
Zamek w Staniszowie (niem. Heinrichsburg) – to zamek myśliwski wybudowany na górze Grodna, najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich w XIX wieku przez właściciela Henryka von Reuss z pobliskiego Staniszowa.
Ruiny zamku na górze Grodna położone są na styku miejscowości Marczyce i Sosnówka, w Kotlinie Jeleniogórskiej w gminie Podgórzyn.
Historia „sztucznych ruin zamku księcia Henryka” w Staniszowie
I na cześć właściciela nazwany Zamkiem Księcia Henryka (niem. Heinrichsburg)
Zamek często nazywany jest także „sztucznymi ruinami’, a niesłusznie. Owszem, powstały zamek miał charakter średniowiecznej budowli, ale absolutnie nie został wybudowany jako ruina. Powszechny jest pogląd, że von Reuss pozazdrościł swoim sąsiadom Schaffgotschom ruin zamku Chojnik i właśnie w stylu starej budowli postanowił wybudować swój domek myśliwski.
Przez lata, aż do roku 1912 kiedy to budowla zaczęła nieco popadać w ruinę, zamek na górze Grodna był schronem myśliwskim i wieżą widokową, na która prowadziły 77 stopnie. W dolnej części zamku mieściła się rycerska Sala Myśliwska, w której odpoczywali myśliwi i goście księcia po wędrówkach. Znajdował się w niej kominek, a największe dwa okna widokowe, skierowane były na Śnieżne Kotły w Szklarskiej Porębie i Śnieżkę w Karpaczu.
Zarówno właściciele jak i goście rozsianych po Kotlinie Jeleniogórskiej pałaców lubili wędrówki po Górach Olbrzymich (ówczesna nazwa Karkonoszy) i odwiedzali także górę Grodno.
Zachwycona widokami była także księżna Izabella Czartoryska, która opisała zamek księcia Henryka w swoim pamiętniku „Dyliżansem przez Śląsk„.

Zamek księcia Henryka z zachwycającym widokiem
Z dawnego zamku naprawdę zrobiła się ruina, która po przejściu w prywatne ręce, zaczęła być odbudowywana. W latach 2015-2016 zamek został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. aczkolwiek nadal trwa remont. W dawnej sali myśliwskiej będzie urządzona mini- kawiarnia.
Co prawda powiedzenie, że zamek księcia Henryka jest do zwiedzania (tak naprawdę zamek to praktycznie sama wieża i dwie sale w trakcie remontu) jest na pewno na wyrost. Raczej do podziwiania budowli, a przede wszystkim niesamowitych widoków.
A na górze czeka na nas punkt widokowy pod zamkiem księcia Henryka lub – jeszcze piękniejszy – z wieży.
Tak że, nawet jeśli nie zdecydujesz się wejść na wieżę, to i tak otrzymasz nagrodę w postaci pięknych widoków z platformy pod zamkiem. Panorama Karkonoszy (od Śnieżki po po Śnieżne Kotły),zalewu Sosnówka, Rudaw Janowickich z Krzyżną Górą i Sokolikami i okolicznych miejscowości: Marczyc, Staniszowa, Podgórzyna i Sosnówki.


Zwiedzanie zamku księcia Henryka
Warto wejść na górę Grodna dla widoków. Oczywiście, nie bez znaczenia jest sama trasa – urokliwa, wsród karkonoskiej zieleni.
Przy zamku są ławki i stoły. Można zrobić na nich piknik i zjeść posiłek w niezwykłym, klimatycznym miejscu, z pięknym widokiem.
- Zamek Księcia Henryka można zwiedzać codziennie od maja do października w godzinach 10:00 do 17:00
- Wstęp na wieżę jest płatny (bilety kosztują 5 zł i 3 zł ulgowe), a środki pozyskane z biletów przeznaczone są na remont zamku
- W pozostałych porach roku zamek można zwiedzać po uzgodnieniu telefonicznym – 695 558 553

Zamek księcia Henryka jak dojechać
Zamek księcia Henryka znajduje się w odległości 10 km od Karpacza, 25 km od Szklarskiej Poręby o 10 km od Jeleniej Góry.
Samochód można zostawić w wioskach u podnóża góry Grodna i jednym z kilku szlaków wejść na szczyt.
Mój samochód został na parkingu przed pałacem Staniszów (bo mieszkałam w nim), a do którego polecam zajrzeć na posiłek, na kawę, na nocleg.
Aby zachwycić się jednym z najpiękniej odrestaurowanych pałaców w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.


Zamek księcia Henryka trasa na górę
Do ruin zamku można dojść kilkoma trasami.
- Szlakiem żółtym ze Staniszowa (samochód można zostawić przy kościele w centrum wioski) – około 30 minut
- Szlakiem żółtym od strony Sosnówki (mały parking przy barze Złoty Widok) – około 25 minut, trasa także dla rowerów i z wózkami dziecięcymi
- szlak niebieski od Marczyc – ostre podejście – około 20 minut od drogi
- szlak niebieski od Cieplic przez Marczyce (niegdyś najbardziej popularny) około 2 godzin
Parking od strony Sosnówki jest już atrakcyjny sam w sobie. Bo widok z niego przedni: na Karkonosze i Zalew Sosnówka.
Można podejść kawałek od parkingu droga i dojść do basenu z widokiem na Śnieżkę. To raczej jako atrakcja do oglądania, niż do kąpieli, bo basen -chociaż pełen wody- do kąpieli raczej się nie nadaje. To także opuszczona budowla, w rozsypce, ale bardziej współczesna. Także czeka na remont, bo miejsce zaiste cudne.
Moja trasa na górę Grodna: start spod pałacu Staniszów, przejście równoległą drogą do głównej prowadzącej przez wioskę obok trzeciego pałacu w Staniszowie, czekającego na swoje lepsze czasy, do żółtego szlaku.
Ze szczytu góry zejście niebieskim szlakim do wioski Marczyce i później drogą przez las (już bez szlaku, wg mapy) dojście do Staniszowa.
Zamek księcia Henryka wydarzenia
W odbudowanej przez Fundację Zamek Księcia Henryka budowli czynna jest niewielka wystawa powiązana z historią zamku i regionu.
Warto także porozmawiać z panem sprzedającym bilety, który z chęcią i ciekawie opowiada o historii zamku.
U stóp zamku księcia organizowane są różne imprezy i wydarzenia: gry terenowe, imprezy tematyczne, ogniska. W celu organizacji takowych należy skontaktować się z numerem telefonu 695 558 553.
Moi znajomi podczas swojej wędrówki na górę Grodna trafili na założoną pod zamkiem wioskę rycerską. Ależ ich dzieci miały frajdę! A wydaje mi się, że oni też.
Zamek księcia Henryka. Hotel w pobliżu
Dla lubiących mieszkać w pięknych wnętrzach, z duchem dawnych czasów polecam Pałac Staniszów w Staniszowie Górnym.
Z kolei dla osób, które lubią nowoczesne wnętrza doskonałym wyborem na nocleg będzie Lake Hill Resort z oszałamiającym widokiem na Śnieżkę sponad tafli wody stawów.

Masz ochotę poznać lepiej Kotlinę Jeleniogórską?
Zajrzyj ze mną do zamków i pałaców w Dolinie Pałaców i Ogrodów, wybierz się na Sokoliki i Krzyżną Górę, z których zobaczysz Karkonosze z innej perspektywy.
A na koniec wędrówki koniecznie zagość na kawę i ciacho do któregoś z pałaców w dolinie, aby wczuć się w klimat epoki, kiedy to na zamku księcia Henryka tętniło życie i bywała na nim arystokracja zamieszkująca pałace.
Znasz jakieś ciekawe miejsca w okolicy, u podnóża Karkonoszy? Dopisz w komentarzu.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!