Wiedeńskie kawiarnie

2
1311

Wiedeńska kawiarnia to symbioza „małej czarnej”, szklaneczki zimnej wody i codziennej prasy. Filiżanka kawy w jednej z ponad tysiąca wiedeńskich kawiarń niech będzie warunkiem koniecznym do spełnienia.

filażanka z kawą wokół rozsypane ziarna kawy
Oszałamiający aromat

Kilka z tysiąca

Osobie nie mieszkającej na stałe w Wiedniu ciężko jest wybrać „tę jedyną” kawiarnię w której człowiek czuje się jak w domu. Jak mówią niektórzy – głównie mężczyźni – lepiej niż w domu, bo spokojniej :).

Moja lista powstała na podstawie bytności w skromnej części z tej ogromnej listy. Zaznaczyłam zarówno te znane i często odwiedzane ” z duszą”, jak i nie reklamowane na ogół, ale dla mnie urokliwe.

Gości smakoszy kawy od października 1922, a przejęta (jako prezent ślubny) przez rodzinę Hawelka stała się słynnym miejscem, a z czasem wręcz kultowym dla artystów, pisarzy i dziennikarzy.

Czynna do późnych nocnych godzin, oprócz kawy serwuje piwo i znakomity gulasz. Ulubione miejsce „nocnych marków”.

wnętrze kawiarni z dużą ilością plakatów na ścianach
Późną nocą, a właściwie wczesnym rankiem, w kawiarni
  • Café Bräunerhof, Stallburggasse 2

Gdzie zegary chodzą wolniej, a mężczyźni piją  swoją Melange i czytają gazety jak bywający tu niegdyś regularnie Thomas Bernhard.

Thomas Bernhard – austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Jego proza nazywana jest „największym literackim osiągnięciem od czasu drugiej wojny światowej”.

Założona w latach 20-ych XX wieku, była ulubionym miejscem spotkań antykwariuszy i … kawiarni, w której „bywało się” na potańcówkach.

Przekraczając próg, wchodzi się do innego świata, w którycm kultura wiedeńska nadal obowiązuje, a i zwrot „Czy jaśnie pani sobie życzy ” można usłyszeć.

Codziennie dostępna jest świeża prasa – także międzynarodowa, chociaż turystów nie zagląda tutaj zbyt wielu.

witryna kawiarni
Donauradweg – klimat wiedeńskiej kawiarni

Kultowa kawiarnia mieszcząca się w Palais Ferstela, otwarta w 1876 roku, jest popularnym miejscem spotkań osobistości ze świata sztuki, literatury, polityki i nauki.

stary budynek, kamienica, w którym mieści się kawiarnia
Donauradweg – Central Cafe Wiedeń

Tutaj właśnie, przy małej czarnej spędzali chwile Sigmund Freud i Lew Trocki. A Peter Altenberg (austriacki pisarz z przełomu XIX i XX wieku – barwna postać wiedeńskiej cyganerii) pisał i prowadził tutaj nawet swoje koło literackie. Dzisiaj  jego figura siedzi przy stoliku i wita smakoszy kawy i ciast domowej roboty.

Przepysznych, o tak szerokim wyborze, że największym problemem staje się: czego skosztować? Hałaśliwie i tłoczno  – bowiem miejsce jest niezwykle popularne wśród turystów.

postać mężczyzny siedzącego na krześle
Peter Altenberg nadal przesiaduje w swojej ulubionej kawiarni

Wszystko zaczęło się w roku 1786, gdy asystent cukierniczego Ludwig Dehne z Wirtembergii osiadł w Wiedniu i rozpoczął produkcję słodkich pyszności.

Kawiarnia jest rówieśniczką kawiarni Sacher i to właśnie jej właściciele przez lata procesowali się o używanie nazwy Sacher -Torte (ostatecznie proces przegrali).

Nosi miano najbardziej eleganckiej, wiedeńskiej kawiarni. Kiedyś była mekką wiedeńskich elit paradujących  w wytwornych strojach.

