mężczyzna i chłopcy w skałach szukają agatów

2020 Lifestyle Podróże Polska

Poszukiwanie agatów w Polsce. Warsztaty i obróbka agatów w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 2 czerwca 2021

Poszukiwanie i obrabiania agatów w Górach Kaczawskich to znakomita zabawa i przygoda z odrobiną adrenaliny.

Poszukiwanie kamieni szlachetnych jest znakomitą zabawą zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Spis treści

Gdzie występują agaty? Poszukiwanie minerałów

Poszukiwanie skarbów ukrytych w ziemi od zawsze powodowało przyśpieszone bicie serca u ludzi. Czy jest to złoto, czy też mniej cenne minerały, każdy poszukiwacz wkręca się w kopanie w ziemi w nadziei znalezienia tego jedynego okazu.

A ten jedyny okaz wcale nie musi być spektakularnie duży i cenny. Wystarczy, że ujmie znalazcę urodą, jakąś szczególnie ukształtowaną linią krystalizacji minerałów.

Wiesz, że agaty na Dolnym Śląsku są takimi właśnie pokusami dla poszukiwaczy skarbów? Kraina Wygasłych Wulkanów czyli Góry Kaczawskie  kryją w swoich czeluściach wiele niespodzianek.

dwaj chłopcy łopatami kopią w rumowisku skalnym

Poszukiwanie agatów w kamieniołomie

szukanie agatów

Poszukiwanie agatów zabawa także dla dorosłych

Jak powstają agaty?

Agaty to półszlachetne minerały. Agaty powstają w tzw. geodach, czyli w pustym środku skały, są jakby pestką skały. Skały, które zawierają agaty mają dość kształtny, kulisty kształt.

Agaty zbudowane są z wielu różnokolorowych, naprzemianległych warstw. Ich nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano je już w starożytności.

skała z agatem przecięta na pół

Przecięta skała z wyszlifowanym agatem z kolekcji Marcina

Warsztaty poszukiwania agatów w Górach Kaczawskich

Ekipa poszukiwaczy wyrusza w teren uzbrojona w młotki, czasem także w kilofy i ochronne okulary. I przystępuje do rozłupywania skał.

I rozpoczyna się zabawa. Oczywiście poprzedzona wyjaśnieniami i pokazem jak należy szukać agatów przez prowadzącego warsztaty.

I zawsze pojawia się najważniejsze pytanie. Czy każdy z nas znajdzie agat?

Znalezienie agatów nie jest trudne, pod warunkiem, że wiemy, gdzie szukać. Dlatego warto wybrać się zapytanie kimś, kto zna agatonośne skały, wskaże miejsce występowania agatów i wygląd skał, które mogą w swoim wnętrzu zawierać cenny minerał. I później pomoże w obróbce agatów.

A kto może wziąć udział w warsztatach ? Agatów mogą szukać zarówno dzieci jak i dorośli. Wiadomo, że na dzieci trzeba uważać, bo jednak młotek bywa niebezpiecznym narzędziem. A wiek dziecka? Widziałam nawet kilkuletnie maluchy z zapałem ryjące w ziemi.

Skały po wstępnej kwalifikacji przeprowadzonej przez prowadzącego zajęcia, tzn. odrzuceniu kilogramów skał, w których nie ma nic ciekawego, zabieramy do pracowni, w której nastąpi najważniejszy moment.

Przecięcie skały! To ta chwila, na którą czeka się w napięciu. Na odkrycie niespodzianki, którą kryje w sobie skała.

Skałę przecina prowadzący zajęcia, a pozostałe czynności, czyli mycia i szlifowania agatów będą należały do poszukiwaczy.

Oprócz odpowiedniego ubrania na poszukiwanie trzeba pamiętać o zabraniu płóciennej torby lub plecaka na skały.

W przypadku bardzo złej pogody, typu ulewny deszcz czy burza należy skontaktować się z prowadzącym zajęcia.

młotki i inne narzędzia do szukania agatów

Narzędzia do szukania agatów

szlifierka do szlifowania agtaów

Szlifowanie agatów w Nowym Kościele

Jak rozpoznać agaty? Wyruszamy na agaty w kamieniołomie w Lubiechowej

Warsztaty prowadzi Marcin Jaśkiewicz w Górach Kaczawskich. Geolog z wykształcenia, pasjonat geoturystyki. Popularyzuje naukę o Ziemi i przedstawia ją w przystępnej i zrozumiałej, nawet dla dzieci, formie.

