Pustewny w czeskich Beskidach – spacer w chmurach

0
560
Pustewny

Pustevny (Pustewny) i jego okolice. Górzysty teren, lasy, polany, malownicze zakątki, czyste powietrze i strumienie.

Piechotą czy na rowerze, kolejką czy nawet samochodem pod samą przełęcz, aby później zatopić się w pięknych krajobrazach.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Pustewny – skąd taka nazwa?

 

Od Pustelnika.Pustevny swoją nazwę zawdzięcza – jak się łatwo domyślić – pustelnikom, którzy żyli na górze aż do 1874 roku. Pod koniec XIX wieku góra zaczęła być zagospodarowywana turystycznie – najstarsze czeskie stowarzyszenie turystyczne Pohorská jednota Radhošť postawiło tutaj pierwsze budynki.

W 1940 roku na szczyt góry uruchomiono z doliny Wielkiej Ráztoki (Trojanowice) pierwszą komercyjną kolej krzesełkową na świecie, która służyła do transportu drewna.

Początkowo było to tylko jedno siedzisko, do którego przyczepiano bale drewna, a później także sadzano ludzi. W 1987 roku kolejkę zmodernizowano, montując podwójne krzesełko.

Kolejka jest starego typu, przejazd nią to naprawdę powrót do przeszłości. Porusza się wolno, wolniutko, czasem zwalnia lub zatrzymuje się. Spowodowane jest to systemem montażu krzesełek, które są na stałe przymocowane do liny i każda konieczność zwolnienia przy wsiadaniu czy wysiadaniu, powoduje zwolnienie jazdy całego urządzenia.

Ciekawy pomysł na całkiem przyjemną przejażdżkę w ciepły dzień – rozkosz napawania się widokami w „trybie slow life”. Przypomina mi – niestety, już nie istniejącą, bo zastąpioną przez gondolę – kolejkę na Chleb w Małej Fatrze.

Tamta była jeszcze ciekawsza, bo nie tylko poruszała się w żółwim tempie, ale i jeszcze krzesełka były przymocowane bokiem do kierunki jazdy, co macie szansę zobaczyć w  Dolina Vratna w Małej Fatrze.

Pustewny

Przełęcz Pustevny – przełęcz położona w Beskidzie Śląsko-Morawskim,  pomiędzy szczytami Radegast (1105 m n.p.m.) i Tanečnice (1084 m), w granicach gminy Prostřední Bečva. Na przełęczy znajduje się kompleks schronisk turystycznych autorstwa Dušana Jurkoviča z końca XIX wieku/.

Pustewny – skąd taka nazwa

Przełęcz Pustewny jest bardzo popularnym miejsce, wśród Czechów, więc spokoju – szczególnie w weekendy – raczej tutaj nie zaznacie.

Jednak wystarczy odejść nieco w bok od skupiska knajpek, aby poczuć się w sercu Morawskch gór. Lub nawet ponad nimi, za sprawą oddanej do użytku pod koniec 2018 roku  ścieżki spacerowej umiejscowionej …ponad konarami drzew.

Pełna uroku ścieżka w chmurach Stezka Valaska

Po przybyciu na Pustewny, zdziwił mnie nieco tłum ludzi, udających się w kierunku z zaznaczonym celem: Stezka ValaskaW ubiegłym roku, kiedy pierwszy raz trafiłam na Pustewny, czegoś takiego nie było. Ale co tam – poszliśmy za tłumem.

Okazało się, że zwieńczeniem krótkiego spaceru pod górę jest spacerowa ścieżka. Nieco inna, niż zazwyczaj, bo drewniana – pnąca się w górę, ponad wszystko, wiodąca w chmury na wysokość w najwyższym punkcie od ziemi ponad piętnaście metrów.

Powiem krótko – warto było! Ale przyznam się, że po zejściu z mostu linowego nogi nieco drżały mi ze strachu. Tak to jest w przypadku osób w lękiem przestrzeni. Walczę z nim małymi kroczkami – na moście nieco większymi, bo w połowie gwałtownie zaczęłam potrzebować stałego gruntu pod nogami.

Dzięki pokonaniu lęku przed wejściem, po raz kolejny miałam okazję podziwiać widoki, że hej!

Ścieżka w koronie drzew Stezka Valaska – bo tak brzmi jej pełna nazwa, warta jest wejścia. I zupełnie bezpieczna – wszystkie podesty i schody zabezpieczone są wysokimi poręczami – siatkami. Jeden z jej odcinków poprowadzony jest wiszącym mostem linowym, po którym jednak nie trzeba przechodzić, bowiem równolegle prowadzi normalna trasa po pomoście.

Bilet wstępu kosztuje dla osoby dorosłej 200 koron, dla dziecka – 150 koron. Płatności przyjmują także kartą kredytową.

Godziny otwarcia Stezka Valaska

 • Styczeń – Luty: 9:30 – 16:00
 • Marzec – Kwiecień:  9:30 – 17:00
 • Maj – Czerwiec: 09:00 – 18:00
 • Lipiec – Wrzesień: 09:00 – 19:00
 • Październik: 10:00 – 18:00
 • Listopad: 10:00 – 16:00
 • Grudzień: 9:30 – 16:00

Pustewny

Trasa na  górę Radegast

Pustevny jest punktem wyjścia dla niezapomnianego szczytu Radhošť. Czterokilometrowa trasa, prowadząca niebieskim szlakiem (nieco po asfalcie, a nieco po kamiennej ścieżce), jest jednocześnie ścieżką dydaktyczną, odsłaniającą tajemnicy przyrody i legendy związane z tym miejscem.

