Szczyrk. Piesze trasy na Klimczok i okoliczne góry

0
3
droga w górach i widok na góry
Widok z trasy pieszej ze Szczyrku na Klimczok

Szczyrk, to nie tylko baza narciarska, ale i początkowa wielu szlaków pieszych w pasma Beskidu.

Dzięki dokonanym w ostatnich latach inwestycjom narciarskim, po kilku latach turystycznego uśpienia, Szczyrk zaczyna budzić się do życia. I to nie tylko zimą, ale także w pozostałych porach roku.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Szczyrk zwiedzanie

Generalnie Szczyrk nie jest miejscem do zwiedzania. Przynajmniej mnie nie zachwyca. Nie ma w nim klimatu: ani uroczego miasteczka, ani uzdrowiska.

Natomiast to co wokół Szczyrku się rozpościera, to już wprawia w zachwyt. Beskidy. I widoki z tras.

A w samym mieście oczywiście coś zjesz w jednej z licznych restauracji, znajdziesz nocleg w Szczyrku w hotelu lub w wynajmiesz pokój w pensjonacie, zrobisz zakupy.

Z miejsc wartych zobaczenia jest skocznia narciarska i Skocznia Skalite (a właściwie kompleks 3 skoczni), na których przez cały rok odbywają się  treningi polskich skoczków, a także zawody w skokach narciarskich.

Położony w centrum miasta, ładnie urządzony plac św. Jakuba  z ławeczkami, fontanną strumykiem i deptak nad rzeką Żylicą. Spacer można kontynuować aż do Buczkowic dobrze oznaczona trasą biegową. To także moje świetnie miejsce na Slow Jogging.

dwie kobiety w górach
W trasie na Klimczok z przyjaciółką
kobieta stoi pod kierunkowskazem ze szlakami
Szczyrk Klimczok trasa piesza z zapierającymi dech widokami
góra Skrzyczne i miasto Szczyrk u podnóża
Szczyrk trasa widokowa na Klimczok

Atrakcje Szczyrku. Szczyrk piesze trasy turystyczne

Góra Skrzyczne, to nie tylko najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – 1257 m n.p.m, ale i symbol Szczyrku. O wędrówkach w paśmie Skrzycznego więcej przeczytasz w moim artykule Szczyrk Skrzyczne.

Odkąd w Szczyrku Słowacy wybudowali nowy ośrodek narciarki, piesze trasy nabrały nieco innego wymiaru. Oczywiście można nadal podchodzić na górskie szczyty od samego Szczyrku, ale sporo osób – także z dziećmi – wybiera opcję wyjazdu na górę gondolą. Czyli niczym w Alpach. Tam też można wyjechać na górę i kontynuować wędrówkę szczytami. Szlakami lub trasami narciarskimi w Szczyrku, którymi można wędrować kilometrami.

A wracając do oznaczonych, pieszych tras w Szczyrku. A konkretnie w Beskidach wokół Szczyrku. Wjeżdżając gondolą na Halę Skrzyczeńską można jeszcze kontynuować jazdę wyciągiem krzesełkowym aż na Kopę lub rozpocząć wędrówkę.

W stronę Skrzycznego lub w przeciwną do Przełęczy Salmopolskiej. Po drodze „zahaczając” o Jaskinię Malinowska, zwaną „Jaskinią Ondraszka”, którą można zwiedzać (zabierz czołówkę). Jak mówi legenda, jaskinią była kryjówką samego Ondraszka i jego zbójników.

Inne, bardzo znane piesze trasy ze Szczyrku to trasa na Klimczok i dalej na Szyndzielnię, lub przez Chatę Wuja Toma do Brennej.

To tylko kilka słów na temat pieszych tras wokół Szczyrku. Czy szlaki są trudne? Typowe jak w Beskidach. Są podejście, że mocno się zmęczysz, a przy schodzeniu mocno będą bolały Cię nogi. Ale przede wszystkim pozachwycasz się przyrodą i Beskidami.

