3 ciekawe trasy turystyczne w centrum Krakowa

1
0
Co warto zwiedzić w krakowie?
Co warto zwiedzić w Krakowie
W Krakowie niemal na każdym kroku można napotkać wartościowe zabytki. Jak się wśród nich nie zgubić i nie pominąć tych najciekawszych? Oto propozycja 3 łączących je tras turystycznych, od których hotel w centrum Krakowa będzie dzieliła nieduża odległość.

Zwiedzanie centralnej części stolicy Małopolski to świetny pomysł na weekendowy wypad do miasta. Nie musisz się obawiać, że zabraknie ci pomysłów na spędzenie tych kilku dni. Wręcz przeciwnie, jest bardzo prawdopodobne, że nie zdążysz zobaczyć wszystkiego. By maksymalnie wykorzystać czas, wybierz na nocleg atrakcyjnie położony hotel z widokiem na Wawel. To świetny punkt startowy dla spacerów wieloma trasami turystycznymi w obrębie centrum Krakowa.

Drogą Królewską

Drogą Królewską koniecznie trzeba podążyć, jeśli jest się w Krakowie po raz pierwszy. Historyczny trakt łączy bowiem najcenniejsze i najbardziej znane zabytki miasta. Zaczyna się przy ul. Floriańskiej i Barbakanie, biegnie przez ulice Grodzką i Kanoniczą, a kończy na wzgórzu wawelskim.

Po drodze warte dłuższego przystanku są: średniowieczna Brama Floriańska, otoczony pięknymi kamienicami Rynek Główny, Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza i Sukiennice – symbol krakowskiej architektury.

Szlakiem żydowskich zabytków

Na krakowskim Kazimierzu wciąż czuć, choć nie tak silnie jak przed stuleciem, atmosferę żydowskiej kultury, którą brutalnie chciała zniszczyć II wojna światowa. To jedna z najbardziej klimatycznych części stolicy Małopolski, gdzie mury synagog, domów i restauracji nadal tętnią pamięcią o minionych dziejach.

Koniecznie zobacz Starą Synagogę – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych zabytków tego typu. W pobliżu jest też kilka innych synagog i dom rodzinny Heleny Rubinstein, twórczyni marki luksusowych kosmetyków produkowanych pod jej nazwiskiem do dzisiaj. Jaką trasę obrać? Opuść hotel w centrum Krakowa i idź w kierunku ulicy Szerokiej.

Pierwszym punktem będzie Stara Synagoga, a później kolejne: Remuh, Poppera, Wysoka, Izaaka, Kupa. Następnie przejdziesz przez plac Nowy do okazałej synagogi Tempel, w której od czasu do czasu odbywają się nabożeństwa. Wycieczkę możesz zakończyć przy Nowym Cmentarzu Żydowskim.

Trasą Uniwersytecką

Kraków może się poszczycić najstarszą uczelnią w Polsce. Uniwersytet Jagielloński liczy przeszło 650 lat i do dzisiaj cieszy się renomą. Jego historyczne zabudowania zdecydowanie są warte tego, aby po energetycznym śniadaniu opuścić hotel z widokiem na Wawel i wyruszyć ich śladem.

Trasę rozpoczyna Collegium Maius, najstarszy budynek uczelniany. Można zwiedzać jego okazały dziedziniec i wnętrza, w których znajduje się ekspozycja instrumentów naukowych oraz sztuki średniowiecznej. Następnie ścieżka wiedzie do Collegium Nowodworskiego z dziedzińcem wewnętrznym ozdobionym przepięknymi krużgankami. W drodze do Collegium Novum warto zajrzeć do kościoła akademickiego – kolegiaty św. Anny.

Na trasie czeka jeszcze jedna świątynia, należąca przed pewien czas do uniwersytetu – cerkiew greckokatolicka. Wycieczkę kończy zwiedzanie gotycko-renesansowego Collegium Iuridicum.

Kraków. Jak zwiedzać i gdzie nocować?

Zaproponowane trasy nie są długie. Jeśli nie zamierzasz zwiedzać szczegółowo każdego z ich punktów, może ci się udać przejście dwóch szlaków jednego dnia z przerwą na przykład na odpoczynek w hotelowym pokoju. Taką możliwość da ci Q Hotel w centrum Krakowa, który od zabytków Kazimierza i Starego Miasta dzieli nie więcej niż 30 minut marszu.

Ten hotel z widokiem na Wawel dzięki swojemu położeniu zapewnia wygodę zwiedzania, a jego wysoki standard gwarantuje komfort wypoczynku w nowoczesnej przestrzeni. Zatrzymaj się w samym centrum miasta i odkryj jego urok tak, jak chcesz.

Artykuł przygotowany przez partnera bloga 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!