mur z uskokami w dole płynie rzeka

Czechy Podróże Świat

Petrin w Pradze. Wzgórze widokowe z wieżą Eiffla

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 3 marca 2023

Petrin w Pradze nie jest wymieniany w TOP 10 Praga do zwiedzania i nie może konkurować z mostem Karola, Starym Miastem czy Hradczanami, ale dla mnie jest miejscem wartym odwiedzenia.

Petrin to zielone serce Pragi i enklawa spokoju. Tutaj chodzi się na pikniki, biega, odpoczywa na trawie wśród zieleni z widokiem na Pragę. Polecam wzgórze Petrin jako cudowne miejsce na relaks podczas zwiedzania. Zatopienie się w ciszy, podziwianie widoków, delektowaniem się Pragą widoczną jak na dłoni.

Praga „miga” pomiędzy drzewami i zaroślami podczas spaceru alejkami od strony Wełtawy. Raz po raz ukazując się, to znikając.

Spis treści

Petrin ogrody, a niegdyś winnice

Po lewej stronie Wełtawy, czyli tej samej, na której położone są Hradczany, w dzielnicy Mała Strana, przyciąga wzrok wysokie wzgórze z charakterystyczną wieżą na szczycie.

To  Petřínské sady, czyli wzgórze Petřín i piękny park rozpościerający się na jego terenie.

Te największe tereny zielone Pragi jeszcze w XIX wieku pokryte były winnicami, podobnie jak wiele innych okolicznych wzgórz.

Przez wzgórze prowadzi ponad dwu kilometrowa ścieżka spacerowa, którą, dochodząc do różnych miejsc, można podziwiać Pragę w całej okazałości.

Widok na Pragę ze wzgórza Petrin

Praga Petrin kolejka – jak się dostać na wzgórze?

Od strony Starego Miasta na wzgórze Petrin dojdziemy alejkami podziwiając po drodze Pragę z coraz to innej perspektywy lub wjedziemy kolejką Petrin (Lanová dráha na Petřín) wybudowaną w tym samym czasie co kopia wieży Eiffla na szczycie wzgórza.

Kolejką można szybko i wygodnie wjechać od poziomu Wełtawy aż na wzgórze Petrin. Dolna stacja kolejki znajduje się przy ulicy Ujezd. Wagoniki wciągane są tak jak u nas na Gubałówkę i zatrzymują się na stacji pośredniej.

Można wysiąść z kolejki pójść na kawę do restauracji Nebozízek podziwiając jednocześnie piękne widoki na Pragę i wsiąść z powrotem do kolejki, korzystając z tego samego biletu.

Ważna uwaga: kolejka dla osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia jest bezpłatna (podobnie jak cała komunikacja w Pradze).

Kolejka na wzgórzu Petřín kursuje codziennie od 9:00 do 23:00, wagoniki jeżdżą w górę i w dół razem z turystami co 10-15 minut. Bilet można kupić w automacie w holu budynku stacji Ujezd tuż przed wejściem na pokład lub skorzystać z biletu komunikacji miejskiej. Kupując bilet na kolejkę można jednocześnie korzystać z komunikacji miejskiej na tym samym bilecie – bilet ważny jest 24 h.

Na wzgórze Pertrin dojdziesz także od drugiej strony, od stadionu Strahov.

kolejka linowa tory

Kolejka na wzgórze Petrin w Pradze

kolejka na wzgórze Petrin

Widoki z kolejki linowej na wzgórze Petrin też są niczego sobie

widok na stadion

Stadion Strahov – największy stadion piłkarski i drugi co do wielkości obiekt sportowy świata

Wieża Eiffla na wzgórzu Petrin

Na samym wzgórzu Petřín znajduje się wybudowana w 1891roku w związku z Wystawą Jubileuszową wieża widokowa (Petřínská rozhledna), wzniesiona na podobieństwo słynnej wieży Eiffla z Paryża. Początkowo wieża była używana jako wieża obserwacyjna i transmisyjna, w późniejszym czasie udostępniono ją do zwiedzania.

Wieża otwarta jest cały rok, a dostęp na platformę widokową, która mieści się na wysokości 65 metrów, umożliwia klatka schodowa z 299 schodami.

Z wieży Petrin roztacza się widok nie tylko na Pragę, ale i na czeski kraj. Przy dobrej widoczności zobaczymy oddaloną o 150 km Śnieżkę.

Wejście na wieżę jest płatne, szczegółowe informacje o godzinach otwarcia wieży Eiffla w Pradze i cenach biletów znajdziesz na stronie Wieża Eiffla Praga.

Wieża Eiffla

Miniaturowa wieża Eiffla na wzgórzu Petrin w Pradze

Punkty widokowe na wzgórzu Petrin

Ciekawie wygląda Praga widoczna z kolejki linowej na Petrin. Praga robi się coraz mniejsza wraz z nabieraniem wysokości, a wokół zaczyna się enklawa spokoju.