Tutejszym sorbetem fiołkowym Veilcheneis (Veilchensorbet)  zachwycała się cesarzowa Sisi. Był on integralnym składnikiem diety cesarzowej, pragnącej zachować szczupłą sylwetkę, a uwielbiającą lody.

Dzisiaj odwiedzana jest głównie przez turystów  w dżinsach i koszulkach. Obsługa jednak zachowała ducha minionych czasów –  nadal jest elegancka.

  • Demel kafe tablica z takim napisem
    Kawa u Demela, największej konkurentki Sachera
  • Café Frauenhuber, Himmelpfortgasse 6 www.cafefrauenhuber.at

Najstarsza (działająca w tym miejscu od 1720 roku) wiedeńska  kawiarnia o eleganckim wystroju.

Ulubione miejsce  Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wspólnie z Ludwigiem  van Beethovenem wykonali tutaj wspólnie koncert w  listopadzie 1788.

Miejsce, gdzie nadal odnosi się do klientów z atencją, a „proszę pani” i „sir” są na porządku dziennym.

budynek kawiarnią
Donauradweg – najstarsza, tchnąca elegancją wiedeńska kawiarnia
  • Café Gitarre przy Kolschitzkygasse 6

Dla złamania elegancji, doniosłości i ducha czasów – kawa w zupełnie innym klimacie: muzyki rockowej w otoczeniu muzyków spoglądających z zawieszonych na ścianach plakatów.

plakaty muzyków rockowych na ścianach

I w mocno „kawowym miejscu” – parę metrów od rzeźby serwującego małą czarną Kulczyckiego, uważanego za twórcę kawy w Wiedniu, o czym przeczytasz TUTAJ 

rzeźba mężczyzny który trzyma w ręce filiżance kawy
Rzeźba Franciszka Kulczyckiego – „dobrodzieja kakaowego”

Franz Landtmann otworzył w 1873 roku bardzo elegancką kawiarnię w centrum Wiednia, która w tym duchu przetrwała do współczesności.

Nie tylko „zacni mężczyźni” jak Peter Altenberg czy Sigmund Freud lubili spijać tutaj czarny nektar, ale i piękne kobiety: Marlene Dietrich czy Romy Schneider upodobały sobie to miejsce.

A z bardziej współczesnych postaci tutejszej kawy próbowali Hillary Clinton i Sir Paul McCartney.

we wnętrzu kawiarni; stoły i krzesła
Donauradweg – elegancko i klimatycznie

Nazwa sugeruje, iż bywał tutaj Mozart. Nic bardziej mylnego – kawiarnia została otwarta trzy lata po jego śmierci.

Natomiast miejsce pretenduje do używania Jego nazwiska – usytuowana  vis-à-vis Opery Narodowej, nieustannie gości śpiewaków, dyrygentów i muzyków.

kawiarnia z napisem kawiarnia Mozarta
Donauradweg – Wiedeń, kawiarnia Mozart w której … nie bywał Mozart

Nie jest to co prawda typowa kawiarnia, ale i tutaj dostaniemy pyszną „małą czarną”.

Siedząc w przytulnym wnętrzu na szóstym piętrze budynku Haas-hous, relaksujemy się ponad dachami w centrum Wiednia.

Od godziny 11 aż do 2 w nocy dzięki dużym przeszkleniom mamy spektakularny widok na katedrę Św. Szczepana i główne ulice handlowe z przepływającymi po nich tłumami turystów.

katedra w szczepana odbijająca się w szybach nowoczsnego budynku
Kawa pod wiedeńskim niebem

Najsławniejsza muzyczna kawiarnia Wiednia – Peters Operncafe Hartauer.

Chociaż trudno nazwać to miejsce kawiarnią – właściwszym słowem jest instytucja. Peter, zapalony miłośnik opery, otworzył kawiarnię jako miejsce spotkań i dyskusji dla wszystkich miłośników opery.

Założona stosunkowo niedawno bo w 1955 roku, ze ścianami ozdobionymi fotosami gwiazd, jest ulubionym miejscem takich sław jak Jose Carreras. W czasie jego choroby (ostra białaczka limfatyczna) tutaj właśnie rozpoczął działalność jego fanclub.

