Jaworze. Góra z chwiejną wieżą i oszałamiającymi widokami

0
0
kobieta przed tablica informacyjną
Tutaj leży Jaworze

Jaworze. Szczyt w Beskidzie Niskim, z którego rozpościerają się niesamowite widoki na pasma Beskidu Niskiego i Sądeckiego. I sięgają hen, aż po horyzont na Gorce i Tatry.

Beskid Niski na granicy z Beskidem Sądeckim kryje w sobie szerokie, górskie pasma zachęcające do wędrówek i rowerowych eskapad leśnymi duktami.
Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Wieża widokowa Jaworze

W zasadzie z samego Jaworza widok jest taki sobie, trzeba wejść na metalową wieżę widokową, która została postawiona w 2005 roku w miejsce spalonej (po trafieniu przez piorun) wieży triangulacyjnej.

Prace przy jej budowie trwały prawie trzy lata. Jej stalowe elementy składano na łąkach w Ptaszkowej, a następnie transportowano i montowano przy użyciu śmigłowca na szczycie.

Wieża triangulacyjna (trianguł) to zwykle drewniana (rzadziej betonowa) wieża geodezyjna, służąca do pomiarów. Stawiana była wysoko ponad poziom terenu obserwacji, a służyła do wykonywania pomiarów punktów położonych w znacznej odległości. Dziś jest zastąpiona przez GPS.

wieża widokowa na Jaworzu
Wieża widokowa na Jaworzu

Jaworze wieża widokowa jak dojechać?

Góra Jaworze znajduje się pomiędzy Nowym Sączem a Krynicą – Zdrojem nieopodal Grybowa. To lokalizacja w ogromnym przybliżeniu – dokładne położenie znajdziesz na mapie. A warto poznać te tereny. Pagórkowate, z mnóstwem duktów leśnych, potoków, ciszy i pięknej, niezadeptanej przez turystów przyrody.

Na Jaworze można wejść z kilku stron. My poszliśmy najkrótszym, a zarazem najbardziej stromym, niebieskim szklakim z Boguszy (z racji mieszkania w następnej wiosce – Binczarowej).

Najdłuższym szlakiem na Jaworze jest zielony szlak z Grybowa (przechodzący przez Binczarową, więc także można z końca wioski wyruszyć na Jaworze), a najbardziej łagodny  niebieski z Ptaszkowej.

Wieża widokowa na Jaworzu to metalowa konstrukcja składająca się z kilku kondygnacji, do których prowadzą szerokie schody. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 15,8 m. Całkowita wysokość wieży zwieńczonej 9 metrowym krzyżem widzianym z oddali wynosi 29,3 m. Wieża lekko drży – szczególnie w górnych partiach – o czym informuje tablica na dole.

człowiek w górach na szlaku
Podejście na Jaworze od Boguszy

Jaworze szlaki turystyczne

Szlak turystyczny na Jaworze z Binczarowej (z Przełęczy nad Bacówką) przez wioskę Bogusza.