Jadąc kolejką warto wysiąść w połowie trasy (bez problemu będziesz mógł kontynuować podróż na tym samym bilecie) i delektować się widokiem na Pragę i kawą  na tarasie restauracji, czyli prawdziwym 2 w 1.

Najbardziej rozległy widok na Pragę rozpościera się ze wspomnianej wyżej wieży Petrin.

Natomiast przepiękny – bezpłatny – widok na Pragę z nieco innej strony (na Tańczący Dom i Wyszehrad) rozpościera się od strony stadionu Strahov.

Koniecznie wejdź w alejki parkowe w stronę stadionu – na pewno nie przeoczysz punktów widokowych na Pragę. W dodatku bez tłumów, a za to w otoczeniu zieleni i skał.

dwie kobiety siedzą na murku, za nimi widok na Pragę

Moja przyjaciółka i ja łapiemy oddech podziwiając Pragę z Petrin

Labirynt luster

Kolejną atrakcją, która czeka na nas górze Petrin to Labirynt Luster (Zrcadlové bludiště Petřín). Budynek wyglądający jak mały zamek kryje w sobie labirynt tajemnych kamiennych przejść i labirynt luster, czyli salą śmiechu.

Labirynt luster czynny jest cały rok, a bawią się w nim doskonale zarówno dzieci jak i dorośli.

Mur głodowy na wzgórzu Petrin

Mur głodowy ciągnie się od podnóża góry aż po szczyt. Jak mówi legenda, mur powstał w XIV wieku jako dobry uczynek ówczesnego władcy Karola IV.

Przybywającym do miasta biedakom, którzy w czasach głodu ściągali do Pragi z odległych nawet wiosek, chciał zapewnić źródło. A że nie uznawał rozdawania pieniędzy za darmo, a  chciał pomagać swoim poddanym, to wymyślił budowę muru, który do niczego nie był potrzebny i nie pełnił żadnych funkcji oprócz bycia pretekstem do wypłaty pieniędzy za pracę.

Charakterystyczne zręby na szczycie muru (przez które oglądałam Pragę) to podobnież zęby biedaków, którzy stawiali ten mur. Swoiste podpisy wykonawców.

mur

Mur głodowy na wzgórzu Petrin

Ogrody różane i obserwatorium astronomiczne

Przepięknej urody ogrody różane wzbudzają zachwyt podczas kwitnienia róż, a rozpościerają się na placu nieopodal murów Opactwa.

W Obserwatorium Astronomicznym istniejącym od 1928 roku znajduje się teleskop Konignajstarszy z wielkich teleskopów. W obserwatorium organizowane są pokazy i zajęcia astronomiczne dla dzieci.

Godzina otwarcia Obserwatorium i wydarzenia, jakie są w nim odbywają znajdziesz na stronie Obserwatorium Astronomicznego Petrin.

ogród różany, a w tle wieża Eiffla w Pradze

Ogród różany na wzgórzu Petrin

Petrin ogrody Pragi

Prażanie i turyści chętnie chodzą na Petrin, aby złapać oddech wśród zieleni i w ciszy od zgiełku miasta. Pikniki na zielonej trawce, czy nieśpieszne spacery to styl życia na Petrin.

Oszałamiająco kwitnące wczesną wiosną jabłonie, polne kwiaty na rozległych polanach – łąkach, liczne rzeźby czeskich osobistości i fontanny. I te widoki na Pragę!

To wszystko sprawiło, że i ja – za każdym razem gdy jestem w Pradze – wędruję na Petrin.

rzeźba kochankowie w Pradze

Jedna z wielu rzeźb na wzgórzu Petrin

ludzie siedzą na trawie piknik na wzgórzu Petrin

Petrin to cudowne miejsce na piknik wśród zieleni

skały porośnięte mchami na wzgórzu Petrin

Enklawa ciszy wśród skał na wzgórzu Petrin

Ciekawy Pragi?

Zerknij do innych moich artykułów z ciekawostkami o Pradze. Dowiesz się jak znaleźć rzeźby Cernego, z jakich miejsc najlepiej ogląda się praskie dachy i czy możesz się wpisać na sławną ścianę Lennona.


 

🏨 🛌    Jaki hotel w Pradze najlepszy dla Ciebie?

Mogę Ci pomóc w znalezieniu noclegu w Pradze, bo mam takie ciekawe miejsce. To statek to Wełtawie. Może nie jest super komfortowy, ale za to wieczór spędzony na pokładzie z widokiem na Hradczany i przepływające opodal inne statki, niezapomniany.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Tutaj znajdziesz także inne, ciekawe hotele w Pradze.

Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments