Piwniczna – Zdrój. Szlaki z cudnymi widokami i zdrowotne wody

0
0

Piwniczna- Zdrój to typowo górskie miasteczko leżące w Beskidzie Sądeckim. Zajmuje dolinę nad Popradem i jej dopływami, a nad miasteczkiem wznoszą się górskie szczyty. 

Piwniczna- Zdrój to jednak nie tylko skupisko domów w tzw. dolnej jej części na wysokości około 400 m n.p.m, ale i mnóstwo przysiółków (ponad 40) porozrzucanych po okolicznych wzgórzach. W których zdaje się, że życie – z dala od miejskiego zgiełku- płynie wolniej.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Piwniczna – Zdrój górskie miasteczko

Piesze trasy, pijalnia wody „dla zdrowia”, spływ Popradem i widoki zapierające dech w piersiach z trasy z Piwnicznej do Jaworek (Szczawnicy).

Widok z fotki poniżej zimą. Postanowiłam wracać tam o każdej porze roku i zachwycać się tym miejscem. To ogromna polana – łąka. Na niej miejsc do kontemplowania przyrody mnóstwo. Także miejsce na ognisko – lub raczej miejsce, gdzie jest palone ognisko. Czy to legalne, nie wiem, ale zaiste kuszące. Bo w takim miejscu i z takim widokiem.

Jakie jeszcze atrakcje w Piwnicznej – Zdroju? Pierogi na Obidzy. W tym moje ulubione – z jagodami.

Mapa pokaże Ci jak tam dojść lub dojechać na parking pod Bacówką na Obidzy lub dojść z Piwnicznej – Zdroju Kosarzyska. Niestety, asfaltową drogą, niezbyt przyjazną pieszym.

Ale moja ulubiona mapa – patrz poniżej – pomoże Ci zaplanować górskie wędrówki w okolicy Piwnicznej – Zdroju.

 

Zdrojowe wody w Piwnicznej

I jeszcze słówko o wodach. W pijalni wody w Piwnicznej umiejscowionej tuż nad Popradem, napijemy się wody w pijalni będącej jednocześnie galerią sztuki i salą ślubów. Tak, tak to nie pomyłka.W uroczystej chwili zmieniana jest nieco aranżacja wnętrza i udzielany jest ślub.

W galerii pijalni wód znalazło się miejsce na portret znakomitej polskiej aktorki pochodzącej z Kosarzysk, pani Danuty Szaflarskiej.

Kawałek za pijalnią wód znajduje się obudowane źródło uzdrowiskowej wody. Otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Ta woda -niestety- nie jest tak pyszna jak w pijalni. Zapach wręcz odstręcza, ale ile dobrego daje dla ciała! Pomaga w leczeniu kilku chorób, głównie związanych z układem trawiennym, o czym informuje stosowna tablica przy źródełku.

Jakie jeszcze atrakcje w Piwnicznej i okolicy?

 • trasa spacerowa na Kicarz
 • letnie baseny na Radwanowie
 • trasy biegowe na Obidzy
 • spływ tratwami po Popradzie
 • spacer wzdłuż wijącego się Popradu
 • targ w Piwnicznej
 • na parkingu za Obidzą pyszne serki i herbata z kardamonem
 • Stary – Sącz urok miasta i prawdziwy targ
 • blisko do Starej Lubovni – zamek
 • starówka w słowackim Bardejowie
 • baseny termalne na Słowacji Wyżne Rużbachy i Bardejów

Mała uwaga do Obidzy. Za Bacówką Obidza jest duży parking. Dla wyruszających na piesze trasy do Jaworek czy na Rogacze. I dla narciarzy na biegówkach. Jedyny problem to znak zakazu ruchu jakieś 200 metrów przed parkingiem. Jakiś absurd – aktualny na zimę 2022.

Nocleg w Piwnicznej

Gdzie zamieszkać w Piwnicznej? Możliwości jest sporo. Domki do wynajęcia, prywatne kwatery, wspomniana już wyżej Obidza górująca nad Piwniczną czy hotel Spa z jacuzzi na balkonie urokliwie położony tuż nas Popradem.

Zajrzyj także do sąsiedniej Wierchomli (doskonale widocznej z przełączy na Obidzy), gdzie pojeździsz na nartach i spojrzysz na Tatry z innej perspektywy.

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!