Spływ rzeką Piaśnicą wprost do morskich fal Bałtyku

0
219
Rzeka piaśnica
Piaśnica

Spędzając wakacje nad morzem, nie jesteśmy zmuszeni do nieustannego leniuchowania na plaży.

Warto także poznać okolicę naszego miejsca wypoczynku i ciekawie spędzić wolny czas. 

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

We Władysławowie nie tylko plaża

Władysławowo to jedno z najbardziej ulubionych miejsc Polaków na wakacyjny wyjazd. Nie bez powodu. Ładne plaże i bliskość wielu atrakcji przyciągają spragnionych nadmorskiego wypoczynku.

Z Władysławowa przysłowiowy „rzut beretem” do Trójmiasta czy na Hel, do urokliwych klifów Jastrzębiej Góry czy nad pełną surferów Zatokę Pucką.

Chciałabym polecić super miejsce na alternatywny wypoczynek nad morzem. Dodam, że moje ulubione. Niewymagające zbyt wiele energii, a bardzo przyjemne i przyjazne także dla rodzin z dziećmi. To spływ kajakowy rzeką Piaśnicą.

Początek spływu oddalony jest od Władysława około 24 kilometrów, a dokładne położenie znajdziesz na poniższej mapie.

Piaśnica spływ
Piaśnica

Spływ rzeką Piaśnicą wprost do morza

Piaśnica, niczym rzucone bezwładnie ugotowane nitki makaronu spaghetti, meandruje wśród pól zmierzając do morza.

Spływ kajakowy rzeką Piaśnicą do morza Bałtyckiego to nie tylko odskocznia od monotonii nadbałtyckiego leniuchowania, ale i możliwość kilkugodzinnego przebywania „sam na sam” z dziką przyrodą rezerwatu Piaśnickie Łąki.

Spływ rozpoczyna się tuż za jeziorem Żarnowieckim – przy drodze numer 213 – a kończy w bardzo ciekawym miejscu, bo wśród kąpiących się ludzi, przy ujściu rzeczki do morza, na plaży w pobliskich Dębkach.

Do przepłynięcia mamy około 12 kilometrów niesamowicie meandrującą rzeką. Spływ jest nie tylko bezpieczny, ale i bardzo łatwy. Na całym odcinku nie ma żadnych przeszkód w postaci zatopionych pni czy drzew – jak to jest na Małej Panwi, czy niektórych odcinkach Krutyni, które dodają uroku, ale stwarzają małe niebezpieczeństwo wywrotki.

Piaśnica wije się wśród lasu, aby po chwili wpaść w trzciny  i zwęzić swoją szerokość do długości kajaku. Nie wydaje się, że tak jest, ale prąd ma niczego sobie, dzięki czemu nie reagując odpowiednio wcześnie można wylądować w trzcinach – co tylko dodaje dodatkowego uroku.

Rzeka nie jest zbyt głęboka, a woda tak przeźroczysta, że można liczyć rybki śmigające przy dnie i podziwiać roślinność przesuwającą się przy dni kajaku.

Piaśnica rzeka
Początek spływu
Piaśnica rzeka
Na trasie
Piaśnica rzeka
Uroki trasy
Rzeka piaśnica
Koniec spływu nad brzegiem morza

Piaśnica rzeką graniczną

Ale Piaśnica to nie tylko zwykła rzeka – to „kawał” historii. Po pierwszej wojnie światowej była w dużej części granicą pomiędzy II Rzeczpospolitą a Rzeszą Niemiecką, na mocy podpisanego 28.06.1919 roku Traktatu Wersalskiego – w imieniu Polski podpis pod Traktatem złożyli Ignacy Paderewski i Roman Dmowski.

Dnia 1 września Polska ratyfikowała jego postanowienia, na mocy których przyznano naszemu krajowi obszar wybrzeża z linią brzegową o długości 147 km, w tym 7 km na pobliskim  Helu.

Formalne przejęcie wybrzeża przez II Rzeczpospolitą nastąpiło nieco później, bo 10 lutego 1920 roku, po symbolicznych zaślubinach Polski z morzem, dokonanych w Pucku przez generała Józefa Hallera i jego Błękitną Armię.

Dekretem prezydenta Raymonda Poincaré została powołana 4 czerwca 1917 roku we Francji ochotnicza formacja wojskowa – Armia Polska. Od kolorów mundurów została nazwana Błękitną Armią. Dowodzone przez gen. Józefa Hallera oddziały liczyły 70 tysięcy. Gdy przybyły do kraju, były najlepiej wyszkoloną i uzbrojoną częścią rodzącego się Wojska Polskiego.

W Dębkach (gdzie kończymy spływ) stoi zrekonstruowany słupek graniczny nr 1, którego oryginał zaginął w czasie zawirowań II Wojny Światowej.

Nocleg we Władysławowie

Spływ rzeką wprost do morza to propozycja spędzenia wolnego czasu nad morzem dla lubiących kajakowe wyprawy.

Ale także osoby, które nie są zwolennikami aż tak aktywnego wypoczynku, znajdą coś dla siebie. Może będzie to spotkanie z fokami w Fokarium na Helu, niepowtarzalny widok z latarni morskiej w Rozewiu czy spędzenie chwil w otoczeniu kolorowych motyli w porcie we Władysławowie?

Niezależnie jako rodzaj wypoczynku nad morzem wybierzesz, warto zastanowić się nad przyjaznym miejscem na nocleg. Na przykład takim, w którym będzie budził Cię i usypiał szum fal?

Pomyśl o zamieszkaniu w hotelu Spa nad morzem. Czyli wypoczywasz w komforcie, mając do dyspozycji mnóstwo atrakcji na terenie resortu, a jeśli zapragniesz więcej, poznajesz okolicę.

Artykuł przygotowany dla partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułPierniki expresowe. Pyszne pierniki na święta
Następny artykułPrzepis na polędwiczki wieprzowe
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.