Fotografia zamku z XVIII wieku

Podróże Polska

Zamek Ossolin i Betlejka. Poznaj nieznane atrakcje świętokrzyskiego regionu

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 2 stycznia 2023

Zamek Ossolin.Renesansowa rezydencja magnacka wybudowana w latach 30-ych XVII wieku przez Jerzego Ossolińskiego, który był nie tylko Kanclerzem Wielkim Koronnym, ale i najbliższym współpracownikiem Króla Władysława IV Wazy.

Po pięknie usytuowanym na wzgórzu zamku pozostały tylko pozostałości murów, a po dawnej potędze Ossolińskich nazwa wioski Ossolin.

Zamek w Ossolinie to dzisiaj uroczo wyglądająca arkada nad drogą. Niestety, zamek Ossolin miał znacznie mniej szczęścia niż należący do jego brata zamek Krzyżtopór.

Spis treści

Ossolin zamek pełen bogactwa i uroku

Jak mówią historyczne przekazy, Jerzy Ossoliński podejmował 1638 w w progach niewykończonego jeszcze zamku Ossolin powracającego z kuracji w Baden króla Władysława IV.

Królewski orszak liczył ponad tysiąc osób i towarzyszył królowi podczas trzymiesięcznej wyprawy do słynnego kurortu, w którym władca chciał podreperować swoje zdrowie w gorących, leczniczych wodach.

Powracającego z kuracji króla Ossoliński powitał na austriackiej granicy, żegnając jednocześnie eskortę wysłaną przez cesarza Ferdynanda III, hojnie ją przy tym wynagradzając.

Król zatrzymał się na kilka dni w Krakowie, po czym wyruszył do Ossolina na uroczyste chrzciny Józefa Lubomirskiego, wnuka właściciela zamku. To ten Lubomirski, który później był jednym z najbogatszych ludzi w I Rzeczypospolitej i posiadał ponad tysiąc wsi.

Zamek Ossolin składał się z czterech trzykondygnacyjnych skrzydeł, a prowadziły do niego  prowadziły trzy bramy.

Wnętrza zamku urządzone były z wielkim przepychem i bogactwem. Kryształowe okna, złocone gzymsy, marmurowe sufity i liczne obrazy zdobiły zamek. Urody zamkowi dodawały otaczające go ogrody urządzone w stylu włoskim.

Kobieta wskazuje pozostałości zamku nad drogą
Tyle pozostało z zamku Ossolin

Ossolin powoli zamienia się w ruinę

Fortyfikacje wokół zamku nie zatrzymały jednak wojsk podczas potopu szwedzkiego (1655–1660) i zamek był kilkakrotnie niszczony i grabiony. Po tych zniszczeniach rezydencja już nigdy nie powróciła do stanu świetności.

W 1816 roku ówczesny właściciel Ossolina, hrabia Antoni Ledóchowski, z nie do końca wiadomych powodów, nakazał wysadzić zamek w powietrze.

W 1888 Stefan Żeromski odwiedzał ruiny zamku.

Na początku XX wieki ówczesny właściciel Karski zrobił na terenie zamku gorzelnię.
Podczas II Wojny Światowej pozostałości zamkowych murów zostały wysadzone, a gruz stał się budulcem do utwardzania okolicznych dróg i domostw.

Ossolin to obecnie porośnięte trawami gruzy, które kryją sklepienia piwnic. W zasadzie zachował się jedynie mały fragment budowli, będący częścią mostu łączącego zamek z podzamczem.

W latach 2017 i 2018 roku na terenie ruin zamku kręcony by jeden z odcinków serialu „Misja skarb”.

sady jabłoniowy
Być może tam gdzie dziś sady, niegdyś były ogrody zamku Ossolin

Ossolin żywa szopka – Betlejka

Obecnie teren zamku Ossolin to tylko pozarastane gruzy ze szczątkami piwnic i imponujący łuk murów nad drogą prowadzącą do bardzo ciekawego miejsca, zwanego Betlejką.

Kaplica Betlejemska, zwana Betlejką, mieści się pod kopcem usypanym z ziemi, która – jak mówi legenda – sprowadzona została z Ziemi Świętej.

Betlejka ufundowana została przez Ossolińskich w XVII wieku, podobnie jak usytuowane nieopodal kamienna figura Matki Boskiej i dwa domki pustelnicze.

W wigilię Bożego Narodzenia organizowane są tutaj bardzo uroczyste pasterki z oprawą muzyczną i żywymi postaciami ludzi (Trzej Królowie, Matka Boska, Św. Józef i Dzieciątko Jezus) i zwierząt, które zamieszkają w szopce przy Betlejce.

Z centrum wioski Ossolin i w blasku płonących na poboczu drogi ognisk o 22.30 orszak wyrusza do Betlejki, w której o 23.00 odbywa się uroczysta pasterka.

Urok miejsca, otoczonego uśpionymi drzewami sadów jabłoniowych, tworzy wyjątkową i niesamowicie podniosłą aurę. Dlatego w uroczystościach pasterki zwykle uczestniczy kilka tysięcy ludzi.

kaplica w usypanem nad kaplica kopcu
Ossolin Kaplica Betlejemska ufundowana przez Ossolińskich

Gdzie jest Ossolin?

Jak dojechać do Ossolina i do Betlejki pokaże ci poniższa mapa.

Zwiedzamy polskie zamki

Jeśli lubisz ciekawe miejsca i historie, zerknij ze mną do na Dolny Śląsk do Doliny Zamków i koniecznie odwiedź pobliski zamek Krzyżtopór należący do rodu Ossolińskich.


Szukasz noclegu ?

Moja prośba do Ciebie :). Wszystkie moje artykuły są oczywiście bezpłatne, ale mam prośbę, aby rezerwując nocleg w kliknąć wcześniej na link booking.com lub skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Dla Ciebie cena nie zmieni się, a ze mną booking.com podzieli się ze mną prowizją.

Dziękuję serdecznie 🙂 dana/jaWagabundaBooking.com

Źródło: Informacje przygotowałam na podstawie tablicy informacyjnej znajdującej się przy zamku Ossolin.

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments