Sanktuarium maryjne Maria Taferl i figurka Wenus – historyczne dowody osadnictwa w Dolinie Wachau

0
1795
kościół

Sanktuarium maryjne Maria Taferl i figurka Wenus –  to historyczne dowody osadnictwa w Dolinie Wachau. Niezaprzeczalną, pochodzącą z natury domeną Doliny Wachau są malownicze krajobrazy.

Sprzyjający klimat przyciągnął człowieka na te tereny już 26 000 lat temu. A i ludzie dołożyli trochę „cegiełek” do pejzażu. O czy świadczą liczne zamki i pałace lub pozostałości po nich. 

kościół na szczycie góry
Sanktuarium Maria Taferl
Venus z Wallendorf na tablicy
Pamiątkowa tablica Venus

Urok mniej popularnych miejsc

Miejsca, które zaplanowałam dzisiaj odwiedzić nie są zbyt popularne wśród turystów, co nie znaczy, że nieciekawe.

Dzisiejszy plan zwiedzania powstał w trakcie tegorocznej czerwcowej wyprawy rowerowej wzdłuż Dunaju, kiedy to nie dałam rady podjechać na rowerze na wzgórze sanktuarium Maria Taferl. Postanowiłam tutaj wrócić w czasie następnego wyjazdu.

Dzisiaj podróżuję jako pasażer, czego niezaprzeczalnym plusem jest możliwość rozglądania się, a – zapewniam – że jest na co popatrzeć!

widok na wijącą się w dole rzekę
Prawda, że warto?

 Wenus z Willendorf

Znalezienie na początku XX wieku małej figurki w miejscowości Willendorf ( 15 km za Melk w kierunki Spitz), której wiek oblicza się na 26.000 lat nazwanej później jako figurka Wenus z Willendorf (jakże innej od jej zdecydowanie bardziej popularnej Wenus z Milo) świadczy o tym, jak wczesne było osadnictwo na tych terenach.

Wenus ma 11 cm i wyrzeźbiona została z kamienia kredowego pomalowanego czerwoną ochrą.

Figurka przedstawia wyidealizowaną postać kobiety, której twarz oraz pozostałe części ciała ukazane są jedynie schematycznie. Bardzo rozwinięte piersi, wydatny brzuch i pełne biodra wskazują na kult płodności i są synonimem wyidealizowanego piękna ówczesnej kobiety.

Obecnie figurka stanowi część zbiorów Naturhistorisches Museum w Wiedniu.

Jedynie w pobliskiej miejscowości Aggsbach Markt urządzono muzeum epoki kamiennej, gdzie zaprezentowano powiększoną kopię Wenus. Od czasu jej odkrycia, Wenus z Willendorfu stała się najbardziej znaną prehistoryczną rzeźbą. Jej zdjęcie otwiera prawie każdy podręcznik historii sztuki.

Piękno kiedyś i dziś.

Dyskusyjne są kanony urody, ale niezaprzeczalnym faktem jest, że zachwyt wielu wzbudza „dobrze zbudowana” Jenifer Lopez – odpowiadająca raczej regułom urody Wenus z Willendorfu, niż anorektycznym modelkom:).

Siostrzana Jasna Góra

Jednym z znamienitych pozostałości jest wznoszący się hen wysoko nad Dunajem, Sanktuarium Maria Taferl, który ma dla austriackich katolików takie znaczenie, jak dla Polaków Jasna Góra.

Nie udało mi się tutaj dotrzeć w czasie lipcowej wyprawy rowerem wzdłuż Dunajubo najzwyczajniej w świecie nie dałam rady podjechać pod górę.

Dzisiaj, po pokonaniu trasy samochodem wcale się nie dziwię – nawet z poziomu auta widać jak ostre są podjazdy! Ale co się odwlecze…

Kompleks, który dzisiaj podziwiam, został wzniesiony został XVIII wieku. Jego serce stanowi monumentalna wczesnobarokowa ( bo jakżeby inaczej w tej okolicy) bazylika pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej.

Na miejscu obecnej świątyni, wieki temu rósł dąb, na którym mieszkańcy wioski umocowali krzyż. Wkrótce potem zaczęły dziać się tutaj „dziwne rzeczy” oraz niewytłumaczalne zjawiska.

Za jedno z najbardziej doniosłych uznano cudowne ozdrowienie pastucha, który nie znając tych okolic szukając drwa na opał próbował ściąć osławiony dąb. Kiedy uderzył siekierą w pień drzewa ostrze ześlizgnęło się, raniąc go poważnie w nogę. Przerażony pastuch, gdy dostrzegł krzyż zaczął gorliwie się modlić, co spowodowało szybkie zagojenie się ran. W następnych latach w miejscu krzyża przymocowano figurę Matko Boskiej Bolesnej, a z czasem postawiono kościół.

kołatka na drzwiach
Na kościelnych drzwiach

Wnętrze kościoła

W głównym ołtarzu barokowej bazyliki, znajduje się  umieszczony jest największy skarb sanktuarium: figurka Matki Boskiej Bolesnej typu Pieta. Ta ustawiona na niewielkim postumencie rzeźba,o wysokości 40 cm, wykonana jest z lipowego drewna, a liczy sobie ponad 300 lat. Matka Boża trzyma na kolanach martwe ciało Jezusa. Prawą ręką podtrzymuje Jego głowę, lewą natomiast przygarnia do siebie opadające ramię Zbawiciela.

Pietà [pjeˈta], z włoskiego :”miłosierdzie” „litość:; z łac. pietas, „miłość zgodna z powołaniem”– w sztukach plastycznych przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa.

wnętrze barokowego kościoła
Wnętrze kościoła

Może masz ochotę zwiedzić te tereny na rowerze?

Sporo informacji znajdziesz w moich tekstach o naddunajskiej trasie rowerowej.

⇒ Trasa Naddunajska –  niezbędne informacje

⇒ start z Passau – pierwszy dzień 

docieram do Linz – w drugim dniu

Enns najstarsze miasto w Austriiw trzecim dniu

 potęga opactwa w Melk   – w czwartym dniu 

piękno Doliny Wachau  – w piątym dniu

ostatni etap do Wiednia – szósty dzień 

⇒ rowerem w Austrii – przydatne informacje

 Wybierasz się na trasę wzdłuż Dunaju? Masz pytania dotyczące wyjazdu? Pisz śmiało w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 🙂Booking.com

źródło: Wikipedia

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułArstetten – miłosna historia z cesarskiego dworu
Następny artykułMelk – potęga barokowego opactwa
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta Walter - Urych
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.