Velo Poprad. Rowerem wzdłuż doliny Popradu
Rowerowa wyprawa Doliną Popradu rozpoczyna się w Krynicy – Górskiej i prowadzi asfaltowymi ścieżkami łatwą i widokową trasą do Muszyny.
Trasa rowerowa z Muszyny do Piwnicznej-Zdroju i dalej aż do Nowego Sącza jest nieco trudniejsza, ale jeszcze bardziej malownicza.
Jaka jest długość trasy wzdłuż Doliny Popradu?
Trasa rowerowa Velo Poprad wzdłuż doliny Popradu o długości około 70 kilometrów określana także mianem ElPoprado prowadzi z Krynicy Zdroju do Nowego Sącza.
Pomiędzy Krynicą – Zdrój a Muszyną wytyczono trasę rowerową o nazwie Velo Krynica (będąca częścią Velo Poprad) wzdłuż rzek Kryniczanka i Muszyna.
To dość łatwy, 11-o kilometrowy odcinek. Jazda odbywająca się po asfaltowych ścieżkach zachęca także mniej wprawnych rowerzystów i rodziny z dziećmi do kursowania na rowerach pomiędzy dwoma uzdrowiskami.
Jak przebiega Velo Poprad i Velo Krynica ?
VeloPoprad przebiega przez Muszynę, Żegiestów – Zdrój, Piwniczną – Zdrój, Rytro i prowadzi przez malowniczy Beskid Sądecki oraz słowackie krajobrazy na granicy z Polską.
Z Krynicy – Zdroju do Muszyny prowadzi po VeloKrynica, a w późniejszych odcinkach pokrywa się z trasami Eurovelo 11, Velo Dunajec, Aquavelo i Szlakiem Wód Mineralnych.
Piszę o tym, bo takie oznaczenia i tablice informacyjne spotkane na trasie mogą wprowadzać lekką dezorientację.
Velo Poprad gdzie zacząć i gdzie zaparkować?
Trasę łatwiej będzie zrobić z biegiem rzeki, czyli w kierunku z Krynicy – Zdroju, ale można także przejechać Poprad Velo w przeciwnym kierunku z Nowego Sącza do Krynicy – Zdroju. Pokonać trasę w całości lub podzielić na kilka odcinków.
W przypadku problemów ze znalezieniem miejsca w Krynicy – Zdroju na zaparkowanie, polecam podjechać w okolice dworca PKP i zostawić samochód na poboczu, na płatnym parkingu.
A czy w Krynicy – Zdroju można wypożyczyć rower? Jak najbardziej. Widziałam kilka wypożyczalni w mieście (zarówno zwykłych rowerów jak i elektrycznych). Także na przeciw dworca PKP znajduje się wypożyczalnia rowerów.
Oznaczenia trasy Velo Krynica bez problemu znajdziecie w samym centrum Krynicy – Zdroju i stamtąd też można rozpocząć start, a niejako przy okazji pooglądać nieco Krynicę.
Jak wspomniałam wyżej Velo Poprad ma około 70 km i chociaż nie jest bardzo ciężką trasą, to jednak – z racji odległości i kilku podjazdów – daje trochę w kość.
Czy można Velo Poprad pokonać w jeden dzień? Jak najbardziej. Wielu rowerzystów tak właśnie robi. Wszystko zależy od kondycji i od tego, czy chcesz tylko pedałować czy też masz ochotę zatrzymywać się i oglądać atrakcje, które napotkasz w mijanych miejscowościach.
Ja zdecydowanie preferuję ten drugi rodzaj aktywności. A do zobaczenia po tzw. drodze polecam urokliwą Muszynę, zawieszone nad drogą zabudowania żegiestowskich sanatoriów, pijalnię wód w Piwnicznej – Zdroju (koniecznie idź kawałek za pijalnię i nabierz do bidonu zdrowotnej wody prosto ze źródełka), zamek w Rytrze, rynek w Starym Sączu z nadal działającym prawdziwym targiem, na którym można kupić produkty od rolników i Nowy Sącz z jego atrakcjami.
Jak przejechać trasę rowerową wzdłuż Popradu rowerem i pociągiem?
Pomiędzy Nowym Sączem a Krynicą – Zdrojem kursują kilka razy dziennie pociągi, które można wykorzystać do przejazdu w jedną stronę.
Możesz przyjechać samochodem w okolice dworca w Starym Sączu lub Nowym Sączu i zostawić samochód na parkingu i pociągiem pojechać do Krynicy lub innej miejscowości na trasie. I to jest dobra wersja – wracasz na rowerze, a samochód czeka na Ciebie.
