wyspy i lazur morza

2023 Grecja Podróże Świat

Korfu co zobaczyć? Atrakcje północnej części wyspy

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 2 listopada 2023

Korfu to najbardziej zielona grecka wyspa. Soczysta zieleń, błękit morskich wód, białe domy z niebieskimi okiennicami i wąskie brukowane uliczki tworzą idylliczną atmosferę.

Przezroczysta woda zachęca do orzeźwiających kąpieli, a kwitnące bugenwille, kontrastujące z białymi fasadami domów, nieustannie zachęcają do zatrzymywania się i robienia pięknych fotografii.

Spis treści

Korfu co zobaczyć, gdzie zaglądnąć? Plan zwiedzania

To moja kolejna wizyta na Korfu. Zamieszkałam na północy wyspy, czyli w tej części, która jest bardziej górzysta, ciekawsza do zwiedzania i obfituje w malownicze zatoki i urokliwe plaże.

Z kolei południowa część Korfu jest bardziej płaska i sporo na niej szerokich i długich plaż, często także niemal bezludnych.

Oprócz słodkiego lenistwa (jak miałam w planie) zrobiłam sobie kilka wycieczek po wyspie.

Plan zwiedzania Korfu i opis największych atrakcji wyspy, a dokładnie jej północnej części, znajdziesz w tym artykule. 

Tytuły to zarazem kolejne miejsca, które odwiedziliśmy w tym dniu. Wycieczka zajęła nam cały dzień.

 A na zakończenie dnia wróciliśmy jeszcze raz do restauracji 7th Heaven (punkt 3 wycieczki), aby podziwiać zachód słońca.


1. Korfu Sidari i Kanał Miłości(Canal D’Amour)

kobieta siedzi na barierce nad brzegiem morza, obok bujna roślinność
Korfu to najbardziej zielona grecka wyspa

Wyruszyliśmy wczesnym rankiem z miejscowości Roda i pierwszym punktem wycieczki był Kanał Miłości w Sidari.

Polecam pojechać do Zatoki Miłości (bo pod taką nazwą też jest znana ta jedna z największych atrakcji Korfu) rano, zanim tłumy ludzi wyruszą ze swoich hoteli.

Kanał Miłości w Sidari oferuje imponujące formacje skalne i kamienne łuki, które tworzą malowniczy krajobraz. Pięknie tutaj jest!

Według legendy należy przepłynąć przez grotę w pobliżu kanału z osobą bliską sercu, aby już na zawsze scementować swoją miłość. 

A jak zdobyć miłość, kiedy jej jeszcze poszukujemy? Wystarczy pomyśleć o miłości, skoczyć z klifu do wody i przepłynąć wąski przesmyk. I czekać. Tyle mówi legenda, która zaspokoi każdego spragnionego miłości.

Po spacerze polecam wynająć motorówkę i popłynąć wzdłuż wybrzeża aż po malowniczy przylądek Cape Drastis, podziwiając skały od strony morza. 

Wypożyczalnia  motorówek znajduje się tuż obok Kanału Miłości, a do prowadzenie łódki nie potrzeba uprawnień – prowadzi się równie łatwo jak rower (jak mówią w wypożyczalni). 

2. Przylądek Drastis najbardziej znany widok z Korfu

Przylądek Drastis to – obok Kanoni z lądującymi nad głową samolotami – najbardziej znany punkt widokowy na Korfu. 

Przylądek Drastis znajduje się w pobliżu wioski Peroulades i jest najbardziej wysuniętym na północ przylądkiem na Korfu.

Tworzą go wystające z wody osadowe skały otoczone lazurem wody. Fakt, bajecznie wygląda z góry i dlatego też jest najczęściej umieszczanym widokiem na pocztówkach na Korfu. Chwilę wcześniej oglądałam go od strony morza płynąc łódkę i muszę przyznać, że też robi wrażenie.

