Kąpiele siarkowe w Malinowych Hotelach dla poprawy zdrowia

0
0
budynek hotelu oświetlony nocą
Malinowe Hotele - Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju

 Hotel Malinowy-Zdrój w Solcu – Zdroju niedaleko Buska-Zdroju, swoją sławę zawdzięcza zabiegom leczniczym przy użyciu siarki. I znakomitej rehabilitacji.

Specyficzne miejsce – niby nieznane, na przysłowiowym końcu świata – a jednak  w trakcie rozmowy zwykle okazuje się, że ktoś tu już był, zna kogoś kto tu bywa.A wszystko to za sprawą  literki „S” z tablicy Mendelejewa.

Co łączy malinę z siarką? Dowiesz się z artykułu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Malinowy-Zdrój hotel Medical Spa Solec-Zdrój

Mój pierwszy pobyt w Malinowym-Zdroju był czysto prewencyjny, ale za rok, po zerwaniu więzadła w kolanie na narciarskim wyjeździe, skorzystałam z rehabilitacji w Malinowym- Zdroju.

Rehabilitacja i siarka potrafią postawić na nogi, czego jestem doskonałym przykładem.

Wdzięczna jestem Michałowi (obecnie współwłaścicielowi pobliskiej Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej Holistic), nie tylko za postawienie mnie na nogi, ale i za wskazanie sposobów jak zadbać (ruchowo) o swoje ciało.

I jeśli potrzebuję podreperować swoje zdrowie, to teraz też do nich zmierzam, korzystając jednocześnie z dobrodziejstwa siarki i innych zabiegów w Malinowym-Zdroju.

Będąc w Solcu-Zdroju koniecznie wybierz się na spacer do parku i nad pobliskie stawy. Okolice Solca-Zdroju to także świetne miejsce na bliższe i dalsze wyprawy rowerowe.

A co jeszcze możesz zobaczyć w okolicy i skąd w ogóle siarka w tym regionie, przeczytasz w artykule Solec-Zdrój sanatorium.

basen i pianki do ćwiczeń
Relaks, rehabilitacja i ćwiczenia w Malinowym Zdroju
urządzenia do masażu
Bicze szkockie i kriokomora-moje ulubione w Malinowym Zdroju

Najsilniejsze źródło siarki.”Pachnące” kąpiele siarkowe

Solec-Zdrój słynął z siarki już od ponad stu lat, kiedy w XX wieku, w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8 – krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła siarkowe. Odkryto źródła najsilniejszej siarki w Polsce.

Nadano jej słodko brzmiące imię „malina”, pewnie po to, aby złagodzić zapach, który nas otuli po bliższym kontakcie z siarką.

Ubolewam, że nie można przekazać tego aromatu.„Pachnie” wszystko – ciało, włosy, ciuchy, wnętrze samochodu do którego wchodzimy po kąpielach.

Idziesz ulicą i ciągnie się za Tobą zapach mocny jak najlepszych francuskich perfum. Tylko aromat nie ten 🙂

Efekt miejscowy działania siarki to pobudzenie mikrokrążenia, lepsze krążenie oraz metabolizm skóry. W momencie oddziaływania siarki na skórze pojawia się zaczerwienie utrzymujące się do 2 godzin. Szczypie! A że szczypie to dowód, że działa. Na zdrowie!

kobiece nogi w wannie z lekko żółtą wodą
Kąpiele siarkowe jak często najlepiej stosować?

Siarka zastosowanie w lecznictwie

Ujęcia siarki w Solcu-Zdroju należą do najsilniejszych i tym samym najlepszych na świecie.

Solanki siarczkowe (bo w wodach tych znajduje się zarówno solanka jak i siarka) genialnie działają na ciało. Jak wszystkie tego typu zabiegi, aby zadziałały, potrzebna jest ich seria. Dobroczynne działanie siarki dla organizmu utrzymuje się przez około rok.

A co w tej siarce siedzi? Oprócz wszechobecnego zapachu siarkowodoru, który świadczy o obecności dobroczynnej siarki gdzieś w okolicy. Doskonale wspomaga leczenie i rehabilitację.

W Malinowym-Zdroju wody dostarczane są do wanien kąpielowych bez dostępu powietrza, dzięki czemu nie wytrącają się czarne siarczki i woda jest lekko żółta i klarowana. Wchłonięciu ulega około 10% siarki zawartej w wodzie, dlatego tak ważne jest aby stężenie siarki było odpowiednie.

Siarka ze źródła „Malina”, jedna z najsilniejszych na świecie, jest rozcieńczana do stężenia najlepszego do kąpieli, czyli około 150 mg związków siarki w litrze.

O tym, że siarka zaczyna działać na skórę świadczy pojawiający się na ciele rumień. To działanie miejscowe siarki, które możemy zauważyć już po chwili zanurzenia się w siarkowej wodzie.

Bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne działanie siarki są zbawienne dla organizmu, bowiem nie tylko uczestniczą w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu, ale i także zmniejszają dolegliwości bólowe, zmniejszają obrzęki i poprawiają ruchomość stawów.

Co dają kąpiele siarkowe?

Kąpiele siarkowe wskazania:

 • stany pourazowe i przeciążeniowe narządów ruchu
 • dyskopatie
 • zwyrodnienia kręgosłupa i stawów
 • stany zapalne w tym reumatoidalne zapalenie stawów
 • neurologicznego: neuralgie, neuropatie, niedowład
 • osteoporozy
 • cukrzycy
 • dna moczanowa
 • przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych
 • choroby skóry: łuszczyca i inne choroby skóry
 • przewlekłe zapalenia dróg oddechowych: krtani, gardła, jamy ustnej i nosa
tablica informacyjna o kąpielach siarczkowych
Jakie mają Kąpiele siarkowe efekty zdrowotne czytam podczas zanurzania się w siarkowej wodzie

Malinowe Hotele w Polsce

Nie tylko hotel Malinowy-Zdrój w Solcu-Zdroju oferuje kąpiele siarkowe i rehabilitacje.

Kilka lat temu do grupy Malinowych Hoteli dołączył hotel Malinowy-Raj (także w Solcu-Zdroju) z mocno rozwiniętą strefą basenową i akwaparkiem. W przeciwieństwie do Malinowego-Zdroju, gdzie dzieci spotyka się rzadko, Malinowy-Raj jest hotelem przyjaznym dla dzieci.

Dla osób lubiących spędzenie urlopu lu weekendu w górach, doskonałym wyborem będzie Malinowy-Dwór w Świeradowie Zdroju. Spędziłam w nim miodowy weekend. To dopiero było połączenie: siarka z miodem i maliną.

A jeśli zdecydujesz się na wakacje w Świeradowie-Zdroju, to w innych moich artykułach na blogu znajdziesz sporo propozycji na aktywne spędzenie czasu w Górach Izerskich. Pięknych, nieco dzikich, niezatoczonych. Kliknij na link Góry Izerskie co warto zobaczyć i poznaj moje ulubione pasmo polskich Karkonoszy, wędrując po izerskich szlakach.

Galeria sztuki w Malinowych Hotelach
Malinowa galeria sztuki w hotelowym lobby
fortepian i muzycy
Weekendowe koncert w Malinowym Zdroju

Solec-Zdrój noclegi z basenem

Co prawda do Solca-Zdroju jeździ się głównie dla kąpieli siarkowych, ale nie bez znaczenia są także baseny mineralne, czyli Solec-Zdrój aquapark, w których zrelaksujesz w basenie mineralnym i zażyjesz pro-zdrowotnej kąpieli w basenie solankowo-siarczkowym.

A to w bezpośrednim połączeniu z komfortowym czterogwiazdkowym hotelem Malinowy-Raj, do którego przynależą baseny.

Co prawda Centrum Rehabilitacyjne Holistic, o którym wspomniałam wyżej, nie posiada basenu, ale warto rozważyć w nim pobyt, chcąc poprawić swoje zdrowie.

Na miejscu dostępne są zabiegi rehabilitacyjne, a z pobliskich basenów i kąpieli siarkowych można korzystać. Zobacz, czy są wolne miejsca, klikając na link Solec-Zdrój ośrodki rehabilitacyjne.

Lubisz wypoczywać w Polsce?

W dobrych warunkach, w klimatycznych miejscach? Zerknij na Mazury do Gałkowa albo w Sudety do Folwarku Wrzosówka. Tam też złapiesz oddech od szybkiego życia i prawdziwie odpoczniesz.

ps.Informacje o kąpielach siarkowych i zabiegach z siarką zaczerpnęłam z tablic informacyjnych w Malinowym-Zdroju. Leżąc w wannie, otoczona aromatem siarki, przez kilka dni, przez 15 minut miałam przed oczami tablice informacyjne, które w myślach nazywałam „Solec- Zdrój siarka”.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!