Miasto betonowych wydm. Czy Świnoujście traci swój urok?

0
0
serce na plaży w Świnoujściu

Świnoujście/ Swinemünde. Miasto położone na 44 wyspach, z których najbardziej znane to Uznam i Wolin. Najpiękniejsze bałtyckie plaże, rozbudowujący się kurort, liczne historyczne pamiątki i dzika przyroda na obrzeżach miasta wspólnie stworzą urozmaicone wakacje nad morzem.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Opłaty za plażowanie i zaginięcie wiatraka

Mój powrót do Świnoujścia – po kilku latach nieobecności – przywodzi mi na myśl hiszpańskie wybrzeże Costa Brava, w nieco lepszym wydaniu. Apartamentowce co krok, nawet na – będących niegdyś pod ochroną – wydmach.

Z dawnych czasów pamiętam urokliwe, małe Świnoujście, w którym jedynym  mankamentem była krótka plaża. Od wiatraka do granicy niemieckiej.

Dzisiaj można wędrować kilometrami – pamiętając o obowiązkowych opłatach po niemieckiej stronie, szczegóły znajdziesz w artykule Świnoujście rowerem – a biały wiatrak…zniknął – stan na wrzesień 2019.

Zniknął, ale tylko na kilka miesięcy, na czas remontu, aby ponownie „stawić” się w bieli z przyczepionymi skrzydłami. Najbardziej rozpoznawalny znak świnoujskiej plaży.

Świniujście
Wiatrak w Świnoujściu – obdarty z bieli. Stan na wrzesień 2019
Świnoujście wiatrak
Wiatrak w Świnoujściu – obdarty z bieli. Stan na rok 2018

Uwaga – bomba!

Komunikat następującej treści powitał mnie w Świnoujściu:

Znaleziono największy niewybuch w Polsce, w ciągu najbliższych godzin podjęta zostanie decyzja o ewakuacji znacznej części mieszkańców Świnoujścia. W Kanale Piastowskim koło Świnoujścia znaleziono niewybuch bomby lotniczej z czasów II wojny światowej „Tallboy” o wadze 5340 kg. Podczas transportu miny na poligon morski, gdzie ma być zniszczona, prawdopodobnie konieczna będzie ewakuacja całego Świnoujścia.

Mina, którą znaleziono na dnie kanału, jest kolejną odkrytą w ostatnim czasie. Jak mówią mieszkańcy, już dążyli się przyzwyczaić do takich komunikatów, które robią wrażenie tylko na turystach. No, nie powiem – robią!

Prom Karsibór przepływa tuż obok oznaczonej miny

Kiedyś były wydmy

Kolejne moje olbrzymie zaskoczenie, to dewastacja wydm. Niegdyś usiane tabliczkami, ostrzegającymi przed wejściem na teren wydm, dzisiaj na tych samych miejscach prowadzona jest wycinka drzew pod budowę kompleksów hotelowych i apartamentów pod wynajem.

„Świnoujście, noclegi blisko morza” – hasło reklamowe jest jak najbardziej adekwatne do nowo powstających budynków. Tylko jakim kosztem?

Na całe szczęście są jeszcze miejsca w Polsce, gdzie nadal obowiązuje zakaz wejścia na wydmy, a tym samym jest szansa, że spokojny klimat polskiego Bałtyku przetrwa.

Wrzesień 2019 roku w Świnoujściu to jedna, wielka budowa. Trzeba bardzo uważać, żeby przy rezerwacji noclegu w Świnoujściu nie mieć towarzystwa  -parę metrów od pokoju  – młotów pneumatycznych i koparek.

W części uzdrowiskowej remontowane są także piękne wille i pensjonaty, które odzyskują swój blask, a na niemal każdej wolnej przestrzeni powstają nowe budynki z apartamentami do wynajęcia.

Świnoujście plaża
Piękno świnoujskiej plaży

Czy tylko dla – niemieckich – emerytów

Fakt, sporo wypoczywających w Świnoujściu wczasowiczów, to niemieccy turyści w podeszłym wieku.

Promenada, już urocza, a będzie jeszcze dłuższa i piękniejsza sprzyja spacerom także osobom z problemami ruchowymi.

Nie jest jednak tak, że na wczasy w Świnoujściu stać tylko bogatych. W miesiącach mniej popularnych – od października do wczesnej wiosny – wiele ośrodków organizuje wczasy dla emerytów z wyżywieniem od około 800 zł za tydzień pobytu z wyżywieniem.

Obok tanich miejsc noclegowych królują – dosłownie, bo widoczne z daleka i górujące nad całym uzdrowiskiem – hotele, w których można spędzić jedną noc za kilkaset złotych.

Luksusowy hotel Radisson czy nowo powstający Hilton ( otwarcie na początku grudnia 2019) stały się celem spacerów i doskonałym punktem „nawigacyjnym” dla spacerowiczów.

Wokół hoteli i wzdłuż całej promenady znajdują się fontanny, ławeczki, mnóstwo knajpek i sklepików. Na całe szczęście w klimat nie wpasowały się tutaj jarmarczne kramy.

Świnoujście hotele Radisson i Hilton
Hotele Radisson i Hilton na wydmach

Świnoujście atrakcje

Jedną z największych atrakcji Świnoujścia są … rowery. Tak sporo rowerów na ulicach widziałam tylko w Amsterdamie.

A dlaczego rowery są tak atrakcyjne? Bowiem miasto zadbało o ścieżki rowerowe – dobrze oznaczone – i o połączenie Świnoujścia ścieżkami pieszo – rowerowymi z pobliskimi, niemieckimi miejscowościami wypoczynkowymi. Od rano w jedną i drugą stronę pedałują setki ludzi. My do Niemiec na śledzia w bułce, niemieccy turyści do nas na lody i obiady.

Trasy rowerowe z opisami oraz informacje o wypożyczalni rowerów zaprezentuję Wam w kolejnym artykule Świnoujście rowerem, a teraz – pieszo lub rowerem – poprowadzę was do najciekawszych miejsc w mieście.

Park Zdrojowy – zielone płuca w centrum miasta

Przecudnej urody, założony w XIX wieku według projektu architekta ogrodów królewskich w Berlinie i Poczdamie – Petera Lenne. Wypełnia go  roślinność rodzima i śródziemnomorska ze starodrzewiem liczącym około 150 lat.

Na całe szczęście nie mogą tutaj nic wycinać, więc park nadal będzie cieszył wzrok. Cały park jest piękny, ale proponuję zapuścić się także w jego nieco odległe krańce, w kierunku Fortu. Tam staje się bardziej dziki, nieujarzmiony, wzbogacony licznymi bunkrami. Część z bunkrów bywa zamieszkiwana przez osoby bezdomne, z czym miasto – z różnym skutkiem – intensywnie walczy.

Falochrony – pokusa na spacery

Kamienne falochrony wybudowane na początku XIX wieku. Można po nich chodzić – zachowując ostrożność i tylko, gdy nie ma zbyt dużych fal – co skwapliwie wykorzystują spacerowicze, zmierzający zachodnim falochronem do stawy, czyli białego wiatraka zwanego również „młynem”.

Stawa – znak nawigacyjny lub sygnalizacyjny umieszczony na brzegu lub w morzu w sposób stały, tzn. wbity w dno bez użycia kotwicy. Stawa ma łatwo rozpoznawalny kształt, czasem może również emitować sygnały – świetlne, dźwiękowe lub radiowe.

Latarnia morska – do zwiedzenia

Pokonując jedynie (!) 308 schodów zostaniemy nagrodzeni cudnym widokiem rozpościerającym się z najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej.

Ceglana latarnia położona jest po drugiej, wschodniej stronie Świny, na wyspie Wolin. Aby dostać się do niej, należy skorzystać z promu w centrum Świnoujścia.

Latarnia jest czynna w godzinach od 10.00 do 18.00, a w lipcu i sierpniu do godziny 20.00.

Karsiborska Kępa – „miasto” ptaków

Enklawa dzikiego ptactwa, położona na wyspie Karsibór. Ponad 150 gatunków ptaków znalazło tutaj swój dom na obszarze 180 hektarów. Najlepsze do prowadzenia obserwacji są poranki. I to bardzo wczesne – latem około 4 rano – kiedy ptaki budzą się do życia. I tak po kolei, przez kilkadziesiąt minut (poszczególne gatunki ptaków rozpoczynają dzień o różnej porannej porze), zasłuchiwać się w ptasie głosy.

Pomimo, że kiedyś mieszkałam na wyspie, w cudownym klimatycznym miejscu Ptaszarnia, to nigdy nie udało mi się wstać razem z ptakami. Ale kilka razy sprawdziłam, że w późniejszych godzinach jest również interesująco.

Koniecznie zabierz lornetkę i umość się wygodnie na wieży widokowej Lubiń – takie mam dla Ciebie przesłanie, gdy zagościsz do rezerwatu.

Dojechać tutaj można miejskim autobusem nr 5 (spod dworca kolejowego), samochodem lub – najprzyjemniej – rowerem. Z centrum Świnoujścia około 12 km.

Rejs po wyspach – spokojne miejsce w rozkrzyczanym Świnoujściu

Rejs katamaranem pomiędzy wyspami, na których leży Świnoujście. „Katamaranem Wodniczka popłyniemy przez akweny, naturalne odnogi rzeki Świny, kanały i cieśniny pomiędzy wyspami Wstecznej Delty Świny..” – czytamy w opisie dwugodzinnej wycieczki w sercu natury.

Nie płynęłam, ale rozmawiałam z kilkoma osobami, które brały udział w takiej wycieczce i były bardzo zadowolone. Więc może warto? Rejsy tylko na zapisy -w każdym biurze turystycznym w mieście lub bezpośrednio u organizatora. 

Wycieczki jednodniowe

Wycieczka na niemiecką wyspę Rugia, rejs na Bornholm, do Kopenhagi, wyjazd do Berlina, Legolandu i wiele innych ofert oferują w miejscowe biura podróży. Sporo ofert jednodniowych wycieczek widziałam w Biurze Turystyki Skandynawskiej.

Świnoujście mapa
Świnoujście poglądowo
kosze na plaży
Wymarzone miejsce na relaks
amfiteatr w Świnoujściu
Amfiteatr przy promenadzie
latarnia morska w Świnoujściu
Latarnia morska pomiędzy żurawiami
Park Świnoujście
Nieco dzikie tereny parku
Świnoujście falochron
Kamienny falochron prowadzący do Stawy

Świnoujście forty – militarne ciekawostki

Forty w Świnoujściu zajmują osobne miejsca na mapie atrakcji Świnoujścia.

Na wyspie Uznam ( czyli tam, gdzie leży większa część miasta) znajdują się dwa forty: Fort Anioła i Fort Zachodni.

Fort Anioła ( początkowo noszący nazwę Werk III), fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1854-1858, przeznaczony był do obrony zachodniego kompleksu fortyfikacyjnego od strony lądu. Nazwa wywodzi się od Zamku Hadriana (Anioła) w Rzymie, bowiem na nim był wzorowany projekt architektoniczny warowni.

Jeśli masz ochotę odkryć uroki pruskiej architektury, wypić filiżankę kawy w nietypowej kawiarni, przeżyć emocje w czasie poszukiwania bursztynów to zajrzyj do Fortu Anioła.

Godziny otwarcia i szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Fort Anioła

Fort Zachodni zbudowany został w latach 1856- 1861,a w kolejnych latach był wielokrotnie modernizowany. Uzbrojony był w ciężkie działa nadbrzeżne, wiec jakby naturalną, pasującą koleją rzeczy jest działające w forcie Muzeum Historii Twierdzy, z bogatą kolekcją broni i militariów.

