Dlaczego warto iść pod prąd górskiego potoku na stokach czeskiego Pradziada

4
844
drewniany most nad górskim potokiem
Biała Opawa

Biała Opawa, górki potok spływający wartkim nurtem po zboczach czeskiego Pradziada, najwyższego szczytu pasma Jesenik, stworzył cudnej urody kanion.

Pradziad dolina
Jeden z mostków nad potokiem

Idź pod prąd

Na niedzielny, kilkugodzinny wypad w góry, wybrałam się w pobliskie czeskie góry. A konkretnie do urokliwej, zatopionej wśród zieleni uzdrowiskowej miejscowości Karlova Studanka, skąd wyruszam „pod prąd”.

Pod prąd Białej Opawy, która spływając ostro z Pradziada ( Praděd ), przez wieki tworzyła kanion. Człowiek także tutaj nieco zadziałał budując liczne drewniane, doskonale wkomponowane w krajobraz mostki, drabiny i schody dzięki czemu wąwóz stał się znacznie łatwiej dostępny dla turystów.

Połączenie drewnianych mostków z wszechobecną zielenią ( wilgotny klimat znakomicie sprzyja roślinności), mnóstwo powalonych drzew ( Biała Opawa to teren rezerwatu) i prastare koryta rzeczki tworzą niepowtarzalny klimat ponad trzy kilometrowej wędrówki o różnicy poziomów około 400 metrów.

Wędrując wśród dzikiej przyrody, z nieustannym szumem potoku i licznych wodospadów, mając wodę pod nogami, okazjonalnie na ramionach i głowie ( po nocnych ulewach drzewa chętnie dzielą się ze mną otrzymanymi kropelkami), zapraszam do fotorelacji.

Mało słów – sporo zdjęć 

Po to, żeby was nie zanudzić, a zachęcić do osobistej eksploracji dolinki :). Na końcu artykułu zamieściłam jeszcze kilka praktycznych informacji: jak dotrzeć, gdzie to jest i.t.d.

Zapraszam na wspólną, fotograficzną wędrówkę.

tabliczki z szlakiem w górach
Parking na końcu Karlova Studanka i początki szlaków
szlak namalowany na drzewie
Początek trasy to wspólna droga dla obydwu szlaków
grzyby w koszyku
Spotkany na trasie Jan takimi okazami nas zaskoczył
zapora na rzeczce
Pierwsza zapora, zbudowana dla spowolnienia strumienia
las i ścieżka
Las nieco mroczny
wiata w lesie
Pierwsza z dwóch wiat do odpoczynku i tablice informacyjne – także w języku polskim
rysunek wilka na drzewie
Interpretacja dowolna, aczkolwiek wielce sugestywna
tablica informacyjna o zagrożeniu lawinowym
Zimą zalecana jest szczególna ostrożność
tablica informacyjna
Co przyniosłeś, to zabierz! Takimi tablicami obstawiłabym całe polskie góry

Pozostawiam Was sam na sam z wartką i lodowatą wodą. Z mchami o nieprawdopodobnych odcieniach zieleni, ze śliskimi od wody kamieniami, z drzewami porastającymi brzegi i układającymi się w naturalne rzeźby. Tak wygląda Biała Opawa z poziomu żółtego szlaku.

Połączenie szlaków żółtego z niebieskim, to moment, w którym należy podjąć decyzję: wracać do Karlova Studanka, czy też iść dalej w góry w kierunku Pradziada lub chociaż do chata Barborka. Spod chaty do Karlova Studanka można zabrać się w drogę powrotną autobusem. Kiedyś już tam dotarłam idąc na Pradziada, więc dzisiaj wracam niebieskim szlakiem nad potokiem.

Klikając w link ⇒ TRASA zobaczysz szczegóły.

Momentami bardzo wąską ścieżką, stokiem lub mrocznym lasem, z widokami na pojawiający się od czasu do czasu w dole strumyk i na przeciwległe stoki z powalonymi przez wichurę świerkami.

kobieta i szlaki w górach
Dowód mojej bytności
Praktycznie 
  • Gdzie to jest. Około 30 kilometrów na południe za przejściem granicznym w Głuchołazach w województwie opolskim. Kierować się do miejscowości Karlova Studanka.
  • Zaparkować można na końcu Karlova Studanka (obok hotelu Hubert) i przejść około pół kilometra asfaltem. Polecam właśnie tutaj zatrzymać się, bowiem skręcając w prawo na końcu parkingu powita nas pierwszy wodospad, będący zwiastunem czekających nas cudnych widoków na trasie. Drugie miejsce, gdzie możemy zostawić samochód to mały parking lub pobocze drogi ( w weekendy wręcz obklejone samochodami) tuż przed wejściem do dolinki. Aby tutaj dojechać, należy skręcić w prawo za Karlova Studanka w kierunku Mala Moravka – kiedy zobaczymy samochody na poboczu, będziemy wiedzieli, że osiągnęliśmy cel. Cel podróży, bo znalezienie wolnego miejsca – zazwyczaj – do łatwych nie należy.
  • Wzdłuż Białej Opawy (Bila Opava) prowadzą dwa szlaki: żółty dołem wąwozu i niebieski górą. Zaleca się, aby w górę iść żółtym szlakiem, a wracać niebieskim. Szlaki na początku trasy prowadzą razem, aby po około pół kilometrowej wędrówce rozdzielić się. Po przejściu całej doliny ponownie łączą się. I wtedy należy podjąć decyzję – iść dalej w kierunku schroniska Barborka ( gdzie można coś zjeść, zobaczyć z oddali szczyt Pradziada i – ewentualnie – zjechać autobusem do Karlova Studanka ) lub zejść niebieskim szlakiem. Pętla wokół doliny Białej Opawy to około ośmiu kilometrów, której przejście zajmie mniej więcej trzy godziny.
  • Buty. Zdecydowanie górskie, wygodne z dobrą podeszwą. Wystarczy, że trochę popada,  a kamienie stają się śliskie, z niemal każdego miejsca wypływają miniaturowe strumyczki.
  • Kije trekingowe raczej nie są zbyt przydatne. A powiedziałbym, że nawet utrudniają wędrówkę po kamieniach i drabinkach.
  • Nie jest to trasa dla małych dzieci. Czytałam na forach, że szlak jest łatwy i spokojnie mogą go przejść kilkuletnie dzieci. Moim zdaniem, trasa będzie przyjemnością dla dziecka 8 -10 letniego, które wie, co to są górskie wędrówki. Piszę to jako mama, które swoje dziecko od malucha zabierała w góry. Wybierałam szlaki, które były dla Radka naprawdę łatwe i chętnie „ciągnął” w góry. Tutaj jest sporo nie tylko drabinek, ale i wysokich kamieni, na które nawet dorosła osoba musi nieco się „wspiąć”.
  • Lęk przestrzeni. Sama cierpię na lęk przestrzeni, ale wydawało mi się, że ta trasa nie powoduje żadnych dolegliwości. Dla mnie faktycznie nie, ale spotkałam na trasie dwie spanikowane dziewczyny, które nie były w stanie przejść jednej z drabinek.
  • Polecam aplikację ⇒ Mapa turystyczna, która pomoże zaplanować Ci trasę, pokaże alternatywne drogi i czasy przejść. Obejmuje szlaki w górach polskich, czeskich i słowackich.

Nie mogłam się oprzeć urokowi drzewa… Jeszcze raz zachęcam – odkryj wąwóz Białej Opawy. Dana – Wagabunda

kobieta góry

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułFlamenco – taniec i muzyka prosto z serca
Następny artykułDolina Vratna w Małej Fatrze
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
polisarium
polisarium
1 rok temu

Wyjeżdżając w góry, szczególnie zagranicę warto się ubezpieczyć. Leczenie w obcym kraju może być dość drogie. Ja zawsze ubezpieczam się przed wyjazdem.

Anna
Anna
1 rok temu

Dziękuję za cudne zdjęcia i znakomicie odDaną atmosferę trochę jak z Tolkiena. Ja w czasach prehistorycznych jeździłam tam na nartkach.

Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.