Jak uprawiać zioła w donicach? Jakie warzywa dodać do ziół?
Jak uprawiać zioła na balkonie podpowiem Ci w tym artykule. Wystarczy donica i dobre chęci i będziesz mogła przez całe lato cieszyć się „zielonym” z własnej uprawy.
Jak sadzić zioła na balkonie?
Zioła na balkonie można posiać bezpośrednio do donic, przygotować wcześniej ( mniej więcej w marcu) rozsadę lub kupić gotowe sadzonki. Pamiętać jedynie należy, aby te większe zioła ( typu melisa, mięta, anginka czy pokrzywa) posadzić w oddzielnych doniczkach, gdyż ich korzenie zajmują sporo miejsca.
Fajnym pomysłem jest oznaczenie ziół tabliczkami. Bywa pomocne, gdy domownicy są proszeni są o przyniesienie przyprawy , i a sam opis może być ozdobą na tle roślin.
W sklepach budowlanych typu Obi czy Leroy Merlin można kupić gotowe tabliczki z nazwami ziół. Niestety, nie wszystkich gatunków, które potrzebujemy.
Znalazłam ciekawy tani i praktyczny sposób: nazwę zioła piszę wodoodpornym pisakiem na … kamieniu. Czasem napis trzeba poprawić po kilku tygodniach, ale generalnie nie zmazuje się mimo podlewania. Jak to zrobić przeczytasz w artykule Jak oznaczyć zioła?
Jak sadzić zioła na balkonie?
Chcąc jeść zioła wyhodowane od nasionka, musimy zająć się wysiewem już pod koniec zimy. Dla większości ziół ( i warzyw, które nas interesują ) dobrym czasem jest początek lub środek marca. Wtedy dzień robi się coraz dłuższy i sadzonki będą dostawały dostatecznie dużo słońca.
Można także wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu – w zależności od rodzaju zioła – od końca marca do maja. Szczegóły o tym, kiedy dany gatunek można wysiać do gruntu, umieszczone są na opakowaniach. W takim przypadku jednak zbiór będzie nieco później.
Dobrze jest połączyć różne terminy wysiewu, wtedy przez dłuższy czas będziemy mogli cieszyć się swoimi zbiorami. Przed posianiem koniecznie trzeba zapoznać się ze sposobem i terminem siewu, zamieszczonymi na opakowaniu. Wiadomo, że początkujący ogrodnik nie będzie wiedział, że na przykład koperku nie pikuje się, tylko wysiewa od razu na miejsce docelowe.
Wysiew nasion ziół do doniczek i do gruntu
- Napełnić ziemię pojemnik, do którego wysiejemy nasiona
- Podlać ziemię
- Wysiać nasiona
- Nasiona przykryć podłożem
- Pojemniki przykryć plastikową przykrywką do kiełkowania lub przeźroczystą folią
- Po skiełkowaniu roślin, pojemnik odsłonić
- Rozsadzić – gdy dostaną drugie listki i pielęgnować przez kilka tygodni
- Wysadzać do donic lub gruntu po połowie maja
Zarówno do siana jak i do rozsady trzeba kupić specjalną mieszankę przeznaczoną do wysiewu. Polecam podłoże Substral, ale w sprzedaży jest wiele produktów z innych firm. Ważne, aby kupić dedykowane do wysiewu nasion, sadzenia i pikowania. Opakowania od małych, kilogramowych do dużych worków.
Dokładnie – krok po kroku – jak postępować ze świeżo wysianymi nasionami, znajdziesz w tekście Przygotowanie rozsady pomidorów.
Sadzonki ziół i warzyw
Jeżeli nie mamy możliwości lub po prostu ochoty na wyhodowanie sadzonek, kupujemy gotowe sadzonki w centrum ogrodniczym, na targowisku, dostajemy od zaprzyjaźnionego sąsiada – ogrodnika lub zamawiamy w sklepie internetowym. Warto poszukać sadzonek pochodzących z upraw ekologicznych.
A na późniejsze zbiory – ewentualnie – dosiać zioła pod koniec kwietnia lub w maju. Kupując roślinki zawsze zaglądam pod liście, czy nie „czają” się tam jakieś szkodniki typu: mszyce lub przędziorki.
Kupując sadzonki w doniczkach, koniecznie trzeba je przesadzić do większych pojemników, donic lub do ziemi.
Ziemia do uprawy ziół
Najlepiej dla naszych sadzonek będzie, jeśli kupimy specjalną ziemię przeznaczoną do uprawy ziół i warzyw. W jej składzie są składniki niezbędne do dobrego rozwoju roślin, a przecież z racji na ograniczoną przestrzeń pojemnika, ziemi nie mają zbyt wiele.
Na dnie każdego pojemnika należy umieść warstwę drenażową z keramzytu (ewentualnie z drobnych kamyków), co będzie zapobiegało zaleganiu wody na dnie pojemnika.
Zawsze mieszam trochę drobnego keramzytu z ziemią, aby – gdy nastaną gorące dni – ziemia nie wysuszała się zbyt szybko, co szczególnie dzieje się w małych donicach. Do donic można także dodać – zamiast keramzytu – hydrożelu, który doskonale utrzymuje wilgotność ziemi.
Jak wybrać donice i skrzynie na zioła?
