droga na Dolnym Śląsku

2020 Lifestyle Podróże Polska

Z dala od tłumów na Dolnym Śląsku. Plan całodniowej wycieczki

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 6 sierpnia 2018

Trasa na jednodniową lub podzieloną na dwa etapy wycieczkę samochodową połączoną ze zwiedzaniem ciekawych, a niekoniecznie dobrze znanych zakątków Dolnego Śląska.

Poniższa trasa to propozycja Izy i Darka z Chaty Morgana, którą dostają ich goście, jako pomysł na zwiedzenie okolicy. Część poniższego tekstu zaczerpnęłam z otrzymanych materiałów, część stworzyłam sama.

I nie mogę się oprzeć pokusie napisania tego co myślę. W takich właśnie czynnościach widać dbałość gospodarzy o gości. Gdyby nie otrzymane od nich materiały, zapewne nie odwiedziłabym niektórych z tych miejsc, bo zwyczajnie nie słyszałam o nich wcześniej.

Trasa, którą przedstawiam poniżej, rozpoczyna się w Chacie Morgana w Jastrowcu, ale można ją rozpocząć w dowolnym miejscu w Górach Kaczawskich lub okolicy.

drzewo, przed nim ławka w tle pole lawendy

Lawendowe zacisze wokół Chaty Morgana

Spis treści

Objazdowa wycieczka na Dolnym Śląsku

Kolorowe Jeziorka (Wieściszowice) – Miedzianka – Kamienna Góra – Krzeszów – Głazy Krasnoludów – Chełmsko Śląskie

Kolorowe Jeziorka ( Wieściszowice). Zostały wyróżnione w 2011 roku przez National Geographic Traveler jako jeden z siedmiu nowych cudów Polski. To jedno z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Klikając w Kolorowe Jeziorka przeniesiesz się krainy kolorowej wody i nieskażonej przyrody. Od Chaty Morgana 22 km.

Miedzianka. Miejscowość, która powstała i wzbogaciła się dzięki górnictwu, ale też górnictwo doprowadziło ją do upadku. Jak to było z Miedzianką, i jak do niej dojechać przeczytasz w artykule Historia znikania Miedzianki.

Kamienna Góra. Prawie 800 – letnie miasto z bogatą kultura pisaną przez trzy narody: niemiecki, czeski i polski. Dobre miejsce na spacer, a Iza z Chata Morgana poleca, żeby zajrzeć do Leszka. A konkretnie do Kawiarni U Leszka, która mieści się w dawnym szynku żydowskim przy ulicy Starej 2. Jej sława – jedzenie, wystrój i sam właściciel – już dawno przekroczyła małą uliczkę i wielu zagląda do Kamiennej Góry, żeby zatrzymać się na posiłek w tym oryginalnym miejscu. Spory wybór mięsnych dań, ale i wegetarianie coś dla siebie znajdą.

Krzeszów. Bazylika w Krzeszowie, nosząca miano „Europejskiej Perły Baroku”, to pięknie odnowione barokowe opactwo Cystersów. Warto wejść na wieżę bazyliki, aby zachwycić się widokiem z góry na całe opactwo z przyległościami.

Na tyłach Bazyliki znajduje się okazała kaplica z grobowcami Piastów Śląskich z XIII do XIV wieku. Tutaj także pochowany jest książę Bolko I, budowniczy zamku Bolków.

Sanktuarium w Krzeszowie można zwiedzić z przewodnikiem lub samodzielnie. Polecam wypożyczyć audioprzewodnik. zyskamy ciekawą opowieść, bez tłumów i pośpiechu. Więcej informacji o wydarzeniach i historii – letnie koncerty organowe, zloty motocyklistów, godziny otwarcia – znajdziecie na stronie Bazyliki w Krzeszowie.

Rezerwat „Głazy Krasnoludków”. Z Krzeszowa należy kierować się na Chełmsko  Śląskie. Wiedzie tam szlak cysterski z pięknymi przydrożnymi Madonnami.

Na obrzeżach Chełmska, tuż obok kapliczki skręca w lewo czarny szlak, który prowadzi po szutrowej (słabej jakości, ale przejezdnej dla samochodów) drodze prowadzącej do rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków.

Przed wejściem do rezerwatu znajduje się parking, nieopodal jest fajne miejsce na biwak czy posiłek. A sam rezerwat to piaskowce i margle  zwietrzałe z wyżłobionymi przez wodę  najdziwniejszymi kształtami.

Zwiedzający doszukują się – z powodzeniem – skał przypominających postacie ludzi, ściany, wieże, grzyby, zwierzęta. Podobnie jak w bardziej znanym Szczelińcu, które przynależy do tego samego pasma górskiego Sudetów – Gór Stołowych.

Jeziorko o rdzawej wodzie otoczone piaskowymi skałami

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Chełmsko Śląskie. To najdalszy punkt wycieczki oddalony od Chaty Morgana około 34 kilometry. Miejscowość słynie z XVIII wiecznych „Domów Tkaczy” – tzw. Dwunastu Apostołów. Domy zostały zbudowane przez cystersów z pobliskiego Krzeszowa, aby sprowadzenie z Czech mistrzowie tkaccy mogli pracować i sprzedawać swoje wyroby na cały świat (przy współudziale zakonników). Z dwunastu domów zostało tylko jedenaście. Ten, który nie dotrwał do naszych czasów – spłonął – zwany jest Judaszem.

Większość z domów jest zamieszkała. W jednym z domów mieści się warsztat tkacki – muzeum i sklepik, w którym można kupić gotowe, lniane wyroby.

A tuż obok urocza kawiarenka ” U Apostoła” prowadzona przez sympatycznych właścicieli, chętnie dzielącymi się z klientami opowieściami. Tutaj koniecznie należy spróbować firmowego ciacha w kształcie …domku o nazwie Bomba Apostołów.

Chełmsko Śląskie (niem. Schoemberg) na początku XX wieku było popularnym letniskiem z gospodami i pensjonatami. Dzisiaj po świetności nie ma raczej śladu (oprócz Domu Tkaczy), ale i tak warto się tutaj zatrzymać po drodze z Kamiennej Góry do czeskiego Adrspach.

Zarówno Izba Tkacka jak i kawiarenka czynne są codziennie. Z tym, że zimową porą (od 1 listopada do 31 marca) nieco krócej bo od 10.00-16.00. Latem kawiarnia zaprasza od 10.00-19.00, a Izba od 9.00-18.00,

Po odwiedzeniu Domu Tkaczy powrót do Chaty Morgana. W której czekają na Was lawendowe żniwa i wieczorny, kameralny koncert przy ognisku w aromacie lawendy Warsztaty lawendy i koncert na lawendowym polu.

dom z deskami na elewacji, tzw, dom szachulcowy

Urok szachulcowego – typowego dla Dolnego Śląska – domu

Chcesz poznać inne atrakcyjne miejsca na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk kryje wiele ciekawych miejsc. Piechurzy znajdą sporo możliwości do wędrówek zarówno po Górach Izerskich, jak i po Górach Kaczawskich połączonych ze wspinaczką na wulkan. Zdecydowanie wartym odwiedzenia są  także Zapora Pilchowicka i leżący nieopodal Żelazny Most oraz zamek Wleń.


? ?    Szukasz noclegu na Dolnym Śląsku? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu, skorzystasz z linku polecającego booking.com  lub z wyszukiwarki poniżej.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabunda



Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments