Narty, emocje i relaks w tyrolskim Zillertal

0
853
zillertal austria

Narciarskie szaleństwo na stokach w dolinie Zillertal, pozostaje na długo w pamięci, nie tylko za sprawą doskonale przygotowanych stoków, ale i możliwości ciekawie  spędzonego czasu po nartach.

mapka regionu narciarskiego Zillertal
Region na narciarski Zillertal

Après-ski

Austriacy  – jako naród – lubią zabawę i wspólne biesiadowanie. Latem uwielbiają sławne spotkania w winiarniach w Heuriger, zimą zaś zabawy po nartach w licznych barach Après-ski.

Zarówno przy trasach narciarskich, jak i bezpośrednio po zjechaniu ze stoku – w butach narciarskich – zmęczony narciarz może rozluźnić spięte po długiej jeździe mięśnie.

Czy to przy muzyce, czy przy napoju mniej lub bardziej alkoholowym. W miejscowościach doliny Zillertal, po zamknięciu wyciągów zabawa się nie kończy!

Region narciarski Zillertal

Niezwykłość tego tyrolskiego regionu tworzą nie tylko trasy o długości 508 km, które można przejechać na jednym karnecie, ale i możliwość szusowania na nartach przez cały rok.

Zillertal – urokliwie położona dolina, w której „przycupnęło” kilka miejscowości, wypełnionymi hotelami i pensjonatami, z których szybko i bez problemów, darmowymi ski busami, przeniesiemy się na trasy narciarskie.

gondola wywożąca narciarzy na stok,wokół śnieg
I w górę…

Zillertal Arena

Zillertal Arena, najbardziej znany ośrodek w regionie, składa się z 143 km tras, w sporej części zielonych i czerwonych, więc chętnie odwiedzanych przez rodziny z dziećmi i osoby, które lepiej czują się na łagodniejszych trasach. Urozmaiceniem narciarskiego urlopu mogą być inne zimowe aktywności, których w Arenie nie brakuje.

  • Trasy SkiMovie – 5 tras, na których nie tylko można perfekcyjnie zmierzyć czas swojego przejazdu, ale i sfilmować go. I tym samym stać się gwiazdą filmową, bowiem film można wrzucić na face lub e-mailem wysłać do znajomych.
  • Podniesienie adrenaliny – na czynnym cały rok torze saneczkowym o długości 1450 metrów. Alpejska kolejka górska z ostrymi zakrętami, stromymi uskokami i niezłą prędkością, zapewnia świetną zabawę, dla entuzjastów tego typu szaleństwa. Wejście na tor znajduje się bezpośrednio przy dolnej stacji kolejki Zillertal. 
  • Photopoint – 4 punkty fotograficzne, w których można strzelić sobie fotkę z żółtą maskotą regionu „FUNty”.

Dodatkowo, aby móc cieszyć się fotkami z dni spędzonych na nartach, wystarczy aktywować za pomocą karnetu narciarskiego opcję automatycznych fotografii urlopowych. Wtedy zdjęcia właściciela karnetu będą robione w wielu interesujących miejscach.

Można je będzie zobaczyć i ściągnąć na swoje konto, podając numer karnetu narciarskiego.

Punkty, w których można sobie „strzelić” fotkę : Arena Stadl / Zell, Arena Center / Gerlos,  Dorfbahn / Königsleiten,  Plattenkogel-X-Press II / Hochkrimml.

  • Darmowe hotspoty z dostępem do internetu na terenie całego ośrodka narciarskiego, dla tych, którzy nie potrafią rozstać się z zewnętrznym światem.
żółta maskotka regionu narciarskiego Zillertal funty
Maskotka regionu

Zillertal 3000

Zillertal 3000 – chyba najbardziej zróżnicowany pod względem trudności ośrodek z 160 kilometrami tras narciarskich, u podnóża gór Penken, Horberg, Rastkogel, Eggalm i Ahorn.

  • Spokojnie szusuje się na stokach Ahorn po słonecznych i bezdrzewnych, szerokich trasach, chętnie odwiedzanych przez rodziny z dziećmi i początkujących narciarzy.

Sława Ahorn poszła w narciarski świat za sprawą największej kolejki gondolowej w Austrii. Aż trudno to sobie wyobrazić, że do jednej gondoli mieści się 160 osób.

olbrzymia gondola w górach
Mieści w sobie…ponad pół samolotu

Atrakcje jednak nie kończą się na wjeździe – zjeżdżając świetnie utrzymanymi trasami, pokusą stają się wyjątkowo liczne bary narciarskie z muzyką na żywo i leżakami zapraszającymi na chociaż krótki relaks.

  • Nawet najbardziej opornych zażywania relaksu przyciąga niepowtarzalny hotel i bar wybudowany jako prawdziwe igloo White Loungew którym – po dużo wcześniejszej rezerwacji – można spędzić ekscytującą noc na wysokości 2000 m n.p.m. śpiąc na lodowym łożu i otulając się grubymi, puchowymi śpiworami.

A śpiącym w bardziej normalnych warunkach, pozostaje wypicie kawy czy innego napoju w …lodowym barze.

hotel zbudowany jako igloo w alpach
Chcesz zamieszkać w igloo w Alpach?
bar w igloo w Alpach
Albo chociaż wypić drinka w lodowym barze? To bardzo proszę!
  • Północne stoki, równie dobrze utrzymane i zaśnieżone, dostarczają jednak większych emocji, bowiem tam trafiają narciarze, których nudzi spokojne lawirowanie po szerokich, łagodnych stokach Ahorn.
  • Dla śmiałków spragnionych dodatkowych atrakcji, dedykowana jest znajdująca się na górze Penken najbardziej stroma trasa narciarska w Austrii o wiele mówiącej nazwie „Harakiri-Skipiste„.Trasa wymaga nie lada umiejętności  i pewności siebie, a także pokory – bo nawet przygotowanie jej nastręcza niemało trudności. Na takiej „stromiźnie” radzą sobie tylko ratraki ze specjalnymi wyciągarkami.
narciarz na stoku o nachyleniu 78 procent
Na Harakiri

Niektórym może wystarczyć sam widok na Harakiri , który jest doskonale widoczny z sześcio – osobowego krzesełka „Knorren”. Stok z lotu ptaka „powala” – wygląda tak niewiarygodnie, że niektórzy mają wrażenie, iż mknący po nim narciarze i snowboardziści to „laserowe” figurki.
Po przeżyciu tych ekstremalnych wrażeń, można – a chyba właściwiej jest powiedzieć: należy – zakupić sobie koszulkę z napisem „I survived Harakiri”, dostępną w sklepie internetowym Mayrhofen Bergbahnen.

oznaczenie narciarskiej trasy Harakiri
Trasa tylko dla orłów narciarskich

Raz w tygodniu, zazwyczaj w piątek po południu między godziną 13 a 15, istnieje możliwość zrobienia zdjęcia wszystkim bohaterom, którzy zejdą z trasy.

Harakiri to stok w ośrodku narciarskim Mayrhofen Ski Zillertal 3000. Nazwa pochodzi od japońskiego  terminu seppuku (hara – kiri) , rytualnego samobójstwa samurajów. Przy nachyleniu do 78%, pionowym spadku wynoszącym 375 metrów i długości około 1500 metrów, jest to najbardziej stromy stok w Austrii. 

 Z punktu widzenia kierowcy ratraka

Lodowiec Hintertux

Lodowiec Hintertux budzi ciekawość już za samą sprawą wjazdu jedną z trzech kolejek linowych Gletscherbusse z poziomu 1500 m n.p.m. do znajdującego się na wysokości 3250 m n.p.m. świata „białego olbrzyma”.

Niczym magiczna podróż do krainy wiecznego lodu, podczas której „zalicza” się w szybkim tempie wszystkie strefy klimatyczne Ziemi.

Hintertux wydaje się być najbardziej znaną częścią ośrodka Zillertal za sprawą możliwości szusowania przez cały rok. Za wyjątkiem jednego dnia. Bowiem w sezonie narciarskim 2017/2018 wyciągi są czynne i trasy przygotowane od 13.05.2017 do 11.05.2018.

Hintertux wielokrotnie był uznawany za najlepszy rejon lodowcowy w Europie, a niektóre serwisy podają, że nawet na świecie. Tutaj szusuje się na wysokości ponad 3 000 m n.p.m. u stóp potężnej góry Olperer.

Ośrodek to 60 km tras, zarówno łatwych, służących do doskonalenia umiejętności, jak czerwonych i czarnych. Ciekawością miejsca jest możliwość spotkania trenujących tutaj najlepszych światowych narciarzy – głównie wiosną, latem i jesienią. 

Widoki, jeśli tylko dopisze pogoda, dosłownie zapierają dech w piersiach. Najbardziej spektakularny widok jest jednak z bezpłatnego i łatwo dostępnego – nawet dla osób niepełnosprawnych – tarasu widokowego znajdującego się na wysokości 3.250 m n.p.m.

Jeszcze wyraźniejsze przybliżenie i zatopieni się w otaczający, surowy krajobraz możliwe będzie dzięki umieszczonym tam teleskopom Viscope.

na lodowcu
Na lodowcu Hintertux

Hintertux przeniesie nas także miliony lat wstecz, za sprawą wycieczki do Natural Ice Palace.

Wystarczy przejść 200 metrów od platformy widokowej, aby zanurzyć się w fascynującą podróż w świat lodu. W magiczny,  unikalny i tajemniczy spektakl kolorów w lodowcowo – niebieskiej poświacie.

odcienie niebieskiego koloru w lodzie
Gra kolorów w lodzie

Ten unikalny w świecie system podziemnych jaskini, leży 25 metrów pod stokami ośrodka narciarskiego, i zachwyca  lodowymi ścianami, które osiągają wysokość nawet 15 metrów.

W najgłębszym punkcie lodowiec Hintertux ma 120 m głębokości, co przekład się na wiele tysięcy lat. Długość całego pałacu wynosi 4 km, ale może się różnić nawet o 40 metrów w ciągu roku. Bowiem – co jest normalną „przypadłością” każdego lodowca – 190 milionów metrów sześciennych lodu na  jest ciągle w ruchu!

Wycieczka trwa około godziny i możliwa jest przez cały rok. Wstęp codziennie o godzinie: 10:30, 12:00, 13:30, 15:00. Koszt wstępu dorośli i dzieci (powyżej 6 lat) – odpowiednio: 8 € i 4 €.

Specjalne umiejętności wspinaczkowe nie są konieczne, a zwiedzanie pałacu możliwe jest nawet w butach narciarskich, ale zdecydowanie lepiej jest zwiedzać jaskinie w butach przeznaczonych do górskiej turystyki.

Koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej odzieży wierzchniej, ponieważ średnia temperatura w jaskini wynosi 0 ° C przez cały rok. Podczas wycieczki z przewodnikiem dociera się do ogromnej, lodowej komnaty. Mało tego – przekracza się nawet lodową szczelinę.

jaskinia we wnętrzu lodowca
We wnętrzu lodowca

Zaiste zdumiewające jest wnętrze lodowca – człowiek docenia to co najpiękniejsze – cuda powstałe z natury. Odnosi się wrażenie, że przenosimy sie do ogromnej karety, zbudowanej z igieł w kształcie sopli lodu.

Rozjarzone niebieskie lodowe ściany, olbrzymie, błyszczące kryształy lodu, zamarznięte wodospady i jezioro lodowcowe wywołują uczucie podziwu i zdumienia.

Będąc na narciarskim szaleństwie, warto zrobić sobie godzinną przerwę, na tak ekscytujące przeżycie, które zostanie zapamiętane na wiele lat.

Sanki w dolinie

Tor saneczkowy o długości 7 km, to kolejna, kusząca propozycja na spędzenie czasu po nartach. Rozpoczyna się on na wysokości 1.650 m n.p.m., gdzie można dotrzeć kolejką linową Gerlossteinbahn, położoną w miejscowości Hainzenberg (pomiędzy Zell, a Gerlos).

Ekscytujący zjazd w zimowej scenerii możliwy jest  zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami, bo trasa do jazdy na sankach jest czynna i oświetlona aż 1 w nocy.

Nie samym zjazdem trasa zaprasza! Urozmaiceniem przygody może być postój na rozgrzewającą herbatkę w jednej  z klimatycznych, alpejskich gospod położonych w widokowych miejscach na trasie zjazdu.

Sanki do zjazdów można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki. Korzystanie z wyciągu umożliwiają skipassy Zillertal Areny oraz Zillertaler Superskipass. Jedynie w czasie wieczornych zjazdów karnety dzienne, wielodniowe i sezonowe nie są honorowane!

zjazd na sankach w górach
Kilka kilometrów na sankach! ale frajda!

Rozluźnić mięśnie i wygrzać ciało

  • Baseny termalne leżące w dolinie Zillertal w miejscowości  Fügen, znane pod nazwą:  Erlebnistherme Zillertal oferuje,  niezły, i co ważne – ciepły –  relaks dla ciała. Niecki basenowe wypełnione ciepłą wodą, z licznymi masażami, basen solankowy, najdłuższa zjeżdżalnia wodna w zachodniej części Austrii o długości 133 metrów, a to wszystko z widokiem na widok na roztaczającą się wokół panoramę gór.

Dostępne przez 12 godzin, od 10 rano. Zdecydowanie najpiękniej i najbardziej urokliwie jest w godzinach wieczornych, po zapadnięciu zmroku.

  • Poczuć drewno wszystkimi zmysłami, wkraczając do multimedialnego muzeum  HolzErlebnisWelt im Zillertal, gdzie na zainteresowanych czekają wystawy z drewnem w roli głównej i zaprasza bar z niezłym jedzeniem.

Gdzie to jest

Dolina Zillertal – dolina rzeki Ziller, dopływu rzeki Inn. Położona jest w sercu Tyrolu, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Innsbrucka w pobliżu granicy z Włochami.

Rozciąga się na długości kilkudziesięciu kilometrów pomiędzy miejscowościami Strass i Mayrhofen.

Dojazd samochodem z Katowic zajmie niewiele ponad 8 godzin. Wyciągi ( za wyjątkiem całorocznego na Hintertux) czynne są od 2 grudnia 2017 roku do 15 kwietnia 2018 w godzinach: 8.30 – 16.30.

mapka z zaznaczeniem terenu narciarskiego
Orientacja w terenie

Gdzie się zatrzymać

Możliwości noclegów jest mnóstwo. Warto jednak – a to wie każdy, kto jeździ na nartach – zatrzymać się w sprawdzonym hotelu czy pensjonacie, gdzie dopieszczą nas jedzeniem i otoczą przyjazną atmosferą.

Ceny za pobyt i wariacje wyżywienia najlepiej sprawdzić na: http://austria-na-narty.pl/rejony-narciarskie/zillertal.

szyszka i gwiazdka na śniegu
Śnieg i dobry klimat …gwarantowane

Co się może przydać

Wyjeżdżając na narty, pamiętajmy o ubezpieczeniu, koniecznie z rozszerzeniem na uprawianie sportów zimowych ( narty, snowboard). Często zwykłe ubezpieczenie nie zawiera tej opcji i w przypadku poważniejszej kontuzji czy konieczności hospitalizacji, można narazić się na niezłe opłaty.

Koniecznie należy mieć także wyrobioną kartę EKUZ , bo zdarzają się szpitale, w których nie są honorowane żadne ubezpieczenia, za wyjątkiem ubezpieczenia EKUZ ( na przykład w szpitalu w Zell am See).

Wyrobienie nie jest w ogóle kłopotliwe, nie zajmuje wiele czasu, ani osobistej wizyty w Zus-ie. Wystarczy wysyłać odpowiednio wypełniony formularz i po kilku dniach karta dociera do domu. Szczegóły znajdziesz Tutaj.

Klimatycznie od rana

W każdym niemal hotelu czy pensjonacie, dostępny jest w telewizji kanał, na którym prezentowane są warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich i na poszczególnych stokach.

Obowiązkowo z tyrolską muzyką w tle. Dla większości lubiących tyrolskie klimaty, obowiązkowy poranny punkt przed wyjściem na śniadanie.

Regionalne specjały

 Ceny karnetów na sezon 2017/2018  w regionie Zillertal najlepiej obrazuje poniższa tabelka.
Cennik karnetów Zillertal
Artykuł powstał we współpracy z partnerem serwisu.
źródło: www.austria-na-narty.pl, wikipedia, www.hintertuxergletscher.at, www.sportalpen.com

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułKruche, kokosowe ciasteczka świąteczne
Następny artykułUszka z grzybami wigilijne
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.