  1. Wyszliśmy z Bratkowej Chatki w Binczarowej i przez wioskę, asfaltowymi drogami w prażącym słońcu, doszliśmy do niebieskiego szlaku w Boguszy. Ten odcinek trasy zapewnia ładne widoki na wiejskie krajobrazy i pasma górskie.
  2. Po wejściu do lasu po prawej stronie zauważyłam stację drogi krzyżowej, która prowadziła jedną z leśnych dróg, a dla nas stała się niemal synonimem szlaku. Pod górę, ostro i bardzo ostro! Na szczęście cały czas w cieniu, pod koronami drzew, ale bez żadnych widoków. Chociaż to zaledwie niewiele ponad kilometr, to sporo czasu zajęło nam wdrapywanie się po stromiźnie. Uwaga na czas po deszczach, z racji dużej ilości gliny, może być bardzo ślisko.
  3. Dla skrócenia trasy można samochód zostawić na poboczu drogi przy kapliczce, tuż przed wejściem na szlak w lesie.
  4. Na tym odcinku trasy nie zauroczą nas co prawda widoki, bo ich nie ma, ale za to mamy przyjemność obcowania z bukowym lasem – jak w Bieszczadach na Bukowe Berdo. Za to uczta dla oczu czeka na nas z wieży widokowej na Jaworzu.
  5. Na szczycie Jaworza znajduje się miejsce do wypoczynku, stojaki dla rowerów (przebiega tędy trasa rowerowa o stopniu trudności „trudna z wykrzyknikiem”), pomnik poświęcony polskiemu papieżowi oraz kosz na odpady, przy którym było mnóstwo śmieci. Spotkani na szczycie turyści, którzy często bywają na Jaworzu, mówili że tak jest zwykle. Dobrze, gdyby odpowiedni władze zadbały o oczyszczanie, bo naprawdę mini-wysypisko psuje urok miejsca.
  6. Wypatruj  przy szczycie Jaworza skrzyneczki z napisem „Klub zdobywców Jaworza”. Otwórz ją i dopisz się do listy gości odwiedzających Jaworze. Uwaga! W środku są długopisy, ale karteczek niestety nie ma – zabierz coś ze sobą, bo w przeciwnym razie będziesz musieć dopisać się na jakimś niezapisanym skrawku, jak i ja uczyniłam. Może znajdziesz mój wpis?
tablica na szczycie góry i książka do wpisów
Kolejni turyści wpisują się do księgi na szczycie Jaworza
pomalowana na biało i wuko≥ńczona drewnem kapliczka w górach
Przy tej kapliczce w Binczowa można zostawić samochód

Na Jaworze z Grybowa

Wyruszając z Grybowa można podjechać do przysiółka Pod Dębiną i tam zostawić samochód, żeby uniknąć mozolnego przejścia po asfaltowej drodze przez wioskę.

Prze pola, las i znowu asfalt szlak do chodzi do końca wioski Binczarowa i stamtąd już lasem prowadzi na Jaworze. Po drodze ładne widoki na wioski i okoliczne góry, a przy trasie warto przyjrzeć się naturalnej odkrywce geologicznej, pokazującej jak na dłoni fliszową budowę Beskidów. I tu wychodzi ze mnie geograf, bo zanudzam współtowarzyszy opowieściami o budowie gór.

Tym szlakiem zeszliśmy z Jaworza do Binczarowej i w wiosce kierując się na widoczne wieże kościoła  (dawnej cerkwi, stąd liczba mnoga) robiąc pętelkę wróciliśmy do naszego domu.

Cerkiew pod wezwaniem św. Męczennika Dymitra w Binczarowej – cerkiew (obecnie kościół katolicki) z ikonostasem z z XVIII wieku. Cerkiew jest zamknięta, zwiedzanie możliwe po i przed mszą świętą.

kawałek osuwiska w górach widać budowę gór
Flisz – tak zbudowane są Beskidy
widoki w górach w pobliżu Grybowa
Widoki z trasy na Jaworze
oznaczenie szlaku
Trasa rowerowa z Grybowa na Jaworze

Jaworze Ptaszkowa 

Wejście niebieskim szlakiem zajmuje 1:50 h i prowadzi najpierw drogą pomiędzy domami, póżniej przez łąki i drogą leśną.

Generalnie trasa jest łagodna – to najłatwiejsze wejście na Jaworze. Samochód możesz zostawić przy kościele, chyba że mieszkasz w Ptaszkowej.

porośnięte trawami łąki
Pięknie jest w okolicach Jaworza

Gdzie zamieszkać w Binczarowej?

Polecam miejsce w którym zatrzymałam się, czyli Bratkowa Chata. W tym „domu z duszą” (do wynajęcia w całości), zamieszka 11 osób rozkoszując się spokojem i nieskalaną przyrodą wokół.

A co jeszcze w okolicy? 

Wybierz się na rower z Krynicy – Zdroju do Muszyny lub dalej. To fajna propozycja spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny.

Jeśli lubisz górskie wędrówki, to polecam także inny region Beskidu Niskiego, okolice Jaślisk, czyli miejscowości, która „zagrała” w Oskarowym filmie Boże Ciało.


🏨 🛌    Szukasz miejsca na nocleg ? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu, skorzystasz z linku polecającego booking.com  lub z wyszukiwarki poniżej.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabundaBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułPrimosten – chorwacka perełka nad Adriatykiem
Następny artykułRolada szpinakowa z serkiem i łososiem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.