Zwiedzaj dolnośląski region szlakiem produkcji wina – od winnicy do winnicy

0
0
beczki do wyciskania miąższu z winogron w polskiej winnicy
Tutaj zobaczysz jak wyciska się miąższ do produkcji wina

Dolnośląski Szlak Wina przebiegający przez południowo – zachodni skrawek Polski pozwoli na poznanie tego niezwykle ciekawego regionu, a jednocześnie umożliwi poznanie pracy w winnicy, uczestnictwo w degustacji wina lub noclegu w winnicy.

    Na Dolnośląski Szlak Piwa ( bowiem promuje on także produkowane w regionie niszowe piwa) i Wina można wejść w jakimkolwiek miejscu i podążać nim w dowolnym kierunku, odwiedzając położone na nim browary i winnice – miejsca, które tworzą Szlak.

W regionie dolnośląskim na sprzyjającym winoroślom terenie, powstały winnice, produkujące znakomite wino. Jedną z nich – winnicę Agat – miałam okazję odwiedzić i porozmawiać z właścicielem, delektując się białym winem. Znakomitym.

Winnica, malowniczo rozlokowana na stoku po wulkanicznym oferuje także pokoje do spania i miejsca do słodkiego, leniwego wypoczynku.

wzgórze porośnięte winoroślami, z których produkuje się wino w polskiej winnicy
Winorośla na po wulkanicznym wzgórzu w dolnośląskiej winnicy
Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Wakacje w polskiej winnicy  🍇

Pierwszymi winiarzami na polskich terenach było zakonnicy, którzy na przyklasztornych ziemiach produkowali wina. Początkowo tylko niewielkie ilości win mszalnych, później zaś produkcja win wzrosła, a ich wytwarzaniem zajęło się także mieszczaństwo.

Jeśli marzyłeś o wakacjach w winnicy, połączonej z degustacją wina o opowieściami o jego tajemnicach, to wcale nie musisz jechać do Toskanii, Prowansji czy innego zagranicznego regionu winiarskiego.

Możesz po prostu spędzić wakacje w Polsce. Większość polskich winnic oferuje noclegi, a w każdej z nich można spróbować wina, poznając jednocześnie ciekawe osoby, które je tworzą i historię domostw, w których zamieszkują.

kierunkowskaz do winnicy Agat na Dolnym Śląsku
Wypatruj tablicy, która zaprowadzi Cię do winnicy

Enoturystyka – podróże ”  za winem”  🍇

Enoturystyka. Słowo wydaje się być mało powszechne, ale aktywność, którą opisuje jest powszechnie znana. I przez niektórych wręcz uwielbiana. To po prostu zwiedzanie kraju (regionu kraju) szlakiem winnym. Podążanie od winnicy do winnicy lub spędzenie weekendu lub wakacji w winnicy.

Włoskie, hiszpańskie czy francuskie szlaki winne są najbardziej powszechne, ale w ostatnich latach także polskie winiarstwo dołączyło do tego podróżniczo – winiarskiego trendu.

Kilka polskich szlaków winiarskich: Małopolski Szlak Winny, Podkarpacki Szlak Winnic, Sandomierski Szlak Winiarski, Lubuski Szlak Wina i Miodu oraz bohater tego artykułu –Dolnośląski Szlak Piwa i Wina – oferują degustację wina i zwiedzanie winnicy.

Można przyjechać na winobranie, wziąć udział w warsztatach winiarskich, zaplanować plenerową sesję fotograficzną ( na przykład zdjęć ślubnych).

I – co najcudowniejsze – zamieszkać w agroturystyce w sercu winnej krainy.

Winnice w Polsce do zwiedzania – Dolnośląski Szlak Wina

Do każdej z dolnośląskich winnic można zajrzeć i delektując się smakiem wina zwiedzić winnicę. W niektórych z nich także zatrzymać się na noc.

Nie opisuję poszczególnych winnic, zamieszczam jedynie krótki opis i lokalizację winnicy. Szczegółowe informacje o każdej z nich znajdziecie na stronach winnic lub na ich profilu facebook. Winnice przedstawiam w porządku alfabetycznym, a mapa do dole strony pokazuje ich umiejscowienie.

Nazwy niektórych winnic pochodzą od półszlachetnych kamieni, na które winiarze przy okazji pielęgnacji gleby napotykają się na swoich polach i stokach powulkanicznych, które obsadzają winoroślą.

Enoturyści – „odmiana” turystów, którzy zwiedzają miejsca związane z produkcją wina, uczestniczą w imprezach winiarskich organizowanych przez winnice i – oczywiście – biorą udział w degustacji produkowanych win.

budynek w dolnośląskiej winnicy, w którym można zamieszkać
Poranna kawa lu wieczorna lampka wina w winnicy Agat, niezły pomysł, nieprawdaż?
budynki na terenie dolnośląskiej winnicy
Marzysz o zamieszkaniu w winnicy? Co powiesz na winnicę „Agat” ?

Winnica Agat

Sokołowiec 113 Świerzawa

  Nocleg w winnicy  i degustacja

  Winnica Adoria

Zachowice ul. ul. Żurawia 33

 Winnica Alvarium

Przemków Ostaszów 23A

Degustacja

  Winnica Anna

Krośnice ul.Ogrodowa 9

  Nocleg w winnicy  i degustacja

 Winnica Bielawska

Bielawa ul.Wodna 20

  Degustacja

 Winnica Celtica

Sobótka ul. Czysta 1

  Nocleg w winnicy  i degustacja

 Winnica Jadwiga

Ozorowice ul. Jodłowa 73

Degustacja

  Winnica Jakubów

Radwanice Jakubów 14

Degustacja

Winnice Jaworek

Miękinia ul. Kościuszki 48 A

  Nocleg w winnicy  i degustacja

 Winnica Jaspis 

Lwówek Śląski Dłużec 5

  Winnica Katarzyna

Święta Katarzyna ul. Główna 112

Degustacja

  Winnica Kindler

Zagrodno Uniejowice 46

Degustacja

 Winnica Moderna

Gmina Długołęka Krakowiany

Degustacja

  Winnica Niemczańska

Niemcza ul. Dębowa

  Nocleg w winnicy  i degustacja

  Winnica Otok

Świdnica Pogorzała

Degustacja

 Winnica Silesian

Jaworzyna Śląska Bagnieniec 20

Degustacja

  Winnica Wino spod Ślęży

Michałowice ul. Mirosławicka 22

Degustacja

 Winnica
Stary Wielisław

Stary Wielisław – najwyżej położona winnica w Polsce

  Winnica Świdnicka

Świdnica  Makowice

Degustacja

  Winnica Wzgórz Trzebnickich

Mirków Węgrów 22

  Winnica 55100

Trzebnica Rzepotowice 15

Degustacja

Jak zamówić dolnośląskie wino z dostawą do domu 

Wina oczywiście można nabyć w miejscu produkcji, czyli w winnicy, ale również zamówić z dostawą do domu. To super pomysł na prezent dla koneserów win.

Większość z wyżej wymienionych winnic dołączyła do akcji  #pijdolnoslaskiewino zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dolnośląskich Winnic.

Wchodząc na stronę Polskie wina można zamówić dowolne wino z oferty.

lampka wina i butelka wina z dolnośląskiej winnicy
Etykieta białego wina z winnicy Agat jakże sugestywna

Nocleg w okolicy

Niekoniecznie trzeba nocować w winnicy. Region dolnośląski obfituje w mnóstwo innych, ciekawych miejsc noclegowych. Oczywiście, znajdziemy tutaj sporo hoteli, ale ja najbardziej lubię wypoczywać na wyciągnięcie ręki od natury. I taką ofertę zapewniają gospodarstwa agroturystyczne.

Nie mają one jednak nic wspólnego z „przaśnym pokojem, kiepskim łóżkiem i wspólną łazienką”. Wręcz przeciwnie – komfortem dorównują dobrym hotelem, a jedzeniem ( domowym, często wegetariańskim) i przede wszystkim klimatem, niejednokrotnie ją przewyższają.

Spośród wielu, które znam i w których nocowałam, pragnę polecić Młyn Wielisław, Pokrzywnik 11, Villę Greta,  Chatę Morgana.

Sporo innych miejsc noclegowych znajdziesz w okolicy klikając na Noclegi na Dolnym Śląsku.

Lubisz włóczęgę po nieznanych regionach?

Które spowite są bogatą historię, obfitują w szlachetne kamienie i złoto? Zapraszam na wyprawę w miejsce z wygasłymi wulkanami w Góry Kaczawskie.

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!