Skitury co to jest? Gdzie na skitury w Polsce?
Skitury to kolejny pomysł na aktywne spędzenie czasu. Nawet jeśli nie mamy w pobliżu wyciągów narciarskich lub są pozamykane, to nie musimy rezygnować z białego szaleństwa.
Spis treści
- Skitury co to jest?
- Czy można na skitury z psem?
- Co zabrać na skitury?
- Jak się ubrać ?
- Gdzie na narty skituringowe w Polsce?
- Skitury dla początkujących
- Zarezerwuj nocleg na skitury
Skitury co to jest?
W tym roku pora na skituring – tak postanowiłam. Nie mam aż tak dobrej kondycji żeby chodzić i zjeżdżać po ostrych stokach, ale w polskich górach można znaleźć także sporo łagodnych stoków. Takich w sam raz dla mnie.
Skituring to takie dwa w jednym: narciarstwo zjazdowe połączone z chodzeniem po górach. Na specjalnych nartach wyposażonych w antypoślizgowe foki i dobranych do nich butach wchodzi się pod górkę, a następnie zjeżdża w dół. Narty wyposażone są w wiązania narciarskie, przeznaczone zarówno do podchodzenie jak i do zjazdu. W zależności od tego czy wchodzisz, czy zjeżdżasz, zmieniasz sposób przepięcia wiązań.
Nie potrzebne są do tego wyratrakowane trasy. Skiturowcy zjeżdżają poza wyciągami, po puszystym śniegu na dziewiczych stokach.
Czy można na skitury z psem?
Dla osób jeżdżących na nartach zjazdowych skitirowa przygoda nie będzie większym wyzwaniem. To po prostu nieco inny sposób jazdy po górach.
Ale i tak warto – dla swojego bezpieczeństwa – rozpocząć skituring od lekcji z instruktorem.
Często widać na stokach narciarzy skiturowych uprawiających ten sport z psami.
Co zabrać na skitury?
Dobre narty, wiązania i buty to podstawa dla swojego bezpieczeństwa i przyjemności z późniejszych zjazdów. Nie tylko narty, ale i buty muszą być zupełnie inne niż do narciarstwa zjazdowego.
I tutaj masz dwie możliwości: albo w specjalistycznym sklepie kupisz sprzęt dla siebie (to w sytuacji, kiedy jesteś pewna/pewien, że skituring jest sportem dla Ciebie), albo na pierwszy raz czy na pierwsze kilka razy wypożyczysz skitury i po przekonaniu się, że lubisz ten sport, kupisz narty. Albo nadal pozostaniesz przy wypożyczaniu.
Jak się ubrać ?
Wychodząc na skituring w zasadzie trzeba mieć ze sobą dwa rodzaje odzieży. Pierwsza do podchodzenia, druga do zjazdów.
Bielizna termoaktywna plus kurtka do wędrówek i spodnie. A do plecaka warto wrzucić dodatkowy softshell czy polar. Wiadomo, podchodząc nieźle się spocimy, a z kolei przy zjeździe mogłoby nam być nieco zimno. Obowiązkowo rękawice i kask.
Gdzie na narty skituringowe w Polsce?
W Polsce do uprawianie skiturowego narciarstwa jest mnóstwo terenów. Praktycznie wszystkie góry południa Polski plus pagórki w całej Polsce. Jedynym warunkiem jest śnieg. I bezpieczeństwo oczywiście. W wyższe czy bardziej niebezpieczne partie gór wybierają się tylko osoby doświadczone w uprawianiu skituringu.
A Tatry na skitury? Jak najbardziej, ale to dla bardzo zaawansowanych narciarzy. W takim przypadku będą ważne nie tylko umiejętności, świetna kondycja, ale i wiedza dotycząca zagrożeń wiążących się z górami wysokimi w okresie zimowym.
Zresztą wiedza na temat lawin i sposobu zachowania się w przypadku zagrożenia lawinowego na pewno przyda się każdemu uprawiającemu skituring.
Skitury dla początkujących
Jak zacząć zjeżdżać na skiturach? Z instruktorem. To najlepsze rozwiązanie. Dowiesz się w jaki sposób dobrać narty i jak na nich jeździć.
W Szczyrku na przykład wypożyczenie sprzętu na cały dzień kosztuje około 80 do 100 złotych. Wynajęcie instruktora – niezależnie od wielkości grupy – to rząd około 100 złotych za godzinę.
Minimalny czas szkolenia dla początkujących to 2 godziny, aczkolwiek warto pomyśleć o nieco dłuższym czasie z instruktorem na stoku.
W innej szkółce znajdziemy ofertę za 250 zł obejmującą wyjście w góry z instruktorem na około 3,5 godziny ze sprzętem w cenie.
Zarezerwuj nocleg na skitury
Nie ma większej przyjemności po zejściu wieczorem ze stoku, niż wypoczynek w ładnym pokoju w hotelu i relaks w basenie. Tak jak na przykład w tym – pierwszym w Szczyrku – pięciogwiazdkowym hotelu Welness Spa. Jeśli jednak szukasz innego miejsca na nocleg w Szczyrku, kliknij nocleg w Szczyrku.
To tyle o mojej nowej aktywności narciarskiej. Ale zima to nie tylko narty. To także – robiące niemal furorę w ostatnich zimach – morsowanie czy chodzenie boso po śniegu dla hartowania organizmu. I slow jogging, który uwielbiam. Mogę go uprawiać wszędzie i o każdej porze roku. I każdej porze dnia.
A gdzie na narty w Polsce? Zjazdowe. Proponuję także Szczyrk i nowy ośrodek Szczyrk Mountain Resort.
A Ty? Gdzie lubisz szusować w Polsce? W których ośrodkach lub na jakich stokach? Podziel się swoją narciarską aktywnością w komentarzu.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!