Pomocna w planowaniu wyjść w góry na pewno będzie Szczyrk trasy piesze mapa. Koniecznie zaprzyjaźnij się z aplikacją Mapa Turystyczna, która pomoże Ci zaplanować trasę w górach.

kolejka górskai zbiornik wodny
Zbiornik do naśnieżania na szczycie góry Skrzyczne
droga w górach las wokół
Szczyrk latem, wiosna i jesienią także ma sporo atrakcji
stary drewniany dom w otoczeniu traw
Szczyrk jakie góry i stare domy zatopione w zieleni

Szczyrk Klimczok tras piesza pełna uroku

Kolega kiedyś powiedział mi, że w Szczyrku trasy prowadzą albo na Klimczok, albo na Skrzyczne. Coś w tym jest 🙂

Jak jest na Skrzycznem, przeczytasz w artykule Skrzyczne Szczyrk kolejka i piechotą.

A na Klimczok zrobisz sobie wycieczkę nie tylko ze Szczyrku, ale także z Bystrej lub z Bielska-Białej przez Szyndzielnię. Czyli wjedziesz kolejką gondolową na Szyndzielnię i stamtąd po 35 minutach dojdziesz na Klimczok.

Na Klimczoku byłam mnóstwo razy w „dawnych czasach”. Dzisiaj zrobiłam sobie kółeczko ze Szczyrku – Biła najpierw bez szlaku, a właściwie dawniej oznaczonym żółtym szlakiem (dziś tylko w jednym miejscu na drzewie pozostało oznaczenie) do niebieskiego prowadzącego z centrum Szczyrku przez kościółek Na Górce i dalej na szczyt Klimczoka. Stamtąd czerwonym przez Chatę Wuja Toma do Szczyrku Biła.

Moja propozycja to zrobienie kółeczka ze Szczyrku-Biła niebieskim szlakiem na Klimczok i powrót czerwonym przez Przełęcz Karkoszczonka. W sumie około 10 km. W tym kierunku lub odwrotnie.

Trasa niebieska z centrum Szczyrku przez Kościółek na Górce w pierwszej części to prawdziwa zmora wędrujących po górach: najpierw asfalt, a potem betonowe płyty. Dopiero po połowie trasy zaczyna się ładna, szeroka droga: nieco kamieni i piękne widoki wokół.

Ze drogi na Klimczok powalają piękne widoki: na całe Beskidy włącznie z Babia Górą i Pilskiem, aż po Tatry przy dobrej widoczności.

stara gondola stojąca na ziemi
Taką gondolą wjeżdżało się niegdyś na Szyndzielnię
grzyby kanie na łące
Takie kanie można znaleźć na trasach w Szczyrku

Szczyrk trasy rowerowe. Szczyrk bike park

Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą i dalej w kierunku Buczkowic to zdecydowanie najłatwiejsza trasa rowerowa w Szczyrku.

Pozostałe trasy rowerowe w Szczyrku wymagają już znacznie więcej wysiłku i kondycji.

  • Trasa rowerowa na Klimczok.
  • Ścieżki rowerowe w ośrodku narciarskim. Wyjazd gondolą z rowerem, na górze 13 kilometrów tras Single track o różnym stopniu trudności. Na dół można zjechać rowerem lub gondolą. O popularności tras rowerowych Szczyrk Enduro Trails by Trek świadczy spora kolejka chętnych na wjazd do gondoli. Nawet w powszedni dzień. A na górę trzy gondole przeznaczone są dla rowerów i jedna dla pieszych. To w ośrodku Szczyrk Mountain Resort. Gdzie znajduje się wyciąg znany jako „gondola Szczyrk”.
  • Trasa rowerowa wokół Skalitego – kierunek Skrzyczne.
  • Trasa rowerowa w kierunku Górki i Bienatki. Przecudnej urody widok na Skrzyczne i sąsiednie pasma.
  • Trasa rowerowa przez Magurę aż na Klimczok.
  • I inne trasy rowerowe po ogólnodostępnych drogach i leśnych ścieżkach.
stok w górach a na nim rowerzyści
Najlepsze trasy rowerowe w Szczyrku na Skrzycznem

Szczyrk Górka

Kościółek „Na Górce”. Wystarczy tak powiedzieć, aby każdy z napotkanych mieszkańców Szczyrku wskazał położony na wzgórzu kościółek.

Do kościółka można wjechać samochodem, ale polecam pieszą wędrówkę. Najłagodniej i najwygodniej asfaltową drogą z centrum Szczyrku. To także szlak turystyczny dla dzieci, lub nawet z wózkiem dzicięcym.

