Narty w Szczyrku – idzie nowe, a wraz z nim powiew emocji

4
2082
złota gondola szczyrk

Szczyrk, niegdyś kultowy wręcz ośrodek narciarski, wraca na pole narciarskiej rywalizacji.  Będzie w nim i o nim głośno!

mapa tras narciarskich Szczyrk
Mapa tras narciarskich w Szczyrku

Złota gondola

A jest to powrót w naprawdę wielkim stylu. W miejscu siermiężnych orczyków – kilku osobowe kanapy, zamiast tras z mocnymi przewężeniami ( jak te, z Hali Skrzyczeńskiej) – szerokie i dobrze wyprofilowane.

Nawet na kultową Golgotę będzie można wciągnąć się kanapą kilkuosobową, a nie maltretować nóg na stromym orczyku. Wyciągi Juliany zaś zostały połączone trasą zjazdową z całym systemem Soliska.

Pojawia się złota gondola, która wywiezie chętnych z parkingu “U Kowalskiego” aż na samą Halę Skrzyczeńską. Wieczorami zaś będzie można jeździć wzdłuż niej na oświetlonym wyciągu. A to dopiero początek.

Solisko jako pierwsze zostało zmodernizowane, pozostałe wyciągi i trasy – Czyrna i Juliany także całkowicie zmienią swoje oblicze do zimy 2019.

W sezonie 2017/2018 będziemy szusować na ponad 40 km tras narciarskich, które wchodzą w skład trzech ośrodków. Trzy różne ośrodki, do objechania na jednym karnecie.

Ośrodek Mountain Resort ma być otwarty od 16 grudnia, pozostałe ośrodki wcześniej – zależnie id warunków pogodowych.

 • Szczyrk Mountain ResortSolisko, Czyrna i Juliany
 • Centralny Ośrodek Sportu SzczyrkSkrzyczne
 • Beskid Sport Arena – nowoczesny ośrodek w Szczyrku – Biła, otwarty w grudniu 2016 roku, gdzie szusuje się na 4 trasach o różnym stopniu trudności i łącznej długości tras 3,5 km. Flagową trasą ośrodka jest licząca  1200 m, niebieska trasa numer 1. Jej atrakcją jest 50 metrowy tunel, umożliwiający bezkolizyjny przejazd pod trasą nr 5. Bardziej zaawansowani narciarze mają do dyspozycji dwie trasy czerwone o numerach 3 i 4 oraz trasę nr 5, oznaczoną kolorem czarnym, poprowadzoną wzdłuż kolei linowej. A dla osób uczących się przeznaczono komfortową trasę nr 2.
  Wszystkie trasy są oświetlone, naśnieżane, a na górze już od 4 listopada działa 200 metrowa trasa narciarska.

W tym czasie w Szczyrku i na okolicznych szczytach gości nadal piękna, złota jesień.

Wiadomo, nie są to Alpy i rozbudowane ośrodki włoskie czy austriackie, ale nowy ośrodek robi wrażenie. Szczyrk będzie największym ośrodkiem narciarskim w Polsce, z trasami porządnie – jak zapewniają właściciele – naśnieżanymi.

“Narciarstwo szczyrkowskie” w liczbach – zima 2017/2018.

 •  ponad 40 km na jednym karnecie
 •  przepustowość 22 000 osób/h
 • nowoczesna infrastruktura: 1 gondola, 3 kanapy 6 – osobowe, 2 kanapy 4 – osobowe, 7 orczyków, taśma
 • 8 km oświetlonych tras narciarskich w Szczyrk Mountain Resort  i Beskid Sport Arena.

Dojazd do Szczyrku – a konkretnie do ronda w Buczkowicach jest znacznie lepszy, dzięki otwartej trasie S-1. Zjazd w kierunku Rybarzowice/ Buczkowice doprowadzi nas do wspomnianego ronda.

Później już, niestety, bez zmian. Wąska, dwukierunkowa droga. Z tym, że przed Szczyrkiem mają być parkingi, a narciarze będą mogli korzystać z darmowego ski busa dowożącego ich na stoki.

Karnety

Kupić będzie można bezpośrednio w kasach przy wyciągach lub przez internet w systemie Kart Gopass. Karnety kupowane on – line są znacznie tańsze, i oczywiście unikniemy dzięki temu kolejek przy wyciągach.

Cennik biletów na sezon znajdziesz Tutaj, natomiast ski pass kupisz Tutaj.

stara gondola w górach
Stara gondola na Szyndzielnię na tle Skrzycznego

Gdzie zjeść:

Mam kilka ulubionych miejsc, ale oczywiście wybór restauracji i różnego rodzaju karczm jest olbrzymi. Dodatkowo powstają również restauracje na stokach i przy wyciągach.

 • Kawiarnia Bagatela – w centrum Szczyrku, na przeciw Urzędu Miejskiego. Cudowne miejsce z tradycją. Połączenie trzech smaków: Muzyczny (kawałki jazzowe i chillout), Słodki ( znakomite ciasta i lody) i nacechowany Artyzmem ( klimat starego Szczyrku ścianach). Przystanek na pyszną kawę.
 • Zajazd Sum w Bystrej – kuchnia polska, w tym spory wybór ryb. Smacznie i niedrogo.
 • Restauracja w hotelu Alpin – reklamowana, jako “Restauracja z klasą” i tak jest. Pysznie i wykwintnie, dość drogo.
 • Gościniec Salmopolski  – za Szczyrkiem, na drodze do Wisły. Znakomity pstrąg w  wielu odmianach, a wędzony jesiotr! Poezja! W sezonie warto zarezerwować stolik. Najtaniej nie jest, ale rachunek osładza kieliszeczek regionalnej wódki, o niecenzuralnej nazwie.
Ciekawostka:
 • Słowacka firma Tatry Mountain Resorts, która kupiła 97% akcji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, prowadzi najlepsze ośrodki zimowe na Słowacji – w Tatrach Wysokich  Łomnicę i Strbske Pleso oraz w Jasnej  Chopok oraz , Špindlerův Mlýn w Czechach. Należą do nich także – bardzo popularne wśród Polaków – aquaparki  – Tatralandia i Bešeňova. A od 2016 roku zarządzają i modernizują Śląskim Wesołym Miasteczkiem  w Chorzowie.
 • System Gopass –  bilety do parków rozrywki i na koleje linowe zarządzane przez Tatry Mountain Resorts. Oferują zniżki na karnety i zakupy sprzętu w e-sklepie.

Galeria złocistych gór

Jesiennie z Amorem

źródło: BSA Szczyrk, Szczyrkowski.pl, www.gopass.pl

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!