Warsztaty ceramiczne w Dobkowie

0
0
warsztaty ceramiki
Anioły powstałe podczas warsztatów ceramiki na Dolnym Śląsku

Warsztaty ceramiczne to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Twórcza zabawa, podczas której z bryły gliny powstaje przedmiot.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jak wyglądają warsztaty ceramiczne?

Glina pozyskiwana w regionie Gór Kaczawskich doskonale nadaje się do wyrobu. Zanim jednak trafi do przerobu, musi być wcześniej przygotowana.

I o tym jak przygotować glinę (a nie jest to prosta sprawa) i rozpocząć z nią pracę dowiemy się na warsztatach.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje glinę i na swoim stanowisku pracy pod okiem instruktora rozpoczyna tworzenie. Według własnego pomysłu i inspiracji. Jedynym ograniczeniem jest wielkość komory pieca, w którym przedmioty będą wypalane.

W pracowni Pod Aniołem w Dobkowie na Dolnym Śląsku warsztaty odbywają się w otoczeniu aniołów będących motywem przewodnim pracowni oraz innych, przepięknych prac wykonanych z gliny.

Czego tutaj nie znajdziemy! Począwszy od prostych kubków, kuflów, pater, talerzy aż po bardzo wymyślne formy. Jak na przykład wielce oryginalna maselniczka w kształcie –  a jakże – krowy. Która to pojechała ze mną do domu i zdobi stół.

I nieźle brzmi, gdy pyta ktoś przy śniadaniu „Gdzie jest krowa?” „Nie wiem” – słyszy odpowiedź – „Jak nie ma jej w lodówce, to zapewne w zmywarce”. Hmmm

Tak więc nie tylko wyobraźnia, ale i podpatrywanie już wykonanych przez artystów prac mogą być inspiracją dla stworzenie swojego dzieła, które wraz z twórcą pojedzie do domu.

Zanim jednak to nastąpi, praca będzie wysuszona naturalnym obiegiem powietrza i później wypalona w piecu w temperaturze 900°C.

Prace, które mają stać się użytkowe – będą mogły nawet lądować w zmywarce – wymagają jeszcze dodatkowego wzmocnienia, czyli szkliwienia. Na taką czynność można umówić się dodatkowo lub zamówić szkliwienie (w cenie warsztatów) w pracowni.

Cały cykl produkcji naczynia z gliny trwa około kilku dni i możemy swoją pracę albo odebrać osobiście albo zostanie nam ona (za dodatkową) opłatą przesłana przesyłką.

Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymane w wyniku wypalania odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina).
Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza.

anioły zrobione podczas warsztatów ceramicznych
Warsztaty dla dzieci i dorosłych
maselniczka w kolorach krowy Milki
Podczas warsztatów ceramicznych jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia

Warsztaty z ceramiki w Pracownia Pod Aniołem

Rodzinna pracownia ceramiczna Rudnickich istnieje od 2011 roku. Bogusia, Agata i Zenek tworzą z gliny prawdziwe arcydzieła.

Zbliżających się do ich domu witają dobkowskie anioły, przynoszące pomyślność domowi i wywołujące uśmiech na twarzy każdego przechodnia. Nie może być inaczej, bowiem –  jak artyści sami o sobie mówią:

Ceramika to nie tylko nasz zawód, ale również hobby i pasja

 • Adres pracowni: Galeria Pod Aniołem, Dobków 104,
 • Kiedy odbywają się warsztaty: w każdy piątek 10.00 – 12.00
 • Zapisy na warsztaty:+48 785 925 983 (Bogusia) +48 661 136 840 (Agata), [email protected]
kobieta i dwoje na warsztatach ceramicznych
Na warsztatach ceramicznych w Dobkowie
Napis galeria pod aniołem z ceramiki
Wypatruj napisu Galeria pod Aniołem w Dobkowie.

Warsztaty pieczenia chleba i pizzy

Oprócz warsztatów ceramicznych Bogusia i Agata wprowadzają także chętnych w świat kulinarny.

Warsztaty pieczenia pizzy i chleba, począwszy od rozpoznawanie rodzajów zbóż i sprzętu używanego w przeszłości, poprzez wyrób ciasta i formowanie go do wypieku aż po końcowy efekt: wypieku w prawdziwym chlebowym piecu opalanym drewnem.

Adres jak wyżej. Warsztaty pieczenia pizzy i chleba odbywają się w izbie przyozdobionej jak w dawnych czasach, której sercem i duszą jest chlebowy piec.

 • Kiedy odbywają się warsztaty: w każdy wtorek 11.00 – 13.00
 • Zapisy na warsztaty:+48 785 925 983 (Bogusia) +48 661 136 840 (Agata), [email protected]

 Agni Pracownia Jogi i Ceramiki w Dobkowie

„Lepimy lato – uwiecznij zioła w ceramice” – pod takim hasłem Agnieszka prowadzi letnie warsztaty lepienia z gliny. Uczestnicy warsztatów praktycznie przekonają się w jaki sposób można zachować na zawsze w glinianym naczyniu rosnące w wiejskim ogrodzie zioła przy okazji niejako poznając ich nazwę i zapach.

Proces tworzenia pracy od kawałka gliny, aż po naczynie, które – wypalone i poszkliwione – będzie na zawsze przypominało pobyt w urokliwym Dobkowie i zimą tchnęło latem zamkniętym w własnoręcznie wykonanym naczyniu. A jak smakuje kawa lub ziołowa herbata z takiego kubka! Poezja smaku.

 Dla chętnych konkurs 🙂 Będziemy lepić to, co kojarzy nam się z latem. Twórca najładniejszej pracy, otrzyma nagrodę.

 • Gdzie odbywają się warsztaty: Magic-Art-Gallery, Dobków 70
 • Kiedy odbywają się warsztaty: w każdy wtorek 11.00 – 13.00
 • Zapisy na warsztaty:+48 697 097 624 (Agnieszka), [email protected]

Joga w Dobkowie

Agnieszka Gil, dyplomowana nauczycielka jogi wg Iyengara z wieloletnim doświadczeniem. prowadzi także warsztaty jogi.

Dla małych i dużych, dla praktykujących i dla nie mających do tej pory żadnego doświadczenia z jogą. Zajęcia kończą się głębokim relaksem przy dźwiękach gongu, mis tybetańskich i dzwonków koshi.

 • Gdzie odbywają się warsztaty jogi: Villa Greta, Dobków 59
 • Kiedy odbywają się warsztaty: w czwartki 19:30 – 21:00. Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia w inne dni, jak również na poranną, dynamiczną sesję jogi na przebudzenie.
 • Zapisy na warsztaty: +48 697 097 624 (Agnieszka), [email protected]

Lubisz odpoczywać na łonie natury?

Ale z ciekawymi aktywnościami i warsztatami? Taki klimat znajdziesz w Górach Kaczawskich i okolicy. Wejdziesz na wulkan, znajdziesz swój kawałek złota w rzece, wydłubiesz agat ze skały, poznasz urokliwy Wojcieszów.

Na nocleg możesz zatrzymać się w jednym z ciekawych gospodarstw agroturystycznych, których nie brakuje w okolicy. A w sercu Dobkowa polecam Villę Greta. Magiczne miejsce!

Źródło: Cytat z pracowni Pod Aniołem i Magic-Art-Gallery

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!