Ciekawie ulicą Stromą ze Szczyrku Biła urozmaicając się przejście skrótem (polecam go tylko latem i nie po deszczu). I od strony hotelu Klimczok (również Szczyrk Biła).

Stamtąd dojdziemy tylko piechotą, o czym informuje nas stosowny znak przy oznaczeniu szlaku.

znaki drogowe i wskazówki na szlaku w górach
Od strony hotelu Klimczok nie można wjechać do kościółka Na Górce

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski i cud w kościółku na górce

Kościółek na Górce – jego powstanie poprzedzone jest wydarzeniami, które miały tutaj miejsce w XIX wieku. Jak podaje ludowa legenda dwunastoletnia, miejscowa dziewczynka Julianna Pezda, zbierając grzyby na Przykrej Kępce, w pewnym momencie zauważyła przed sobą piękną, ubraną w długie szaty, panią.

Po raz pierwszy Piękna Pani ukazała się 25 lipca 1894 roku. Później jeszcze kilkakrotnie Julianna i jej koleżanki widziały postać na tle pięciu buków, która prosiła dzieci o odmawianie modlitw: Anioł Pański i Godzinki.

Matka Boska obiecała dzieciom, iż w miejscu objawień wytryśnie źródełko o cudownych właściwościach. Ponieważ był to czas wielkiej suszy, a okoliczni mieszkańcy utrzymujący się z pracy na roli obawiali się o swoje zbiory, Julianna poprosiła Matkę Boską o deszcz. I to właśnie cud deszczu oraz źródełko, które wytrysnęło, przyczyniły się do umocnienia wiary i rozgłosu na szczyrkowskiej Przykrej Kępce.

Z czasem miejsce to zaczęło być nazywane Górką, na którą niedługo po objawieniach zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów. Nie tylko z miejscowa ludność, ale także z ze Śląska Cieszyńskiego, Białej okolic Żywiecczyzny. Ówczesne zapiski mówią, że pielgrzymów było tak dużo, że: ”aż ziemi było ciężko”.

Któregoś roku pielgrzymka z Ustronia przyniosła niewielkich rozmiarów obraz Matki Bożej. Obraz został zawieszony na buku, na którego konarze dzieci widywały postać kobiety. Od tego czasu lud skupiał się na modlitwie wokół tego obrazu.

w 1940 roku obok cudownego źródełka wybudowano kamienną grotę, w której umieszczono figurę Matki Bożej.

Ponieważ grota była wykonana z kiepskiej jakości materiałów nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Obecna została zbudowana w 2010-2012 latach.

W niszy przy grocie umieszczono figurę św. Jakuba Apostoła, gdyż w tym miejscu przebiega również Szlak Jakubowy (szlak Św. Jakuba).

Kilka lat po wojnie rozpoczęto budowę Kościółka. Budowę ukończono w 1953, i pomimo iż w późniejszych latach trwały prace nad wykończeniem wnętrza, to Kościół zachował się do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie.

Ważnym dniem dla „Kościoła na Górce” był 21 wrzesień 2008 kiedy to ks. kardynał Stanisław Dziwisz w asyście biskupów dokonał koronacji „Obrazu Madonny z Dzieciątkiem w Szczyrku”. Obraz ten został namalowany przez malarza Stefana Just w 1960 za łaskę zdrowia wg relacji spisanych przez Juliannę Pezdę i umieszczony w ołtarzu głównym.

Kościółek warto odwiedzić po Świętach Bożego Narodzenie, aby poczuć specyficzną atmosferę i zobaczyć ciekawą Stajenkę.

Szczyrk jak dojechać

Dokładny opis jak dojechać do Szczyrku znajdziesz w innym moim artykule, w którym głównym bohaterem są trasy narciarskie w Szczyrku. Tutaj przeczytasz Jak dojechać do Szczyrku.

Szczyrk nocleg. Chata Wuja Toma?

Hotel w Szczyrku z basenem, pokój w agroturystyce, klimatyczny pensjonat? Co powiesz na nocleg w Szczyrku w Chacie Wuja Toma?

A może wystarczy Ci pokój, ba, a może nawet łóżko w wieloosobowym pokoju w schronisku w sercu gór?

Kliknij na link noclegi w Szczyrku a znajdziesz mnóstwo możliwości zarezerwowania noclegu.

Oceń artykuł
[Głosów: 5 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!