Zamek księcia Henryka z pięknym widokiem na Karkonosze

0
1
zamek na górze
Zamek księcia Henryka na górze Grodna

Zamek w Staniszowie (niem. Heinrichsburg) – to zamek myśliwski wybudowany na górze Grodna, najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich w XIX wieku przez właściciela  Henryka von Reuss z pobliskiego Staniszowa.

Ruiny zamku na górze Grodna położone są na styku miejscowości Marczyce i Sosnówka, w Kotlinie Jeleniogórskiej w gminie Podgórzyn. 

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Historia „sztucznych ruin zamku księcia Henryka” w Staniszowie

I na cześć właściciela nazwany Zamkiem Księcia Henryka (niem. Heinrichsburg)

Zamek często nazywany jest także „sztucznymi ruinami’, a niesłusznie. Owszem, powstały zamek miał charakter średniowiecznej budowli, ale absolutnie nie został wybudowany jako ruina. Powszechny jest pogląd, że von Reuss pozazdrościł swoim sąsiadom Schaffgotschom ruin zamku Chojnik i właśnie w stylu starej budowli postanowił wybudować swój domek myśliwski.

Przez lata, aż do roku 1912 kiedy to budowla zaczęła nieco popadać w ruinę, zamek na górze Grodna był schronem myśliwskim i wieżą widokową, na która prowadziły 77 stopnie. W dolnej części zamku mieściła się rycerska Sala Myśliwska, w której odpoczywali myśliwi i goście księcia po wędrówkach. Znajdował się w niej kominek, a największe dwa okna widokowe, skierowane były na Śnieżne Kotły w Szklarskiej Porębie i Śnieżkę w Karpaczu.

Zarówno właściciele jak i goście rozsianych po Kotlinie Jeleniogórskiej pałaców lubili wędrówki po Górach Olbrzymich (ówczesna nazwa Karkonoszy) i odwiedzali także górę Grodno.

Zachwycona widokami była także księżna Izabella Czartoryska, która opisała zamek księcia Henryka w swoim pamiętniku „Dyliżansem przez Śląsk„.

porośnięta łąka
Sielską ścieżką prowadzi szlak do ruin zamku Henryka

Zamek księcia Henryka z zachwycającym widokiem

Z dawnego zamku naprawdę zrobiła się ruina, która po przejściu w prywatne ręce, zaczęła być odbudowywana. W latach 2015-2016 zamek został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. aczkolwiek nadal trwa remont. W dawnej sali myśliwskiej będzie urządzona mini- kawiarnia.

Co prawda powiedzenie, że zamek księcia Henryka jest do zwiedzania (tak naprawdę zamek to praktycznie sama wieża i dwie sale w trakcie remontu) jest na pewno na wyrost. Raczej do podziwiania budowli, a przede wszystkim niesamowitych widoków.

A na górze czeka na nas punkt widokowy pod zamkiem księcia Henryka lub – jeszcze piękniejszy – z wieży.

Tak że, nawet jeśli nie zdecydujesz się wejść na wieżę, to i tak otrzymasz nagrodę w postaci pięknych widoków z platformy pod zamkiem. Panorama Karkonoszy (od Śnieżki po po Śnieżne Kotły),zalewu Sosnówka, Rudaw Janowickich z Krzyżną Górą i Sokolikami i okolicznych miejscowości: Marczyc, Staniszowa, Podgórzyna i Sosnówki.

widok na Karkonosze
Widok na Karkonosze z zamku księcia Henryka
jezioro w tle postać diabła
zamek księcia Henryka punkt widokowy na Sosnówkę i Karkonosze

Zwiedzanie zamku księcia Henryka

Warto wejść na górę Grodna dla widoków. Oczywiście, nie bez znaczenia jest sama trasa – urokliwa, wsród karkonoskiej zieleni.

Przy zamku są ławki i stoły. Można zrobić na nich piknik i zjeść posiłek w niezwykłym, klimatycznym miejscu, z pięknym widokiem.

  • Zamek Księcia Henryka można zwiedzać codziennie od maja do października w godzinach 10:00 do 17:00
  • Wstęp na wieżę jest płatny (bilety kosztują 5 zł i 3 zł ulgowe), a środki pozyskane z biletów przeznaczone są na remont zamku
  • W pozostałych porach roku zamek można zwiedzać po uzgodnieniu telefonicznym – 695 558 553
kręte schody prowadzące na górę
Takimi schodami wejdziemy na punkt widokowy na zamku księcia Henryka

Zamek księcia Henryka jak dojechać

Zamek księcia Henryka znajduje się w odległości 10 km od Karpacza, 25 km od Szklarskiej Poręby o 10 km od Jeleniej Góry.

Samochód można zostawić w wioskach u podnóża góry Grodna i jednym z kilku szlaków wejść na szczyt.

Mój samochód został na parkingu przed pałacem Staniszów (bo mieszkałam w nim), a do którego polecam zajrzeć na posiłek, na kawę, na nocleg.

Aby zachwycić się jednym z najpiękniej odrestaurowanych pałaców w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.

droga przez zielony las
Urok drogi przez las do ruin Henryka od strony Staniszowa
porośnięta łąka
Sielską ścieżką prowadzi szlak do ruin zamku Henryka

Zamek księcia Henryka trasa na górę

Do ruin zamku można dojść kilkoma trasami.

  • Szlakiem żółtym ze Staniszowa (samochód można zostawić przy kościele w centrum wioski) – około 30 minut
  • Szlakiem żółtym od strony Sosnówki (mały parking przy barze Złoty Widok) – około 25 minut, trasa także dla rowerów i z wózkami dziecięcymi
  • szlak niebieski od Marczyc – ostre podejście – około 20 minut od drogi
  • szlak niebieski od Cieplic przez Marczyce (niegdyś najbardziej popularny) około 2 godzin

Parking od strony Sosnówki jest już atrakcyjny sam w sobie. Bo widok z niego przedni: na Karkonosze i Zalew Sosnówka.

Można podejść kawałek od parkingu droga i dojść do basenu z widokiem na Śnieżkę. To raczej jako atrakcja do oglądania, niż do kąpieli, bo basen -chociaż pełen wody- do kąpieli raczej się nie nadaje. To także opuszczona budowla, w rozsypce, ale bardziej współczesna. Także czeka na remont, bo miejsce zaiste cudne.

Moja trasa na górę Grodna: start spod pałacu Staniszów, przejście równoległą drogą do głównej prowadzącej przez wioskę obok trzeciego pałacu w Staniszowie, czekającego na swoje lepsze czasy, do żółtego szlaku.

Ze szczytu góry zejście niebieskim szlakim do wioski Marczyce i później drogą przez las (już bez szlaku, wg mapy) dojście do Staniszowa.

Zamek księcia Henryka wydarzenia

W odbudowanej przez Fundację Zamek Księcia Henryka budowli czynna jest niewielka wystawa powiązana z historią zamku i regionu.

Warto także porozmawiać z panem sprzedającym bilety, który z chęcią i ciekawie opowiada o historii zamku.

U stóp zamku księcia organizowane są różne imprezy i wydarzenia: gry terenowe, imprezy tematyczne, ogniska. W celu organizacji takowych należy skontaktować się z numerem telefonu 695 558 553.

Moi znajomi podczas swojej wędrówki na górę Grodna trafili na założoną pod zamkiem wioskę rycerską. Ależ ich dzieci miały frajdę! A wydaje mi się, że oni też.

Zamek księcia Henryka. Hotel w pobliżu

Dla lubiących mieszkać w pięknych wnętrzach, z duchem dawnych czasów polecam Pałac Staniszów w Staniszowie Górnym.

Z kolei dla osób, które lubią nowoczesne wnętrza doskonałym wyborem na nocleg będzie Lake Hill Resort z oszałamiającym widokiem na Śnieżkę sponad tafli wody stawów.

pałac porośnięty dzikim winem i krzesła na zewnątrz
Klimatyczny hotel Pałac Spa Staniszów

Masz ochotę poznać lepiej Kotlinę Jeleniogórską?

Zajrzyj ze mną do zamków i pałaców w Dolinie Pałaców i Ogrodów, wybierz się na Sokoliki i Krzyżną Górę, z których zobaczysz Karkonosze z innej perspektywy.

A na koniec wędrówki koniecznie zagość na kawę i ciacho do któregoś z pałaców w dolinie, aby wczuć się w klimat epoki, kiedy to na zamku księcia Henryka tętniło życie i bywała na nim arystokracja zamieszkująca pałace.

Znasz jakieś ciekawe miejsca w okolicy, u podnóża Karkonoszy? Dopisz w komentarzu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!