Smak piwa i soli w bawarskim Bad Reichenhall

0
247
Bad Reichenhall

Bad Reichenhall – jest odpowiedzią na pytanie „Gdzie spać w drodze do Włoch”.

Urok uzdrowiskowego, bawarskiego miasta najbardziej obrazowo przedstawiają kolory i smaki. Piwo i sól. Złoty i biały. A właściwie podwójnie złoty, bowiem w czasach gdy krainą zarządzali jeszcze arcyksiążęta, sól nazywano „białym złotem“.

Bad Reichenhall
Symbol Bad Reichenhall „Grande Dame”

Gorzko, słono

Powstałe przed milionami lat pokłady soli dały spore bogactwo istniejącemu tutaj państwu kościelnemu. Systematyczne wydobycie soli w Bad Reichenhall i okolicy zapoczątkowały plemiona celtyckie 2,5 tysiąca lat temu.

Sztuka warzenia piwa w bawarskim Bad Reichenhall sięga lat wstecz, podobnie jak wydobycia soli. Do zgranego duetu dołączyły wody termalne i miasteczko tętni życiem, ciesząc się szczególną estymą u starszych ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj po wypoczynek, zdrowie i rześkie, górskie powietrze.

Bad Reichenhall znajduje się na terenie niemieckiej Bawarii, ale zaledwie dwadzieścia kilometrów od austriackiego Salzburga.

Dla mnie stanowi doskonałą bazę noclegową – czasem wspomożoną krótkim wypoczynkiem – w czasie podróży na południe Europy. Kilkukilometrowy zjazd z autostrady A1 przenosi mnie w niemal idylliczny świat. Ciekawe architektoniczne zabudowania, liczne alejki, ławki, a nawet sklepy  stwarzają miejsce, w którym dobrze się odpoczywa.

Siadam wygodnie na ławeczce i podziwiam piękne góry otaczające Bad Reichenhall. I nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba.

Bad Reichenhall
Nocną porą na deptaku

Atrakcje Bad Reichenhall

Oprócz leniwego włóczenia się po miasteczku, zaglądania na witryny sklepów czy do jednej z licznych knajpek, Bad Reichenhall dostarcza także innych ciekawostek.

 1. Kopalnia soli – Alte Saline 

W kopalnia soli, ubrani w specjalne kombinezony, odbywamy fascynującą podróż w czasie. Stare, nadal działające maszyny „produkują sól” i zaznajamiają nas z całym procesem wydobywania soli.

W czasie trwającej około 45 minut wycieczki, czeka nas kilka niespodzianek. A jak niespodzianka, to nie mogę napisać co będzie, bo zepsuję Wam zabawę .

 • Kopalnia soli jest otwarta dla każdego – nie można jedynie zabierać wózków dziecięcych i psów.
 • Temperatura w kopalni wynosi około 12° C.
 • Przewodnik jest niemieckojęzyczny, ale dostępne są informacje w języku angielskim.
 • Otwarte – pora letnia – codziennie: od 01.04. do 31.10. w godzinach 10.00 – 16.00 ( o 16.00 jest ostatnie wejście)
 • Otwarte – pora zimowa – od wtorku do soboty: od 02.11. do 31.03. w  godzinach 11.00 – 15.00 ( o 15.00 jest ostatnie wejście) i w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 11.00 do 15.00.
 • Cena biletu: dla dorosłych – 8 €, dla dzieci – 5 €.

Pamiętaj, aby kupić pamiątkową sól. Twoja kuchnia będzie Ci wdzięczna!

2. Grande Dame    Predigtstuhlbahn najstarsza kolej linowa na świecie

Rozlega się sygnał do odjazdu i unosimy się – niczym w szklanej bańce – ponad romantycznym Bad Reichenhall i w ciągu dziewięciu minut docieramy pod szczyt Predigtstuhl. A tam czekają na nas nie tylko oszałamiające widoki, ale i restauracja z wieloma pokusami.

Kolej linowa Predigtstuhlbahn jest najstarszą, zachowaną w oryginale kolejka na świecie, która od 1 lipca 1928 roku wywozi pasażerów na 1614 m.n.p.m. W 2006 roku kolejka została za zabytek techniki.

