kartka z wizerunkiem gór i napisami

2019 Podróże Świat

Bad Reichenhall atrakcje uzdrowiska w Alpach Bawarskich

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 27 lutego 2019

Bad Reichenhall – jest odpowiedzią na pytanie „Gdzie spać w drodze do Włoch”.

Urok uzdrowiskowego, bawarskiego miasta najbardziej obrazowo przedstawiają kolory i smaki.

Piwo i sól. Złoty i biały. A właściwie podwójnie złoty, bowiem w czasach gdy krainą zarządzali jeszcze arcyksiążęta, sól nazywano „białym złotem“.

Gdzie leży Bad Reichenhall?

Bad Reichenhall to miasto uzdrowiskowe położone w południowej części Niemiec, w Bawarii.

Dokładniej, znajduje się w Alpach Bawarskich, niedaleko granicy z Austrią, bo zaledwie dwadzieścia kilometrów od Salzburga. To popularne miejsce wśród turystów, zwłaszcza tych poszukujących wypoczynku i leczenia wód mineralnych, które są charakterystyczne dla uzdrowiska.

Powstałe przed milionami lat pokłady soli dały spore bogactwo istniejącemu tutaj państwu kościelnemu. Systematyczne wydobycie soli w Bad Reichenhall i okolicy zapoczątkowały plemiona celtyckie 2,5 tysiąca lat temu.

Sztuka warzenia piwa w bawarskim Bad Reichenhall sięga lat wstecz, podobnie jak wydobycia soli. Do zgranego duetu dołączyły wody termalne i miasteczko tętni życiem, ciesząc się szczególną estymą u starszych ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj po wypoczynek, zdrowie i rześkie, górskie powietrze.

Dla mnie Bad Reichenhall stanowi doskonałą bazę noclegową – czasem wspomożoną krótkim wypoczynkiem – w czasie podróży na południe Europy.

Kilkukilometrowy zjazd z autostrady A1 przenosi mnie w niemal idylliczny świat. Ciekawe architektoniczne zabudowania, liczne alejki, ławki, a nawet sklepy stwarzają miejsce, w którym dobrze się odpoczywa.

Siadam wygodnie na ławeczce i podziwiam piękne góry otaczające Bad Reichenhall. I nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba.

Bad Reichenhall
Uzdrowisko Bad Reichenhall w Niemczech

Bad Reichenhall atrakcje, które na Ciebie czekają

Oprócz leniwego włóczenia się po miasteczku, zaglądania na witryny sklepów czy do jednej z licznych knajpek, Bad Reichenhall dostarcza także innych ciekawostek.

Kopalnia soli – Alte Saline

W kopalnia soli, ubrani w specjalne kombinezony, odbywamy fascynującą podróż w czasie. Stare, nadal działające maszyny „produkują sól” i zaznajamiają nas z całym procesem wydobywania soli.

W czasie trwającej około 45 minut wycieczki, czeka nas kilka niespodzianek. A jak niespodzianka, to nie mogę napisać co będzie, bo zepsuję Wam zabawę.

 • Kopalnia soli jest otwarta dla każdego – nie można jedynie zabierać wózków dziecięcych i psów.
 • Temperatura w kopalni wynosi około 12° C.
 • Przewodnik jest niemieckojęzyczny, ale dostępne są informacje w języku angielskim.
 • Otwarte – pora letnia – codziennie: od 01.04. do 31.10. w godzinach 10.00 – 16.00 ( o 16.00 jest ostatnie wejście)
 • Otwarte – pora zimowa – od wtorku do soboty: od 02.11. do 31.03. w  godzinach 11.00 – 15.00 ( o 15.00 jest ostatnie wejście) i w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 11.00 do 15.00.
 • Cena biletu: dla dorosłych – 8 €, dla dzieci – 5 €.

Pamiętaj, aby kupić pamiątkową sól. Twoja kuchnia będzie Ci wdzięczna!

Najstarsza kolej linowa na świecie

Nosząca także nazwe Grande Dame   Predigtstuhlbahn.

Rozlega się sygnał do odjazdu i unosimy się – niczym w szklanej bańce – ponad romantycznym Bad Reichenhall i w ciągu dziewięciu minut docieramy pod szczyt Predigtstuhl. A tam czekają na nas nie tylko oszałamiające widoki, ale i restauracja z wieloma pokusami.

Kolej linowa Predigtstuhlbahn jest najstarszą, zachowaną w oryginale kolejką na świecie, która od 1 lipca 1928 roku wywozi pasażerów na 1614 m.n.p.m. W 2006 roku kolejka została uznana za zabytek techniki.

 • Otwarte  – pora letnia: od  15.03. do 31.10. – od godziny 9.00 do 16.00 (ostatni wjazd) i 17.00 (ostatni zjazd).
 • Otwarte  – pora zimowa: od 01.11. do 14.03 – od godziny 9.00 do 15.00 (ostatni wjazd) i 16.00 (ostatni zjazd).
 • Wózki inwalidzkie, ani wózki dziecięce nie są przewożone – za wyjątkiem składanych.
 • Śniadanie, lunch lub wykwintna kolacja w restauracji jest zwieńczeniem wyjazdu.
 • W każdą sobotę, specjalne włoskie menu z prosecco w godzinach od 10.00 do 12.30. Cena wynosi 45 € łącznie z biletem. Wskazana jest rezerwacja, którą można zrobić klikając na  restauracja Predigtstuhlbahn.

