanowalismy wycieczke szlakiem zamkow. Nocowalismy w palacu Staniszow i nie polecamy tego miejsca na nocleg. Dostalismy maly zniszczony pokôj DeLux, inne tej samej kategorii byly ladniejsze i wieksze. Jedzenie średnie, i obsluga, ktora nie jest zaangazowana. Caly hotel stylowy lecz lekko podniszczony. Inne hotele , ktore zwiedzilismy na szlaku sa o wiele bardziej przyjazne gosciom. Spa i korty teniosowe tez maja ladne.
Witam, dziękuję za komentarz. Szkoda, że wasz pobyt nie był w pełni udany. Podczas moich pobytów – byłam w pałacu Staniszów dwa razy – zarówno z pokojów jak i z obsługi byłam zadowolona. Mam nadzieję, że Dolina Pałaców podobała wam się. pozdrawiam dana