 • Otwarte  – pora letnia: od  15.03. do 31.10. – od godziny 9.00 do 16.00 (ostatni wjazd) i 17.00 (ostatni zjazd).
 • Otwarte  – pora zimowa: od 01.11. do 14.03 – od godziny 9.00 do 15.00 (ostatni wjazd) i 16.00 (ostatni zjazd).
 • Wózki inwalidzkie, ani wózki dziecięce nie są przewożone – za wyjątkiem składanych.
 • Śniadanie, lunch lub wykwintna kolacja w restauracji jest zwieńczeniem wyjazdu.
 • W każdą sobotę, specjalne włoskie menu z prosecco w godzinach od 10.00 do 12.30. Cena wynosi 45 € łącznie z biletem. Wskazana jest rezerwacja, którą można zrobić klikając na    restauracja Predigtstuhlbahn lub e-mail:  veranstaltung@predigtstuhlbahn.de.
Bad Reichenhall
Co powiesz na lunch z takim widokiem ?

3. Królewski ogród Koeniglicher- kurgarten – zatopić się w jego klimacie.

Rozpościerający się na przestrzeni 40.000 metrów kwadratowych ogród działa jak najlepszy inhalator. Nie tylko za sprawą świeżego powietrza, ale i leczniczego, płynącego z dwóch potężnych tężni solankowych, niejako zamykających ogród z jednej ze stron.

Kwiaty i roślinność zamieniając się w zależności od pory roku, cicho szemrząca fontanna  Alpen Sole i dobiegające z budynku Filharmonii dźwięki muzyki, powodują, że stres i zmęczenie samoistnie wyparują.

Wieczorne i popołudniowe koncerty cieszą się ogromną popularnością, więc wskazany jest wcześniejszy zakup biletów.

W czasie mojego letniego pobytu w sali odbywała się próba orkiestry. Prawdziwa uczta przy dźwiękach Eine kleine Nachtmusik Mozarta, bowiem można zająć miejsce na widowni w czasie próby, oczywiście zachowując się stosownie. Cicho i nie przeszkadzać!

Ogród Koeniglicher Kurgarten w Bad Reichenhall został utworzony w 1868 roku przez bawarskiego, królewskiego ogrodnika dworskiego Carla von Effnera i od tej pory jest  uważany za jeden z najpiękniejszych tego typu ogrodów w Europie Środkowej.

 • Informacje o koncertach znajdziesz klikając na stronę  Filharmonii.
Bad Reichenhall
Latem w ogrodzie
Bad Reichenhall
Nocą na deptaku

4. Baseny termalne Spa & Familien Resort Rupertus Therme

Wodny relaks, którego przecież nie może zabraknąć w miasteczku z przedrostkiem „bad”. Baseny wewnętrzne i sauny oraz zewnętrzne z oszałamiającym widokiem na góry otwierają swoje podwoje codziennie w godzinach od 9.00 do 22.00.

6. Poczuć na języku specyficzny smak Mozartkugel  ( stworzone przez cukiernika Paula Fürsta w Salzburgu w 1890 roku i nazwane na cześć Wolfganga Amadeusa Mozarta jego nazwiskiem ) – kuliste czekoladki z nadzieniem z pistacjowo – migdałowego marcepanu, powleczonego nugatem i oblanego z zewnątrz ciemną czekoladą. Do kupienia w sklepie firmowym na promenadzie, którego nie sposób pominąć, za sprawą ostro czerwonych barw przyciągających wzrok.

Ciekawostka motoryzacyjna

Pierwszego stycznia 1948 roku w Ferdinand Porsche  ( wynalazca elektrycznego silnika, konstruktor najbardziej rozpoznawalnego samochodu świata „Garbusa” zwanego również „Chrząszczem” i założyciel motoryzacyjnej firmy Porsche) spotkał się na neutralnym gruncie – czyli właśnie tutaj w Bad Reichenhall – z kierownictwem Volkswagena. Przedmiotem rozmów były prawa autorskie do stworzonego przez Porsche „Garbusa” i należne z tego tytułu dywidendy. Ustalono, że rodzina Porsche będzie otrzymywała stałą kwotę od sprzedaży każdego modelu plus premię roczną. Otrzymane pieniądze były znacznym zastrzykiem dla powstającej rodzinnej firmy, będącej prekursorem dzisiejszej fabryki Porsche.

Gdzie zjeść

Recepcjonista w hotelu, w którym się zatrzymałam, polecił mi dwie restauracje:

 1. Gasthof Bürgerbräu 
 2. Wieninger Schwabenbraeu

Przetestowałam obydwie. Jedzenie znakomite, typowo bawarskie – dużo i raczej tłusto, ale lepszemu trawieniu pomaga …piwo! Nie zauważyłam ani jednego stolika, na którym nie stałaby szklanica ze złotym napojem.

Atmosfera! Tak, o takiej marzy się idąc na kolację :). Porada – warto zarezerwować wcześniej stolik.

Gdzie się zatrzymać 

Kliknij na link, które zaprowadzi Cię bezpośrednio do  hotelu w Bad Reichenhall


Booking.com

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!