Znakomite trasy biegowe – czeski Rejviz w Jesenikach

0
0
Trasa biegowa w Rejviz
Na biegówki do Rejviz
Rejviz w czeskich górach Jeseniki jest idealnym miejscem na biegówki. Śnieg zalega tam od listopada, aż do wiosny, a trasy: lekkie i przyjemne, są dobrze utrzymane.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Rejviz trasy biegowe

Na biegówki najlepiej do Rejviz. Tak mówią wszyscy, którzy znają te tereny. Pokryte białym puchem łąki i przecinki w lesie. Kilometry tras biegowych. I w dodatku świetnie utrzymanych. Prawie codziennie na łąkach i dróżkach czekają na biegacze świeżo zrobione ślady. I tak jest od listopada aż do wiosny. Bywa, że i w kwietniu można jeszcze pobiegać.

Jestem w Rejviz w lutym. W środku zimy ktoś powie. Nic bardziej mylnego! To tylko zima kalendarzowa. W okolicy byle jak – ponuro, listopadowo. Także w oddalonym o 9 km mieście Zlate Hory. A w położonym 500 metrów wyżej Rejviz zima Panie!

Na trasach biegowych nie ma tłoku. Biegają głównie Czesi, ale sporo tutaj także Polaków. Rejviz narciarze traktują także jako punkt startowy do pobliskich, oddalonych o dwa, trzy kilometry kolejnych ośrodków biegowych. Przemieszczają się do nich przecinkami i drogami leśnymi. Bardzo dobrze oznaczonymi, więc nie ma możliwości pobłądzenia.

A po biegach wracają do wioski na co nieco do przekąszenia i na kufel czeskiego „czapowanego” złocistego napoju.

We wiosce nie tylko zjemy – szczególnie polecam nieco dziwne połączenie smakowe: zupę czosnkową i kluski na parze z jagodami w restauracji  Zum Seehirten.  Zatrzymamy się tutaj także na nocleg, wynajmując pokój w pensjonacie lub całą chatę.

Dla osób, które nie posiadają sprzętu biegowego – nie ma wymówki! Kilka czynnych wypożyczalni udostępnia narty i buty. To jest także dobre rozwiązanie dla kogoś, kto chce spróbować, czy ten sport przypadnie mu do gustu.

Trasy są łatwe, w znacznej części płaskie, z niewielkimi zjazdami. Nie to co na trasach biegowych, na których uczyłam się jeździć w Livigno, na których „walczyłam o życie” zjeżdżając z pogórków.

Rejviz trasy biegowe
Rejviz trasy biegowe w lesie
Trasa biegowa
Trasa biegowa
Ślady biegówki
Ślady na biegówki
Numer ratunkowy - oby się nie przydał
Numer ratunkowy – oby się nie przydał

Jeseniki – wyzwanie dla biegaczy

Trasy biegowe w Rajviz i najbliższej okolicy są znakomite dla początkujących i preferujących bieganie bez dodatkowych wyzwań, ale prawdziwa przygoda dla wytrawnych biegaczy zaczyna się na zboczach Jaseników.

Trasa prowadząca głównym grzbietem gór Jesenik jest niezłym wyzwaniem. Jednak zabierając sporo energii, dostarcza cudnych widoków na Pradziada.

W Rejviz kamera nie działa, ale więcej informacji o trasach biegowych w okolicy i aktualnych warunkach na trasach znajdziecie w  Rejviz trasy biegowe.

Oznaczenie tras biegowych
Oznaczenie tras biegowych

Rejviz Mchowe jeziorko i inne atrakcje

Rejviz – grota Matki Boskiej z Lourdes na szczycie góry

Rejviz – bajkowa osada, a w niej torfowe jeziora i krzesła z ludzkimi twarzami.

Rejviz hotel i wypożyczalnia nart

W Rejviz zatrzymasz się zarówno w hotelu jak i w pensjonacie.

Możesz także wynająć cały dom. Kilka ofert znajdziesz klikając w Gdzie spać w Rejviz.

W prawie każdym pensjonacie można wypożyczyć narty do biegania. Ceny mniej więcej wahają się tak:

  • na 1,5 godziny – 199 koron
  • na cały dzień – 249 koron
  • na tydzień – 490 koron
Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!