Saw palmetto, czyli czym jest palma sabałowa

0
254
Saw Palmetto

Roślina często nieznana, nierzadko niedoceniana, bądź kompletnie zapomniana. Niesłusznie eliminowana, podczas gdy jej cenne właściwości mogą okazać się prawdziwym remedium dla wszystkich borykających się z problemem nadmiernego i przedwczesnego łysienia. Dodatkowo, to świetny wspomagacz diety osób często atakowanych przez choroby układu moczowego. Dla panów, wyciągi z palmy sabałowej to sposób na ograniczenie farmakologicznych środków na prostatę. Z czym jeszcze radzi sobie saw palmetto?

Słabo rozpowszechniona, silnie oddziałująca

Inne określenia dla palmy sabałowej to Serenoa repens oraz bocznia piłkowana. Roślina porasta głównie obszary Stanów Zjednoczonych, ale występuje też na terenie zachodnich Indii oraz Ameryki Północnej i Środkowej.

W sporej ilości można ją znaleźć na bagnistych terenach Teksasu, czy Florydy oraz w stanie Alabama. Już wieki temu zorientowano się, że saw palmetto doskonale nadaje się do zastosowania w celach medycznych.

Rozumie się przez to wykorzystanie czarno-fioletowych owoców, które odpowiednio ususzone stanowią podstawowy składnik rozmaitych wartościowych ekstraktów.

Bogactwo właściwości

Saw Palmetto jest rośliną obfitującą zwłaszcza w fitosterole oraz kwasy tłuszczowe. Mnóstwo w niej też lektyny i oleju tłustego. Jest również niesamowicie przepełniona polisacharydami.

Do leczenia używana jest już od osiemnastego stulecia, na co wskazują zapiski pozostawione przez Indian. Prawdopodobnie to właśnie wówczas zaczęto dostrzegać ogromne znaczenie opisywanej rośliny na zwalczanie problemu przerostu gruczołu krokowego.

Z czasem dostrzeżono też, że po regularnym zastosowaniu palmy sabałowej, da się skutecznie zlikwidować obrzęk, a nawet zapobiec zanikowi jąder. Wreszcie doceniono saw palmetto za jego naturalne właściwości pozwalające regulować wszelkie zaburzenia erekcji. Jako oficjalny suplement, palma została wprowadzona na rynek dopiero w roku 1926.

Od tego momentu nie wychodzi jednak z użytku, zwłaszcza panów, zaś systematycznie pojawiają się coraz to nowsze formuły atestowanych specyfików z tą rośliną w składzie, takie jak przykładowo certyfikowany preparat marki Swanson.

Artykuł przygotowany przez partnera bloga 

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 4.3]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!