Możesz także zaplanować podróż pociągiem tam i z powrotem. Czyli na przykład przyjechać pociągiem do Krynicy – Zdroju, pojechać w trasę rowerem i wsiąść do pociągu na dworcu gdzieś na trasie, w miejscu w którym zakończysz podróż. Planując tę formę podróżowania, weź pod uwagę, że może się zdarzyć, iż miejsc w pociągu dla rowerów będzie mniej niż chętnych.
Jak zdarzyło się mojej koleżance Ani na dworcu w Rytrze. I co wtedy? Pół biedy, jeśli masz samochód gdzieś tam i podróżujesz w towarzystwie, jedna osoba jedzie po samochód pociągiem, a druga zostaje z rowerami na dworcu. A w innej sytuacji trzeba sobie jakoś radzić :).
Rozkład jazdy pociągów sprawdzisz na stronie PKP, gdy klikniesz rozkład jazdy PKP Krynica-Zdrój.
Gdzie na rower w Krynicy z dziećmi?
Czyli startujemy z Krynicy – Zdroju. Na trasę możesz przyjechać z dowolnego miejsca w Krynicy, kierując się na dworzec kolejowy.
Tak na marginesie, dworzec PKP w Krynicy – Zdroju, to niezły relikt! Olbrzymi budynek, częściowo zaadoptowany na prywatne mieszkania. Biletu na pociąg w nim nie kupisz, ani też nie zasięgniesz informacji. Na przykład o tym, jakie składy pociągu mają miejsca dla rowerów.
A wracając do trasy. Wypatruj znaków VeloKrynica i podążaj za nimi.
Po drodze napotkasz miejsca do odpoczynku (przykryte wiaty), poszukasz sposobności do zamoczenia nóg w potoku, dziecko rozrusza się na jednym z kilku placu zabaw. Napisałam o dzieciach, bo trasa doskonale nadaje się na wycieczkę rowerową z dziećmi. Można zrobić fajną wycieczkę pomiędzy tymi miejscowościami, pamiętając jednak, że trasa z Muszyny do Krynicy jednak jest nieco pod górkę. Minusem trasy jest brak cienia w upalne dni.
Różnica wysokości pomiędzy rynkiem w Krynicy – Zdroju a rynkiem w Muszynie wynosi 150 metrów.
Trasa rowerowa omija centrum Muszyny, ale warto zjechać z niej i podjechać na muszyniecki rynek, skręcając w lewo przy źródełku Anna i przejeżdżając przez most i tory kolejowe.
W źródełku Anna uzupełnisz zapas wody. Woda bardzo zdrowotna, naszpikowana minerałami, więc o specyficznym smaku.
Co nowego w Muszynie?
Muszyna jest pięknie kolorowa. Ba, wręcz zachwycająca powiedziałabym. Tonie w kwiatach, a zimą zachwyca świątecznym klimatem.
Na rynku w Muszynie warto wejść do informacji turystycznej, która mieści się w ratuszu na rynku. Otrzymasz tam informacje i darmowe mapy rowerowe regionu.
A w kawiarni zjesz pyszne lody z prywatnej wytwórni Florencja lub wzmocnisz się filiżanką dobrej kawy. Na posiłek polecam położoną nieopodal restaurację Rzym z dobrym jedzeniem i równie znakomitą kawą.
Koniecznie pokręć w kierunku ulicy Kościelnej. Ulica mini-skansen, z zabudową sprzed wieku prowadzi do ogrodów biblijnych (możesz także do nich zaglądnąć) położonych przy kościele na końcu ulicy.
Po zwiedzaniu rynku w Muszynie polecam wrócić na trasę rowerową i kierować się w kierunku Piwnicznej – Zdroju, nawet jeśli nie zamierzasz kontynuować dalej trasy.
Za mostem na Popradzie (bo w Muszynie pojawia się Poprad) po prawej stronie obok stacji spływów kajakowych i pontonowych, jest dobre miejsca na piknik i zamoczenie nóg w Popradzie. Po przeciwnej stronie ścieżki znajduje się spory kompleks otwartych basenów.
Dalej dojeżdżamy do nowo tworzonych ogrodów Zapopradzie i Ogrodów Sensorycznych. Zachwycające miejsca! Warto zatrzymać się w nich na relaks i bliski kontakt z roślinami i zwierzętami. I stąd możesz zawrócić do początku trasy lub kontynuować wycieczkę.
W Muszynie możesz także wspiąć się na rekonstruowaną basztę, którą zobaczysz na prawo od trasy rowerowej.
Od Muszyny aż do Nowego Sącza ciągnie się fragment europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11, po której poprowadzono Velo Poprad.
Co to jest EuroVelo 11?
EuroVelo 11 w dolinie Popradu to maleńki fragment długiego, bo mierzącego 5984 metrów szlaku rowerowego biegnącego z południa na północ Europy, a dokładnie z Aten w Grecji aż do Przylądka Północnego w Norwegii.
Jak wygląda trasa rowerowa z Muszyny do Nowego Sącza?
Za Muszyny trasa rowerowa robi się bardziej urozmaicona. Częściowo nadal prowadzi po asfaltowych, wolnych od ruchu kołowego ścieżkach, ale także po szutrówkach i lokalnych drogach z bardzo małym ruchem.
Zmianie ulega także kraj, przez który prowadzi Velo Poprad. Szlak wije się pomiędzy Polską a Słowacją, więc kilka razy przekroczymy granicę. I chociaż dokumentów prawdopodobnie nikt nam nie będzie sprawdzał, to pamiętajcie, że kask rowerowy na Słowacji jest obowiązkowy i za jego bark można zapłacić karę.
A wracając do samego szlaku. Urozmaiceniem trasy są także przejazdy na drugą stronę rzeki po mostach i oczywiście widoki, którymi radujemy oczy.
Niemal na całej trasie jest lekko w dół i – z reguły – z wiatrem. Kilka krótkich odcinków z podjazdem w słowackiej części szlaku (przed Piwniczną) i tuż za zamkiem w Rytrze (można zrobić objazd poza szlakiem drugim brzegiem rzeki nie wspinając się na strome zbocze nad Popradem) urozmaicają trasę. Plus bardzo ostry zjazd 30 % w dół, na którym najlepiej sprowadzić rowery.
Jak wspomniałam wyżej Velo Poprad nie tworzy pętli w sensie trasy rowerowej. Można zrobić pętlę pokonując część lub całość trasy pociągiem lub po prostu przejechać odcinek trasy i wrócić tym samym.
Co zabrać na Velo Poprad ?
Jakie są atrakcje na trasie rowerowej wzdłuż Doliny Popradu?
Największymi atrakcjami na trasie rowerowej Doliną Popradu są przyroda i widoki. Oprócz nich możesz także zwiedzić i zobaczyć sporo innych ciekawych miejsc.
- Krynica – Zdrój: deptak i budynki wzdłuż deptaku, pijalnie wód, kolejka na Górę Parkową, Muzeum Nikifora
- Powroźnik: (nieco w bok od trasy) cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku wpisana na listę UNESCO
- Muszyna: rynek, baszta, ogrody, ulica Kościelna
- Żegiestów-Zdrój: zabudowania niegdysiejszego uzdrowisko dla bogatych, które obecnie czeka na swój lepszy czas
- Piwniczna – Zdrój: rynek i pijalnia wód mineralnych w Parku Zdrojowym
- Rytro: ruiny zamku obronnego
- Stary Sącz: rynek w Starym Sączu, targ, Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko
- Nowy Sącz: Miasteczko Galicyjskie, Sądecki Park Etnograficzny, rynek, pozostałości murów obronnych i zamek
Velo Poprad mapa
Trasa rowerowa Doliną Popradu na mapie wygląda tak:
Gdzie spać w Dolinie Popradu?
Trasa rowerowa Doliną Popradu prowadzi przez uzdrowiskowe i turystyczne miejscowości, więc ze znalezieniem noclegu na trasie nie będzie problemu.
Możesz zarezerwować nocleg wcześniej lub (jeśli nie jesteś pewien, gdzie zakończy się Twój etap podróży) skorzystać z opcji Booking wyszukiwania noclegu w pobliżu Twojego miejsca pobytu.
Ja mieszkałam w przeuroczym domku do wynajęcia w górach w Binczarowej. Polecam to miejsce osobom, które lubią odpoczywać w klimatycznych miejscach na tzw. końcu świata.
🏨 🛌
Szukasz noclegu na trasie rowerowej ?
Moja prośba do Ciebie :). Wszystkie moje artykuły są oczywiście bezpłatne, ale mam prośbę, aby rezerwując nocleg w kliknąć wcześniej na link booking.com lub skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Dla Ciebie cena nie zmieni się, a ze mną booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją.
Dziękuję serdecznie 🙂 dana/jaWagabunda
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!