Królewski ogród 

Czyli Koeniglicher- kurgarten. Rozpościerający się na przestrzeni 40.000 metrów kwadratowych ogród działa jak najlepszy inhalator. Nie tylko za sprawą świeżego powietrza, ale i leczniczego, płynącego z dwóch potężnych tężni solankowych, niejako zamykających ogród z jednej ze stron.

Kwiaty i roślinność zamieniając się w zależności od pory roku, cicho szemrząca fontanna  Alpen Sole i dobiegające z budynku Filharmonii dźwięki muzyki, powodują, że stres i zmęczenie samoistnie wyparują.

Wieczorne i popołudniowe koncerty cieszą się ogromną popularnością, więc wskazany jest wcześniejszy zakup biletów.

W czasie mojego letniego pobytu w sali odbywała się próba orkiestry. Prawdziwa uczta przy dźwiękach Eine kleine Nachtmusik Mozarta, bowiem można zająć miejsce na widowni w czasie próby, oczywiście zachowując się stosownie. Cicho i nie przeszkadzać!

Ogród Koeniglicher Kurgarten w Bad Reichenhall został utworzony w 1868 roku przez bawarskiego, królewskiego ogrodnika dworskiego Carla von Effnera i od tej pory jest  uważany za jeden z najpiękniejszych tego typu ogrodów w Europie Środkowej.

 • Informacje o koncertach znajdziesz klikając na stronę  Filharmonii.
egzotyczny ogród
Ogród w Bad Reichenhall

Baseny termalne

Baseny termalne  Rupertus Therme

Wodny relaks, którego przecież nie może zabraknąć w miasteczku z przedrostkiem „bad”.

Baseny wewnętrzne i sauny oraz zewnętrzne z oszałamiającym widokiem na góry otwierają swoje podwoje codziennie w godzinach od 9.00 do 22.00.

Spróbuj Mozartkugel

Aby poczuć na języku specyficzny smak Mozartkugel ( stworzone przez cukiernika Paula Fürsta w Salzburgu w 1890 roku i nazwane na cześć Wolfganga Amadeusa Mozarta jego nazwiskiem) – kuliste czekoladki z nadzieniem z pistacjowo – migdałowego marcepanu, powleczonego nugatem i oblanego z zewnątrz ciemną czekoladą.

Do kupienia w sklepie firmowym na promenadzie, którego nie sposób pominąć, za sprawą ostro czerwonych barw przyciągających wzrok.

malunki na ścianach domów
W Bad Reichenhall zachwycają malunki na ścianach domów

Co łączy Porsche z Bad Reichenhall?

Ciekawostka motoryzacyjna związana zarówno z marką Porsche jak i miastem Bad Reichenhall .

Pierwszego stycznia 1948 roku w Ferdinand Porsche  (konstruktor najbardziej rozpoznawalnego samochodu świata „Garbusa” zwanego również „Chrząszczem” i założyciel motoryzacyjnej firmy Porsche) spotkał się na neutralnym gruncie – czyli właśnie tutaj w Bad Reichenhall – z kierownictwem Volkswagena. Przedmiotem rozmów były prawa autorskie do stworzonego przez Porsche „Garbusa” i należne z tego tytułu dywidendy. Ustalono, że rodzina Porsche będzie otrzymywała stałą kwotę od sprzedaży każdego modelu plus premię roczną. Otrzymane pieniądze były znacznym zastrzykiem dla powstającej rodzinnej firmy, będącej prekursorem dzisiejszej fabryki Porsche.

Gdzie zjeść w Bad Reichenhall?

Recepcjonista w hotelu, w którym się zatrzymałam, polecił mi dwie urokliwe restauracje. Gasthof Bürgerbräu i Wieninger Schwabenbraeu.

Przetestowałam obydwie. Jedzenie znakomite, typowo bawarskie – dużo i raczej tłusto, ale lepszemu trawieniu pomaga …piwo! Nie zauważyłam ani jednego stolika, na którym nie stałaby szklanica ze złotym napojem.

Atmosfera! Taka, o takiej marzy się idąc na kolację. Gwarno i bardzo przyjemnie. Moja rada – warto zarezerwować wcześniej stolik, dlatego wrzuciłam, wyżej, linki do restauracji.

Bad Reichenhall hotel wart polecenia

Niejednokrotnie zatrzymyawała się na nocleg w Bad Reichenhall. Kilka razy w tym samym hotelu, który jest naprawdę wart polecenia.

To hotel Hotel Bayern Vital – położony blisko centrum z cudownym widokiem na otaczające miasto góry z tarasu na dachu hotelu.

Jeśli ten hotel w Bad Reichenhall Ci nie odpowiada, wpisz do poniższej tabelki daty Twojego pobytu w mieście, a otrzymasz sporo ciekawych ofert na nocleg.

Booking.com

Zerknij na włoską stronę, czyli na trasy narciarskie w Dolomitach. Tam właśnie jeżdżę najczęściej na narty. Ale nie tylko zimą góry są piękne, polecam wędrówki po Dolomitach latem. Jeśli lubisz zwiedzać zachwyci Ci Merano – tam wiosna zagląda wyjątkowo wcześnie.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments