Rowerem w Austrii – przydatne informacje

7
2537
otwarta książka z informacjami

Podróżowanie stanie się ciekawsze i łatwiejsze jeśli wesprzemy je pomocnymi informacjami. Nieważne, czy poruszamy się po najbliższej okolicy czy dalekim świecie. Zebranie i usystematyzowanie wiadomości  przyczyni się do udanego wyjazdu.

Donauradweg
Donauradweg

Donauradweg – trasa Naddunajska z Passau do Wiednia

Moja pierwsza  – a na pewno nie ostatnia – wyprawa rowerowa w Austrii rozpoczęła się w bawarskim mieście Passau (Pasawa), a zakończyła w Wiedniu po 6 dniach i przejechaniu 430 kilometrów.

Trasa biegnie wzdłuż Dunaju, z prądem rzeki i z wiatrem w plecy. Można oczywiście przejechać ją w odwrotnym kierunku – Z Wiednia do Passau – ale w takiej wersji będzie nieco ciężej – bo nieco pod górkę, no i pod wiatr.

Jak zorganizować taki wyjazd
 1. Kupujemy ofertę w jednym z austriackich/niemieckich biur podróży specjalizujących się w wyprawach rowerowych nie tylko w Austrii, ale i w całej Europie. Niektóre  biura mają także w ofercie… polskie trasy ( nad morzem i na Mazurach).

Każde biuro daje swoim uczestnikom sakwy kierownicę, do której można włożyć otrzymaną mapę. I tak w zależności od koloru:

2. Organizujemy sami wyjazd, planując poszczególne odcinki i noclegi lub śpimy w miejscach, do których dojedziemy wieczorem.

3. Wybieramy wersję „jednego kierowcy”. Czyli codziennie inna osoba z ekipy jest kierowcą, odpowiedzialnym za przewiezienie bagażu z hotelu do hotelu.Traci jeden dzień jazdy, ale taka wyprawa wychodzi na pewno znacznie taniej.

4. I najtańsza forma –  naddunajskiego zwiedzania, „na ślimaka”. Namiot plus potrzebny ekwipunek umieszczone w sakwach, a noclegi na licznych polach campingowych usianych w pobliżu trasy. Niewątpliwie najbardziej niezależna czasowo.

Niezależnie którą wersje wybierzemy, bardzo pomocny ( a właściwie niezbędny ) będzie przewodnik wydany w formie książeczki wydawnictwa Esterbauer, wydany w języku niemieckim lub angielskim.

okładka przewodnika rowerowego
Donauradweg – przewodnik z dokładnymi mapami

 Przewodniki w cenie 14.90 € można kupić w księgarniach w Austrii lub zamówić w wydawnictwie. Przyślą także do Polski za dodatkową opłatą 10 €.

Zawierają dokładną mapę z zaznaczonymi szlakami po obu stronach Dunaju. Precyzyjnie opisane trasy wraz z kilometrami, czasami przejazdów, poziomem ruchu drogowego. Informacje na temat historycznych i kulturalnych miejsc oraz propozycje zakwaterowania w pobliżu tras.

mapa z opisem
Donauradweg – opisy map w przewodniku

Plany zwiedzanych miast i wiele przydatnych informacji – to wszystko znajdziemy w przewodniku. Zakupując wersję papierową, bez dodatkowych opłat ściągniemy przewodnik na komórkę oraz aktualizacje map.

plan miasta:drogi i rzeka
Donauradweg – plan miasta i informacje na temat proponowanych do odwiedzenia miejsc
Parking

Samochód zostawiany na jednym z licznych parkingów w Passau. Często parking ( najczęściej podziemny) dostępny jest hotelu, w którym cykliści spędzają pierwszą noc. Można wcześniej zarezerwować miejsce.

Koszt w granicach 4 – 6 € za dobę parkingu niestrzeżonego, około 10 € za dobę parkingu strzeżonego. Ja zostawiłam samochód na podziemnym parkingu w hotelu w którym spałam – hotel IBB Passau.  Po zakończeniu trasy, z Wiednia wróciłam na dworzec kolejowy, a stamtąd już miałam „dwa kroki” do hotelu.

Możliwa jest też wersja odwrotna – czyli zostawiamy samochód w Wiedniu i jedziemy pociągiem do Pasawy, skąd „startujemy”.

Noclegi

Najogólniej mówiąc mamy do wyboru trzy rodzaje noclegów:

 • Korzystamy z oferty jednego z wyżej wymienionego biura podróży.

Wtedy hotele mamy zapewnione. W pierwszym hotelu dostajemy w recepcji wszystkie potrzebne informacje: przewodnik, vouchery do hoteli, mapy i różne informacje na temat miejscowości, które będą na naszej trasie.

Wybieramy tylko wersję: droższą – 4 gwiazdkowe lub tańszą – 3 gwiazdkowe. Ze śniadaniem, z zapewnioną obiadokolacją – w opcji.

Bagaże rano wystawiamy w oznaczone miejsce. Do godzin popołudniowych są one przewożone do następnego naszego hotelu.

 • Planujemy całą trasę z codziennymi przejazdami i rezerwujemy hotele/pensjonaty w wybranych miejscowościach.

W tym wypadku warunkiem koniecznym jest wożenie sakw z bagażem. Dobre rozwiązanie dla chcących przejechać trasę szybciej, niż w ciągu planowanych przez biura 6 dni.

 • Jedziemy na żywioł –  i tutaj dwie wersje: w pierwszej śpimy w hotelach /pensjonatach w miejscach, do których dotrzemy danego dnia.

W drugiej wersji dokładamy do sakw namiot i karimatę i śpimy na jednym z licznych pól namiotowych rozmieszczonych przy trasie.

Najbardziej wygodna – i zapewne najdroższa – jest wersja pierwsza.

I także najbardziej popularna. Dzięki podróżowaniu bez dodatkowego obciążenia, często wykorzystywana przez osoby starsze i rodziny z dziećmi.

Termin wyjazdu

Biura organizują wyjazdy w terminie od połowy kwietnia do połowy listopada. Planując samodzielny wyjazd koniecznie trzeba sprawdzić rozkłady kursowania promów – bo zapewne będziemy się przeprawiać na drugą stronę rzeki –  na stronach internetowych Białej Floty na Dunaju:

Wczesną wiosną i późną jesienią mogą być także ograniczenia w kursowaniu spowodowane zbyt wysokimi stanami wód Dunaju, co także należy sprawdzić na podanych wyżej stronach.

Jak się spakować

Podręczny bagaż pakujemy w zależności od rodzaju trasy:  jeżdżąc rowerem po bezdrożach, górach i  kamieniach  – lepszy będzie plecak, dla pozostałych tras niezastąpione będą sakwy.

rzeka wylała na ścieżkę rowerową
Rower w pełnym wyposażeniu

Jako, że Donauradweg oferuje  ścieżki szutrowe lub asfaltowe, mała sakwa będzie świetnym wyborem.

Sprawdzone i godne polecenia:

 • Bagażnik rowerowy

Przed wyjazdem kupiłam polecaną przez mojego brata sakwę firmy Topeak mocowaną bezpośrednio do sztycy. Bez konieczności montowania dodatkowego bagażnika i tym samym lżejsza.

otwarty i zamknięty bagażnik na rower leżące obok siebie
Bagażniki przypinane do sztycy rowerowej

Po zaparkowaniu, jednym ruchem wystarczy ją odpiąć i zabrać ze sobą. Sprawdziła się w 100 procentach. W ofercie mają dwa rozmiary: o pojemności 9,5 litra i 4 litry.  Na moim rowerze zagościła mniejsza, na rowerze męża – większa.

dwie torby bagażowe na rower
Torby bagażowe na rower
 • Bidon

Koniecznie bidon na wodę i jeszcze dodatkowo butelkę wody (chociażby małą) do sakwy. Na trasie zdarzają takie odcinki, że jedziemy dość długo i nie ma żadnej restauracji/sklepu, w którym można uzupełnić zapas wody.

 

trzy bidony na rower:przeźroczyste: biały, niebieski i limonkowy
Bidon firmy Nalgene – niezastąpiony

Bardzo poręczny bidon o pojemności 0,7 litra, uznanej amerykańskiej firmy Nalgene. Zaprojektowany do użytku za pomocą jednej ręki, z zamknięciem które gwarantuje zarówno pełną szczelność, jak i całkowitą ochronę ustnika przed zanieczyszczeniami. Ustnik jest szeroki, co pozwala pić z bidonu również nieco bardziej gęste płyny jak np. shake czy jogurt. Mechanizm zamknięcia służy jednocześnie jako wygodny uchwyt do przenoszenia bidonu. Duża zakrętka ułatwia wlanie płynu i dołożenie doń lodu, oraz mycie i utrzymanie bidonu w pełnej czystości. Tworzywo z którego wykonano bidon to Trytan (Tritan) – wolny od BPA (bisfenole). Tworzywo to charakteryzuje się wysoką odpornością na temperatury – od -40 °C do +100 °C. Trytan posiada powierzchnię podobną do szkła, dzięki czemu nie pochłania żadnych zapachów i smaków. Jest bardzo odporny, dzięki czemu prędzej bidon zgubimy niż zniszczymy. źródło: Tierone.pl

 • Przeciwdeszczowa kurtka Marmot

Zdaję sobie sprawę, że tutaj wybór jest równie olbrzymi, jak bidonów. Ten model polecił mi Krzysiek – mój brat. I jak zwykle, zakup okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Lekka, maleńka, szczelnie opinające ciało ( lekko wydłużona z tyłu) i  – co najważniejsze – nieprzemakalna!

Kurtka Nano AS została stworzona z użyciem membrany Gore-Tex Active. Cechuje się najlepszym współczynnikiem oddychalności, jednocześnie będąc w pełni wodoodporną. Techniczny krój zapewni dużą swobodę ruchów a specjalnie dopasowany, obszerny kaptur gwarantuje, że zmieści się pod nim kask, tak abyś podczas wspinaczki lub innej aktywności nie musiał się dodatkowo martwić o swoje bezpieczeństwo. Dodatkową zaletą, która przemawia za kurtką Nano AS jest jej niesamowita pakowność i niska waga, w ten sposób nie musisz już zastanawiać się co zostawić w domu.Waży bardzo niewiele, bo około 400 gram ( w zależności od rozmiaru). źródło: Skalnik.pl

czarna kurtka z napisem marmot
Lekka i sprawdzona podczas niejednej ulewy kurtka firmy Marmot
Przepisy dla rowerzystów
 • Rower musi być dobrze oświetlony ( przód i tył ), mieć sprawny dzwonek i system hamulcowy.

Wg nowego kodeksu dla rowerzystów, rower ma być wyposażony oprócz dzwonka także w trąbkę… i drugi system hamulcowy. Austriacy jednak opowiadają o tym jak o dobrym żarcie!

 • Dzieci poniżej 12 roku życia mają obowiązek jeżdżenia w kaskach.
 • Kask dla dorosłych – nie jest obowiązkowy, ale prawie wszyscy go używają.
 • Zakaz używania telefonów komórkowych w czasie jazdy rowerem.
 • Alkohol – cykliści karani są dopiero od zawartości 0,8 ‰ alkoholu we krwi. Ważne, bo nieraz przejeżdża się tuż obok winnicy z otwartym Heuriger.
 • Ścieżki rowerowe, dobrze oznaczone pozwalają bez problemów przejechać nawet przez centra dużych miast. W mieście mają osobną sygnalizację świetlną. Będąc na ścieżce należy wpatrywać się w swoją sygnalizacje, a nie tą dla pieszych czy kierowców.
droga, domy i trasa rowerowa
Donauradweg – trasa rowerowa w małym miasteczku

Rowerem w Austrii podróżuje się rewelacyjnie

Są tutaj tysiące dobrze oznaczonych tras o wszystkich stopniach trudności, wypożyczalnie rowerowe, specjalne hotele i zajazdy dla rowerzystów. Liczne pociągi prowadzą wagony z miejscami na rower.

A do tego mamy mnóstwo katalogów, map i różnego rodzaju ulotek dostępnych bezpłatnie w informacjach turystycznych.

trasa rowerowa i ulica
Donauradweg – trasy rowerowe Wiednia
 Rowerem w środkach komunikacji
 • Kupując bilet w Wiedniu ( a automacie), kasujemy go przed wejściem do metra/autobusu – ważny jest przez cały dzień.
 • Metrem można przewozić roweru za wyjątkiem godzin szczytu komunikacyjnego, o czym informują tablice na stacjach metra.

Na koniec ni to ciekawostka, ni niespodzianka: taka z gatunku niemiłych. W hotelach, nawet 4 * nie ma wody do picia – więc jeszcze trzeba zadbać o ten szczegół pod koniec dnia, żeby rano nie wyruszyć na trasę bez wody.

zaznaczona na mapie trasa do przejechania wzdłuż rzeki
Donauradweg – trasa wzdłuż Dunaju z Passau do Wiednia z zaznaczonymi trasami do przejechania w poszczególne dni


Booking.com

Przejedź ze mną całą trasę Donauradweg dzień po dniu.

Kliknij w link niżej, aby zobaczyć relacje z kolejnych dni:

 Trasa Naddunajska –  niezbędne informacje

Start z Passau – pierwszy dzień 

docieram do Linz – w drugim dniu

Enns najstarsze miasto w Austriiw trzecim dniu

potęga opactwa w Melk   – w czwartym dniu 

piękno Doliny Wachau  – w piątym dniu

ostatni etap do Wiednia – szósty dzień 

Wybierasz się na trasę wzdłuż Dunaju? Masz pytania dotyczące wyjazdu? Pisz śmiało w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 🙂

rowerzysta na ttasie rowerowej nad Dunajem
Donauradweg – tak było nad Dunajem

źrodło:Skalnik.pl,Tierone.pl,laplander.pl,donauradweg.at

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułSardynia – gdzie latem śpisz przykrywając się … obrusem
Następny artykułDonauradweg. Pierwszy dzień – start z bawarskiego Passau
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 rok temu

z Passau do Wiednia raczej z nurtem rzeki !!!!! i raczej cała trasa z góry

Aga
Aga
1 rok temu

Prosze o informacje o dopuszczalności w Austrii i Czechach przewożenia rowerow na bagazniku z tylu samochodu, z oświetleniem . Chodzi mi o trzecią tablice rejestracyjna wykonana chałupniczo 🙂 czy policja może się przyczepić ?

Danuta Walter - Urych
Jawagabunda.pl
1 rok temu
Reply to  Aga

Witaj 🙂 przepraszam ze dopiero teraz odpisuję, ale jestem od paru dni w podróży 🙂 Najlepiej wyrób dodatkowa tablice w urzędzie komunikacji. Koszt takiej dodatkowej tablicy to około 100 zł . Unikniesz problemów nie tylko za granicą, ale i w Polsce 🙂 pozdrawiam serdecznie z Japonii

Joanna
Joanna
1 rok temu

Witam, w wielu miejscach czytam, że z Wiednia do Passau można wrócić pociągiem, ale nie mogę znaleźć nigdzie informacji o cenie pociągów. Czy wie Pani, ile wynosi koszt przejazdu na tej trasie? Pozdrawiam 🙂

Joanna
Joanna
1 rok temu

Bardzo dziękuję 🙂 Pozdrawiam 🙂

Danuta Walter - Urych
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.