Etno Roztocze, gdzie dzieci bawią się w błocie

4
7

Etno Roztocze to powrót dziecka do natury i genialne miejsce do zabawy, a dla dorosłych relaks w sielskiej atmosferze.

Tutaj dzieci przebywają  z dala od ekranów. Dotykają natury. Dosłownie.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Naturalny plac zabaw dla dzieci na Roztoczu

Bosymi stopami po nierównym podłożu i dłońmi w błocie podczas przygotowywania posiłków w błotnej kuchni.

Ogród zabaw przy starej szkole w Topólczy na Roztoczu to – moim zdaniem – idealne miejsce na spędzenie wakacji z dziećmi. Na jeden dzień lub na kilka wprowadzamy dzieci w inny niż zazwyczaj znają świat.

Trafiłam tutaj z moim prawie dwuletniem wnukiem. I chociaż najwięcej atrakcji jest dla dzieci tak gdzieś od 3 – 4 lat to i nasz maluch znalazł tutaj coś dla siebie. Czyli chodzenie boso po kamykach, przejście po duuuuuużych oponach, zjazdy ze ślizgawki i … huśtawkę.

Celowo użyłam słów „znalazł coś dla siebie” bowiem na tym właśnie polega Etno Zagroda. Dziecko odnajduje się w jakimś miejscu lub czynności, która wciąga go na jakiś czas lub na kilka godzin.

Błotna kuchnia i inne zabawy 

Aleksandra i Jarek w Topólczy koło Zwierzyńca, w budynku starej szkoły, na ogromnym podwórku w cieniu starych, rozłożystych drzew, stworzyli genialne miejsce.

W którym dzieci zamiast przyjaźni z ekranem, zaprzyjaźniają się z naturą i z najprostszymi sposobami zabawy, pobudzającymi kreatywność i wyobraźnię.

Dla nas dorosłych proponowane tutaj zabawy to często powrót do zabaw dzieciństwa, kiedy to patykiem zmieniało się bieg „rzeki” wypływającej z kałuży, a bieganie na bosaka po kamykach i trawie było codziennością.

Błotna kuchnia, „urządzenie” do grania stworzone z różnych materiałów, rura do przechodzenia na drugą stronę, konstrukcja do przelewania wody, tablice do malowania, tor przeszkód do pokonania, sensoryczna ścieżka do przejścia na bosaka.

I sklepik, w którym dzieci sprzedają wyprodukowane w piaskownicy czy kuchni produkty, przyjmując płatności w szyszkach. I wiele innych atrakcji do samodzielnego odkrycia.

A co robią dorośli podczas gdy dzieci zapominają o całym świecie zatapiając się w zabawę?Mają czas dla siebie. Łapią relaks na porozstawianych po całym terenie leżakach lub hamakach, mając „dzieci na oku”.

Warsztaty dla dzieci i dorosłych w Etno Roztocze

Zabawa to jedna część ogrodu zabaw Etno Zagrody. Druga to warsztaty. Głównie dla dzieci, ale w ofercie jest także kilka warsztatów dla dorosłych. Lub takich, w których chętnie uczestniczą zarówno dorośli jak i dzieci.

A jakie warsztaty organizowane są w poszczególnych tygodniach, znajdziecie na  Facebooku na profilu Etno Roztocze i na tablicy przy wejściu.

Warsztaty tkackie, bębniarskie, malowania, robienia łapaczy snów i wakacyjnego magnesu. I wiele innych. To dla dzieci.

A dla dorosłych gimnastyka słowiańska i warsztaty tkania makatek.

W razie deszczu można schować się we wnętrzu szkoły, w której dzieci w sali – świetlicy przy grach i książkach przeczekają złą pogodę.

W szkole znajduje się także spory sklepik z używaną odzieżą etno i wieloma ciekawymi produktami, będącymi oryginalnymi pamiątkami z Roztocza.

A pamiętasz wysyłanie kartek z wakacji? Tutaj wrzucisz kartkę do specjalnej poczty Roztocza!

I na pewno nie umrzesz z głodu. Napijesz się kawy, przekąsisz co nieco, a jeśli do 12 zamówisz obiad, to dostaniesz po południu pyszny domowy posiłek.

Etno Roztocze przydatne informacje

  • Adres: Topólcza, czyli wioska na trasie pomiędzy Zwierzyńcem, a Szczebrzeszynem. Po prawej stronie, budynek starej szkoły zatopiony w zieleni.
  • Gospodarze miejsca proszą, aby posprzątać po zabawie dzieci.
  • Warto zabrać dzieciom coś do przebrania po błotnych zabawach.
  • Obok szkoły na campingu można także zamieszkać w namiotach.
  • Wejście na teren ogrodu zabaw jest płatne – przy wejściu tablica o wysokości opłat. Można płacić komórką lub blikiem.
  • Etno Roztocze jest czynne w sezonie letnim od środy do piątku od 10.00 do 18.00 i od soboty do niedzieli od 10.00 do 19.00.

Zapraszam na Roztocze 

Roztocze to cudowna kraina dla osób lubiących spokój, kochających naturę i zainteresowanych historią Polski.

Wiele atrakcji czeka zarówno dla dorosłych i dla dzieci na Roztoczu. Na pewno warto zajrzeć do Szczebrzeszyna i poszukać najbardziej znanego chrząszcza w Polsce. Czyli tego, który za sprawą wiersza Jana Brzechwy brzmi w Szczebrzeszynie, czasem wpadając do Pszczyny.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułFotele fryzjerskie? Czy Ayala i Panda są najlepsze?
Następny artykułFirany w aranżacji wnętrza – o czym warto pamiętać?
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisław
Zdzisław
11 miesięcy temu

Zdecydowanie polecam . Na pewno Roztocze . Jest cudownie . Odwiedzajcie .

Zdzisław
Zdzisław
11 miesięcy temu

Polecam dla dzieci plac zabaw w Jacni za Krasnobrodem , niedaleko akwenu wodnego w lecie , a stoku narciarskiego w zimie .

Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.