
Maliny i jeżyny – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
Jeżyna i malina to jedne z najpopularniejszych owoców, jakie możemy spotkać w Polsce. Wszystko za sprawą ich cennych właściwości dla organizmu.
Niektóre z odmian malin i jeżyn możemy spotkać w lasach, a ich wysokość może osiągać nawet dwa metry. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, dlaczego warto hodować maliny i jeżyny w swoim ogrodzie.
Cenne właściwości malin i jeżyn
Maliny i jeżyny są jednymi z najpopularniejszych owoców, nie tylko przez wzgląd na ich walory smakowe, ale także lecznicze. Co więcej, bardzo często są jednym z głównych składników syropów leczniczych, gdyż polecane są szczególnie podczas przeziębienia oraz w celu wzmocnienia organizmu zimą. Maliny posiadają również wiele cennych witamin z grupy B oraz witaminę A, C, E oraz K. To również bogactwo minerałów, takich jak: żelazo, magnez i potas. Natomiast jeżyny również posiadają duże ilości witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminę A i K. Zarówno maliny, jak i jeżyny są idealnymi owocami, które wspierają odporność, walkę organizmu z patogenami, przyczyniają się do pięknego wyglądu skóry oraz wspierają naturalną walkę obronną organizmu. Już nawet ich niewielka ilość, spożywana codziennie, może przyczynić się do poprawy zdrowia i zachowania organizmu w dobrej kondycji. Owoce te posiadają również duże ilości naturalnego błonnika pokarmowego, który poprawia pracę jelit i może wspomagać odchudzanie. W lecznictwie wykorzystywane są nie tylko owoce malin i jeżyn, ale także ich liście. Stosowane są w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych, a także w chorobach układu pokarmowego, np. biegunkach oraz przeziębieniach, gdyż mają silne działanie napotne.
Co można zrobić z malin i jeżyn?
Zarówno jeżyna, jak i malina to owoce idealne do przyrządzania wielu przetworów. Oczywiście mogą być spożywane na surowo oraz jako dodatek do deserów i ciast, jednak na zimę możemy przygotować z nich koktajle, soki, konfitury, dżemy, nalewki i wiele innych przetworów. Maliny i jeżyny można również mrozić, najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku. Samodzielne przygotowanie z wykorzystaniem owoców wyhodowanych w swoim ogrodzie, uczyni przetwory niezwykle wyjątkowymi, które będą idealnymi odpowiednikami sklepowych produktów z dużą ilością konserwantów i sztucznych barwników.
Czy uprawa malin i jeżyn jest trudna?
Mimo iż uprawa main i jeżyn nie jest trudna, koniecznie należy zwrócić uwagę na odpowiednie stanowisko do ich hodowli. Świetnie odnajdują się w miejscach wilgotnych, żyznych i nasłonecznionych o pH gleby zbliżonym do kwaśnego. Mimo iż maliny i jeżyny lubią wilgoć, należy unikać miejsc zalewowych. Przed posadzeniem warto zasilić glebę obornikiem. Sadzenie najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę, jeśli jednak chcemy zasadzić je jesienią, należy zabezpieczyć sadzonki malin i jeżyn przed mrozem. Należy zachować przynajmniej 2 metrowe odstępy, gdyż rośliny te mocno się rozrastają. Konieczne jest stałe i obfite podlewanie, a także zasilanie obornikiem, kompostem czy nawozem mineralnym. Jako że maliny należy sadzić dość płytko, warto na zimę obsypać korzenie trocinami, słomą czy korą, tak aby uchronić je przed mrozem. Warto usuwać zeschłe i starsze pędy oraz boczne pędy malin i jeżyn do 4-5 liści, kiedy osiągną około 50 cm długości. Dzięki temu rośliny te będą mogły jeszcze lepiej owocować.
Odmiany malin i jeżyn
Sadzonki maliny i jeżyny występują w Polsce w wielu różnorodnych odmianach. Coraz większą popularnością cieszą się odmiany bezkolcowe, ze względu na zmniejszenie ryzyka pokucia, szczególnie przez małe dzieci. Mimo iż dla wszystkich tradycyjne maliny mają barwę czerwoną, warto spróbować wyhodować w swoim ogrodzie ciekawą odmianę, jaką jest Glen Coe. To antocyjanowa barwa o niezwykłym smaku i aromacie. Kolejnymi odmianami są maliny w kolorze żółtym, jak Goodasgold, czy Golden Queen, są bardzo słodkie i smaczne. Oczywiście warto pozostać przy tradycyjnych malinach czerwonych, które można kupić w wielu różnorodnych odmianach. Również jeżyny to całe bogactwo wielu gatunków, od tradycyjnych po odmiany bezkolcowe. Na szczególną uwagę zasługuje nowość, czyli malinojeżyna. Połączenie tych dwóch owoców sprawia, że są one niezwykle aromatyczne, słodkie i soczyste.
Gdzie najlepiej kupić sadzonki maliny i jeżyny?
Zastanawiając się nad posadzeniem malin i jeżyn w swoim ogrodzie, aby uniknąć rozczarowania z nieprzyjęcia się roślin, warto dokonać zakupu w miejscu pewnym, które cieszy się dobrymi opiniami. Takim miejscem są Podkarpackie Sady. To sklep w którym można nabyć wiele różnorodnych gatunków jeżyny i maliny. Cena sadzonek nie jest wysoka, a ich świetna jakość zaskoczy nawet najbardziej doświadczonych ogrodników. Warto w swoim ogrodzie mieć choć jeden krzak maliny bądź jeżyny, taka by zapewnić sobie zdrowie przez cały rok, nie tylko w postaci świeżych owoców, ale także ich pysznych przetworów. Maliny i jeżyny to naprawdę smaczne i zdrowe owoce, które powinny być spożywane nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!