Jazda konna Podlasie. Spędź aktywnie wakacje na Podlasiu

0
2
Zanurzyć się wśród przyrody i podziwiać ją z wysokości końskiego grzbietu to marzenie wielu ludzi odwiedzających Podlasie.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jazda konna Podlaskie

W zależności od umiejętności i ochoty możesz spędzić czas ucząc się jeździć konno podczas wakacji lub wyruszając w teren. W zasadzie, każdy, kto ma ochotę spędzić aktywnie wakacje na Podlasiu znajdzie coś dla siebie.

Agroturystyka Podlasie jazda konna – Ritowisko

Wyjątkowe miejsce na konnym szlaku Podlasia. Zagubione wśród puszczańskich lasów, u zbiegu rzek Sokołda i Supraśl, ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne z niesamowitym klimatem i doskonałym jedzeniem. Niestety, wskutek pożaru, kiedy to spalił się dom W Ritowisku, nie można w 2021 roku skorzystać z bazy noclegowej. Ale może wesprzeć finansowo gospodarzy i pomóc im w odbudowie Pomoc Ritowisku po pożarze.

W tym nieszczęściu tyle dobrego, że stajnie nie zajęły się od ognia i konie nie ucierpiały.

Można więc skorzystać z jazdy konnej w Ritowisku. Ale nie tylko. Dla chętnych gospodarze organizują  przejażdżki bryczkami i powozami. A zimą niezapomniane kuligi w puszczańskich odstępach.

Bardzo łagodne konie rasy Kladrubski (Starokladrubský kůň – najstarsza czeska rasa koni domowych) pięknie prezentują się na tle puszczańskiej przyrody. Już samo patrzenie na nie sprawa przyjemność i wprowadza człowieka w pozytywny nastrój.

A to dopiero początek, bo prawdziwa przyjemność rozpoczyna się, gdy zasiądziesz na końskim grzbiecie. W zależności od umiejętności pochodzisz na lonży, na parkurze lub na ścieżkach na terenie Ritowiska albo wyruszysz w teren wgłąb Puszczy Knyszyńskiej.

Jednak zarówno łagodność koni i charyzma gospodarza Cezarego powodują, że nawet osoby które pierwszy raz próbują konnej jazdy, z lubością wybiorą przejażdżkę po leśnych duktach.

Dla dzieci Cezary proponuje jazdę na kucyku, a dla  zaawansowanych rajd konny granicy białoruskiej.

Główną atrakcją Ritowiska są konie. Na lonży uczą się początkujący. Na parkurze oraz ścieżkach na terenie gospodarstwa jeżdżą zaawansowani. Najbardziej sprawni w jeździe konnej mogą wyruszyć w głąb Puszczy Knyszyńskiej.
Tak o tej wyprawie pisze Cezary, gospodarz Ritowiska. Aż chce się wsiąść na koński grzbiet, nieprawdaż?

Ruszamy z Ritowiska (Surażkowo) około godziny 8 rano. Jazda konna leśnymi drogami przez około 30 km. Po drodze zmiana koni, popas, możliwość odpoczynku na bryczce z prowiantem. Dwa kilometry od granicy baza noclegowa w przepięknej kamiennej stodole krytej strzechą i tu istnieje możliwość zorganizowania krótkiej przejażdżki konnej do granicy. Wieczorem wspólne gotowanie, ognisko, nocleg (śpiwór, karimata, płaszcz przeciwdeszczowy). Rano po śniadaniu jazda powrotna i zakończenie rajdu w Ritowisku.

Gdzie pojeździsz konno na Podlasiu

Dwór Pentowo. W bocianiej wiosce, w Folwarku Konnym można skorzystać z jazdy pod okiem instruktora. Informacje i zapisy pod numerem telefonu: 511 007 005  lub  505 929 925.

Latem organizują przejazdy bryczką staropolską lub tramwajem konnym przez dolinę rzeki Narew oraz okoliczne lasy i łąki, a zimą kuligi konne.

W Pentowie nie tylko pojeździsz konno, ale i poznasz prawdziwe życie bocianów i zobaczysz je w takiej ilości w ich naturalnym środowisku, jak nigdzie indziej.

Supraśl. Klub Sportowy Victoria. Pięknie prezentują się konie na wybiegu na tle supraskiego Monastyru. A w stadninie każdy zainteresowany jazdą konną znajdzie coś dla siebie: przejażdżki dla dzieci (oprowadzanie), nauka jazdy dla zaawansowanych i dla początkujących, przejażdżki bryczka po terenie stadniny, Supraśla lub Puszczy Knyszyńskiej.

Cieliczanka obok Supraśla. Klub Jeździecki KMS Sprząśla. A w nim hipoterapia, jazda na lonży w teren (samodzielnie lub z instruktorem).

Jazda konna w Białymstoku. Stajnia Mińce. Jazda na lonży, w teren, oprowadzenie dzieci na kucyku.

Szlak konny na Podlasiu

Przez Podlasie prowadzi szlak konny pomarańczowy o długości 120 km. Rozpoczyna się w Folwarkach Wielkich i dalej biegnie poprzez Pieńki, PGR Waliły, Radunin, Lipowy Most, Kopną Górę, Surażkowo i Supraśl aż do wsi Krynice.

Noclegi w pobliżu jazdy konnej na Podlasiu

Na razie niestety nie można przenocować w Ritowisku, ale można zatrzymać się na nocleg niemal na przeciw w równie niesamowitym miejscu w Glampingu Drzwi do Lasu lub w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych na Podlasiu.

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!