A stojąc na górze na przylądku polecam popatrzeć w górę, nieco w prawo, na najwyższy punkt na lądzie. Skała – podobnie jak prawie cała wyspa – jest własnością prywatną i na jej szczycie właściciel zaszył się w samotni niczym orzeł w gnieździe. 

Gdzie zaparkować? Tuż za wioską znajduje się parking. Najlepiej na nim zostawić samochód i przejść dosłownie kawałek na punkt widokowy, bo na samym przylądku miejsc do parkowania niewiele.

skały i błękit morza
Przylądek Drastis od strony morza

3. Logas Sunset Beach – piękno natury

Logas Sunset Beach to miejsce niemal magiczne, szczególnie piękne i licznie odwiedzane na zachody słońca, kiedy pojawia się prawdziwy festiwal barw na niebie.

Byłam tutaj kilka razy na zachody słońca, podczas mojego ostatniego pobytu na Korfu, kiedy jeszcze na dole pod klifami była – szczątkowa – wąska plaża. 

Dzisiaj po plaży ani śladu. Przy spokojnym morzu można zejść na dół pod klif na kamienie lekko zanurzone w morskich falach. Ale uwaga! Schody są mocno zniszczone przez morze.

W dzień też jest niesamowicie! Po prostu piękno natury. Ale polecam to miejsce na kolację na chwilkę relaksu na huśtawce z widokiem na zachodzące słońce i z ze szklanym pomostem, nad urwiskiem, na który można wejść. Ja weszłam. Ale nie sama, tylko w towarzystwie … duszy na ramieniu. 

Uwaga! Restauracja „7th Heaven” (na terenie której znajduje się szklany pomost) czynna jest od godziny 13.00.

Od Cape Drastis do restauracji – a także w odwrotnym kierunku – można przejść piechotą co zajmie około pół godziny w jedną stronę (około 2 km), podziwiając niezwykły krajobraz zmieniający się w wyniku erozji skał. 

Jeśli masz ochotę zamieszkać w tym regionie, to warto rozważyć pobyt w Logas Beach Studio.

plaża zniszczona przez morze
Zejście na plażę przy Drastis
wysoki brzeg i błękitne morze
Klify Cape Drastis – najbardziej na północ wysunięta część Korfu

4. Samochodem na najwyższą górę Korfu Pantokrator

Pantokrator Korfu jak dojechać?  Tylko samochodem – autobusy tam nie jeżdżą. Góra Pantokrator o wysokości niewiele ponad 900 metrów z charakterystycznymi wieżami przekaźnikowymi na górze widoczna jest z każdego miejsca na północy wyspy. 

Może i wysokość tej najwyższej góry Korfu nie jest jakoś spektakularna, ale że „wyrasta” od poziomu morza to robi wrażenie znacznie wyższej.

Na sam szczyt góry Pantokrator można wjechać samochodem drogą o ponad 20 zakrętach, z fajnymi widokami po drodze. Na samym szczycie góry jest mały parking (w sezonie kiepsko z wolnymi miejscami), tak więc polecam zostawić samochód nieco niżej na parkingu i podejść około 200 metrów na szczyt piechotą.

Można też wejść piechotą z podnóża góry na sam pieszym szklakiem obcując z bujną korfiańską przyrodą na wyciągnięcie ręki, mijając opuszczone kamienne domy, zaglądając do gajów oliwnych, przyglądając się żyjątkom i roślinom w ich naturalnym środowisku.

Widziałam także wjeżdżających rowerami na górę. Możliwe jak najbardziej, ale czy przyjemne? Wąskie drogi, z zakrętami i z sunącymi po nich samochodami najczęściej prowadzonymi przez nieco przestraszonych krętością dróg turystów.

A co czeka nas na szczycie góry Pantokrator? Piękne widoki na Albanię, Korfu, greckie wybrzeże i morze. A także kościół prawosławny Pantokrator, który otwierany  jest tylko w dniu patrona na uroczystości kościelne.

Pantokrator (WszechwładcaPan wszystkiego, gr. Παντοκρατωρ) – w ikonografii przedstawienie Jezusa Chrystusa jako władcy i sędziego Wszechświata.

Na Korfu byłam w czerwcu, a w sierpniu  Pantokrator płonął, przez co znacznie zmieniło się jego oblicze. Trzeba będzie znowu sporo lat, aby zazielenił się na nowo.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto wynająć samochód na Korfu, to podpowiadam Ci, że zdecydowanie tak! Bez samochodu będzie ciężko, a czasem wręcz niemożliwie dotrzeć do ciekawych miejsc.

Moja rada. Wypożyczając samochód na Korfu raczej zdecyduj się na mniejszy samochód, bo łatwiej będzie można parkować i mijać się na nieraz bardzo wąskich uliczkach.

Polecam sprawdzoną wypożyczalnię samochodów DiscoverCars.com, w której znajdziesz sporo propozycji dla siebie.

kilka dużych wież przekaźnikowych i kilka samochodów na szczycie góry
Pantokrator rozpoznawalny dzięki antenom
droga wijąca się wsród wzgórz
Droga na Pantokrator

5. Old Perithia – wioska duchów

Najstarsza, a zarazem najwyżej położona wioska na wyspie Korfu, nosząca miano „wioski duchów”, która po 30 latach zapomnienia powoli budzi się do życia.

Historia Old Perithia sięga czasów bizantyjskich, kiedy to osada została założona jako schronienie przed najazdami piratów i najeźdźców. W swoim najbardziej dynamicznym okresie osada liczyła ponad 130 domów i była zamieszkana przez około 1 200 osób.

Mieszkańcy Old Perithia zajmowali się głównie rolnictwem, hodowlą zwierząt i produkcją oliwy. Osada rozkwitała dzięki swojemu strategicznemu położeniu na wzgórzach, które zapewniało bezpieczeństwo przed atakami.

Wraz z upływem czasu wieś straciła na znaczeniu, a jej populacja zaczęła się zmniejszać. Mieszkańcy opuszczali osadę, szukając lepszych warunków życia w innych częściach wyspy. Ostatecznie Old Perithia została opuszczona na początku XX wieku.

A co w tej wiosce jest tak wyjątkowego, że stała się obowiązkowym punktem przy zwiedzaniu Korfu?

Czyżby tylko stare, dawno temu opuszczone domy, w większości w stanie kompletnej ruiny, mocno zawładnięte przez bujną roślinność, do których wprowadziły się miejscowe dzikie zwierzęta?

Po części tak. Bowiem Korfiańczycy spragnieni powrotu do dawnych czasów powrócili w dzikie odstępy. Kilka domów zostało odnowionych i nawet zamieszkałych, a w dawnym centrum wioski kwitnie życie restauracyjne.

W kilku klimatycznych tawernach serwują dobre, typowo korfiańskie dania i napoje. To doskonałe miejsce na lunch po wycieczce na Pantokrator. 

Która tawerna w Old Perithia jest najlepsza? We wszystkich dobrze karmią.

Z Old Perithia prowadzi także piesza ścieżka na wspomniany wyżej Pantokrator. Wędrówka w jedną stronę zajmie około 2 godziny. 

A co robić w samej wiosce? Spacerować mniej lub bardziej zarośniętymi ścieżkami, zaglądając do okien domów, odwiedzając kościoły (a jest ich kilka w wiosce), delektować się ciszą (czym bardziej od centrum wioski, tym mniej ludzi) i przyrodą. 

Magicznie i trochę niesamowicie miejsce! Szczególnie wczesnym porankiem i późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy znikają rzesze turystów, a w wiosce zapada niesamowita cisza, przerwana tylko odgłosami płynącymi z natury.

kamienny dom w otoczeniu zieleni
Centrum Old Perithia to restauracje z dobrym jedzeniem
stara wieża kościelna
Old Perithia ogfituje w takie perełki
kamienny dom wśród zieleni w tyle góry
Kamienny dom zatopiony w zieleni – marzenie na Korfu

6. Miód jakiego nigdzie nie zjesz

Z wioski Old Perithia pojechaliśmy do pasieki w wiosce Loutses. 

W sklepie przy pasiece degustacja miodów, jako zachęta do kupna – jak to zwykle bywa w tego typu obiektach – ale nie tylko. 

Bo gospodarz Spirydon (najbardziej popularne imię na Korfu) zbudował ul, w którym możemy podglądnąć życie pszczelarskiej społeczności i zapoznać się nie tylko z życiem pszczelej rodziny, ale i zobaczyć samą królową.

Najbardziej smakował mi miód dębowy. A świadomość, że te miody są naprawdę ekologiczne, bo pochodzą z niezanieczyszczonych terenów, jeszcze bardziej podkręcała smak.

ręka wskazująca królową pszczół w pokazowym ulu
Królowa pszczół w ulu w pasiece na Korfu

7. Relaks na plaży w Kassiopi

Na koniec zwiedzania północnej części Korfu zjechaliśmy do Kassiopi, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże na Korfu. Kąpiel po całym dniu spędzonym w upale dała nam nowe życie i jeszcze pojechaliśmy podziwiać zachód słońca, czyli wróciliśmy do punktu 3 tej wycieczki.

plaża kamienista i lazurowe morze
Plaża na Korfu na relaks po zwiedzaniu

8.Korfu zachód słońca najpiękniejszy

Wraz z zachodzącym słońcem podziwianym z klifu Logas Sunset Beach zakończyliśmy pełen emocji  i atrakcji dzień na północnej części Korfu.

kolorowe morze i fale przy zachodzie słońca
Zachód na Korfu

Korfu – które miasto wybrać na nocleg?

Mieszkałam w pobliżu miejscowości Roda, w hotelu Robolla przy samej plaży z bardzo płytkim morzem i piaszczystą plażą. 

Fakt, piasek nie jest taki złocisty, jak nad naszym Bałtykiem, ale za to ciepłe i bardzo płytkie  morze hen daleko, doskonale pretenduje to miejsce jako hotel dla rodzin z małymi dziećmi na Korfu. 

W dodatku pokoje hotelowe to apartamenty z częścią wypoczynkową i małą kuchnią. 

A tuż obok hotelu prawdziwa grecka tawerna Alexandros Taverna emanująca miejscowym klimatem. Wystrojem, muzyką i kuchnią. Do niej zachodziłam codziennie na prawdziwą grecką kawę

 Z hotelu do pobliskiej Rody dojdziesz spacerkiem (plażą) w 15 minut, a do nieco większego Acharavi w 45 minut. 

Zarówno w Roda jak i w Arachavi znajdziesz mnóstwo restauracji, także urokliwie położonych tuż nad brzegiem morza, jak i typowo greckich tawern. 

Obok hotelu w którym mieszkałam „odkryłam” willę Luxury Villa Hera do wynajęcia, do której zapewne pojadę następnym razem planując pobyt na Korfu. Położona tuż nad brzegiem morza, z basenem i dużym ogrodem. A za płotem wspomniana wyżej tawerna z pysznym jedzeniem. Czegóż trzeba więcej na greckich wakacjach? To jednak bardziej moje klimaty, niż hotelowe pokoje. 

Jest też opcja dla wygodnych – na wyspę Korfu można polecieć na zorganizowane wakacje z ITAKĄ.

Masz ochotę na samodzielne zwiedzanie Korfu? Zarezerwuj lot na Korfu.

Szukasz parkingi na lotnisku? Kliknij Tutaj i znajdź dla siebie parking.

budynek, palma i morze w tle o zachód słońca
Zachodzące słońce oświetla mój hotel na Korfu

Lubisz wakacje w ciepłym klimacie? Zerknij czy będzie Ci się podobało na Mauritiusie i odkryj najpiękniejsze plaże na Krecie.

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments