Jak zrobić pomidory suszone w oliwie?
Pomidory suszone w oleju z ziołami przygotowane domowym sposobem to prawdziwa łatwizna. W zamian za niewiele pracy otrzymamy prawdziwy pro – zdrowotny przysmak.
Suszone pomidory zalane dobrej jakości olejem nie są co prawda tak piękne, jak dojrzały pomidor zerwany prosto z krzaczka, ale za to bardziej bogate w likopen.
To właśnie obecności likopenu pomidory zawdzięczają swój piękny, czerwony kolor. Ale nie kolor jest najważniejsze w likopenie, a jego właściwości. Głównie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe, które uwalniane są podczas obróbki cieplnej.
Jedzmy więc potrawy z pomidorami, pomidorowe, z dodatkiem przetworzonych pomidorów. Dla zdrowia. A jakie pyszne!
Przygotowane w domu suszone pomidory, zalane dobrej jakości oliwą z dodatkiem ziół, wykorzystacie do ostatniej kropelki oleju.
Olej z suszonych pomidorów świetnie smakuje nawet z zwykłą pajdą chleba. Uwielbiam taką przekąskę: drobno posiekane pomidory i kapary oraz olej z zaprawy z kromką mojego chleba na zakwasie lub bagietką.
I oliwa. Jakiej użyć do zalania suszonych pomidorów? Najlepszą – z oliwek z pierwszego tłoczenia lub dobrego oleju słonecznikowego lub winogronowego.
Więcej informacji znajdziecie w artykule – Jak suszyć pomidory domowym sposobem.
Pomidory suszone w oleju z ziołami: przepis
Suszone pomidory w oleju: składniki
- pomidory – dojrzałe, ale twarde
- sól morska
- kilka ząbków czosnku – opcjonalnie, ale wskazane.
- ocet owocowy najlepiej zdrowy, domowy
- dodatki: zioła świeże lub suszone. Skład dowolny, ulubiony: oregano, tymianek, bazylia, estragon, rozmaryn. Z ilością rozmarynu radzę ostrożnie -jako bardzo ostry, może zdominować smak pomidorów.
- kapary w zalewie lub – lepiej – solone. Według uznania, ale są znakomitym dodatkiem do suszonych pomidorów.
- olej z oliwek lub słonecznikowy
Suszone pomidory w oleju: przygotowanie krok po kroku
- Pomidory umyć i osuszyć.
- Przekroić na pół, usunąć końcówkę i zieloną część pomidorów – pozostawić miąższ z pestkami!
- Pomidory posypać dobrą gatunkowo solą – ja używam himalajskiej albo polskiej z Kłodawy – bez żadnych dodatków
- Pomidory ułożyć – ciasno jeden obok drugiego – w suszarce do owoców i warzyw lub w piekarniku na ruszcie ( nie na blasze – pomidory, kiedy są owiewane także od spodu szybciej się suszą). Pod ruszt w piekarniku warto podłożyć blachę, bo czasem skapnie nieco soku z suszonych pomidorów.
- Suszenie w suszarce elektrycznej. Włączyć i co jakiś czas przekładać poziomy sit do suszenia. Pomidory na dolnym sicie suszą się najszybciej.
- Suszenie w piekarniku. Nastawić piekarnik na opcję „Suszenie” – jeśli posiadamy taką opcję lub ustawić program – wskazane jest włączyć termoobieg – na 80 stopni Celsjusza. Co jakiś czas – w początkowej fazie nawet co pół godziny – uchylać drzwi piekarnika, aby para mogła wylecieć. Za każdym razem wytrzeć drzwiczki i spód piekarnika, na których zbiera się para wodna.
- Suszenie trwa kilkanaście godzin – pomidory powinny być wysuszone, ale elastyczne.
- Wysuszone pomidory niezbyt ciasno ułożyć w słoikach (do 3/4 pojemności), skropić octem owocowym i dodać zioła, czosnek lub kapary – według upodobań.
- Olej mocno podgrzać, ale nie zagotować. Gorącym olejem zalać pomidory w słoikach. Ostrożnie – pomidory mocno pęcznieją i skwierczą w trakcie zalewania je olejem.
- Słoiki zakręcić przykrywkami, odwrócić do góry dnem i zostawić do ostygnięcia.
- Można przechowywać długo. W lodówce – po otwarciu.
Koniecznie sprawdź też inne porady i przepisy:
Jak zrobić słony karmel? Fajny przepis
Kiełki roślin – jak zrobić w warunkach domowych
Domowe konfitury, dżemy i powidła
Przygotowałaś suszone pomidory według przepisu?
Koniecznie daj znać jak Ci wyszło w komentarzu! Pamiętaj też że, jeżeli masz jakieś pytania to pisz śmiało w komentarzach – odpowiem jak najszybciej!
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Nie pomyślałam, że można samodzielnie zrobić takie pomidorki. Teraz już po sezonie pomidorowym, ale zapiszę sobie przepis na następny sezon 🙂
Witaj, faktycznie trochę późno wrzuciłam ten przepis. Przygotowałam latem, ale zapomniałam opublikować:(. W przyszłym roku będą pyszne 🙂 pozdrawiam dana
Pyszne 🙂
Cieszę się, że smakuje 🙂
Weszłam przez przypadek z artykułu o ogórkach kiszonych. Czy polecasz jakiś konkretny gatunek pomidorów? Czy kupować je o jakiejś określonej porze roku?
Witaj, polecam pomidory typu Lima – najlpepsze późnym latem, wczesną jesienią 🙂 dana