Przychodzi się do miejsca, gdzie czas zdaje się stać w miejscu, gdzie milknie zgiełk miasta.

I zanurzamy się w muzyce, słuchając historycznych nagrań z wielkimi operowymi głosami. A do tego własnie filiżanka kawy lub lampka doskonałego wina

7-wieden-peters-cafe-min
Kolejna, niezwykła wiedeńska kawiarnia
plakaty na ścianie
W muzycznej kawiarni

Już w początkowych latach ubiegłego wieku goście tutaj pili kawę i podziwiali mówiący zegar.

Obecnie kawiarnia jest ulubionym miejscem spotkań  mieszkańców i studentów pobliskiej uczelni artystycznej. W niektóre dni tygodnia, można posłuchać muzyki fortepianowej lub wziąć udział w wieczorku literackim.

budynek w którym mieście sie kawiarnia
Donauradweg – Wieden kolejna kawowa pokusa

Smaczku kawie i torcikowi dodaje niezwykła historia jego powstania.

W 1832 roku na dworze księcia Metternicha, odbywało się przyjęcie dla zaprzyjaźnionych arystokratów. Pod nieobecność szefa kuchni, zadanie przyrządzenia deseru spadło na młodego kucharza Franza Sachera. Ten wywiązał się ze swojego zadania znakomicie – opracował przepis na tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową.

Goście byli  zachwyceni wysublimowanym smakiem, a tort po dzień dzisiejszy nosi miano „króla deserów”.

Syn Franza, Eduard Sacher, wybudował w centrum Wiednia w roku 1876 hotel nazwany jego nazwiskiem, gdzie oczywiście serwowano pyszne ciasto. Jednak  prawo do używania nazwy „tort Sachera” rościli także właściciele innej kawiarni.

budynek w którym mieści sie kawiarnia sacher
Tylko krok dzieli mnie od najbardziej popularnej wiedeńskiej kawiarni
gazeta ze słowem sacher we wnętrzu restauracji
U Sachera

Ostatecznie, po latach procesów, wyłączne prawo do używania wspomnianej nazwy sąd przyznał hotelowi Sacher. Od tej pory przepis na oryginalny tort Sachera jest najpilniej strzeżoną tajemnicą firmy Sacher.

A soczyste, puszyste ciasto czekoladowe zwieńczone morelową marmoladą, oblane cieniutką warstwą czekolady, w całości wykonane ręcznie przez cukierników Sachera – zachwyca!

kawałek ciastka na talerzu i dwa widelczyki
Kawałek najsławniejszego tortu „Tort Sachera”

Powstała w 1880 roku, jej bywalcami bywali zarówno muzycy i artyści, jak i arystokracja.

Książęta Ferdynand Józef i  Karol Ferdynand upodobali sobie Sperl na poranne kawy.

Czynna praktycznie od otwarcia z jednym, małym wyjątkiem: na przełomie stycznia i lutego 1929 roku miasto zaatakowały takie silne mrozy, że pozamarzały rury z wodą.

I kawy nie było! Ciekawe, jak sobie wtedy radzili uzależnieni?

budynek kawiarni Sperl
Kawa w duchu arystokratów

Przejdź do źródeł, i dowiedz się jak to z ziarenkiem kawy bywało i jakie rodzaje parzonych z niego napojów znajdziesz w filiżance.

Kliknij w poniższy link:

 ⇒ Aromat zamknięty w czarnym ziarenku

  

Źródło: zdjęcie główne – Reinhold Volkel’s (1873–1938) “Café Griensteidl”, 1896 , Vienna.com. Wikipedia

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułRosół z gęsi
Następny artykułTureckie kiszonki – kiszone warzywa. Torshi.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WagabundaErynia w trasie Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Erynia w trasie
Gość

Przyznam szczerze, że tort Sachera nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Za to uwielbiam strudle 🙂 .

Wagabunda
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.