Świeże zioła w kuchni – zastosowanie i przechowywanie
Świeże zioła najlepsze! Idealny dodatek do wielu dań, dzięki głębokiemu aromatowi podkreślają smak potraw. A także sprawdzają się w roli dekoratora potraw.
Świeże zioła do sałatek, zup, napojów…
Świeże zioła dodajemy do sałatek, surówek, sosów, marynowania potraw, zup, napojów, pamiętając, że są o wiele bardziej aromatyczne, niż suszone.
Świeże zioła świetnie sprawdzają się także, gdy robimy soki lub smoothie w domu – dorzucamy świeże gałązki dla aromatu i zdrowotności.
A` propos napojów. Poniżej kilka przykładów prostych do przyrządzenia napojów ze świeżymi ziołami.
- Nagietek lekarski – podobnie jak kurkuma i szafran – może być stosowany do barwienia potraw, ale i wody. Kwiat wrzucony do dzbanka z wodą doda mu koloru i uroku.
- Cudownie smakuje woda z dodatkiem geranium ( anginki ), płatków nagietka czy gałązkami pietruszki.
- Mięta wrzucona wraz z cytryną do wody znana jest wszystkim od dawna. Ale posiadając swoje zioła, możemy jeszcze bardziej urozmaicić letnie napoje. U mnie często „goszczą” latem miętowe kostki lodowe.
Wykonanie kostek z mięty jest bardzo proste, a smak rewelacyjny. Wystarczy zaparzyć świeżą miętę, mocno esencjonalną ( można także taką z torebki ) i zamrozić w pojemnikach lub woreczkach do lodu. I wrzucić do wody, dodając jej ochłody, koloru i smaku.
Jak zbierać zioła?
Zbierając zioła odrywamy listki z góry lub w przypadku ziół tworzących kępy – jak na przykład pietruszka – zewnętrzne listki. Dzięki temu pobudzimy roślinę do lepszego wzrostu. Najwięcej substancji czynnych zawierają młode listki przed kwitnieniem. Widząc, że roślina wytworzyła kwiatostany, dobrze jest je usunąć, chyba że mamy zamiar wykorzystać nasiona do siewu.
Ja zwykle zostawiam kilka gałązek wcześnie wysianej zakwitającej kolendry i sieję ją na następny zbiór. I tym sposobem przez całe lato mam moją ulubioną przyprawę.
Z kolendrą uprawianą na nasiona jest małe utrudnienie: trzeba ją wysiać z dala od kopru ogrodowego i włoskiego, gdyż może się z nimi krzyżować.
Zamrozić świeże zioła? A może wysuszyć?
Jeśli mamy za dużo ziół, warto przechować je na zimę.
Wysuszyć. W suszarce do suszenia owoców i warzyw. Nie posiadając suszarki można zioła wysuszyć wieszając w suchym, przewiewnym miejscu. Wieszając zioła do suszenia koniecznie należy zawinąć je w papier lub bawełnianą tkaniną ( ja wkładam do poszewki na poduszkę), aby uniknąć zbierania się kurzu na ziołach.
Po wysuszeniu zioła kruszymy ( bez gałązek) i wkładamy do szczelnego pojemnika. Kiedyś polecano trzymać zioła w torebkach papierowych, ale nie jest to zbyt dobry sposób. Po pierwsze zioła wietrzeją, a po drugie mogą zaatakować je mole.
Zamrozić. Zamrażając wkładamy każde zioło do osobnego pojemnika lub robimy gotowe zestawy „zupowe” – pietruszka, seler, magi odrobina kopru.
Koper i listki pietruszki można posiekać przed zamrożeniem – zyskujemy gotową „zieloną posypkę” do zup i sałatek zimową porą.
Zioła można także drobno poszatkować, wymieszać z odrobiną wody i włożyć do foremek do produkcji lodu. I oczywiście zamrozić. W ten sposób otrzymamy gotowe kostki ziołowe. Mrożony koperek czy pietruszka zamrożone w ten sposób będą idealnym dodatkiem do zup i innych potraw zimową porą.
Zioła w ogrodzie i na balonie – jak uprawiać
Posiadając mały balkon, czy nawet nieco szerszy parapet, możemy uprawiać swoje ulubione gatunki ziół. A jak to zrobić, podpowiem Ci w kilku artykułach na mojej stronie:
Zielnik na balkonie – jakie zioła posadzić do donic
Jak uprawiać zioła i warzywa na balkonie
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!