Szczyrk. Piesze trasy na Klimczok i okoliczne góry

0
0
droga w górach i widok na góry
Widok z trasy pieszej ze Szczyrku na Klimczok

Szczyrk, to nie tylko baza narciarska, ale i początkowa wielu szlaków pieszych w pasma Beskidu.

Dzięki dokonanym w ostatnich latach inwestycjom narciarskim, po kilku latach turystycznego uśpienia, Szczyrk zaczyna budzić się do życia. I to nie tylko zimą, ale także w pozostałych porach roku.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Szczyrk zwiedzanie

Generalnie Szczyrk nie jest miejscem do zwiedzania. Przynajmniej mnie nie zachwyca. Nie ma w nim klimatu: ani uroczego miasteczka, ani uzdrowiska.

Natomiast to co wokół Szczyrku się rozpościera, to już wprawia w zachwyt. Beskidy. I widoki z tras.

A w samym mieście oczywiście coś zjesz w jednej z licznych restauracji, znajdziesz nocleg w Szczyrku w hotelu lub w wynajmiesz pokój w pensjonacie, zrobisz zakupy.

Z miejsc wartych zobaczenia jest skocznia narciarska i Skocznia Skalite (a właściwie kompleks 3 skoczni), na których przez cały rok odbywają się  treningi polskich skoczków, a także zawody w skokach narciarskich.

Położony w centrum miasta, ładnie urządzony plac św. Jakuba  z ławeczkami, fontanną strumykiem i deptak nad rzeką Żylicą. Spacer można kontynuować aż do Buczkowic dobrze oznaczona trasą biegową. To także moje świetnie miejsce na Slow Jogging.

kobieta stoi pod kierunkowskazem ze szlakami
Szczyrk Klimczok trasa piesza z zapierającymi dech widokami
góra Skrzyczne i miasto Szczyrk u podnóża
Szczyrk trasa widokowa na Klimczok

Atrakcje Szczyrku. Szczyrk piesze trasy turystyczne

Góra Skrzyczne, to nie tylko najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – 1257 m n.p.m, ale i symbol Szczyrku. O wędrówkach w paśmie Skrzycznego więcej przeczytasz w moim artykule Szczyrk Skrzyczne.

Odkąd w Szczyrku Słowacy wybudowali nowy ośrodek narciarki, piesze trasy nabrały nieco innego wymiaru. Oczywiście można nadal podchodzić na górskie szczyty od samego Szczyrku, ale sporo osób – także z dziećmi – wybiera opcję wyjazdu na górę gondolą. Czyli niczym w Alpach. Tam też można wyjechać na górę i kontynuować wędrówkę szczytami. Szlakami lub trasami narciarskimi w Szczyrku, którymi można wędrować kilometrami.

A wracając do oznaczonych, pieszych tras w Szczyrku. A konkretnie w Beskidach wokół Szczyrku. Wjeżdżając gondolą na Halę Skrzyczeńską można jeszcze kontynuować jazdę wyciągiem krzesełkowym aż na Kopę lub rozpocząć wędrówkę.

W stronę Skrzycznego lub w przeciwną do Przełęczy Salmopolskiej. Po drodze „zahaczając” o Jaskinię Malinowska, zwaną „Jaskinią Ondraszka”, którą można zwiedzać (zabierz czołówkę). Jak mówi legenda, jaskinią była kryjówką samego Ondraszka i jego zbójników.

Inne, bardzo znane piesze trasy ze Szczyrku to trasa na Klimczok i dalej na Szyndzielnię, lub przez Chatę Wuja Toma do Brennej.

To tylko kilka słów na temat pieszych tras wokół Szczyrku. Czy szlaki są trudne? Typowe jak w Beskidach. Są podejście, że mocno się zmęczysz, a przy schodzeniu mocno będą bolały Cię nogi. Ale przede wszystkim pozachwycasz się przyrodą i Beskidami.

Pomocna w planowaniu wyjść w góry na pewno będzie Szczyrk trasy piesze mapa. Koniecznie zaprzyjaźnij się z aplikacją Mapa Turystyczna, która pomoże Ci zaplanować trasę w górach.

kolejka górskai zbiornik wodny
Zbiornik do naśnieżania na szczycie góry Skrzyczne
droga w górach las wokół
Szczyrk latem, wiosna i jesienią także ma sporo atrakcji
stary drewniany dom w otoczeniu traw
Szczyrk jakie góry i stare domy zatopione w zieleni

Szczyrk Klimczok tras piesza pełna uroku

Kolega kiedyś powiedział mi, że w Szczyrku trasy prowadzą albo na Klimczok, albo na Skrzyczne. Coś w tym jest 🙂

Jak jest na Skrzycznem, przeczytasz w artykule Skrzyczne Szczyrk kolejka i piechotą.

A na Klimczok zrobisz sobie wycieczkę nie tylko ze Szczyrku, ale także z Bystrej lub z Bielska-Białej przez Szyndzielnię. Czyli wjedziesz kolejką gondolową na Szyndzielnię i stamtąd po 35 minutach dojdziesz na Klimczok.

Na Klimczoku byłam mnóstwo razy w „dawnych czasach”. Dzisiaj zrobiłam sobie kółeczko ze Szczyrku – Biła najpierw bez szlaku, a właściwie dawniej oznaczonym żółtym szlakiem (dziś tylko w jednym miejscu na drzewie pozostało oznaczenie) do niebieskiego prowadzącego z centrum Szczyrku przez kościółek Na Górce i dalej na szczyt Klimczoka. Stamtąd czerwonym przez Chatę Wuja Toma do Szczyrku Biła.

Moja propozycja to zrobienie kółeczka ze Szczyrku-Biła niebieskim szlakiem na Klimczok i powrót czerwonym przez Przełęcz Karkoszczonka. W sumie około 10 km. W tym kierunku lub odwrotnie.

Trasa niebieska z centrum Szczyrku przez Kościółek na Górce w pierwszej części to prawdziwa zmora wędrujących po górach: najpierw asfalt, a potem betonowe płyty. Dopiero po połowie trasy zaczyna się ładna, szeroka droga: nieco kamieni i piękne widoki wokół.

Ze drogi na Klimczok powalają piękne widoki: na całe Beskidy włącznie z Babia Górą i Pilskiem, aż po Tatry przy dobrej widoczności.

stara gondola stojąca na ziemi
Taką gondolą wjeżdżało się niegdyś na Szyndzielnię
grzyby kanie na łące
Takie kanie można znaleźć na trasach w Szczyrku

Szczyrk trasy rowerowe. Szczyrk bike park

Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą i dalej w kierunku Buczkowic to zdecydowanie najłatwiejsza trasa rowerowa w Szczyrku.

Pozostałe trasy rowerowe w Szczyrku wymagają już znacznie więcej wysiłku i kondycji.

  • Trasa rowerowa na Klimczok.
  • Ścieżki rowerowe w ośrodku narciarskim. Wyjazd gondolą z rowerem, na górze 13 kilometrów tras Single track o różnym stopniu trudności. Na dół można zjechać rowerem lub gondolą. O popularności tras rowerowych Szczyrk Enduro Trails by Trek świadczy spora kolejka chętnych na wjazd do gondoli. Nawet w powszedni dzień. A na górę trzy gondole przeznaczone są dla rowerów i jedna dla pieszych. To w ośrodku Szczyrk Mountain Resort. Gdzie znajduje się wyciąg znany jako „gondola Szczyrk”.
  • Trasa rowerowa wokół Skalitego – kierunek Skrzyczne.
  • Trasa rowerowa w kierunku Górki i Bienatki. Przecudnej urody widok na Skrzyczne i sąsiednie pasma.
  • Trasa rowerowa przez Magurę aż na Klimczok.
  • I inne trasy rowerowe po ogólnodostępnych drogach i leśnych ścieżkach.
stok w górach a na nim rowerzyści
Najlepsze trasy rowerowe w Szczyrku na Skrzycznem

Szczyrk Górka

Kościółek „Na Górce”. Wystarczy tak powiedzieć, aby każdy z napotkanych mieszkańców Szczyrku wskazał położony na wzgórzu kościółek.

Do kościółka można wjechać samochodem, ale polecam pieszą wędrówkę. Najłagodniej i najwygodniej asfaltową drogą z centrum Szczyrku. To także szlak turystyczny dla dzieci, lub nawet z wózkiem dzicięcym.

Ciekawie ulicą Stromą ze Szczyrku Biła urozmaicając się przejście skrótem (polecam go tylko latem i nie po deszczu). I od strony hotelu Klimczok (również Szczyrk Biła).

Stamtąd dojdziemy tylko piechotą, o czym informuje nas stosowny znak przy oznaczeniu szlaku.

znaki drogowe i wskazówki na szlaku w górach
Od strony hotelu Klimczok nie można wjechać do kościółka Na Górce

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski i cud w kościółku na górce

Kościółek na Górce – jego powstanie poprzedzone jest wydarzeniami, które miały tutaj miejsce w XIX wieku. Jak podaje ludowa legenda dwunastoletnia, miejscowa dziewczynka Julianna Pezda, zbierając grzyby na Przykrej Kępce, w pewnym momencie zauważyła przed sobą piękną, ubraną w długie szaty, panią.

Po raz pierwszy Piękna Pani ukazała się 25 lipca 1894 roku. Później jeszcze kilkakrotnie Julianna i jej koleżanki widziały postać na tle pięciu buków, która prosiła dzieci o odmawianie modlitw: Anioł Pański i Godzinki.

Matka Boska obiecała dzieciom, iż w miejscu objawień wytryśnie źródełko o cudownych właściwościach. Ponieważ był to czas wielkiej suszy, a okoliczni mieszkańcy utrzymujący się z pracy na roli obawiali się o swoje zbiory, Julianna poprosiła Matkę Boską o deszcz. I to właśnie cud deszczu oraz źródełko, które wytrysnęło, przyczyniły się do umocnienia wiary i rozgłosu na szczyrkowskiej Przykrej Kępce.

Z czasem miejsce to zaczęło być nazywane Górką, na którą niedługo po objawieniach zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów. Nie tylko z miejscowa ludność, ale także z ze Śląska Cieszyńskiego, Białej okolic Żywiecczyzny. Ówczesne zapiski mówią, że pielgrzymów było tak dużo, że: ”aż ziemi było ciężko”.

Któregoś roku pielgrzymka z Ustronia przyniosła niewielkich rozmiarów obraz Matki Bożej. Obraz został zawieszony na buku, na którego konarze dzieci widywały postać kobiety. Od tego czasu lud skupiał się na modlitwie wokół tego obrazu.

w 1940 roku obok cudownego źródełka wybudowano kamienną grotę, w której umieszczono figurę Matki Bożej.

Ponieważ grota była wykonana z kiepskiej jakości materiałów nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Obecna została zbudowana w 2010-2012 latach.

W niszy przy grocie umieszczono figurę św. Jakuba Apostoła, gdyż w tym miejscu przebiega również Szlak Jakubowy (szlak Św. Jakuba).

Kilka lat po wojnie rozpoczęto budowę Kościółka. Budowę ukończono w 1953, i pomimo iż w późniejszych latach trwały prace nad wykończeniem wnętrza, to Kościół zachował się do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie.

Ważnym dniem dla „Kościoła na Górce” był 21 wrzesień 2008 kiedy to ks. kardynał Stanisław Dziwisz w asyście biskupów dokonał koronacji „Obrazu Madonny z Dzieciątkiem w Szczyrku”. Obraz ten został namalowany przez malarza Stefana Just w 1960 za łaskę zdrowia wg relacji spisanych przez Juliannę Pezdę i umieszczony w ołtarzu głównym.

Kościółek warto odwiedzić po Świętach Bożego Narodzenie, aby poczuć specyficzną atmosferę i zobaczyć ciekawą Stajenkę.

Szczyrk jak dojechać

Dokładny opis jak dojechać do Szczyrku znajdziesz w innym moim artykule, w którym głównym bohaterem są trasy narciarskie w Szczyrku. Tutaj przeczytasz Jak dojechać do Szczyrku.

Szczyrk nocleg. Chata Wuja Toma?

Hotel w Szczyrku z basenem, pokój w agroturystyce, klimatyczny pensjonat? Co powiesz na nocleg w Szczyrku w Chacie Wuja Toma?

A może wystarczy Ci pokój, ba, a może nawet łóżko w wieloosobowym pokoju w schronisku w sercu gór?

Kliknij na link noclegi w Szczyrku a znajdziesz mnóstwo możliwości zarezerwowania noclegu.

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!