Fort Zachodni miał jednak w swojej historii także nieco inny epizod, bardziej … spożywczy. W latach 70 – ych ubiegłego wieku, podziemie fortu zostało zajęte przez miejscowy PSS „Społem”, który urządził tam skład dla owoców i warzyw.

Godziny otwarcia i więcej szczegółów znajdziesz na  stronie   Fort Zachodni.

Fort Gerharda (Wschodni), położony na wyspie Wolin, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku, jest najstarszym obiektem fortyfikacyjnym na wyspie. Regularnie odbywają się w nim imprezy kulturalno – rekreacyjne. Szczegóły i atrakcje znajdziesz na stronie Fort Wschodni.

bunkry Świnoujście
Bunkry spotykamy co krok

Świnoujście – kwatery

Noclegi w Świnoujściu to prawdziwy kalejdoskop. Począwszy od tanich kwater za około 50 zł od osoby, poprzez nieco droższe pokoje w pensjonatach, apartamenty w olbrzymich apartamentowcach, aż po pokoje w pięciogwiazdkowym hotelu sieci Radisson ( a wkrótce także w Hilton).

Swój nocleg znalazłam za pośrednictwem Booking i zatrzymałam się w apartamentach Familia. Poprawnie, czysto, dobre i obfite śniadanie ( ale brak porządnej kawy ), jednak tuż obok budują potężny apartamentowiec. Akurat w czasie mojego pobytu nie trwały żadne prace, w przeciwieństwie do wielu budów w okolicy. Aby uniknąć mieszkania w towarzystwie młota pneumatycznego, proponuję aby przed zarezerwowaniem proponuję dopytać, czy obok jest prowadzona jakaś budowa. Sądzę, że do końca 2020 roku w mieście proces ostrych budów ( przynajmniej w części środkowej uzdrowiska) zostanie zakończony, bo takie są najczęściej komunikaty na budynkach.

A jeśli chodzi o noclegi w Świnoujściu blisko morza, to kto wie jak długo jeszcze i w jakiej części wydmy będą zabudowywane?

Dla lubiących wypoczywać niekoniecznie w centrum kurortu, mam propozycję agroturystyki w Świnoujściu, wspomnianą wyżej Ptaszarnię na wyspie Karsibór.

Spędziłam tam kilka lat temu urokliwy tydzień – w miejscu położonym tuż obok rezerwatu ptaków, w klimatycznych wnętrzach i z przesympatycznymi gospodarzami. Naleśniki, jakie jadłam w Ptaszarni, pozostają w pamięci na długie lata!

Apartamentowce Świnoujście
Coraz bardziej popularne apartamentowce

Świnoujście  – dobre jedzenie

Sporo smażalni i restauracji przy promenadzie zaspokoi chyba każde gusta. Bardzo dobre śledzie w bułce – znakomity pomysł skopiowany z niemieckiej strony – wędzone ryby w sporym wyborze do kupienia w kilku budkach na terenie miasta. Dobre i świeże.

Z restauracji zlokalizowanych przy promenadzie polecam Amsterdam – może właścicielom podobnie jak mi spora liczba rowerzystów podsunęła nazwę?

Na lunch warto zajrzeć do restauracji Oyster na paterze hotelu Radisson. Posiłek składający się z trzech dań – przekąska, główne danie i deser ( trzy zestawy do wyboru ) w cenie 49 zł. Menu zmienia się codziennie, a kucharz potrafi dogodzić kubkom smakowym. Oczywiście, restauracja serwuje także kolacje, jednak ceny są już znacznie wyższe.

Na południową kawę proponuję wjechać do kawiarni mieszczącej się na 7 piętrze hotelu Hamilton ( czynna od godziny 12). Widok na morze i miasto – niestety chwilowo zeszpecony jest budowami prowadzonymi vis a vis. Ale to stan przejściowy, więc za kilka miesięcy wysięgniki i dźwigi znikną z zasięgu wzroku.

sklepy ze śledziami
Śledziowe sklepy
kieliszek białego wina
W restauracji Oyster
kawa w filiżance
Filiżanka kawy na siódmym piętrze w Hamilton

Świnoujście – czy warto jechać

Warto. Chociażby po to, aby pochodzić po cudnej urody plaży. Kilometrami. Nie tak, jak to było lata temu, kiedy mieliśmy ograniczoną przestrzeń od granicy do wiatraka.

Teraz co prawda falochron nadal ogranicza spacerowiczów od wschodniej strony, ale na zachód można wędrować hen po horyzont.

Wędrując, pamiętajcie o zabraniu gotówki lub karty na opłatę klimatyczną. Niestety, ważną tylko jeden dzień, więc tak sobie pomyślałam, że pomimo otwarcia granicy, jednak ograniczenie pozostało. Bo 2,50 € za osobę codziennie, nawet za kilka minut spaceru, to spora opłata.

A co oprócz plaży?

  • Promenada, jedyna w swoim rodzaju, będąca przedłużeniem starej, nadaje blichtru miastu i człowiek czuje, że jest w kurorcie.
  • Piękne, przedwojenne wille przywodzące na myśl dawne czasy, gdy żelazną koleją przybywano na letnisko.
  • Trasy rowerowe zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie.
  • Przeprawa promowa.
  • A poza tym: potańcówki, kawiarnie, aquapark, przejażdżki bryczką, kolejką, spacery, zwiedzanie atrakcji Świnoujścia, wycieczka do Międzyzdrojów i wiele innych…

morze

radisson szklany balkon
Adrenalina na szklanym tarasie tylko dla gości Radissona

Świnoujście – jak dojechać

Do Świnoujścia, części miasta położnej na wyspie Uznam ( czyli tej głównej), dojedziemy od strony wyspy Wolin i będziemy musieli przeprawić się na drugą stronę promem.

Dla zmotoryzowanych turystów przeznaczona jest przeprawa promowa „Świnoujście – Karsibór” ( umiejscowiona  za miastem).

Z kolei przeprawa promowa „Warszów – promy Bielik” ( na Wolinie przy stacji PKP, na Uznam w centrum miasta ) przeznaczona jest dla mieszkańców z miejscową rejestracją i samochodów posiadających stosowne pozwolenie.

Piechotą i rowerem wszyscy mogą korzystać z promu w centrum Świnoujścia.

W jakich godzinach pływają promy dowiesz się, gdy klikniesz rozkład prom Świnoujście. 

W przypadku dużej kolejki nie warto się zrażać, bowiem w takim przypadku  promy kursują „non stop”. Kiedy podjechałam pod prom, stałam w pół kilometrowej  kolejce, a cała przeprawa zajęła mi tylko 40 minut.

I co ważne – przeprawa jest bezpłatna.

przeprawa promowa Świnoujście
Przeprawa promowa może być ciekawym elementem wakacji

Świnoujście – dojazd bez promu

Dojazd bez promu do Świnoujścia możliwy jest od strony niemieckiej. Mostem wjeżdżamy na wyspę Uznam i przez urokliwe, nadmorskie wioski wjeżdżamy do Świnoujścia.

W przyszłości problem przeprawy promowej zupełnie zniknie, bowiem tunel pod Cieśniną Świną w Świnoujściu ma być gotowy w 2022 roku.

prom Świnoujście
Można też przypłynąć ze Szwecji 🙂

Jeśli lubisz odkrywać okolice na rowerze, mam dla Ciebie sporo informacji w tym temacie w moim kolejnym artykule:

Wokół Świnoujścia rowerem – niesamowite miejsca, których długo nie zapomnisz 

Zobacz Świnoujście na 44 wyspach 🙂

Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 4]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!