Wędrówkę umilają ładne widoki, a po drodze napotkamy dodatkowe atrakcje. Kilka minut od przełęczy Pustewny postawiona pod koniec XIX wieku wieża widokowa Cyrilka (Rozhledna Cyrilka ) zachęca do zatrzymania się na chwilkę, a nieco dalej po prawej stronie – tuż przy wyciągach narciarskich – układane stosiki z kamyków, do których możesz dołożyć i swój dołożyć – przypominają o wartości otaczającej nas przyrody i istocie równowagi, bez której świat nie istnieje. Lub są pamiątką mówiącą „Tutaj byłem”. Interpretacja bywa różna.

Pustewny

Kolejny przystanek na trasie przy – przyprawiającym o dreszcz zgrozy, cały czas czuwającym pogańskim bogu – pomniku Radegast.

Postać Radegasta wyrzeźbił w latach dwudziestych ubiegłego wieku Albín Polášek urodzony w pobliskim  Frenštát. Ponieważ stworzył dwie takie same rzeźby, drugiego pogańskiego boga spotkamy odwiedzając praskie Zoo.

Trzymetrowa rzeźba, z twarzą lwa i ludzkim ciałem, która dzierży w jednej ręce róg obfitości, a w drugiej siekierę. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Imię bóstwa Radogost pochodzi ze złożenia słów rad – miły, oraz gostь – gość, co może wskazywać na jego domniemaną funkcję opiekuna gości. Świętym zwierzęciem Radogosta był koń, którego trzymano w poświęconej bogu świątyni. Bóg słońca, walki i zwycięstw oraz obfitości i urody. 

Pustewny

Szczyt Radhošť (Radegast) składamy dary

Trasa spacerowa z przełęczy Pustewny kończy się na szczycie góry Radhošť. Na szczycie góry Radhošť – jak mówi legenda – ludzie z dawien dawna przybywali, aby składać bóstwu Radogost dary i świętować w razem z nim przesilenie letnie.

Pod koniec koniec XIX wieku kaplicę św. Cyryla i Metodego, którzy – również według legendy – walczyli bezskutecznie z pogańskim czczeniem Redegasta.

Obecnie kaplica – pięknie przyozdobiona witrażami – dostępna jest jest zazwyczaj dostępna w sezonie turystycznym – od lipca do września. W tym – najwyżej położonym – zabytku kościelnym w Republice Czeskiej od lat sześćdziesiątych XX wieku corocznie na początku lipca odbywa się pielgrzymka  w której bierze udział kilka tysięcy osób. Czyli historii zakręciła kółko. Inna wiara, inni bogowie, ale tradycje takie same.

Na Radehast dojdziesz także czerwonym szlakiem z Rožnov pod Radhoštěm. Trasa około 7 kilometrów, nieco bardziej męcząca niż trasa z Pustewnego.

Na szczycie – oprócz kaplicy i rzeźby – czeka na Ciebie schronisko i wieża widokowa.

Trasa na Szczyt Velký Javorník   

Nieco inny kierunek z przełęczy zaprowadzi nas na Velký Javorník. W sprzyjający pogodowo dzień wystarczy skierować wzrok ku górze, aby zobaczyć upstrzone kolorowymi punktami niebo.

To paralotniarze, którzy startują ze szczytu Javornika. Dla niefruwających w przestworzach dwudziesto pięcio metrowa wieża widokowa przygotowała równie piękne widoki. Schronisko górskie nakarmi i napoi spragnionych.

Jak dotrzeć na Pustevny 

 • Kolejką linowa z Trojanowic.
 • Pieszo – zielonym szlakiem z Frenštát na Radegast, stamtąd niebieskim na Pustevny.
 • Pieszo z Trojanowic – kilka tras do wyboru.
 • Na rowerze -na Pustevny wzdłuż trasy rowerowej 6016, górna stacja również na trasie 46, możliwy transport rowerów kolejką linową, dalej TZ do Radhošť
 • Samochodem – podjechać samochodem na duży parking pod pusewtny (można płacić koronami lub kartą, opłata za cały dzien 150 koron). Zimą niezbędne są łańcuchy. Samochód można także zostawić na parkingu w pobliskiej Prostřední Bečva i stamtąd podjechać na szczyt często kursującym autobusem.  
 • Zostawiając samochód na parkingu w Trojanowicach, można zafundować sobie zjazd z góry pięciokilometrową „Książęcą Drogą” na hulajnodze.

Czy wiecie, że nazwa piwa Radegast została zaczerpnięta od nazwy słowiańskiego boga Radegasta, który był czczony pod tym imieniem na terenie Moraw?🏨 🛌    Szukasz noclegu w Czechach? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu w Czechach, skorzystasz z linku polecającego booking.com  lub z wyszukiwarki poniżej.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabundaBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!