Rejviz – grota Matki Boskiej z Lourdes na szczycie góry

0
0
Rejviz obraz matki Boskiej
Rejviz obraz i grota

W Rejviz na stoku góry Zámecký pahorek zbudowano miejsce przypominające grotę lurdzką. Zadziwiające miejsce!

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Trasy w Rejviz

Trasa turystyczna (miejscami pokrywająca się z trasami biegowymi prowadzącymi do pobliskich miejscowości – ich nazwy wskazuje poniższa fotografia) przechodząca przez starą osadę Rejviz zaprowadziła mnie do początku spacerowego szlaku, który wiedzie do „Lourdská jeskyně”.

Kilka minut wcześniej podziwiałam piękny, klimatyczny dom z pokojami do wynajęcia „Pod Koberštejnem” i jego interesujące otoczenie.

Ponieważ moja wędrówka nie miała konkretnego celu, skręciłam w górę we wskazanym kierunku. Dość ostro pod górę, wąską ścieżką prowadzącą do sporej grupy skał pokrywających szczyt wzgórza. Warto iść wytyczonym szlakiem, bo łatwo się pogubić na szczycie wśród bloków skalnych.

Grota, którą znalazłam na szczycie, związana jest z kultem Matki Boskiej z Lourdes, jednak jej umieszczenie i otoczenie jest zdecydowanie bardziej dzikie i niedostępne niż oryginał.

"Pod Koberštejnem"
W Pod Koberštejnem – zamieszkasz klimatycznie
Na szlaku w Rejviz
Na szlaku w Rejviz
Powitają Cię :)
Powitają Cię 🙂
Grota ukryta wśród skał
Aż dojdziesz do groty ukrytej wśród skał

Pielgrzymki do groty

Zamieszczona tablica szczegółowo opisuje historię powstania kultu religijnego umiejscowionego w raczej dość trudno dostępnym terenie. Dlaczego akurat tutaj, tego nie wiadomo, jednak od momentu wybudowania groty w 1908 roku rokrocznie 1 kwietnia proboszcz z kościoła w Rejviz – Jeroným Pavlík – prowadził procesję, niosąc figurkę Matki Boskiej do groty. Nie tylko mieszkańcy wioski, ale i pobliskiej miejscowości Zlate Hory i Jeseniki chętnie pielgrzymowali do groty. Niejako na zakończenie letniego okresu figurka wraz z procesją 31 października wracała do kościoła.

Po 1948 roku, skutkiem nastania reżimu komunistycznego, który nie tylko nie pozwalał na tego typu procesje, ale także nie chciał, aby nowo przybyli mieszkańcy kultywowali tradycje wysiedlonej ludności niemieckiej, zabroniono organizacji pielgrzymek.

Puszka szczytowa w czeskich górach

Wiosną 2006 roku wskutek odnalezienia dawnych widokówek przedstawiających rzeźbę i grotę przez jednego z mieszkańców, podjęto decyzję o odbudowie groty lurdzkiej.

Odgruzowano i wykarczowano zarośnięty przez długie lata teren i – wspólnym wysiłkiem  miejscowego stowarzyszenia  rzeźbiarzy – wybudowano nowy ołtarz stawiając na nim ludowy obraz Matki Boskiej ( jakby w zastępstwie figurki z Lourdes).

Ciekawska jestem więc zerknęłam do metalowej skrzynki znajdującej się na kamieniu po lewej stronie ołtarza. A co w niej znalazłam pokaże Ci poniższa fotka.

To zeszyt do wpisywania wejść i wrażeń przez turystów, którzy dotarli na miejsce. Zwyczaj ten kultywowany był w całych Sudetach do 1945 roku.

W specjalnie przygotowanych metalowych puszkach (tzw. puszkach szczytowych) umieszczano książkę szczytową i ołówek umożliwiając turystom wpisywanie  informacji o kolejnych wejściach na wierzchołek i – ewentualnie – o towarzyszących temu wrażeniach. Trudno ustalić, kiedy zwyczaj ten się pojawił, natomiast wiadomo że zanikł definitywnie po wymianie ludności w Sudetach po II wojnie światowej.

W późniejszych latach na niektórych szczytach założono metalowe puszki i zwyczaj jest kontynuowany. Jak na załączonym obrazku.

W metalowej skrzynce...
Puszka szczytowa

Eko Farma Rejviz i inne noclegi

Pensjonaty, hotele i chaty do wynajęcia. Z reguły z dobrym czeskim jedzeniem i jeszcze lepszym i piwem.
Booking.com

Mchowe jeziora i narty biegowe: lato i zima w Rejviz

Trasy biegowe – czeski Rejviz w Jesenikach

Rejviz – bajkowa osada, a w niej torfowe jeziora i krzesła z ludzkimi twarzami

Źródełko bijące na zakręcie

Jadąc od strony Zlate Hory wypatruj – mniej więcej w połowie drogi – wiaty jak na poniższym zdjęciu. Obok niej bije źródełko. Lodowata, pyszna i krystaliczna woda wytryskuje z kamienia.

wiata przy źródle
Wiata przy źródełku
Bijące źródełko
Bijące źródełko
Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!