Pierwszą częścią warsztatów jest wyprawa do miejsca nad Dobkowem, gdzie znajduje się, jedyna w Polsce, panorama na „Trzy okresy wulkaniczne”, czyli na pozostałości po 3 okresach wulkanizmu (sprzed 500, 250 milionów i 15 milionów lat) z widokiem na najwyższy w Polsce wulkan – Ostrzycę.

Stamtąd polnym drogami jedziemy do nieczynnego już kamieniołomu w Lubiechowej, gdzie na poszukiwaczy czekają nie tylko agaty, ale także inne minerały jak: ametysty, kalcyty, malachity, hematyty.

W Lubiechowej w ruch idą młotki, kilofy, przecinaki i łopaty. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje okulary, które są konieczne, bowiem odłamane fragmenty skał mogłyby kogoś zranić. I pod czujnym okiem Marcina rozpoczyna się poszukiwanie agatów.

Następnym etapem będzie przecinanie i szlifowanie agatów w warsztacie – również przy pomocy Marcina.

  • Kiedy odbywają się warsztaty: poniedziałek, wtorek 10.00 – 14.00. W innych terminach po uzgodnieniu z Marcinem. Możliwe jest także zorganizowanie warsztatów dla rodziny, grupy przyjaciół czy firmy.
  • Miejsce warsztatów: Zbiórka przy Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej (Dobków 66) i przejazd własnymi samochodami do nieczynnego kamieniołomu w Lubiechowej
  • Zapisy na warsztaty i ceny warsztatów: 796 113 103 (Marcin), martin.jaskiewicz@gmail.com
chłopiec w ochronnych okularach młotkiem rozbija skały

Agaty z Lubiechowej ukrywają się w skałach

zadumany chłopiec w okularach ochronnych w ręce trzyma kamień z agatami

Chwila zadumy i odpoczynku po odłamaniu skały z agatami

Jak szlifować agaty? Warsztaty agatów w Nowym Kościele

Warsztaty prowadzi Piotr Sarul z Pracowni Kamieniarskiej w Nowym Kościele w Górach Kaczawskich. Uczestnicy warsztatów jadą na miejsce albo własnymi samochodami albo z prowadzącym zajęcia.

Kule agatowe, które znajduje się w czasie tych warsztatów, wykopuje się z ziemi. Nie ma konieczności zakładania okularów czy też używania łomów do rozłupywania skał. Wystarczy młotek, czasem saperka. I koniecznie długie spodnie i całe buty. Po opadach deszczu przydatne mogą być kalosze.

Po zebraniu gniazd agatowych, w których „coś” ciekawego może siedzieć w środku, Piotr w swoim warsztacie przecina skały na pół, a znalazca agatów szlifuje i poleruje swój okaz.

  • Kiedy odbywają się warsztaty: środa i piątek 11.00 do 14.00. W innych terminach po uzgodnieniu z Piotrem. Możliwe jest także zorganizowanie warsztatów dla rodziny czy grupy przyjaciół.
  • Miejsce warsztatów: Pracownia Kamieniarska (Nowy Kościół, ul. Jeleniogórska 33/1)
  • Zapisy na warsztaty i ceny warsztatów: +48 607 706 745 (Monika), +48 607 706 745 (Piotr), piotrsarul2@gmail.com
chłopiec rozbija duży kamień szuka agatów

Agaty w Nowym Kościele kryją się nawet w takich skałach

Czego nie wiesz o agatach

  • W starożytności z agatów wykonywano amulety.
  • Agaty były pospolicie wykorzystywane w sztuce baroku. Wykonywano z niego drobne ozdoby jak puzderka, tabakierki czy sygnety, ale także meble. Takim przykładem jest   . sekretarzyk króla Jana III wysadzany agatami, który znajduje się w Wilanowie.
  • W ezoteryce agat uznawany jest za minerał biznesmenów.
  • Obecnie agat (obok polikrystalicznego diamentu) stosowany jest w mechanice precyzyjnej do wyrobu materiałów ściernych i polerskich.

Zdarzyć się może, że znajdziesz agat – lub inny minerał – spacerując po polach czy bezdrożach Gór Kaczawskich. Podejrzewając, że „coś” wartościowego może być w znalezionej skale, możesz umówić się z którymś z w/w panów celem przecięcia skały.

Gdzie znaleźć nocleg w Górach Kaczawskich?

 

Masz ochotę zwiedzić Krainę Wygasłych Wulkanów i poszukać skarbów ukrytych w ziemi? A przy okazji spędzić weekend lub wakacje w przyjemnym miejscu?

Zobacz czy spodoba Ci się Villa Greta w Dobkowie. To miejsce, które mnie zauroczyło.

Oceń artykuł
[Głosów: 6 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments