Slow jogging – bieganie dla każdego. Poprawisz kondycję i zrzucisz kilogramy
Polubisz bieganie, nawet jeśli nie lubisz biegać. Slow jogging to wyjątkowo przyjemna forma aktywności, podczas której organizm nie męczy się, spala kalorie i pozwala na swobodną rozmowę. Po prostu daje radość.
Slow jogging co to takiego?
Slow jogging to bardzo wolne bieganie, małymi kroczkami. Nazywa się go także truchtaniem. Sport ten może być uprawiany przez każdego, kto nie ma problemów z poruszaniem się. Czyli jeśli możesz swobodnie spacerować, równie dobrze możesz truchtać.
A dlaczego truchtać zamiast spacerować? Bo bieganie (w przeciwieństwie do chodu), angażuje duże grupy mięśniowe: czworogłowe uda, pośladkowe, mięsień prosty grzbietu. I jest przyjemną aktywnością, podczas której nie męczymy się, możemy swobodnie rozmawiać nie łapiąc przy tym zadyszki.
Stajemy się zdrowsi, zrzucamy kilogramy bez bólu i zbędnych kontuzji.
Slow jogging sprawia, że człowiek staje się bardziej radosny.
Slow jogging zalety
Slow jogging rozpoczęłam wiosną 2019 roku, co dla mnie samej było ogromnym zaskoczeniem. Bowiem nie lubię biegać i zawsze powtarzałam, że bieganie nie jest dla mnie. Jednak, kiedy przypadkiem trafiłam na filmik instruktażowy jak uprawiać slow jogging i zgłębiłam temat, ile dobrego daje dla organizmu slow jogging, postanowiłam spróbować.
I cieszę się bardzo, że zaczęłam biegać. Czuję się o wiele lepiej, a samo bieganie, szczególnie w towarzystwie, jest dla mnie ogromną przyjemnością.
Mam swoje ulubione miejsce wzdłuż rzeki, ale truchtam także po ogrodzie, w pobliskim parku, a nawet w domu.
Regularny slow jogging dotlenia organizm, poprawia krążenie, przemianę materii, przeciwdziała cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy, chorobom serca, nowotworom, demencji starczej, otyłości, osteoporozie. I oszczędza kolana, dzięki temu, że biegnąc lądujemy na śródstopiu.
Spokojny slow jogging spala dwa razy więcej kalorii niż spacer z tą samą prędkością, pomaga więc zrzucić nadmierne kilogramy.
Jak biegać slow jogging
1. Prosta sylwetka, bez załamania w biodrach, garbienia się czy pochylania głowy.
2. Wzrok na wysokości horyzontu – nie patrzymy pod nogi.
3. Plecy proste, barki rozluźnione, ramiona pod kątem prostym – pozwalamy im swobodnie pracować.
4. Pochylamy się delikatnie w przód poddając się grawitacji, robimy kroczek do przodu – przy delikatnym pochyleniu, stopa wyląduje na śródstopiu.
5. Biegniemy małym kroczkami, mogą być bardzo małe, nawet na długość pół stopy.
6. Podczas biegu zachowujemy delikatnie pochylenie do przodu, robimy małe kroczki wtedy nasza stopa wyląduje na śródstopiu. To się powinno dziać odruchowo. Delikatnie pochylenie do przodu sprawia, że środek ciężkości ciała znajduje się nad śródstopiem.
7. Obserwujemy oddech. Jeśli łapiemy zadyszkę, to sygnał, że za szybko biegniemy. Trzeba skrócić krok by zwolnić.
I jeszcze jedna ważna uwaga. Początkującym biegaczom profesor Tanaka (twórca slow joggingu) poleca na przemian: 1 minutę biegania slow jogging i 30 sekund marszu.
Slow jogging jak często uprawiać
Slow jogging możemy uprawiać codziennie, nawet po kilkanaście minut i to niekoniecznie w jednym cyklu. Możemy truchtać po kilkanaście minut w różnych odstępach czasu. Na przykład przed pracą kilka minut, po południu idąc z psem na spacer, w drodze do pobliskiego sklepiku, a nawet w domu, robiąc sobie chwilę przerwy w pracy.
Ale możemy też biegać regularnie, na przykład 3 razy w tygodniu po godzinie lub 6 razy w tygodniu po pół godziny.
Minimalna dawka slow joggingu, która przyniesie nam wymierne korzyści to 180 minut w tygodniu.
Efekty Slow joggingu
Poprawa sylwetki, kondycji, zdrowia. Strata kilogramów. Uśmiech od ucha do ucha podczas biegu, który zostaje na twarzy również po biegu. Bowiem poczujemy się lepiej, a nie będziemy zmęczeni, pomimo przebiegnięcia kilku kilometrów.
Slow jogging – jak zacząć biegać?
Aktywność truchtania jest tak łatwa, że wystarczy przeczytać ze zrozumieniem punkt „Jak biegać slow jogging” i rozpocząć truchtanie.
Zapraszam także do przeczytania wywiadu z Beatą Beaty Brzezowską – trenerem Slow Joggingu. Jak uprawiać slow jogging.
Znajdziesz tam całe kompendium wiedzy na temat truchtania. W tym odpowiedzi na pytania: slow jogging jakie jest właściwe tempo i tętno, ile kroków na minutę, ile można schudnąć uprawiając slow jogging, jakie buty są najlepsze, co to jest tajemniczo brzmiące „niko, niko”, kim jest profesor Tanaka oraz jak to się stało, że slow jogging przybył z Japonii do Polski.
Slow jogging w Kędzierzynie – Koźlu
W październiku 2020 po raz pierwszy spotkałam się z kilkoma paniami z mojego miasta obok zabytkowej Śluzy Koźle. Piękne miejsce nad Odrą.
Ponieważ w czerwcu 2020 roku zostałam animatorem Slow Joggingu chciałam podzielić się moją wiedzą i pasją i postanowiłam założyć grupę Slow Jogging Kędzierzyn – Koźle.
I tak truchtamy dwa razy w tygodniu w coraz liczniejszej grupie. Miejsce spotkania zawsze podaję na naszej grupie na Facebook -u Slow Jogging Kędzierzyn – Koźle, ale najczęściej jest to wspomniana już Śluza Koźle lub jezioro Dębowa.
Podczas truchtania poznajemy ciekawe miejsca w naszym mieście. Jeśli mieszkasz w okolicy lub bywasz w Kędzierzynie – Koźle serdecznie zapraszam.
Dołącz do nas. Śledź nasz grupę na Facebook.
Slow Jogging Kędzierzyn – Koźle. Truchtamy dla zdrowia i kondycji
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Ja dużo chodzę a właśnie za bieganie nie mogę jakoś się zabrać…moze takie razem zmobilizowałoby mnie…Pozdrawiam
Witam, zachęcam bo to naprawdę świetna aktywność.pozdrawiam dana
Biegam w ten sposób od dwóch lat i jestem bardzo zadowolony z efektów. Teraz chłodno, więc obowiązkowo odzież termiczna na siebie i ruszam swoimi ulubionymi trasami. Zdecydowanie polecam osobom, które działają w myśl hasła „biegać wolno, ale dokładnie” 😀
Witaj Adamie, dziękuję za komentarz i poparcie dla Slow Jogging :). pozdrawiam dana