Wybieramy odpowiednią wielkość donicy lub skrzyni i sadzimy. Na przykład dla papryki czy pomidorów minimalna średnica donicy wynosi ponad 20 cm dla małych odmian (w zależności od rozrostu danej odmiany), zaś głębokość – 20 cm.
Natomiast cebulkę czy sałatę na listki możemy włożyć po kilka sztuk do jednej donicy. Pomocą, ile miejsca potrzebują poszczególne rośliny mogą być informacje, które znajdziemy na opakowaniach nasion.
Zioła najlepiej jest sadzić w pochmurny dzień lub wieczorem, gdy będzie nieco mniej słońca. Po posadzeniu podlewamy. Pamiętając, aby nie polewać rośliny, tylko kierować wodę bezpośrednio na podłoże – i tej zasady będziemy przestrzegać w czasie każdego podlewania. Żadne: konewką z góry lub szlauchem dla ułatwienia!.
Jeśli sadzimy warzywa zwisające – na przykład niektóre odmiany pomidorów jak zwisający do dwóch metrów Currant Gold Rush lub fasolkę – będziemy potrzebowali wysokiej stojącej donicy lub zawieszonej na ścianie.
Ważne! Sadząc miętę pieprzową, trzeba wziąć pod uwagę, że jej korzenie – przez rozłogi – bardzo się rozrastają. Jeśli ma rosnąć obok ziół, to najlepiej posadzić ją w pojemniku wkopanym do ziemi, żeby nie zagłuszała delikatniejszych roślinek.
Wsadzamy zioła do donicy
Jeżeli sadzimy roślinki z rozsady, musimy je zahartować przed posadzeniem na balkonie. Czyli wynosimy na kilka godzin na „świeże powietrze” przyzwyczajając je do niższych temperatur panujących na zewnątrz. Przed sadzeniem roślin z rozsady, obficie je podlewamy, co zapobiega rozpadaniu się gleby wokół korzeni.
Przesadzając warzywa z doniczek, sadzimy je na głębokość w jakiej rosły w pojemniku. Pomidory możemy włożyć głębiej, aż do pierwszych liści ( szczególnie, jeśli nam mocno wyciągnęły się w górę), dzięki czemu pobudzą się korzenie przybyszowe i tym samym roślina wzmocni się.
Ostrożnie natomiast musimy obchodzić się z sałatą i selerem korzeniowym – te posadzone zbyt głęboko mogą w ogóle nie wytworzyć rośliny.
Uprawa ziół – krok po kroku
Pamiętać o podlewaniu – to jest najważniejsze przesłanie w przypadku uprawy w pojemnikach. Podlewamy przynajmniej raz dziennie – najlepiej rano i/lub wieczorem, a w gorące dni dwa razy dziennie.
Do podlewania można użyć wody prosto z kranu, ale lepiej dla kondycji ziół będzie, gdy podlejemy je wodą o temperaturze pokojowej (odstanej przez co najmniej kilka godzin w konewce). Jeśli ziemia w donicy jest bardzo nagrzana, nie należy podlewać zimną wodą – rośliny dostaną szoku!
Nie dopuścić do przesuszenia (przesuszone już nie odżyją), ale też uważać żeby nie przelać.
Niestety, także szkodniki różnego rodzaju czyhają na nasze roślinki. Jeśli już tak się zdarzy, że zaatakują je choroby, nie wprowadzajmy chemii, tylko zastosujmy naturalne preparaty jak Biosept ( wyciąg z grejfruta) lub Bioczos (wyciąg z czosnku).
Nawozimy zioła
Zioła jednoroczne – bazylia, seler, kolendra i inne – posadzone do dobrej ziemi, dopiero w połowie sezonu możemy zacząć nawozić. Zioła wieloletnie jak na przykład pietruszka, lubczyk, tymianek czy szałwia warto zasilać nawozem płynnym co 2 tygodnie, szczególnie późną wiosną i latem. Najlepiej, gdy będą to nawozy oparte o składniki naturalne, na przykład Biohumus lub naturalna Gnojówka z pokrzywy.
Biohumus powstaje poprzez działanie dżdżownic kalifornijskich, które przetrawiają substancje organiczne jak jak obornik, torf, kompost. Trawiąc podłoże, dżdżownice nasycają je mikroorganizmami namnażanymi w ich przewodach pokarmowych.
Sporo dodatkowych informacji znajdziesz w artykule:
Zaproś zioła i warzywa do donic
Świeże zioła w kuchni – zastosowanie i przechowywanie
A może do ziół dodasz pomidory? Zainspiruj się 🙂
Jakie odmiany pomidorów są najlepsze do uprawy doniczkowej
Jak przygotować sadzonki pomidorów
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Mam pytanie co do Bazyli, czytałem że to roślina jednoroczna a u mnie w ogrodzie już rośnie ponad 2 lata i sama odzywa. Czy da się to tak samo robić w doniczce w domu. Bo co dziwne łodygi na dole przy ziemi zaczynają tak ciemnieć nie wiem z jakiego powodu, robią się takie jak by zmurszałe na dole a roślinka cała staje się bardziej żółtawa a mniej soczyście zielona, może zna ktoś powód?
Witaj, z reguły bazylia ciemnieje, kiedy jest zbyt zimno – na przykład przymrozki. Może ciemnieje, bo zbyt długo rożnie i czas na nową roślinkę.